سگ هاگربه ها

حمله گربه به سگ خانگی

حمله گربه به سگ خانگی ، شاید حتی شنیدن آن هم خنده دار باشد اما برخی به دنبال راهکارهای پیشگیری از حمله گربه ها به سگ خانگی خود هستند. مواردی وجود دارد که در آن، بچه گربه ها وحشی می شوند و به سگ ها حمله می کنند! خوشبختانه، از بسیاری جهات، سگ ‌ها و گربه‌ ها به روش ‌های مشابهی رفتار می ‌کنند.

بنابراین در برخی مواقع نیازی به این نداریم که به صورت تخصصی عمل کنیم. بسیاری از رفتار شناسان سگ نیز به این رفتار گربه ها اشاره کرده اند. جالب اینکه تعداد رفتارگرایان گربه، با سرعت ثابتی در حال افزایش است و به همین ترتیب بررسی های مربوط به برخورد با رفتارهای گربه نیز افزایش می یابد.

درست مانند برخورد با سگ های پرخاشگر و وحشی، رفتارهای پرخاشگرانه گربه ها می توانند علل زیادی داشته باشد. گاهی اوقات، گربه ها می خواهند شما و سایر موجودات را دنبال کنند. درست همانطور که برخی از گربه ها دوست دارند هنگام راه رفتن یا دراز کشیدن در رختخواب، مچ پاهای شما را لمس کنند و گاز بگیرند.

علت حمله گربه به سگ خانگی چیست؟

حمله گربه به سگ خانگی || دام و پت

برخی از گربه های جسور، ممکن است تصمیم بگیرند به صورت خشن به سگ خانگی تان حمله کنند. با این حال، به احتمال زیاد، یک عامل ترس در این رفتار گربه های خانگی وجود دارد. همه چیز در نهایت بستگی به شرایط و آن چه که اتفاق می افتد، دارد.

خستگی

اگر گربه تان زیاد سر و صدا می کند، به احتمال زیاد، حمله گربه خانگی تان بی علت نیست. احتمالا، گربه خانگی تان فقط خسته است و به سگ خانگی تان می ‌گوید که ساکت شود. بیشتر سگ‌ ها در درک زبان بدن گربه چندان آشنا نیستند، یا ممکن است برخی کمتر اهمیت دهند، بنابراین پس از ارسال ده‌ ها علامت “مرا تنها بگذار” توسط گربه، که نادیده گرفته می‌ شوند، گربه خانگی تان ممکن است به سرعت پرخاشگر شود. حتی تصمیم به حمله به سگ خانگی تان بگیرد.

بیشتر گربه ‌های خانگی، ذاتاً گوشه ‌گیر و ساکت هستند، و برخی به سختی می ‌پذیرند که بیش از چند دقیقه با یک حیوان خانگی دیگر باشند. بنابراین، این امکان وجود دارد که پس از حضور بیش از حد سگ خانگی، گربه خانگی تان تمایل داشته باشد که به آن حمله کند.

احساس خطر

اکثر گربه ها، اگر به اندازه کافی غذا بخورند، به احتمال زیاد فرار می کنند. اما اگر گربه در گوشه ای قرار بگیرد و احساس خطر کند، خراش یا گاز گرفتن، در اغلب اوقات، گزینه بعدی آن خواهد بود. بنابراین وقتی گربه شما نمی تواند فرار کند، انتظار داشته باشید که گربه شما به پرخاشگری متوسل می شود و ‌به دیگران حمله کند.

همانطور که در مورد سگ ها صادق است، گربه ها نیز در معرض پاسخ گریز یا ستیز هستند. به عبارتی  وقتی گزینه فرار از بین می رود، گزینه مبارزه و ستیز، مرحله بعدی رفتار حیوان خانگی تان خواهد بود.

چگونه از یک سگ زخمی مراقبت کنیم؟

چگونه گربه را از حمله به سگ منصرف کنید؟

حمله گربه به سگ خانگی || دام و پت

پرخاشگری به گربه برای پیشگیری از حمله گربه به سگ، در اکثر مواقع اوضاع را بد تر می کند. همچنین، شما نمی توانید با صحبت کردن، گربه را منصرف کنید‌. شما واقعاً باید فعال باشید تا از بروز مشکل جلوگیری کنید. سگ های بیشماری در اثر خراشیده شدن توسط گربه، دچار زخم قرنیه می شوند و محل گاز گرفتگی، می تواند به سرعت عفونی شود.

همچنین، سگ ممکن است حالت دفاعی نیز داشته باشد و به گربه شما آسیب جدی وارد کند. شما واقعا باید مداخله کنید تا همه حیوانات خانگی تان را ایمن نگه دارید. بنابراین، برای حفاظت از آن ها، شما می توانید اقدامات زیر را انجام دهید:

مدیریت اوضاع

این روش، تا حد زیادی بهترین گزینه شماست. زیرا با انجام این کار، سعی می کنید برنامه عمل خود را مشخص کنید. از طریق مدیریت، شما اساساً همه حیوانات را ایمن نگه می دارید. به عنوان مثال، زمانی که گربه خانگی تان به سگ خانگی تان حمله می کند، شما با شناسایی راه های فرار، به سگ خانگی تان کمک خواهید کرد تا فرار کند.

مطمئن شوید که مناطقی را ایجاد کرده ‌اید که فقط برای سگ خانگی تان قابل دسترسی باشد تا جایی امن برای فرار داشته باشد. علاوه براین، مطمئن شوید که گربه خانگی تان به آن جا نخواهد رفت. برعکس، شما باید مکان هایی‌ را فراهم کنید که گربه خانگی تان، در زمان احساس ناامنی، بتواند به آن مناطق فرار کند.

گزینه های دیگر، شامل جدا نگهداری سگ و گربه، در زمانی که قادر به نظارت بر آن ها نیستید، است. در حالی که این روش، خوب به نظر می رسد، اما اغلب، به عنوان رایج ترین راه حل، محسوب نمی شود.

سگ و اسب چه ارتباطی با هم دارند؟

رفع استرس حیوانات خانگی

حمله گربه به سگ خانگی || دام و پت

آیا گربه شما به خاطر ورود یک سگ جدید به خانه، استرس دارد؟ آیا اخیراً تغییرات جدیدی ایجاد شده است؟ گربه ها تقریباً موجودات قوی هستند، اما به کوچکترین تغییرات بسیار حساس اند. اگر گربه شما استرس دارد و بیش از حد واکنش نشان می دهد، گربه تان از سطح آستانه فراتر رفته است و این نوع استرس، باعث بی قراری حیوان خانگی تان می شود.

اساساً، از آن جایی که دفع رفتار پرخاشگرانه گربه شما، در ایمن نگه داشتن گربه و سگ خانگی تان مؤثر است، پس بهتر است که اقدامی کنید. اساساً، گربه شما فکر می کند که چون خش خش و خراش دادن، آن را در امان نگه می دارد و باعث می شود سگ شما فرار کند یا شما را مجبور می کند فوراً به محل بیایید تا تعامل را متوقف کنید، پس باید تکرار شوند.

به مثال حضور در مدرسه و برخورد با یک دانش‌ آموز قلدر فکر کنید. اگر هر بار فریاد بزنید و به فرد قلدر سیلی بزنید، قلدر عقب نشینی می کند یا معلم شما، به کمک تان می آید. به همین علت، به احتمال زیاد به رفتار جیغ و کتک کاری خود ادامه می دهید.

بنابراین، برای تغییر اوضاع، گربه خانگی تان نیاز دارد که احساس امنیت و آرامش بیشتری داشته باشد. ممکن است متوجه شوید که برخی از محصولات بدون نسخه مانند پلاگین Feliway یا جویدن هایی نرم Composure، ممکن است به حل مشکل حیوان خانگی تان، کمک کنند.

درک زبان و صداهای گربه را یادبگیرید.

سرگرم کردن با گربه خانگی

برخی از گربه ها احساس قوی بودن دارند و سگ خانگی تان را تعقیب و اذیت می کنند. معمولاً گربه ها این کار را با سگ ها یا توله های کوچکتر انجام می دهند. اما همانطور که توله سگ بزرگ می شود، گربه ها ممکن است یاد بگیرند که تصمیمات شان را عاقلانه انتخاب کنند. آن ها می فهمند بهتر است که با جانور بزرگ تر از خود، پرخاشگری نکنند.

در چنین حالتی، بهتر است با بازی کردن، گربه خانگی تان را هدایت کنید. هنگامی که متوجه تغییر رفتار گربه خانگی تان شدید، سعی کنید با کشیدن یک رشته، که یک تکه فویل آلومینیومی به آن متصل شده است، تعامل را قطع کنید و توجه گربه خانگی را جلب کنید. گربه باید به دنبال اسباب ‌بازی جدید برود.

مطمئن شوید که گربه شما، اسباب ‌بازی‌ های فراوان و حتی چند اسباب ‌بازی تعاملی دارد. برخی از توصیه های دامپزشکان، شامل این مسئله است که یک افسار به سگ وصل کنید تا گربه به جای سگ، با بند بازی کند، اما می توان افسار را در جایی گرفت، بنابراین، خیلی از افراد، نسبت به این توصیه، احساس خوبی ندارند.

گربه ها مستعد ابتلا به یک مشکل رفتاری هستند که به عنوان پرخاشگری مجدد گربه شناخته می شود. اساساً، آن ها ممکن است یک عامل محرک را در خارج از منزل ببینند، بسیار هیجان زده شوند و سپس دوباره به سمت سگ خانگی و حتی گاهی اوقات، صاحب خود، پرخاشگری کنند.

اگر اینطور باشد، به جلوگیری از نزدیک شدن به پنجره ها و دیدن فضای باز، فکر کنید. قرار دادن بچه گربه در یک اتاق تاریک، به آرام شدن حیوان خانگی تان کمک می کند.

رفتار سرزمینی

حمله گربه به سگ خانگی || دام و پت

سگ ها تنها حیواناتی نیستند که رفتار سرزمینی دارند. گربه ها هم می توانند این احساس را داشته باشند! ممکن است گربه شما چندان مشتاق به دیدن سگ خانگی تان، در حالی که صورتش را در کاسه غذای گربه شما گذاشته یا جعبه زباله آن را بو می کند، نباشد.

اگر گربه شما تاکنون، محل زندگی خود را با یک سگ به اشتراک نگذاشته است، ممکن است برخورد با آن، بسیار آزاردهنده باشد. اگر گربه شما پرخاشگرانه عمل می کند، هر زمان که سگ شما به منابعی (غذا، اسباب بازی، محل خواب، مکان های بازی) نزدیک می شود، ممکن است گربه شما به علت داشتن حس مالکیت، به آن حمله کند.

مطمئن شوید که یک فضای جداگانه، فقط برای بچه گربه خودتان دارید و همین کار را برای سگ خانگی تان نیز انجام دهید. اگر گربه خانگی تان، به استخوان یا کاسه غذای سگ خانگی تان نزدیک شود، ممکن است سگ تان نیز رفتارهای پرخاشگرانه بروز دهد.

گربه بهتر است یا سگ؟

ناسازگاری رفتاری گربه و سگ

استرس، ممکن است یک مشکل موقتی باشد و پرخاشگری، دوباره بروز پیدا کند. اما در برخی موارد، سطح انرژی گربه و سگ بسیار متفاوت است. بزرگترین مشکلات، مربوط به مسائل سازگاری خاصی است که در آن، سگ بیش از حد بازیگوش است و گربه بیش از حد ترسو است.

همچنین، ممکن است که یک گربه، ترسناک و پرخاشگر باشد و سگ، نتواند به آن پاسخ دهد. این مورد، جای تعجب است که چه کاری می توانید انجام دهید تا زندگی حیوانات خانگی تان را بهتر کنید. در چنین مواردی، ممکن است بهتر باشد که این دو حیوان همیشه از هم جدا شوند.

اگر مدت زیادی است که گربه خود را نگه داری می کنید و یک توله سگ جدید خریده اید، بهتر است که توله سگ را به طور تدریجی، به گربه خانگی تان معرفی کنید. به همین علت، بهتر است روی تغییرات جدید، خوب فکر کنید. اضافه کردن ناگهانی یک حیوان خانگی جدید، مانند این مورد، می تواند مضر باشد.

سخن آخر

در صورتی که سگ و گربه، با هم نگه داری شوند، ممکن است مشکلات متعددی بروز پیدا کند. به همین علت، بهتر است که پیش از افزودن یک عضو جدید به خانه تان، پیرامون این مسئله، به خوبی بیندیشید. اگر مشکلات حیوانات خانگی تان، با روش های معمول برطرف نشد، با یک دامپزشک، در این باره مشورت کنید. روش های مختلفی برای سازگاری حیوانات با یکدیگر، وجود دارد.

پرخاشگری سگ ها چیست؟

منبع
https://pethelpful.com/cats/How-to-Stop-a-Cat-from-Attacking-Dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا