حیوانات خانگی کوچک

خرگوش مینیاتوری را بهتر بشناسید.

خرگوش مینیاتوری را بهتر بشناسید.

خرگوش های مینیاتوری یکی از نژادهای محبوب برای نگه داری هستند. نگه داری از خرگوش مینیاتوری روز به روز در حال افزایش است. اگر شما هم به نگه داری از خرگوش های مینیاتوری به عنوان حیوان خانگی علاقه دارید، باید بدانید که این نژاد از خرگوش ها به مراقبت زیادی نیاز دارند.

در این مقاله به نکات اساسی درباره ویژگی های خرگوش های مینیاتوری، نیاز ها و نحوه نگه داری از آن ها اشاره شده است.

بعد از سگ ها و گربه ها، خرگوش ها محبوب ترین حیوان خانگی در سراسر دنیا هستند. مراقبت از این حیوانات خانگی کوچک دشوار نیست، ولی مانند هر حیوان خانگی دیگر به مراقبت کافی احتیاج دارند. برای پرورش خرگوش ها باید درباره ویژگی ها و نیاز های این حیوانات اطلاعات کافی داشته باشید.

مطالعه منابع معتبر دامپزشکی و گفتگو با افراد با تجربه می تواند شما را با اکثر نکات لازم برای نگهداری خرگوش ها به عنوان حیوان خانگی آشنا کند. دانستن اطلاعاتی درباره انواع نژادهای خرگوش ها و نیز اینکه کدام یک از آن ها برای نگه داری به عنوان حیوان خانگی‌ مناسب است، بسیار ضروریست.

محبوب ترین نژاد های خرگوش برای نگه داری به عنوان حیوان خانگی عبارت اند از:

  • لوپ هلندی
  • جرسی وولی
  • کوتوله هلندی
  • کوتوله هوتوت
  • کوتوله لهستانی
  • خرگوش لیون هد

این نژادها از نظر فضای مورد نیاز، رژیم غذایی، نظافت و بیش از همه نگهداری بهترین گزینه برای پرورش به عنوان حیوان خانگی هستند.

ویژگی های رفتاری خرگوش مینیاتوری

خرگوش مینیاتوری را بهتر بشناسید. | دام و پت

گاز گرفتن، غرغر کردن و حتی نفس کشیدن پرخاشگرانه از نشانه های خشمگین بودن خرگوش ها است. خرگوشی که روی زمین دراز کشیده و گوش خود را بالا گرفته است، در واقع به صداهای اطراف گوش می دهد ولی نسبت با آن ها بی توجه است.

مالیدن چانه به اشیا نشانگر محدوده قلمرو و نیز بیانگر حس مالکیت خرگوش است. غده بویایی واقع در زیر چانه خرگوش هنگامی فعال می شود که خرگوش چانه خود را به حیوانات، اشیا و سایر انسان ها بمالد.

خرگوش هایی کا عقیم نشده اند ممکن است اطراف پای شما بالا و پایین پریده یا شما را گاز بگیرند. در واقع این یکی از رفتار های جنسی خرگوش های عقیم نشده است. اگر خرگوش شما بالا و پایین پریده و پر جنب و جوش است، باید خوشحال باشید زیرا شما صاحب یک خرگوش سالم و شاد هستید.

خرگوش ها حیواناتی کنجکاو هستند. خرگوشی که کنجکاوی می کند ممکن است که گردن خود را بکشد، چشمها را گشاد کند، گوش های خود را به سمت سمت جلو داده و پاها را به عقب بکشد.

ویژگی های رفتاری بالا ممکن است در نژادهای مختلف خرگوش های مینیاتوری اندکی متفاوت باشد. بنابراین برای داشتن اطلاع دقیق از ویژگی های رفتاری خرگوش تان باید درباره نژاد آن تحقیق کنید.

ویژگی های مثبت خرگوش مینیاتوری

خرگوش های مینیاتوری می توانند حیوانات خانگی ساکت، آرام و صمیمی باشند. خرگوش های مینیاتوری برای خانواده ها و همچنین کودکان مناسب هستند. این خرگوش های کوچک بسیار زیبا و دوست داشتنی بوده و اغلب اوقات رفتارهای سرگرم کننده ای از خود نشان می دهند.

اندازه کوچک خرگوش های مینیاتوری از دیگر مزایای نگه داری آن ها در خانه است. علاوه بر اینکه خرگوش های مینیاتوری از همه جذابیت ها و لطافت نژادهای بزرگ خرگوش برخوردار هستند، رسیدگی و مراقبت از آن ها آسان تر است. همچنین برای افرادی که برای اولین بار حیوان خانگی می خرند، خرگوش های مینیاتوری به دلیل داشتن جثه کوچک می توانند بسیار مناسب باشند.

ویژگی های منفی خرگوش مینیاتوری

خرگوش مینیاتوری را بهتر بشناسید. | دام و پت

خرگوش های مینیاتوری مستعد ابتلا به بیماری های خاصی هستند که اغلب درمان آن ها بسیار دشوار است. یکی از این بیماری ها، مشکلات روده ای است که به دلیل تشکیل گلوله های مو در لوله گوارشی ایجاد می شود. خرگوش مینیاتوری نمی تواند استفراغ کند و از این رو توده های مو در معده آنها باقی مانده و باعث ایجاد ناراحتی شدید در روده می شود. پیشگیری از این اختلال مستلزم مراقبت و نظارت بر رژیم غذایی آنها است.

میکسوماتوز یک بیماری ویروسی شایع در خرگوش ها است. این بیماری می تواند باعث مرگ سریع حیوان خانگی شود. خرگوش های خانگی که در فضای باز زندگی کرده  و با خرگوشهای وحشی، سایر خرگوشهای خانگی یا حیوانات دیگر تماس پیدا می کنند. بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری هستند.

با این حال، این بدان معنا نیست که خرگوش هایی که در داخل خانه نگهداری می شوند کاملاً نسبت به این بیماری ایمن هستند. زیرا این بیماری حتی توسط مگس خانگی نیز قابل انتقال است. به منظور پیشگیری از ابتلا خرگوش به این بیماری، به صورت سالانه واکسیناسیون خرگوش تان را انجام دهید.

عمر متوسط ​​یک خرگوش مینیاتوری خانگی 7 تا 10 سال است. اما گاهی اوقات می تواند به 13 سال هم برسد. طول عمر خرگوش بیش از هر چیزی به عملکرد و میزان مراقبت های صاحب حیوان خانگی بستگی دارد.

خرگوش های خانگی اهلی، به ویژه هنگامی که در قفس نباشند، می توانند رفتار های تخریبی از خود نشان دهند. به دلیل تمایل خرگوش ها به حفاری و جویدن اشیا، اگر می خواهید حیوان خانگی تان را در خانه آزاد بگذارید، دیوارها، مبلمان، سیم تلفن و رایانه شما در معرض خطر آسیب خواهند بود.

انتخاب خرگوش مینیاتوری

بعد از سنجیدن جوانب مثبت و منفی این نژاد از خرگوش ها، اگر تصمیم گرفته اید که یک خرگوش مینیاتوری را به عنوان حیوان خانگی نگهداری کنید، باید نکاتی کلی درباره این خرگوش ها بیاموزید. در ادامه مقاله به نکاتی درباره مراقبت و نظافت این خرگوش ها اشاره می کنیم.

خرید یک خرگوش مینیاتوری

خرگوش مینیاتوری را بهتر بشناسید. | دام و پت

در هنگام خرید یک خرگوش مینیاتوری باید پارامتر های مختلفی را در نظر بگیرید. یکی از این پارامترها سن خرگوش است. ابتدا باید درباره سن خرگوشی که می خواهید از آن نگه داری کنید تصمیم بگیرید. برای سرگرمی بیشتر و نیز برای تهیه یک‌ حیوان خانگی خوب برای خانواده ها و کودکان، بهتر است یک بچه خرگوش مینیاتوری بخرید. البته به این نکته نیز باید توجه داشته باشید که خرگوش های بزرگسال نسبت به بچه خرگوش ها به مراقبت کم تری احتیاج دارند.

خرگوش های بالغ به شرطی که در محیط و تحت شرایط خوبی پرورش پیدا کنند، می توانند حیوانات خانگی عالی باشند. انتخاب نژاد خرگوش مینیاتوری نیز بسیار مهم است. زیرا ویژگی ها و نیاز های نژادهای مختلف خرگوش ها با یکدیگر متفاوت است.

برای خرید یک خرگوش مینیاتوری باید به یک فروشنده مشهور و معتبر مراجعه کنید. هرگز نباید خرگوش خانگی افراد دیگر را بخرید زیرا تغییر در محیط باعث ایجاد استرس و مشکلات گوارشی جدی در آنها می شود. همچنین یک فروشنده معتبر اطلاعات زیادی را درباره نگه داری خرگوش در اختیار شما قرار خواهد داد.

نکته بعدی بررسی وضعیت سلامتی خرگوش است. مطمئن شوید نژادی که می خواهید انتخاب کنید هیچ گونه مشکل ارثی و ژنتیکی سلامتی نداشته باشد زیرا برخی نژادهای خرگوش مینیاتوری در معرض خطر جدی مشکلات چشم و دندان قرار دارند.

خرید خرگوش مینیاتوری برای کودکان

اگرچه خرید یک خرگوش مینیاتوری برای کودکان ایده خوبی به نظر می رسد، اما نکات قابل توجهی وجود دارد که نباید آنها را نادیده گرفت. کودکان دوست دارند حیوان را در آغوش بگیرند، نوازش کرده و حمل کنند. همه این کار ها تجربه های بسیار ترسناکی برای یک خرگوش مینیاتوری است. در چنین شرایطی ممکن است خرگوش کودک را خراشیده یا گاز بگیرد.

افتادن خرگوش مینیاتوری از دست کودک می تواند باعث بروز شکستگی های جدی در بدن حیوان خانگی شود. برای جلوگیری از این امر، مهم است که قوانین تعامل با حیوان خانگی را به کودکان تان یاد بدهید. در ابتدا، اجازه دهید کودک در کنار حیوان خانگی نشسته و فقط او را به روشی ملایم نوازش کند. اگر کودک شما خیلی کوچک است و نمی تواند یک خرگوش مینیاتوری را در دست نگه دارد، اجازه ندهید که این کار را انجام دهد.

خرگوش مینیاتوری و سایر حیوانات خانگی

در شرایطی که شما حیوان خانگی دیگری را در خانه نگه داری می کنید، مسئله سازگاری خرگوش مینیاتوری با آن ها اهمیت می یابد. حیوانات مختلف وقتی به حیوانات دیگری از همان گونه یا گونه های مختلف معرفی می شوند، واکنش های متفاوتی نشان می دهند.

در ادامه مقاله به چند نکته در مورد نحوه معرفی خرگوش مینیاتوری خود به دو مورد از محبوب ترین حیوانات خانگی، یعنی گربه ها و سگ ها، اشاره شده است:

سگ

مطمئن شوید که سگ شما اطاعت پذیری را به خوبی آموخته و از دستورات شما پیروی می کند. وگرنه احتمال دارد به خرگوش مینیاتوری شما آسیب برساند. ابتدا خرگوش خود را داخل یک قفس خوب قرار بدهید. سپس اجازه دهید سگ خانگی شما به قفس نزدیکتر شود و اجازه دهید هر دو حیوان خانگی برای مدتی یکدیگر را بو کنند.

سگ مشتاق خواهد بود که این عضو جدید را بشناسد. با این حال، اگر بیش از حد هیجان زده شد، سگ تان را از قفس دور کنید. برای ایجاد رفتار ملایم در سگ خود، در حالی که او خرگوش را استشمام می کند، آرام و آرام صحبت کنید و در صورت رفتار مناسب سگ تان را تحسین کنید.

به سگ خود بیاموزید که دقیقاً مانند فرزندان خانواده، گربه و سگ و خرگوش های تازه وارد نیز از اعضای خانواده هستند. همچنین باید با خرگوش به عنوان یک عضو جدید خانواده رفتار شود و نه طعمه.

لطفاً به یاد داشته باشید که پیش از آزاد کردن خرگوش از قفس باید حیوانات خانگی تان را باهم آشنا کرده باشید. در غیر این صورت ممکن است به یکدیگر آسیب برسانند.

گربه

برخلاف سگها و خرگوش ها، معاشرت و آشنایی با گربه ها کمی بیشتر طول می کشد. بنابراین، معرفی یک حیوان خانگی جدید به یک گربه کمی وقت گیر است و نیاز به صبر دارد. پارامتر اصلی در این مورد اندازه خرگوش و گربه است. خرگوش هم اندازه با گربه یا بزرگتر از آن به عنوان تهدیدی برای گربه ظاهر می شود، از این رو گربه از تعامل خرگوش دوری می کند.

برعکس اگر اندازه خرگوش کوچکتر باشد، گربه، خرگوش تازه وارد را به عنوان طعمه مشاهده کرده و ممکن است به آن حمله کند. بنابراین، ضمن معرفی آن ها به یکدیگر، باید فاصله ایمن را حفظ کنید. خرگوش مینیاتوری خود را در قفس و با فاصله نسبت به گربه خانگی تان نگه دارید.

نکته مهم بعدی این است که هر دو این حیوانات باید با بو و صدای یکدیگر آشنا شوند. این آشنایی باعث می شود که گربه نتواند حرکات یا صداهای خرگوش را به عنوان علائمی برای حمله تفسیر کند. گربه باید یاد بگیرد که وجود خرگوش در خانه طبیعی است و نباید به خرگوش مینیاتوری شما حمله کند.

به یاد داشته باشید که این حیوانات اگر به درستی به یکدیگر معرفی شوند، بسیار خوب با هم کنار می آیند. صبر داشته باشید و تمام مراحل را به دقت انجام دهید.

انتخاب قفس خوب برای خرگوش مینیاتوری

خرگوش مینیاتوری را بهتر بشناسید. | دام و پت

یکی از نکات اصلی در مراقبت از خرگوش مینیاتوری، ایجاد خانه ای راحت و مطمئن برای خرگوش است. به دلیل رعایت نكات ایمنی، توصیه نمی شود كه خرگوش خانگی شما آزادانه در خانه زندگی کند. عرض قفس باید حداقل چهار فوت، طول آن دو پا و ارتفاع قفس دو پا بوده و کف آن محکم باشد.

کف قفس را با پوششی کاه، یونجه یا خاکستر بپوشانید. قفس هایی که کف آن ها سیمی است، می توانند باعث زخمی شدن پای خرگوش شوند. اگر چنین قفسی دارید، کف آن را با یک تکه چوب یا مقوا بپوشانید. قفس حیوان خانگی تان را در خانه و در یک محیط بدون استرس و آرام قرار دهید. گاهی اوقات خرگوش ها حتی با مشاهده یک شکارچی، دچار استرس و حمله قلبی شده و نهایتا می میرند.

نظافت قفس خرگوش مینیاتوری

ابتدا باید یک جعبه بستر خوب برای قفس تهیه کنید. باید به صورت روزانه جعبه بستر خرگوش تان را عوض کنید تا از ایجاد بیماری های مختلف پیشگیری شود. همچنین باید اسباب بازی های مناسب و مکانی برای مخفی شدن خرگوش تان تهیه کنید. یکی دیگر از عادت های غریزی خرگوش های مینیاتوری، حفر و جویدن اشیا است، بنابراین اسباب بازی های جویدنی، جعبه مخصوص حفاری، تکه های مقوا، دفترهای قدیمی و … را در اختیار آنها قرار دهید.

منبع:

https://petponder.com/dwarf-bunnies-as-pets/amp

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا