سگ ها

خوردن مدفوع در سگ ها

شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها

از شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها می توان به استرس و طعم مدفوع در حیوان خانگی اشاره کرد. اما خوردن مدفوع در سگ ها می تواند نگران کننده باشد. صاحبان حیوانات خانگی اغلب از شیطنت سگ ها خوشحال می شوند. اما برخی از سگ ها با خوردن مواد بسیار آلوده ای مانند مدفوع باعث ناراحتی و نگرانی زیاد صاحبان خود می شوند. خوردن مدفوع در سگ ها معمولا در توله سگ ها و همچنین سگ های ماده ای که به تازگی زایمان کرده اند، شایع تر است. سگ ها ممکن است مدفوع هر حیوانی را بخورند. برخی از سگ ها هیچ تفاوتی بین غذا و چیزهای دیگری که می خورند، قائل نمی شوند.

برخی از این حیوانات خانگی هر چیز از مدفوع گربه گرفته تا زباله، کودهای اسب و گاو را می خورند.  بسیاری از سگ ها پس از مدتی خود به خود این رفتار را ترک می کنند. اما با این حال خوردن مدفوع در برخی از سگ ها ممکن است تا مدت های طولانی ادامه یابد. استفاده از راهکارهای زیر به شما کمک می کند که بتوانید این رفتار را در حیوان خانگی خود متوقف کنید.

مدفوع خواری در سگ ها چیست؟

سگها اغلب مدفوع خود یا حیوانات دیگر را می خورند. برای این سگ ها هیچ تفاوتی ندارد که مدفوع متعلق به چه حیوانی باشد. به این رفتار در حیوانات، مدفوع خواری یا در اصطلاح علمی کوپروفاژی گفته می شود. این رفتار معمولاً در سگ های ماده جوان که به تازگی زایمان کرده اند، کاملا طبیعی است.

دستگاه گوارش توله سگ ها تا مدتی پس از تولد قادر به هضم کامل غذا نیست. این مساله باعث می شود که توله سگ ها بسیاری از مواد غذایی مفید را بدون هضم شدن در دستگاه گوارش، از طریق مدفوع دفع کنند. از سویی دیگر سگ مادر به دنبال بارداری و زایمان بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی بدن خود را از دست می دهد.

در نتیجه خوردن مدفوع راهی است که سگ مادر می تواند از طریق آن کمبود مواد غذایی خود را برطرف کند. همچنین یکی دیگر از علت های خوردن مدفوع در سگ ها ماده، تمیز نگه داشتن لانه و محل زندگی توله سگ ها است. این مساله به خصوص در سگ هایی که در مکان های بسته و بسیار کوچکی زندگی می کنند، بیشتر دیده می شود. اغلب توله سگ ها به تدریج با بزرگ شدن عادت مدفوع خواری را ترک می کنند. اما با این حال برخی دیگر از سگ ها در طول زندگی خود همچنان به این رفتار ناخوشایند ادامه می دهند.

چرا سگ ها مدفوع می خورند؟

شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها | دام و پت

دلایل مختلفی برای مدفوع خواری در سگ ها وجود دارد، مهمترین این دلایل عبارتند از:

  • مدفوع خواری معمولا در سگ های ولگرد زیاد دیده می شود. سگ هایی که به حال خود رها شده اند، ممکن است مدفوع خواری را از سایر سگ های ولگرد یاد بگیرند.
  • استرس یکی از عوامل مهمی است که می تواند باعث مدفوع خواری در سگ ها شود. سگ ها به خصوص پس از نقل مکان به خانه جدید برای غلبه بر استرس خود مدفوع خواری می کنند.
  • مدفوع گربه به دلیل طعم و بوی خاص برای برخی از سگ ها شما حکم تنقلات را دارد! بنابراین در صورت نگهداری از گربه، باید ظرف خاک گربه را هر بار پس از مدفوع به سرعت تمیز کنید.
  • خوردن مدفوع در برخی از سگ ها ممکن است به دلیل طعم و مزه مدفوع باشد. گاهی مدفوع گاو و اسب حاوی دانه های هضم نشده یا سایر ترکیباتی است که در نظر توله سگ شما خوشمزه به نظر می رسد.

رژیم غذایی بی کیفیت، یکی از شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها

رژیم های غذایی بی کیفیت ممکن است منجر به مدفوع خواری در سگ ها شوند. برخی از سگ ها کالری کافی دریافت نمی کنند و یا غذای این سگ ها دارای املاح و ویتامین های کافی نیست. بنابراین سگ هایی که از غذای ناکافی مانند اسکلت مرغ و یا آشغال گوشت تغذیه می کنند، ممکن است به سمت مدفوع خواری کشیده شوند. در واقع این سگ ها به مدفوع خود به عنوان مکمل نگاه می کنند.

  • برخی از سگ ها برای جلب توجه صاحب خود شروع به مدفوع خواری می کنند. به عنوان مثال وقتی شما سگ خانگی خود را در حال خوردن مدفوع می بینید، دستان خود را تکان داده، با انزجار فریاد می زنید و سگ را در سراسر حیاط تعقیب می کنید. شما این رفتار را برای تنبیه سگ خود انجام می دهید در حالیکه این کار در نظر سگ شما یک سرگرمی عالی است. بنابراین بدون اینکه متوجه باشید حیوان خانگی خود را به مدفوع خواری تشویق می کنید.

بیماری ها و مدفوع خواری در سگ ها

شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها | دام و پت

ابتلا به برخی از بیماری ها ممکن است باعث بروز کوپرفازی در سگ ها شود. به عنوان مثال بیماریهای روده و لوزالمعده باعث سوء جذب مواد غذایی در دستگاه گوارش می شود. در نتیجه سگ به دلیل کمبودهای غذایی شروع به مدفوع خواری می کند. همچنین، بیماری هایی مانند دیابت و اختلالات غده تیروئید نیز می توانند اشتهای حیوانات خانگی را افزایش دهند. بنابراین ممکن است رژیم غذایی معمولی سیر کننده نبوده و نتواند نیازهای غذایی سگ شما را برطرف کند. در نتیجه سگ خانگی شما برای سیر شدن به هر چیزی که در دسترس است، متوسل خواهد شد.

چگونه می توان از خوردن مدفوع در سگ ها پیشگیری کرد؟

بهتر است قبل از اینکه این رفتار از کنترل خارج شود، جلوی حیوان خانگی خود را بگیرید. انگل های بیماری زا اغلب از طریق مدفوع منتقل می شوند. بنابراین مدفوع خواری می تواند، سلامت سگ خانگی شما را به شدت در معرض خطر قرار دهد.  راهکارهای زیر به شما کمک می کنند تا به این رفتار در حیوان خانگی خود پایان دهید:

برای نخوردن مدفوع پاداش در نظر بگیرید.

شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها | دام و پت

به سگ خانگی خود بیاموزید که بعد از هر مدفوع، در مقابل شما بنشیند. در حالی که مدفوع سگ را جمع آوری می کنید، به عنوان پاداش یک غذای فوق العاده به سگ خود بدهید.

اضافه کردن برخی محصولات تجاری موجود در بازار به غذای گربه، باعث کاهش بوی مدفوع این حیوانات می شود. بنابراین جذابیت مدفوع گربه برای سگ ها کاهش می یابد. ولی با این حال بهتر است قبل از انجام این کار با یک دامپزشک مشورت کنید.

اگر فکر می کنید استرس در عادت مدفوع خواری سگ شما نقش دارد، باید حیوان خانگی خود را از عوامل استرس زا دور کنید. اولین قدم برای اینکار این است که علت بروز اضطراب در سگ خانگی خود را شناسایی کنید. در صورت نیاز می توانید برای تشخیص و درمان حیوان خانگی خود را نزد دامپزشک ببرید.

توله سگ ها ممکن است برای جلب توجه شما مواد زائد از جمله مدفوع را بخورند. بنابراین حتی فریاد زدن ممکن است به رفتار سگ خانگی شما پاداش دهد. اگر سگ خود را در حین خوردن مدفوع دیدید، به هیچ وجه تماس چشمی برقرار نکرده و صحبت نکنید. در عوض، یک قوطی پر از سکه را با صدای بلند تکان دهید تا حیوان خانگی شما رفتار خود را متوقف کند.

زمان بازی سگ را افزایش دهید.

برای سگ هایی که از روی کسالت و بی حوصلگی شروع به مدفوع خواری می کنند، زمان بازی را افزایش دهید. هر روز با سگ خود حداقل 20 دقیقه در روز و در هوای آزاد پیاده روی کنید. اگر سگ خود را برای بازی در حیاط رها می کنید، تعداد اسباب بازی های موجود را افزایش دهید. یک اسباب بازی خوشمزه مانند یک توپ پر از کره بادام زمینی می تواند برای سگ خانگی شما جایگزین سالم تر مدفوع خواری باشد.

اگر در منزل خود علاوه بر سگ دارای گربه نیز هستید، باید خاک ظرف گربه را بلافاصله پس از مدفوع برداشته و تمیز کنید. همچنین بهتر است دور از چشم سگ این کار را انجام دهید. همچنین می توانید ظرف خاک گربه را در جایی مانند پشت یک مانع قرار دهید که سگ شما به آن دسترسی نداشته باشد. گربه ها معمولا می توانند از روی مانع های معمولی بپرند، در حالیکه یک سگ بزرگ نمی تواند از آن عبور کند.

رژیم غذایی سگ را کنترل کنید.

شایع ترین علل خوردن مدفوع در سگ ها | دام و پت

برخی از سگ ها زمانی مدفوع خود را می خورند که مواد غذایی مغذی دریافت نکرده اند. در این موارد، یک غذای مناسب که تمام مواد مغذی مورد نیاز سگ شما را تامین کند باعث ترک این عادت در سگ خانگی شما می شود. برای تغییر رژیم غذایی می توانید از یک دامپزشک راهنمایی بگیرید. به یاد داشته باشید که تغییر رژیم غذایی سگ خانگی شما باید تدریجی باشد. زیرا تغییرات ناگهانی در برنامه غذایی می تواند باعث بروز مشکلات گوارشی در سگ ها شود.

  • در برخی موارد ممکن است دامپزشک برای ترک عادت مدفوع خواری در سگ ها از داروها و محصولات تجاری مختلف استفاده کند. شما می توانید این محصول را به غذای سگ خانگی خود اضافه کنید. این کار طعم مدفوع را برای حیوان خانگی شما بد و ناخوشایند می کند. همچنین اضافه کردن برخی مواد غذایی مانند اسفناج هم باعث ناخوشایند شدن طعم مدفوع برای سگ ها می شود. ولی با این حال برای پیشگیری از هر گونه آلرژی باید پیش از انجام این کار حتما با یک دامپزشک مشورت کنید.

سگ خود را برای معاینات منظم نزد دامپزشک ببرید.

سگ ها به راحتی به انواع عفونت ها و بیماریهای انگلی مبتلا می شوند. بنابراین باید به علائم بیماری ها در حیوان خانگی خود دقت کنید. به عنوان مثال، وجود تکه های دراز و سفید مانند برنج در مدفوع نشانه ابتلا حیوان خانگی شما به کرم های نواری است. اسهال می تواند نشانه عفونت کرم حلقوی یا کرم قلاب دار باشد. آزمایش نمونه مدفوع، به تشخیص وجود انگل کمک می کند. زیرا بسیاری از انگل ها بدون استفاده از میکروسکوپ های خاص قابل مشاهده نیستند.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/why-do-dogs-eat-poop-2804569

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا