گربه ها

خشکی بینی گربه از علل تا درمان

خشکی بینی گربه علل زیادی دارد که در برخی شرایط می تواند ناشی از یک بیماری زمینه ای باشد. ما در این مقاله از دام و پت هر آنچه که باید در مورد خشکی بینی گربه را بدانید، را بررسی کرده ایم. بینی هر گربه ویژگی هایمنحصر به فرد خودش را دارد. علل مختلفی می تواند منجر به خشکی یا قرمزی بینی در گربه ها شود.

یک درمان خانگی که می تواند به برخی از گربه هایی که دارای بینی خفیف خشک هستند کمک کند، استفاده از وازلین و یا همان ژله نفتی است.

بینی های گربه یکی از اولین چیزهایی است که در صورت بچه گربه متوجه می شویم. اما برای برخی از صاحبان حیوان خانگی، بینی متفاوت به نظر می رسد. به جای صاف، ممکن است خشک و پوسته پوسته شود، ترک خورده، یا قرمز و تحریک شده به نظر برسد.

اولین فکری که ممکن است داشته باشید این است که اگر بینی خشک است، آیا گربه من کم آب شده است ؟ یک نگرانی رایج است، اما بینی گربه به دلیل مسائلی غیر از کم آبی خشک و تحریک می شود. این مقاله را بخوانید تا بدانید بینی گربه شما چگونه باید باشد و علت خشکی بینی در گربه ها چیست.

آیا بینی گربه باید خشک یا مرطوب باشد؟

برای پاسخ به این سوال، مهم است که بدانیم بینی هر گربه منحصر به فرد است. برخی از گربه‌ها بینی بسیار مرطوبی دارند که پس از استشمام چیزی، لکه کوچکی از آن باقی می‌ماند. گربه های دیگر هیچ خیسی آشکار در بینی ندارند. هیچ استاندارد رطوبت سخت و سریعی برای بینی گربه وجود ندارد، بینی گربه شما هرگز نباید آنقدر خشک باشد که ترک خورده، قرمز، پوسته پوسته یا دردناک به نظر برسد.

گربه‌ها از نقاط بسیار کمی روی بدن فقط از قسمت‌های بدون مو مانند پدهای پا و احتمالاً بینی عرق می‌کنند. این باعث می شود که پل بینی گربه شما خیس به نظر برسد. این طبیعی است مگر اینکه گربه شما علائم گرمازدگی  مانند نفس کشیدن با دهان باز، عدم تمایل به حرکت یا ورزش و احساس گرما در لمس را نشان دهد. به خاطر داشته باشید که گربه ها ممکن است در شرایط استرس زیاد مانند مراجعه به کلینیک دامپزشکی بیشتر عرق کنند و دمای بدن آنها افزایش یابد.

چرا بینی گربه من خشک است؟

هنگامی که بینی گربه خشک و ترک خورده یا قرمز به نظر می رسد، شرایط یا عوامل بالقوه زیادی وجود دارد که باعث ایجاد آن می شود.

برخی از نژادهای گربه دارای بیماری های پوستی خاصی هستند که روی صورت تأثیر می گذارد. اینها می توانند باعث خشکی و پوسته شدن بینی شوند. برای مثال، گربه ایرانی ممکن است دچار درماتیت ایدیوپاتیک صورت شوند که باعث می‌شود پوست صورت (و بینی) کثیف به نظر برسد. نژاد دیگری، بنگال ها، به درماتیت اولسراتیو بینی به ویژه التهاب بینی معروف است.

سایر علل بالقوه خشکی بینی گربه شما ممکن است شامل شرایط بهداشتی زیر باشد:

ترشحات مزمن بینی. این می تواند به دلیل عفونت دستگاه تنفسی فوقانی (سرماخوردگی گربه) یا رینیت (التهاب مزمن مجاری بینی) رخ دهد و بینی را خشک کند.

درماتوفیتوز. کرم حلقوی در گربه ها یک عفونت قارچی است که به طور معمول صورت و همچنین گوش ها، پنجه ها و دم را درگیر می کند.

عفونت باکتریایی. گاهی اوقات گربه ها دچار عفونت می شوند که ممکن است با یک زخم کوچک شروع شود یا با عفونت عمومی پوست همراه باشد.

کمپلکس گرانولوم ائوزینوفیلیک. این عارضه ای است که معمولاً لب ها را درگیر می کند و ممکن است تا بینی نیز کشیده شود. این به دلیل فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی بدن ایجاد می شود.

عفونت های پوستی ویروس هرپس. ویروس هرپس (گربه هرپس ویروس-1) یک ویروس رایج در گربه ها است که باعث علائم تنفسی فوقانی مانند عطسه و ترشحات چشم و بینی می شود. تعداد بسیار کمی از گربه ها دچار التهاب پوستی صورت مرتبط با ویروس می شوند.

عفونت پوستی کالیسی ویروس

خشکی بینی گربه و 10 علت شایع آن || دام و پت

یکی دیگر از ویروس های نسبتا رایج در گربه ها که باعث علائم تنفسی فوقانی و مشکلات دهانی مانند التهاب لثه یا استوماتیت (التهاب دهان) می شود.

پاپیلومای ویروسی. این یک ویروس است که توده های سفتی را روی پوست ایجاد می کند که می تواند پوسته پوسته به نظر برسد.

عدم تولید اشک. اگر گربه ها به درستی اشک تولید نکنند، می تواند منجر به خشکی بینی شود، زیرا اشک از چشم به بینی متصل شده و آن را مرطوب می کند.

نقص کراتینه شدن. اگرچه این وضعیت در گربه ها نادر است، اما این مسئله ای است که در آن پوست گربه نمی تواند سلول های مرده پوست را به درستی جدا کند و به طور بالقوه می تواند منجر به خشکی بینی شود.

سرطان. سرطان پوست (به عنوان مثال کارسینوم سلول سنگفرشی) می تواند باعث ایجاد بینی زخمی، قرمز در گربه ها شود.

چه زمانی باید نگران خشکی بینی گربه باشیم؟

خشکی بینی گربه و 10 علت شایع آن || دام و پت

هر گربه ای با بینی خشک، ترک خورده و تحریک شده باید توسط دامپزشک معاینه شود. بسیاری از شرایط پزشکی مختلف می تواند علت باشد، و برخی با گذشت زمان بدتر می شوند.

علائم اضافی سرنخ هایی را نشان می دهد که والدین حیوان خانگی باید با فوریت بیشتری به دنبال مراقبت های دامپزشکی باشند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • کاهش اشتها
  • ترشحات چشم یا بینی
  • کاهش فعالیت (بی حالی)
  • ریزش خز یا ضایعات پوستی پوسته در جای دیگر

اگر نگران خشکی بینی گربه خود هستید، مطمئن ترین کار این است که یک دامپزشک او را بررسی کند. با این حال، می توانید دمای او را در خانه اندازه گیری کنید (دمای طبیعی گربه 100.0 تا 102.5 درجه فارنهایت است). و اگر می دانید چه کاری انجام می دهید، می توانید با استفاده از روش های دیگر، او را از نظر کم آبی به درستی ارزیابی کنید.

از آنجایی که اکثر مردم تجربه ارزیابی درست کم آبی بدن را ندارند و بیشتر افراد تمایلی به قرار دادن دماسنج در رکتوم گربه خود ندارند، می توانید از ترفند دیگری نیز استفاده کنید. کم آبی و تب به طور کلی باعث می شود که گربه ها احساس بیماری کنند. بی‌حالی و کم‌اشتهایی در هر دو بسیار شایع است.

هر گربه ای با بینی خشک که بی حال است، اشتهای ضعیفی دارد یا به هر طریقی بیمار به نظر می رسد باید توسط دامپزشک معاینه شود. اما هر گربه‌ای با این علائم که بینی‌اش خشک نیست نیز باید همین‌طور باشد. این بی حالی، اشتهای ضعیف و علائم بیماری است که بیشتر از هر چیزی که در بینی اتفاق می افتد نگران کننده است.

چگونه خشکی بینی گربه را درمان کنیم؟

خشکی بینی گربه و 10 علت شایع آن || دام و پت

درمان خانگی که می‌تواند به برخی از گربه‌هایی که دارای بینی خفیف خشکی هستند کمک کند، ژل نفتی یا محافظ پوست وازلین است که بدون نسخه به فروش می‌رسد. آن  را می توان با خیال راحت چندین بار در روز اعمال کرد. یک لایه نازک تمام چیزی است که لازم است – استفاده از مقادیر زیاد بیش از مقدار کمی کمکی نخواهد کرد.

ریختن آب بیشتر به بینی خشک و تحریک شده گربه شما کمکی نمی کند. اگر گربه شما علائم دیگری به غیر از خشکی بینی دارد یا بینی با ژل نفتی بهبود نمی یابد، بسته به علت به درمان دیگری نیاز است.

درمان پزشکی برای خشکی بینی در گربه

دامپزشک شما ممکن است در ابتدا چند آزمایش مانند سیتولوژی انجام دهد، یعنی به آرامی بینی را برس زده و نمونه را روی یک لام قرار دهد. اگر مشکل بینی شدید باشد یا بعد از درمان اولیه ادامه یابد، دامپزشک شما ممکن است بیوپسی را توصیه کند. این شامل قرار دادن گربه شما برای مدت کوتاهی تحت بیهوشی برای برداشتن یک قطعه بسیار کوچک از قسمت خارجی بینی گربه شما برای ارسال به پاتولوژیست (متخصص معاینه بافت) است. پاتولوژیست قادر خواهد بود اطلاعات بیشتری در مورد آنچه که باعث ایجاد مشکل بینی شده است ارائه دهد.

درمان های رایج دامپزشک برای درمان خشکی بینی در گربه ها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

  • ویتامین E
  • آنتی بیوتیک های خوراکی
  • پمادهای ضد باکتری و یا ضد قارچ موضعی
  • داروهای ضد ویروسی خوراکی (به عنوان مثال فامسیکلوویر در مورد هرپس ویروس)

در مورد تغییر رنگ بینی گربه چطور؟

خشکی بینی گربه و 10 علت شایع آن || پزشکت

در نهایت، اگرچه به رطوبت مربوط نمی شود، اما توجه داشته باشید که گاهی اوقات ممکن است رنگ بینی در گربه ها تغییر کند. این اغلب در گربه های به اصطلاح زنجبیلی اتفاق می افتد، که به عنوان برگ های نارنجی نیز شناخته می شود . این مو قرمزهای گربه ای مستعد ایجاد کک و مک روی لثه، لب، پلک، گوش و بینی خود هستند. اگرچه این بیماری یک نام پزشکی ترسناک دارد (لنتیگو سیمپلکس)، اما خوش خیم است. کک و مک بینی در گربه های نارنجی رنگ بسیار رایج است و با افزایش سن بیشتر می شود. با این حال، بر خلاف کک و مک های انسانی ناشی از خورشید، تقریباً هرگز به ضایعات سرطانی تبدیل نمی شوند.

بینی گربه نیز ممکن است هر از گاهی کمی تغییر رنگ دهد – که معمولاً دلیلی برای نگرانی نیست.

سخن آخر

یکی از رایج‌ترین نگرانی‌هایی که باعث می‌شود صاحبان گربه به دنبال مراقبت دامپزشکی برای حیوانات خانگی خود باشند، خشکی بینی است. اکثر مردم به طور کلی معتقدند که بینی گربه ها باید همیشه خنک و مرطوب باشد. در واقع، بیشتر گربه ها بینی های خنک و مرطوبی دارند. اگر یک بچه گربه دچار کم آبی می شود یا از تب رنج می برد، ممکن است خشکی بینی گربه رخ دهد.

بنابراین، اگرچه یک ارتباط ضعیف بین بینی خنک و مرطوب و سلامتی خوب وجود دارد، برخی از گربه‌های کاملا سالم بینی‌های گرم و خشکی دارند. و اگرچه خشکی بینی گربه ممکن است با تب یا کم آبی بدن مرتبط باشد، بینی بهترین راه برای ارزیابی این موارد نیست.

منبع
https://www.greatpetcare.com/cat-health/cat-dry-nose-causes-and-how-to-help/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا