اسب ها

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان

خونریزی بینی در اسب ها یا اپیستاکسی در اسب ها با هر شکل و اندازه ای شایع است! با این حال، این بدان معنا نیست که شما به عنوان صاحبان آنها این وضعیت در اسب ها را نادیده بگیرید. اپیستاکسی اصطلاح پزشکی این بیماری است. اگرچه ترسناک است، اما خونریزی ناگهانی بینی همیشه جدی نیست. اگرچه میزان زیادی به میزان جریان خون بستگی دارد، اما خونریزی بینی در اسب یک اتفاق طبیعی است. خونریزی بینی ممکن است ناشی از خاراندن نیش مگس اسب یا پس از ضربه زدن سر او به حصار در قفس باشد. برخی از اسب ها ممکن است گاهی اوقات بعد از ورزش دچار خونریزی بینی شوند.

اگر خون از دو سوراخ بینی می ریزد و بسیار سنگین است، باید توسط دامپزشک بررسی و علت آن مشخص شود. ممکن است در داخل سوراخ بینی رشدی ایجاد شود که منفجر شده باشد. سایر خونریزی های بینی در مدت زمان کوتاهی متوقف می شوند و ممکن است علت ایجاد جسم خارجی در ناحیه بینی باشد. آسیب به مجرای بینی می تواند باعث جریان خون شود. اگر همراه اسب شما دچار خونریزی های مکرر بینی می شود یا جریان خون سنگین و مداوم است، با دامپزشک تماس بگیرید.

ظاهر ناگهانی ریختن خون از سوراخ های بینی اسب شما می تواند برای صاحبش نگران کننده باشد. خونریزی بینی ممکن است از یک قطره تا ریزش شدید متفاوت باشد. در بسیاری از موارد ارزیابی توسط دامپزشک اسب ضروری است.

انواع خون دماغ در اسب ها

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان | دام و پت

در حالی که هر گونه خونریزی بینی در اسب ممکن است یک مشکل بزرگ به نظر برسد، بهترین توصیه ای که می توانیم به شما ارائه دهیم این است که نگران نباشید! در اکثر مواقع خونریزی جزئی است و باید ظرف ده تا پانزده دقیقه برطرف شود، در این مدت، تمام تلاش خود را انجام دهید تا اسب خود را آرام و آرام نگه دارید. سعی نکنید بینی اسب خود را ببندید تا خونریزی متوقف شود، زیرا اسب ها تنفس بینی اجباری دارند. این بدان معناست که آنها باید هوا را از طریق بینی خود وارد کنند، بنابراین اگر این مسدود شود، آنها قادر به تنفس نخواهند بود.

اگر بعد از پانزده دقیقه، خونریزی متوقف نشده است، یا اگر بسیار شدید است، باید بلافاصله با دامپزشک خود تماس بگیرید. خونریزی های جدی، که منجر به از دست دادن خون زیاد می شود، می تواند کشنده باشد. اگر اسب شما دچار خونریزی مکرر بینی می شود، باید با دامپزشک صحبت کنید، زیرا ممکن است علت زمینه ای وجود داشته باشد. انواع شرایط مربوط به خون دماغ در اسب ها، عبارتند از:

 • میکوز کیسه ای شکمی می تواند باعث خونریزی مکرر بینی شود. خونریزی شدید و مداوم ایجاد می کند و برای کنترل این وضعیت نیاز به جراحی دارد.
 • خونریزی ریوی ناشی از ورزش از ریه اسب شما سرچشمه می گیرد. این یک رنگ قرمز عمیق و بسیار فراوان است .
 • خونریزی های خفیف متوسط اغلب ناشی از جسم خارجی است که مجاری بینی را مجروح می کند.
 • خونریزی بینی ناشی از ضربه بعد از ضربه شدید به سر اسب شما رخ می دهد.

شناسایی علت خونریزی بینی در اسب

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان | دام و پت

دلایل مختلفی برای خونریزی بینی در اسب وجود دارد و می تواند از نواحی مختلف بدن منشأ بگیرد. مهم است که مشخص شود آیا خونریزی از یک یا هر دو سوراخ بینی اسب شما می آید، زیرا این تشخیص می تواند به شما در تشخیص منبع مشکل کمک کند.

اگر اسب شما از هر دو سوراخ بینی خونریزی می کند، این معمولاً به دلیل خونریزی در مجاری هوایی تحتانی ایجاد می شود. در صورتی که این اتفاق بعد از یک دوره کار سنگین رخ دهد، ممکن است نتیجه خونریزی ریوی ناشی از ورزش باشد.

خون موجود در فقط یک سوراخ بینی می تواند نشانه ای از خونریزی از مجاری هوایی فوقانی، کیسه های روده ای (کیسه های بزرگ داخل لوله های شنوایی است که گوش ها را به حلق متصل می کند) یا سینوس ها باشد.

علل کلی اپیستاکسی در اسب

اسب ها دچار خونریزی بینی خود به خود نمی شوند، بنابراین همیشه علت زمینه ای وجود خواهد داشت که می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت قارچی شریان کاروتید
 • ضربه محکم به سر ممکن است باعث خونریزی شدید بینی شود.
 • اسب شما بینی خود را مالش می دهد تا خارش را متوقف کند.
 • تومورهای گاه به گاه واقع در مجاری تنفسی می توانند علت باشند.
 • ممکن است یک جسم خارجی در ناحیه بینی محبوس شده و با سرفه همراه باشد.
 • ممکن است ناشی از خونریزی پولیپ باشد که یک رشد نرم در سوراخ بینی است.
 • گاهی اوقات وقتی دامپزشک لوله ای را از سوراخ های بینی عبور می دهد اسب شما ممکن است ناگهان حرکت کند و باعث آسیب لوله به پوشش ظریف سوراخ های بینی شود.

این لیست جامع نیست و ممکن است مسائل دیگری نیز وجود داشته باشد که می تواند باعث خونریزی بینی در اسب شما شود. مهم است که علت اصلی خونریزی در اسب ها را کشف کنید، تا بتوانید درمان مناسب را انجام دهید.

خونریزی ریوی ناشی از ورزش (EIPH) یک بیماری شایع است که در اسب های عملکردی، یعنی اسب هایی که ورزش سریع انجام می دهند، رخ می دهددر بیشتر موارد، خونریزی، اگرچه بر عملکرد ورزشی تأثیر منفی می گذارد، اما هیچ بیماری ایجاد نمی کند، مگر اینکه با عفونت ریه همراه باشد یا به دنبال آن (پنومونی) ایجاد شود. EIPH شدیدتر ممکن است ناشی از پارگی عروق بزرگتر باشد و این ممکن است دردناک باشد.

تشخیص خونریزی بینی در اسب

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان | دام و پت

تشخیص علت خونریزی بینی در اسب می تواند کار دشواری باشد و ممکن است نیاز به تحقیقات بیشتری مانند اشعه ایکس و بررسی آندوسکوپی کیسه های روده داشته باشد. اگر خونریزی مربوط به مایکوز کیسه روده است، مهم است که این امر در اسرع وقت شناسایی شود، زیرا این بیماری می تواند به عروق خونی اصلی آسیب برساند و به طور بالقوه منجر به خونریزی شریانی جدی و خطرناک شود.

یک قطره خون ممکن است معنی چندانی نداشته باشد، اما هر حجم خون که از سوراخ های بینی بریزد باید توسط دامپزشک مورد توجه فوری قرار گیرد. اسب شما یک حیوان بزرگ است که حجم زیادی از خون در بدن آنها جریان دارد. بنابراین، خونریزی بینی می تواند مقادیر ترسناک خون را نشان دهد. اسب خود را آرام نگه دارید و یک کیسه یخ یا حوله سرد مرطوب را در ناحیه درست زیر چشم اسب خود قرار دهید. این کار ناحیه ای را که ممکن است خون از آن بیرون بیاید خنک کرده و جریان را کند می کند. اگر خونریزی در عرض ده دقیقه متوقف نشد، توصیه می شود با متخصص دامپزشکی تماس بگیرید..

رادیوگرافی جمجمه می تواند نشان دهد که مشکل از کجا ناشی شده است و آزمایش خون به تشخیص این بیماری کمک می کند. هرگز سوراخ های بینی اسب خود را برای متوقف کردن جریان خون بسته نکنید، اسب شما ممکن است هنگام تنفس از بینی خود وحشت کند و اسب شما را خفه کند.

درمان خون دماغ در اسب

درمان اپیستاکسی بسته به علت آن متفاوت است. این می تواند شامل مدیریت پزشکی و در برخی موارد جراحی باشد. در صورتی که اسب شما مقدار قابل توجهی از خون خود را از دست داده باشد، ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشد تا به درستی تثبیت شود.

اگر خونریزی یکبار اتفاق می افتد و جریان خون کم است، اسب خود را آرام کرده و از کمپرس سرد برای جلوگیری از جریان خون کمک بگیرید. برای خونریزی های شدید بینی که بیش از ده دقیقه طول می کشد، بهتر است برای بررسی سلامت اسب خود با متخصص تماس بگیرید. دامپزشک شما می تواند آسیب را ارزیابی کرده و در مورد درمان بیشتر توصیه کند. اگر از بینی کیسه خونی خارج می شود، اسب شما نیاز به جراحی برای کنترل خونریزی دارد. این وضعیت نادر است اما می تواند کشنده باشد.

روشی که توسط مراقبت دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد شامل انتقال آندوسکوپ فیبر نوری به بینی و داخل کیسه ها می باشد. این به آنها این امکان را می دهد که ببینند خون از کجا می آید و می توانند درمان را از آنجا آغاز کنند. سایر دلایل اپیستاکسی، مانند موارد ناشی از ورزش یا پولیپ در حفره بینی، از طریق مدیریت پزشکی یا جراحی بر اساس آن ارزیابی و درمان می شود.

بهبود خونریزی بینی در اسب

خونریزی بینی در اسب ، از علل تا درمان | دام و پت
Portrait of a Purebred Spanish horse eating from a pile of hay

معمولاً خونریزی بینی بعد از مدت کوتاهی متوقف می شود، به ویژه اگر به دلیل مالیدن بینی توسط اسب شما ایجاد شده باشد یا اگر یک جسم خارجی مانند تکه ای از چمن سفت بافت را در مجرای بینی سوراخ کرده باشد. پاک کردن خون به طوری که مگس را جذب نکند، به اسب شما کمک می کند تا بهبود یابد. کمپرس های سرد روی صورت اسب شما ممکن است به توقف خونریزی کمک کند.

مدیریت در واقع این است که اسب خود را زیر نظر داشته باشید تا ببینید آیا علائم دیگری وجود دارد یا خیر و آیا خونریزی دوباره شروع می شود یا خیر. اجازه دادن به اسب شما برای استراحت و قطع هرگونه تمرین سنگین به بهبود اسب شما کمک می کند. برای مراقبت های بعد از جراحی، دامپزشک شما ممکن است برای آرام کردن اسب و جلوگیری از هرگونه عفونت دارو تجویز کند. استراحت و حبس در اصطبل ممکن است تا بهبودی لازم باشد. معمولاً، بهبودی خوب با اندکی زمان خوب انجام می شود، اگرچه ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا اسب شما به مسابقات یا فعالیت های سنگین برسد.

گرد آورنده
https://wagwalking.com/horse/condition/nose-bleed-1
منبع
https://www.theinsuranceemporium.co.uk/blog/nose-bleeds-in-horses/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا