دامپزشکی آنلاین

حیوانات خانگی و هاری

حیوانات خانگی و هاری

بحث حیوانات خانگی و هاری یکی از موضوعات مهم در نگهداری حیوانات در منازل است. هاری یک بیماری کشنده است که توسط ویروسی ایجاد می شود که به سیستم عصبی حمله می کند. این ویروس در بزاق ترشح و معمولاً با گزش حیوان آلوده به افراد و حیوانات منتقل می شود. کمتر اتفاق میفتد که در صورت تماس بزاق از یک حیوان هار با بریدگی باز روی پوست یا چشم، بینی یا دهان فرد یا حیوان، هاری قابل انتقال باشد.

چه حیواناتی می توانند به هاری مبتلا شوند؟

فقط پستانداران می توانند به بیماری هاری مبتلا شوند. پرندگان، ماهی ها، خزندگان و دوزیستان این بیماری را نمی گیرند. در ایالات متحده، بیشتر موارد هاری در حیوانات وحشی عمدتا راکون ها، خفاش ها، کایوت ها و روباه ها رخ می دهد. در سال های اخیر، گربه ها به رایج ترین حیوان خانگی مبتلا به هاری تبدیل شده اند.

دلیل این امر این است که بسیاری از صاحبان گربه ها، گربه های خود را واکسینه نمی کنند. هاری همچنین در سگها به تعداد قابل توجهی اتفاق میفتد و اگرچه به اندازه شایع نیست، اما در اسب، بز، گوسفند، خوک تشخیص داده شده است. همه پستانداران در معرض هاری هستند. برنامه های واکسیناسیون و کنترل حیوانات ولگرد در جلوگیری از هاری در اکثر حیوانات خانگی موثر بوده است. واکسن های هاری برای گربه ها، سگ ها، سرخک ها، اسب ها، گاوها و گوسفندان موجود است.

واکسن های خوراکی مجاز نیز برای ایمن سازی گسترده حیات وحش، به ویژه راکون استفاده می شود.

علائم هاری در حیوانات چیست؟

حیوانات خانگی و هاری | دام و پت

ویروس هاری پس از ورود به بدن، در امتداد اعصاب به مغز می رود. حیوانات مبتلا به هاری ممکن است علائم مختلفی از جمله ترس، پرخاشگری، ریزش بیش از حد، مشکل در بلع، لرزش، فلج و تشنج. و رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهند. اما حیوانات هار نیز ممکن است به طور غیرعادی مهربان باشند.

اسب ها و دام های مبتلا به هاری نیز ممکن است افسردگی، خودزنی یا افزایش حساسیت به نور را نشان دهند. حیوانات وحشی هار ممکن است ترس طبیعی خود از انسان را از دست بدهند و رفتار غیرمعمولی از خود بروز دهند. به عنوان مثال، حیوانی که معمولاً فقط در شب دیده می شود، ممکن است در طول روز سرگردان دیده شود.

اگرچه شایع ترین علائم هاری تغییرات رفتاری و فلج غیرقابل توجیه است، اما در همه موارد بیماری عصبی غیر قابل توجیه باید هاری را در نظر گرفت. عفونت هاری یک حیوان تنها پس از مرگ، از طریق بررسی میکروسکوپی مغز حیوان، قابل تأیید است.

خطر هاری برای انسان چقدر است؟

هاری همچنان در دنیا نگرانی عمده ای دارد و سالانه حدود 59000 نفر کشته می شوند. تقریباً تمام این مرگ ها به علت هاری منتقل شده توسط سگ در کشورهایی است که برنامه های واکسیناسیون سگ به اندازه کافی برای جلوگیری از شیوع ویروس توسعه نیافته اند. برنامه های واکسیناسیون هاری و کنترل حیوانات، همراه با درمان بهتر برای افرادی که گزیده شده اند، تعداد موارد هاری انسان در ایالات متحده را به طرز چشمگیری کاهش داده است.

بیشتر موارد نسبتاً کمی انسان در این کشور به دلیل قرار گرفتن در معرض خفاش ها بوده است. هر گونه تماس با خفاش ها، حتی اگر گزش مشاهده نشود، باید به پزشک گزارش شود. موارد بسیار نادر ناشی از پیوند قرنیه یا اندام / بافت از اهدا کننده آلوده بوده است.

سگ ها هنوز منبع قابل توجهی از هاری در سایر کشورها، به ویژه در آسیا و آفریقا هستند، بنابراین مسافران باید از این خطر آگاه بوده و قبل از سفر به خارج از ایالات متحده، در مورد واکسیناسیون به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

برای کمک به کنترل هاری چه کاری می توانم انجام دهم؟

حیوانات خانگی و هاری | دام و پت

به یاد داشته باشید که هاری از طریق واکسیناسیون کاملاً قابل پیشگیری است. از دامپزشک بخواهید سگ ها، گربه ها و اسب ها و دام ها را نیز را واکسینه کند. دامپزشک به شما در مورد تعداد واکسیناسیون توصیه شده یا مورد نیاز در منطقه شما مشاوره می دهد.

  • زباله یا غذای حیوان خانگی را در معرض دید خود قرار ندهید، زیرا ممکن است حیوانات وحشی یا ولگرد را به خود جذب کند.
  • اگر می بینید یک حیوان وحشی به طرز عجیبی رفتار می کند، آن را به بخش کنترل حیوانات گزارش دهید.
  • برای جلوگیری از لانه سازی خفاش ها و دسترسی به افراد یا حیوانات خانگی از خانه و سایر سازه های خود از ضد خفاش استفاده کنید.
  • حیوانات وحشی هرگز نباید به عنوان حیوانات خانگی نگهداری شوند. این نه تنها ممکن است غیرقانونی باشد، بلکه حیوانات وحشی تهدیدکننده بالقوه هاری برای مراقبان و دیگران است.
  • از دور همه حیوانات وحشی را مشاهده کنید. یک حیوان وحشی هار ممکن است رام به نظر برسد اما به آن نزدیک نشوید. هرگز به کودکان آموزش ندهید از حیوانات ناآشنا نگهداری نکنند، حتی اگر دوستانه به نظر برسند.

اگر حیوان خانگی من شخصی را گاز گرفته باشد چه می شود؟

حیوانات خانگی و هاری | دام و پت

شخص فوراً به پزشک مراجعه کند و توصیه های پزشک را دنبال کند. برای تعیین به روز بودن واکسیناسیون حیوان خانگی با دامپزشک خود مشورت کنید. گزش را به اداره بهداشت محلی و مقامات کنترل حیوانات گزارش دهید. مقررات محلی ممکن است حیوان خانگی شما را برای نظارت بر علائم هاری محدود و منزوی کند. بلافاصله هرگونه بیماری یا رفتار غیرمعمول توسط حیوان خانگی خود را به بخش بهداشت محلی و دامپزشک اطلاع دهید.

اگر حیوان خانگی من گزیده شده باشد چکار کنم؟

بلافاصله با دامپزشک خود مشورت کنید و گزش را به مقامات محلی کنترل حیوانات گزارش دهید. حتی اگر سگ، گربه شما واکسیناسیون انجام داده باشد، باید فوراً واکسینه شود .حیواناتی که واکسن آنها منقضی شده است باید مورد به مورد ارزیابی شوند. سگها، گربه ها که هرگز واکسینه نشده اند و در معرض حیوان هار قرار دارند ممکن است مطابق با مقررات تحت کنترل قرار گیرند یا به مدت شش ماه در قرنطینه شدید قرار بگیرند.

از حیوانات وحشی، ناآشنا یا ولگرد دور باشید و حیوانات وحشی را به عنوان حیوانات خانگی نگهداری نکنید. علاوه بر آن، اجازه ندهید حیوانات خانگی شما در جاهایی که ممکن است با حیوانات بالقوه هار برخورد کنند پرسه بزنند.

اگر توسط حیوان ها گزیده شوم چه می شود؟

وحشت نکنید، اما گزش را نادیده نگیرید. زخم را به مدت 15 دقیقه کاملاً و با صابون و مقدار زیادی آب بشویید، سپس با ضد عفونی کننده ای مانند اتانول یا ید درمان کنید. بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید و نحوه گزش را توضیح دهید. به توصیه های پزشک خود عمل کنید. در صورت امکان، حیوان را قرنطینه کنید. پس از قرنطینه، سعی نکنید حیوان را رها کنید.

برای جمع آوری آن با مقامات محلی کنترل حیوانات تماس بگیرید. گزش را به اداره بهداشت محلی گزارش دهید. درمان سریع و مناسب پس از گزش و قبل از ایجاد بیماری می تواند عفونت را متوقف کرده و از بیماری جلوگیری کند.

میزان شیوع هاری چگونه است؟

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها گزارش داده اند که در ایالات متحده و پورتوریکو در سال 2017، 4545 مورد بیماری هاری در حیوانات گزارش شده که نسبت به سال 2016، 9.3 درصد کاهش داشته است . از این موارد هاری، 276 گربه و 62 سگ بوده است. انجمن پزشکان گربه سان آمریكا گزارش داده است كه از سال 1980، موارد هاری در گربه ها بیشتر از سگها در ایالات متحده گزارش شده است.

منبع اصلی هاری چیست؟

حیوانات خانگی و هاری | دام و پت

حیوانات وحشی از جمله خفاش ها (2/32 درصد)، راکون ها (6/28 درصد)، اسکون ها (1/21 درصد) و روباه ها (7/7 درصد) منبع اصلی هاری محسوب می شوند. تماس با حیوانات وحشی که واکسینه نشده اند احتمال عفونت را افزایش می دهد. اگر سگ های شکاری یا سگ هایی دارید که در پیاده روی و فعالیت های خارج از منزل با شما همراه هستند، در نظر گرفتن واکسیناسیون هاری به نفع حیوان خانگی شما است.

توجه داشته باشید که هاری بیماری همه پستانداران خونگرم است و اگر فوراً درمان ضد هاری انجام نشود، کشنده است.انتقال هاری تقریباً همیشه در نتیجه گاز گرفتن حیوان غیرآلوده اتفاق میفتد. ویروس عامل بیماری توسط بزاق حیوانات آلوده منتشر می شود. زمان بین گزش و ابتلا به بیماری ممکن است از چند روز تا چند ماه یا بعضاً سالها متفاوت باشد.

پس از رسیدن ویروس به مغز، حیوان خانگی شما یک، دو یا هر سه مرحله مختلف هاری را نشان می دهد.

آیا ماهی ها به واکسیناسیون نیاز دارند؟

انواع هاری کدامند؟

هاری پرومودال

این مرحله از هاری معمولاً در سگ ها 2-3 روز طول می کشد. عصبی بودن، اضطراب، افسردگی و تب ممکن است مشخص شود. حیوانات ممکن است خجالتی یا تحریک پذیر شوند. در حالی که حیوانات پرخاشگر ممکن است مهربان و مطیع شوند. بیشتر حیوانات به طور مداوم محل گزش را لیس می زنند. در گربه ها، مرحله پرودرومال فقط 1-2 روز طول می کشد و آنها معمولاً نسبت به سگها بیشتر دچار تب و رفتار نامنظم می شوند.

هاری خشمگین

حیوانات ممکن است وارد مرحله خشمگین شوند. گربه ها خصوصاً مستعد ابتلا به این مرحله هستند. مرحله خشمگین بیماری در سگ ها معمولاً بین 1 تا 7 روز طول می کشد. حیوانات بی قرار و تحریک پذیر می شوند و بیش از حد به محرک های شنوایی و بینایی پاسخ می دهند. با بی قراری بیشتر، شروع به گشت و گذار می کنند و تحریک پذیرتر و شرورتر می شوند.

هاری فلج کننده

حیوانات خانگی ممکن است مرحله فلج یا خشمگین را تجربه کنند. مرحله فلج معمولاً ظرف 2 تا 4 روز پس از مشاهده اولین علائم ایجاد می شود. در این نوع، تنفس عمیق و افتادن فک ممکن است منجر به فلج شدن بیش از حد دیافراگم و عضلات صورت شود. حیوانات خانگی ممکن است صدای خفگی ایجاد کنند و بسیاری از صاحبان فکر می کنند چیزی در گلوی سگ گیر کرده است. حیوان خانگی ضعیف و در نهایت دچار نارسایی تنفسی می شود و می میرد.

هاری چگونه تشخیص داده می شود؟

پس از تماس با ویروس، حیوان خانگی گزیده ممکن است یک یا همه مراحل مختلف را طی کند. با بیشتر حیوانات، ویروس از طریق اعصاب به سمت مغز انتشار می یابد. ویروس هاری نسبتاً کند است و میانگین زمان انکوباسیون از قرار گرفتن در معرض درگیری مغز در سگ ها بین 3 تا 8 هفته، در گربه ها 2 تا 6 هفته و در افراد 3 تا 6 هفته است.

ویروس پس از رسیدن به مغز، به غدد بزاقی منتقل می شود و در آنجا می تواند از طریق گزش پخش شود. روش فعلی برای تشخیص هاری در حیوانات، آزمایش میکروسکوپی است. برخی از تکنیک های جدید آزمایش با استفاده از نمونه های پوست و یا خون در حال بررسی و استفاده در چند محیط تحقیقاتی است و نوید را به عنوان روشی برای آزمایش انسان و حیوانات بالقوه نشان می دهد. در حال حاضر به طور معمول از آنها استفاده نمی شود.

بایدها و نباید های واکسیناسیون اسب را بشناسید.

اقدامات پیشگیرانه علیه هاری کدامند؟

حیوانات خانگی و هاری | دام و پت

هیچ درمانی برای حیوانات خانگی وجود ندارد. در حالی که چند مورد از زنده ماندن سگها از عفونت هاری گزارش شده است، این بسیار نادر است. در این زمان فقط می تواند تحت درمان بیماری هاری قرار گیرد. واکسیناسیون حیوانات خانگی بهترین راه برای جلوگیری از عفونت هاری است و حیوانات خانگی واکسینه شده به طور صحیح احتمال ابتلا به این بیماری را بسیار کم دارند. واکسن هاری معمولاً برای واکسیناسیون حیوانات وحشی استفاده می شود.

حیوان خانگی شما ممکن است به ویروس هاری آلوده شود. اگر این اتفاق بیفتد، مرگ حیوان خانگی شما قریب الوقوع است. شما می توانید اقدامات پیشگیرانه ای برای محافظت از حیوان خانگی خود و بقیه اعضای خانواده خود انجام دهید. در حالی که واکسیناسیون هاری برای سگ ها اجباری است، تخمین زده می شود که حداکثر نیمی از سگ ها واکسینه نشده باشند.

پروتکل واکسیناسیون استاندارد این است که سگها و گربه ها را در چهار ماهگی واکسینه کنید و سپس یک سال بعد دوباره واکسینه کنید. پس از آن واکسیناسیون سه ساله هاری توصیه می شود. در حالی که آزمایش سه ساله آزمایش شده و نشان داده شده است که بسیار موثر است، برخی از ایالت ها یا دامپزشکان فردی هر ساله یا هر دو سال یک بار به واکسیناسیون احتیاج دارند. اطمینان حاصل کنید که پروتکل مناسب واکسیناسیون را با دامپزشک حیوان خانگی خود در میان بگذارید.

اگر یکی از اعضای خانواده یا حیوان خانگی شما توسط هر حیوانی گزیده شده است، برای مشاوره در مورد گزش به انسان و آژانس کنترل حیوانات محلی خود برای گاز گرفتن حیوانات خانگی، با آژانس بهداشت عمومی محلی خود تماس بگیرید. اگر هر نوع مواجهه با خفاش دارید، برای مشاوره با شبکه بهداشت عمومی محلی خود تماس بگیرید زیرا توصیه های خاصی در مورد این گونه وجود دارد.

برنامه واکسیناسیون کبوتر چیست؟

منبع :

https://www.petinsurance.com/healthzone/pet-health/health-conditions/pets-and-rabies/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا