گاو و گوسفند

حقایقی جالب در مورد بینایی بز

یادگیری در مورد نحوه دید بزها بخش مهمی از مراقبت کافی و ایمن نگه داشتن آنها است. اما آیا تا به حال در مورد نحوه دید بزها به خصوص در شب فکر کرده اید؟ آیا بزهای شما برای پرسه زدن در شب ایمن هستند؟ آیا بزها می توانند در تاریکی ببینند؟ بزها در شب حرکت می کنند و حتی می چرند، بنابراین دید در تاریکی برای آنها ضروری و مهم است.

بزها فقط به حدود 5 ساعت خواب نیاز دارند و اغلب در طول روز چند چرت کوتاه می زنند. اگر به اندازه کافی گرم باشد، در شب وقتی گرسنه شوند، در تمام طول شب حرکت می کنند و چرا می کنند.

در مورد شاید همه چیز را در مورد عادات غذایی بز ها و نحوه حفظ سلامت آنها یاد گرفته باشید، اما آیا تا به حال در مورد نحوه دید بزها فکر کرده اید؟بزها حیوانات شکاری هستند و چشمان آنها طوری طراحی شده است که به آنها اجازه می دهد شکارچیان را به راحتی در هر زمانی از روز تشخیص دهند. شکارچیان اغلب دوست دارند از پنهان شدن تاریکی برای شکار طعمه خود استفاده کنند، بنابراین مهم است که بزها بتوانند آنها را نه تنها در طول روز، بلکه در شب نیز شناسایی کنند.

آیا بزها می توانند در تاریکی ببینند؟

بزها به لطف طراحی مردمک هایشان در تاریکی می توانند ببینند. در حالی که برخی از حیوانات مردمک های گرد یا عمودی دارند، مردمک چشمان بزی افقی و به شکل مستطیل است. این وضعیت به بز اجازه می دهد تا طیف وسیعی از محیط اطراف خود را ببیند. تصور می شود که بزها می توانند میدان بینایی تقریباً 360 درجه را ببینند.

آنها همچنین می توانند میزان نوری را که وارد چشمشان می شود کنترل کنند. حتی به آن‌ها امکان می‌دهد در تاریکی ببینند و همچنین به آن‌ها کمک می‌کند در روشن‌ترین بخش روز در معرض نور خورشید قرار نگیرند. حتی آنها قادر به تشخیص یک شکارچی در میدان دید بزرگ خود باشند، مردمک های کشیده آنها همچنین به آنها اجازه می دهد تا ببینند کجا می دوند تا از برخورد با چیزها یا رفتن در جهت اشتباه جلوگیری کنند.

چرا برخی از بزها شیر تولید نمی کنند؟

نحوه دید بزها در تاریکی چگونه است؟

حقایقی جالب در مورد بینایی بز || دام و پت

بزها به لطف مردمک های مستطیل شکل خود و اینکه مردمک به صورت افقی در چشمانشان می نشیند قادر به دید نسبتا خوب در تاریکی هستند.

مردمک مستطیل شکل مکانیزمی است که به چشمان آنها اجازه می دهد تا نور اضافی را در تاریکی به داخل برسانند. این چیزی است که باعث می شود آنها در شب بسیار خوب ببینند، بسیار بهتر از ما!

مسلماً، بزها در تاریکی نمی توانند به خوبی در طول روز ببینند. آنها می توانند به اندازه ای ببینند که اطراف خود را بشناسند، با خیال راحت حرکت کنند و در طول شب هر طور که می خواهند چرا کنند. آنها همچنین می توانند حرکاتی را در محیط خود تشخیص دهند و شکارچیان احتمالی را حتی در تاریکی شناسایی کنند.

چرا چشم بز می چرخد؟

چشمان بز در حالی که سرشان را پایین می‌آورند می‌چرخند تا مردمک‌هایشان موازی با زمین باقی بماند. این به بزها اجازه می دهد به جای تمرکز بر روی زمین، زمانی که سر خود را به سمت پایین خم می کنند، محیط اطراف را کامل ببینند.

این مکانیسم دفاعی به ویژه در شب مفید است، زمانی که شکارچیان می‌توانند از پوشش تاریکی برای شکار بز استفاده کنند. مردمک‌های چرخان بز به آن‌ها اجازه می‌دهد تا هر گونه حرکتی را که می‌تواند شکارچی باشد، در محیط اطراف خود، حتی در حالی که در حال چرا هستند را ببینند.

چرا نحوه دید بزها عجیب به نظر می رسد؟

دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که شکل و اندازه مردمک در چشم حیوان نقش بسیار زیادی در بقا و تکامل گونه ها دارد. به همین دلیل، شکل عجیب چشم بز، نشانه ای از موقعیت آن در زنجیره غذایی طبیعی است.

بزها یکی از حیوانات خوش شانسی هستند که توسط مردمک های افقی و مستطیلی شکل تکامل یافته و با محیط اطراف خود سازگار شده اند. این چشمان عجیب و غریب ممکن است ترسناک به نظر برسند، اما این گونه است که بزها در طبیعت زنده می مانند. این به بزها کمک می کند دید بهتر و محتاطانه تری برای دفاع از خود و سازگاری با زیستگاه طبیعی خود داشته باشند.

چرا بزها مردمک مستطیلی دارند؟

باتوجه به موقعیت بز در زنجیره غذایی بز یک گیاه خوار بسیار درنده است حیوان باید خود را به سطح بالایی از دفاع شخصی مجهز کند تا از شکارچیان دور بماند و از شکار جلوگیری کند. سازگاری بز با مردمک مستطیل شکل هوشمندانه ترین کار است.

نحوه دید بزهامردمک مستطیل شکل افقی بز می تواند به این موجود ضعیف کمک کند تا کارهای زیر را انجام دهد:

  • بزها میدان دید وسیع تری دارند که به آنها کمک می کند تا تهدیدات را از دور شناسایی کنند تا به سرعت پاسخ دهند.
  • بزها می‌توانند هنگام غذا خوردن، دید خود را موازی با زمین نگه دارند. این مهم است زیرا آنها همچنان می‌توانند افقی را در سراسر افق ببینند تا حتی در حالی که سر خود را خم کرده‌اند، به خوبی از محیط اطراف خود مطلع شوند.
  • بزها قادرند بسیاری از جهات را به طور همزمان با مردمک های خود به صورت افقی ببینند و تصاویر در صفحه افقی نیز به دلیل تداخل کمتر نور از جهت های غیر مهم واضح تر هستند.

راهکارهای تغذیه بز ها و رژیم غذایی مناسب آنها کدامند؟

آیا بزها می توانند رنگ ها را ببینند؟

حقایقی جالب در مورد بینایی بز || دام و پت

معمولاً اعتقاد بر این است که بزها کور رنگ هستند زیرا بسیاری از مردم به این سوال که ” آیا بزها کور رنگی هستند ؟” بله می گویند. در واقع، آنها واقعاً می توانند مجموعه ای از رنگ های مختلف را تشخیص دهند. این ویژگی است که شناخت آنها را از محیط اطراف، مانند موانع اطراف یا شکارچیان احتمالی که به سمت آنها می آیند، افزایش می دهد و به آنها کمک می کند در تاریکی بهتر جهت یابی کنند.

بزها می توانند انواع رنگ ها را ببینند و تمایز قائل شوند. بزها می توانند رنگ های مختلفی از جمله زرد، نارنجی، سبز، بنفش، آبی و قرمز را ببینند. بر اساس یک مطالعه، آنها می توانند رنگ نارنجی را بهترین و رنگ آبی را بدترین تشخیص دهند.

بسیاری از مردم به اشتباه فکر می کنند که کور رنگ هستند، اما اینطور نیست. این توانایی برای دیدن رنگ‌ها تنها امتیاز دیگری است که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا تغییرات محیط اطراف خود را ببینند، مانند شکارچیان احتمالی که دزدکی روی آنها می‌آیند.

بزها چه رنگ هایی را می بینند؟

بزها می توانند رنگ های زیادی از جمله قرمز، نارنجی، زرد، بنفش، سبز و آبی را ببینند. طبق یک آزمایش، نارنجی رنگی است که آنها می توانند بهترین ها را تشخیص دهند و آبی رنگی است که در تشخیص بدتر هستند.

آزمایشاتی بر روی بزهای نر برای تعیین توانایی آنها در دیدن رنگ انجام شد. نارنجی، زرد، سبز، آبی و بنفش در برابر سایه های خاکستری مختلف که شبیه درخشندگی هستند آزمایش شده است.

نتیجه نشان می دهد که بزها می توانند بین رنگ ها و سایه های خاکستری تمایز قائل شوند. میزان خطا طبق ترتیب زیر افزایش می یابد: نارنجی، سپس سبز، قرمز، سپس زرد، بنفش و در نهایت آبی.

بیماری های باکتریایی بز ها را بشناسید.

آیا رنگ چشم بز ها در دیدشان تاثیری دارد؟

حقایقی جالب در مورد بینایی بز || دام و پت

خوشبختانه، بزهای چشم آبی به دلیل رنگ چشمشان مشکل بینایی ندارند. چشمان آبی یک ویژگی غالب در بزها است، بنابراین آنها رنگ را به صورت ژنتیکی به ارث می برند نه در نتیجه نقص.

چشمان آبی در بزها نیز یک ویژگی مطلوب برای پرورش دهندگان است و خوشبختانه هیچ تاثیری بر سلامت یا بینایی حیوان ندارد. بسیاری از صاحبان بز به پرورش و پرورش بزهای چشم آبی سالم می پردازند.

آیا بزها در شب به نور نیاز دارند؟

بزها می توانند در شب خوب ببینند، بنابراین می توانند در طول شب بدون خطر برخورد با اجسام اطراف یا گم شدن، خود را مدیریت کنند.

شما می توانید آنها را شبها بدون هیچ گونه منبع نوری در انبار خود رها کنید، اما انبار باید به حصارهای محکم مجهز باشد تا بزها نتوانند فرار کنند یا مورد سرقت یا حمله شکارچیان قرار نگیرند. با این وجود، گرچه بزها می توانند شکارچیان را در تاریکی ببینند، اما نمی توانند به این راحتی فرار کنند. بنابراین، داشتن سگ نگهبان ممکن است ضروری باشد زیرا برخی از شکارچیان می توانند از نرده ها عبور کرده و به بزها حمله کنند. یا اگر محله شکارچیان بالقوه داشته باشد و هوا سخت باشد، دامداران می توانند بزهای خود را در یک غرفه بسته نگهداری کنند.

آیا اشکالی ندارد که بزم را شب بیرون بگذارم؟

حقایقی جالب در مورد بینایی بز || دام و پت

بزها، صرف نظر از رنگ چشمشان، می توانند در تاریکی به خوبی ببینند، بنابراین می توانید بدون ترس از گم شدن یا برخورد با چیزها، به آنها اجازه دهید در طول شب حرکت کنند. رها کردن بزهای خود در مرتع در شب کاملاً ایمن است، اما مطمئن شوید که یک سرپناه امن تهیه کنید و مطمئن شوید که آنها حصارهای ایمن دارند.

برخی از شکارچیان می توانند از حصارها عبور کنند، بنابراین خرید و تربیت یک سگ نگهبان ممکن است سرمایه گذاری خوبی برای محافظت از بزهای شما در برابر شکارچیان باشد. فقط به این دلیل که آنها می توانند یک شکارچی را ببینند که در حال آمدن است، به این معنی نیست که می توانند از آنها دور شوند. اگر در منطقه‌ای با شکارچیان زیاد یا آب و هوای سخت زندگی می‌کنید، می‌توانید شب‌ها بزهای خود را نگه دارید تا آنها را ایمن نگه دارید.

  • بزها می توانند در شب بسیار خوب ببینند و می توانند شکارچیان را در تاریکی ببینند.
  • مردمک چشم آنها به آنها اجازه می دهد تا دیدی پانوراما از محیط اطراف خود داشته باشند.
  • با وجود توانایی دید در شب، اقدامات احتیاطی را رعایت کنید.
  • بزهای چشم آبی به دلیل رنگ چشمشان به مشکل بینایی مبتلا نمی شوند.

انگل در بز و نحوه درمان آنها را بشناسید.

سخن آخر در نحوه دید بزها

بزها در تاریکی به خوبی می توانند ببینند، پس در شب نگران بزهای خود نباشید! چشمان آنها می تواند با نور محدود در شب تنظیم شود که به آنها اجازه می دهد هر طور که می خواهند راه بروند، غذا بخورند و کاوش کنند. آنها همچنین می توانند هر گونه شکارچی یا خطری را حتی در تاریکی ببینند، اما این بدان معنا نیست که آنها قادر به فرار خواهند بود. شما همچنان باید هر کاری که می توانید انجام دهید تا آنها را در شب و دور از شکارچیان بالقوه ایمن نگه دارید.

منبع
https://farmhouseguide.com/https://sandcreekfarm.net/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا