حیوانات خانگی کوچک

خطرات نگه داری از خوکچه هندی

خطرات نگه داری از خوکچه هندی

خطرات نگه داری از خوکچه هندی برای کودکان بیش از بزرگسالان است. مراقب خطرات ناشی از مراقبت و نگهداری آنها باشید. خوکچه های هندی، حیواناتی هستند که به راحتی نگه داری می شوند. به طور کلی، این حیوانات، به غذای، آب، تمیز کردن قفس و دست زدن کمی نیاز دارند. با این حال، گاهی اوقات، خوکچه های هندی، با بیماری ها و اختلالات‌ گوناگونی مواجه می شوند.

همچنین ممکن است بیماری خوکچه هندی، از طریق غذا، آب، حیوانات خانگی دیگر یا دست زدن به آن ها، وارد بدن خوکچه هندی شما شود. فقط چند بیماری از خوکچه هندی به انسان منتقل می شوند. اما می تواند شما را کاملاً بیمار کرده و برای نوزادان خطرناک و کشنده باشند.

جابجایی درست خوکچه هندی

با آموزش دادن دستورالعمل های ایمن به کل خانواده، می توانید از ابتلا خوکچه هندی تان به بیماری های مختلف، پیشگیری کنید. باکتری های موجود در خز خوکچه هندی، می توانند به راحتی به دستان شما منتقل شده و هر چیزی را که لمس کنید، آلوده کنند.

به کودکان خود بیاموزید که خوکچه هندی را نبوسیده و یا آن ها را روی صورت خود نگذارند. پس از تماس با خوکچه هندی، بینی یا چشم های خود را نمالند. به محض بازگشت خوکچه هندی به قفس خود، دستان شان را کاملاً بشویند.

توکسوپلاسموز در خوکچه هندی

خوکچه های هندی، ناقل توکسوپلاسموز هستند. توکسوپلاسموز، تک یاخته ای که ثابت شده، جنین را آلوده می کند. ابتلا به این عفونت، در سه ماهه دوم و سوم شایع تر است. اما عفونت در سه ماهه اول معمولاً شدیدترین نوع این عفونت خواهد بود. ابتلا به تک یاخته ها، می تواند باعث سقط جنین و بروز نقایص مادرزادی در چشم و مغز شود.

در صورت بارداری، نباید قفس خوکچه هندی را تمیز کنید. اما اگر مجبور به این کار شدید، باید با استفاده از یک دستکش، محل نگه داری حیوان خانگی تان را تمیز کنید.

ویروس کوریومننژیت لنفوسیتی در خوکچه های هندی

خطرات نگه داری از خوکچه هندی | دام و پت

کوریومنژیت لنفوسیتی که به LCM معروف است، باعث التهاب بافت مغزی می شود. موش های خانگی شایع ترین ناقل این بیماری هستند. اما خوکچه هندی وقتی با فضله موش یا موش آلوده تماس پیدا می کند، می تواند به این بیماری مبتلا شود. این بیماری باعث عقب ماندگی ذهنی، هیدروسفالی و کوریورتینیت در جنین می شود.

با ابتلا به این بیماری، بزرگسالان و کودکان علائم مشابه آنفولانزا را همراه با تب و سردرد تجربه خواهند کرد. کمتر از 1 درصد موارد ابتلا به این‌ بیماری، کشنده هستند.

ویروس کورومننژیت لنفوسیتی اغلب LCMV نامیده می شود. معمولاً توسط جوندگان وحشی مانند موش ها، به انسان منتقل می شود. اما گاهی اوقات در خوکچه های هندی خانگی نیز یافت می شود. با توجه به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، به ندرت پیش می آید که فردی از حیوان خانگی خود، به بیماری LCMV مبتلا شود.

در اکثر مواردی که ابتلا به این بیماری اتفاق می افتد، خوکچه هندی یا سایر حیوانات خانگی کوچک معمولاً در معرض جوندگان وحشی آلوده قرار گرفته بوده اند. برخی از افراد هیچ علامتی از LCMV ندارند در حالی که برخی دیگر علائم شبیه آنفولانزا مانند تب، درد عضلانی، استفراغ، سفت شدن گردن و از دست دادن اشتها را تجربه می کنند.

لپتوسپیروز در خوکچه های هندی

خطرات نگه داری از خوکچه هندی | دام و پت

مانند بیماری LCMV، لپتوسپیروز معمولاً توسط جوندگان غیر اهلی، به ویژه موش ها، به انسان منتقل می شود. خوکچه هندی می تواند باکتری ها را منتقل کرده و در محیط بگسترد، به ویژه اگر در شرایطی قرار بگیرند که با موش های آلوده تماس داشته باشند.

اکثر بزرگسالان و کودکان سالم مبتلا به این اختلال، فقط علائم خفیفی داشته و به سرعت بهبود می یابند. لرز، سردرد و دردهای عضلانی شایع ترین علائم این اختلال هستند. اگر این باکتری، اندام های انسان را آلوده کند، برخی از افراد ممکن است به شدت بیمار شده و حتی در اثر لپتوسپیروز بمیرند. موارد شدید این بیماری، معمولاً در کودکان، خردسالان و افراد سالمند مشاهده می شود.

بیماری سالمونلا در خوکچه هندی

جوندگان و خزندگان، به عنوان منابعی برای انتقال سالمونلا به انسان شناخته شده اند. خوکچه هندی می تواند باکتری های سالمونلا را از طریق مدفوع به انسان ها منتقل کند. سالمونلا معمولاً جدی نیست. اما می تواند باعث اسهال، گرفتگی معده و تب شود. خوکچه هندی می تواند سالمونلا را، بدون بروز هیچ علامتی، در بدن خود نگه داشته و‌ به عنوان ناقل عمل کند.

رعایت نکات بهداشتی، تمیز نگه داشتن قفس خوکچه هندی و نظافت منظم این حیوان خانگی، بهترین کاری است که می توانید برای سالم ماندن خود و حیوان خانگی تان، انجام دهید. بعد از دست زدن به حیوان خانگی تان، باید دستان خود را بشویید. اجازه ندهید که دست تان با لب یا دهان شما تماس پیدا کند.

قفس حیوان خانگی تان را مرتباً تمیز کنید. پس از اتمام کار دست ها و بازوهای خود را کاملاً بشویید. اگر بریدگی یا خط و خش روی دست یا بازوها دارید، دستکش لاستیکی بپوشید. یا از شخص دیگری بخواهید قفس حیوان خانگی تان را تمیز کند. همچنین خوکچه هندی خود را از هر مکانی که غذای انسانی وجود دارد، دور نگه دارید.

ناخن های تیز در خوکچه هندی

ناخن های تیز خوکچه هندی می تواند پوست شما را خراش داده و آن را در برابر عفونت استافیلوكوكوس اورئوس منتقل شده توسط خوكچه هندی آسیب پذیر كند. با وجود این که اکثر عفونت های استافی باعث قرمزی و تورم در محل عفونت می شوند، افراد دارای نقص ایمنی ممکن است به ذات الریه، سپسیس یا سایر عفونت های باکتریایی جدی مبتلا شوند.

خوکچه های هندی، سالمونلا را از غذای آلوده دریافت می کنند. کودکان زیر 5 سال می توانند علائم جدی، خطرناک و کشنده ای را تجربه کنند. قفس خوکچه هندی تان را تمیز نگه دارید و روزانه غذای نخورده را بردارید تا از پیشرفت و شیوع سالمونلا پیشگیری شود.

آیا خوکچه هندی می تواند انسان را آلوده کند؟

خطرات نگه داری از خوکچه هندی | دام و پت

خوکچه هندی، یکی از حیوانات خانگی محبوب کودکان خردسال است. اما مانند بسیاری از جوندگان، خوکچه هندی می تواند ناقل بیماری هایی باشد که به انسان منتقل می شوند. این موضوع، ممکن است شما را به عنوان صاحب‌ حیوان خانگی، بترساند، اما فرصتی برای یادگیری است.

آموزش رعایت بهداشت و نگهداری از حیوانات خانگی، به آن ها این امکان را می دهد که از نگه داری خوکچه هندی به عنوان یک حیوان خانگی ،لذت ببرند، بدون این که با آلودگی هایی که ناقل آن هستند، دچار مشکل شوند. دو بیماری نگران کننده که خوکچه هندی می تواند به انسان منتقل کند، سالمونلا و کرم حلقوی است.

با وجود این که ممکن است خوکچه هندی کورومننژیت لنفوسیتی را به انسان منتقل کند، اما این حیوان، ابتدا باید توسط موش وحشی که وارد خانه شما می شود و یا در محل فروش این حیوان، آلوده شود.

انسان ها چگونه به بیماری های خوکچه مبتلا می شوند؟

هنگامی که صاحبان خوکچه هندی، حیوان خانگی خود را به درستی نگه داری نکرده و سپس در شستن دست ها دچار مشکل می شوند، مبتلا به بیماری های منتقله از خوکچه هندی می شوند. در مورد سالمونلا، این بیماری می تواند از طریق دست زدن و تمیز کردن قفس به انسان منتقل شود.

کرم حلقوی به دلیل ضعف سیستم ایمنی، بیشتر به افراد سالمند و کودکان زیر 5 سال منتقل می شود. کوریومننژیت لنفوسیتی بیشتر برای زنان باردار مشکل ساز است. این بیماری می تواند باعث بروز نقایص مادرزادی و عقب ماندگی ذهنی در جنین شود.

پیشگیری از ابتلا به بیماری های منتقله خوکچه هندی

هنگام تمیز کردن قفس خوکچه هندی، همیشه دستکش بپوشید و پس از دست زدن به حیوان خانگی، دستان خود را کاملاً بشویید. اگر مطمئن هستید که حیوان خانگی شما مبتلا به ویروس سالمونلا است، حتماً لباس های خود را بعد از دست زدن به حیوان خانگی تان، بشویید.

علائمی که نشان می دهند خوکچه هندی شما مبتلا به این ویروس است، شامل کاهش وزن، افسردگی، تغییر در خز، کم آبی بدن، کاهش اشتها و تب هستند. به بیماری کرم حلقوی، می توان با دست زدن به حیوان خانگی، مبتلا شد، بنابراین شستن دست ها بلافاصله پس از دست زدن به حیوان خانگی تان، ضروری است.

در نهایت، زنان باردار هرگز نباید با خوکچه هندی تماس پیدا کرده یا قفس آن را تمیز کنند. این کار، نه تنها از ابتلا به سالمونلا و کرم حلقوی پیشگیری می کند، بلکه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کوریومنژیت لنفوسیتی ضروری است.

حفاظت از خوکچه هندی در برابر بیماری

خطرات نگه داری از خوکچه هندی | دام و پت

راه اصلی پیشگیری از ابتلا خوکچه هندی به بیماری های مختلف، این است که حیوان خانگی خود را از تماس با عوامل بیماری زا، محافظت کنید. سالمونلا یک بیماری است که می توان به راحتی با شستن کامل میوه ها و سبزیجات قبل از خوردن آن ها، از بروز آن پیشگیری کرد.

همچنین باید مراقب باشید که کف پوش های آلوده را برداشته و قفس خوکچه هندی خود را به صورت هفتگی تمیز کنید. همچنین با نظافت منظم قفس نگه داری از خوکچه هندی، می توان از ابتلا به کرم حلقوی پیشگیری کرد. همچنین، برای پیشگیری از شیوع بیماری های مختلف، غذاهای مانده را به صورت روزانه، دور بیندازید.

البته با وجود این که خوکچه های هندی، بیماری های مختلف را به اندازه سایر جوندگان، در محیط زیست گسترش نمی دهند. اما هنوز بیماری هایی‌ را می توانند به انسان، منتقل کنند. اکثر این بیماری ها، برای بزرگسالان سالم جدی نخواهند بود و خطر ابتلا به آن ها کم است، اما انجام اقدامات پیشگیرانه می تواند این خطر را به حداقل برساند.

سخن آخر

به طور کلی، می توان گفت که خوکچه های هندی، می توانند ناقل برخی از بیماری ها به انسان باشند. در هر صورت، رعایت نکات بهداشتی، مهم ترین راه برای پیشگیری از ابتلا به بیماری های مختلفی است که می توانند به انسان ها منتقل کنند. به عنوان مثال، شما باید حتما پس از دست زدن به حیوان خانگی تان، دستان خود را به خوبی بشویید.

از طرفی، تا زمانی که محل زندگی خوکچه هندی، تمیز باشد، احتمال ابتلا و شیوع بیماری های مختلف، به حداقل خواهد رسید. با این کار، علاوه بر این که عوامل بیماری زا، فرصتی برای تکثیر پیدا نخواهند کرد. بلکه از شیوع احتمالی آن ها نیز پیشگیری خواهد شد.

با وجود خطرات احتمالی، شما هنوز هم می توانید با رعایت نکات پیشگیرانه، به صورت کاملا ایمن، از یک‌ خوکچه هندی خانگی، نگه داری کنید‌. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

منابع:

https://animals.mom.com/guinea-pigs-carry-diseases-harmful-humans-1220.html

https://animals.mom.com/health-risks-owning-guinea-pigs-8171.html

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا