حیوانات خانگی کوچک

جویدنی های خطرناک در خرگوش

جویدنی های خطرناک در خرگوش ها را بشناسید تا به عنوان صاحبان این حیوان خانگی پشمالو بتوانید از جویدن وسایل خطرناک آنها جلوگیری کنید. جویدن خرگوش یکی از چالش ها و مشکلات نگهداری از آنها است و خرگوش ها این رفتار را دوست دارند. پس بیایید در این مقاله خطرناک ترین چیزهایی که خرگوش ممکن است آنها را بجود را شناسایی کنیم.

مقوا، جویدنی های خطرناک در خرگوش

تعداد کمی از خرگوش ها می توانند در برابر جویدن وسوسه مقوا مقاومت کنند. این از سلولز ( فیبر گیاهی )، همان ماده ای که بخش عمده ای از رژیم غذایی خرگوش ها را تشکیل می دهد، ساخته شده است. هنگامی که خرگوش شروع به جویدن مقوا می کند، می تواند یک جعبه را در عرض چند دقیقه از بین ببرد. اما آیا جویدن مقوا برای خرگوش ها بد است؟ پاسخ کمی پیچیده است.

مقوای بدون پوشش برای خرگوش سمی نیست. اما همه مقواها یکسان نیستند. انواع خاصی از مقوا هنگام بلعیدن می تواند خطرناک باشد. مثلا:

مقوای براق. اینها توسط چیزی مانند موم یا پلاستیک پوشانده شده است. این پوشش ها می توانند برای خرگوش ها مضر باشند.

مقوا رنگی یا چاپ شده. رنگ، متن یا تصاویر چاپ شده روی مقوا نشان دهنده وجود جوهر است. جوهر می تواند برای خرگوش ها سمی باشد، به خصوص در مقادیر زیاد.

مقوا با فویل در یک طرف. برخی از انواع مقوا، مانند کارتن های آبمیوه گیری و ظروف بیرون بری، دارای سمت فلزی هستند. خرگوش ها نباید فویل یا هر فلزی بخورند.

تا زمانی که مقوا فاقد پوشش یا جوهر باشد، جویدن آن برای خرگوش ها غیر سمی و بی خطر است. با این حال، حتی مقوای ساده در صورت مصرف بیش از حد خرگوش ها می تواند برای هضم غذا مضر باشد. مقوا بیش از حد می تواند باعث انسداد روده شود.

بنابراین، آیا خرگوش ها می توانند رول های دستمال توالت و سایر مقواهای ساده را بخورند؟ مقوای ساده، در مقادیر کم، ایمن است. اما آیا خرگوش ها می توانند جعبه های غلات یا هر مقوای چاپ شده یا روکش شده دیگری را بخورند؟ نه، زیرا هر افزودنی می تواند سمی باشد.

کاغذ، جویدنی های خطرناک در خرگوش

جویدنی های خطرناک در خرگوش || دام و پت

کاغذ از جنس خمیر چوب غیر قابل هضم است. خمیر چوب، مخلوطی از سلولز (الیاف گیاهی)، بافت های سلولی گیاهی به نام لیگنین و آب است.

خرگوش ها به همین دلیل به سمت جویدن کاغذ کشیده می شوند. سلولز برای آنها غیرقابل مقاومت است. سلولز به سیستم گوارشی خرگوش ها کمک می کند تا به خوبی کار کند. به همین دلیل است که رژیم غذایی خرگوش باید بیشتر از غذاهای فیبری مانند یونجه تشکیل شود.

هیچ چیزی در کاغذ وجود ندارد که جویدن آن را برای خرگوش ها سمی کند. مانند مقوای ساده، غیر سمی است و اگر خرگوش شما مقداری از آن را بخورد، آسیبی نخواهد دید.

با این حال، این لزوماً به این معنی نیست که به خرگوش خود کاغذ بدهید. کاغذ نیز مانند مقوا ارزش غذایی پایینی دارد. همچنین در صورت مصرف زیاد باعث انسداد می شود.

همچنین مراقب باشید که خرگوش شما به چه نوع کاغذی می تواند دسترسی داشته باشد. کاغذ خالی خوب است، اما هر چیزی که با جوهر یا تونر چاپ شود – مانند روزنامه – می تواند خطرناک باشد. و همیشه از کاغذهای براق یا رنگی مانند کاغذ مجله اجتناب کنید.

همچنین ممکن است تعجب کنید: آیا خرگوش ها می توانند دستمال کاغذی بجوند؟ این ایده خوبی نیست، زیرا حوله های کاغذی به گونه ای هستند که جذب شوند. آنها می توانند در داخل معده خرگوش منبسط و باعث ایجاد گاز، درد و انسداد شوند.

بنابراین، در حالی که کاغذ لزوما برای خرگوش ها سمی نیست، آنها نباید کاغذ را به طور منظم بجوند. اگر خرگوش شما عادت به خوردن کاغذ دارد، سعی کنید دسترسی آن را محدود کنید. از آن به عنوان بستر خرگوش خود استفاده نکنید .

چوب، جویدنی های خطرناک در خرگوش

ممکن است با اسباب بازی های چوبی جویدنی برای خرگوش برخورد کرده باشید. چوب محکم، بادوام و برای کمک به سوهان دندان خرگوش ها عالی است. به عنوان یک امتیاز، کاملا طبیعی است. با این حال، انواع خاصی از چوب وجود دارد که خرگوش ها هرگز نباید آنها را بجوند. برخی از درختان برای خرگوش سمی هستند. مثلا:

 • درختان میوه هسته دار. درختان گیلاس، زردآلو، هلو و آلو همگی سمی هستند.
 • سرو و کاج. این چوب‌ها حاوی فنل‌ها هستند، مواد شیمیایی که به این چوب‌ها رایحه مشخصی می‌دهند. برخی افراد ادعا می‌کنند که کاج بی‌خطر است، اما بهتر است برای هر موردی از آن دوری کنید.
 • بلوط. این چوب ها حاوی سیانید هستند. در حالی که فقط حاوی مقدار کمی از آن است، ممکن است همین مقدار کم برای آسیب جدی به خرگوش کافی باشد.
 • چوب سرخ، گردو و سایر چوب های حاوی تانن.

چوب های بسیار بیشتری وجود دارند که ممکن است برای خرگوش ها مضر باشند. بنابراین، چوب های بید، فندق، توس، صنوبر، افرا و زالزالک می تواند غیر سمی باشد.

هنگام خرید از یک فروشگاه، اسباب بازی های چوبی را انتخاب کنید که برچسب ایمن برای خرگوش ها دارند. از مبلمان چوبی، سبدهای حصیری، تخته سه لا و تخته فیبر باید اجتناب شود. آنها ممکن است حاوی مواد شیمیایی، لاک، چسب یا رنگ باشند که همگی می توانند برای خرگوش سمی باشند.

مخروط کاج

مخروط کاج بافت چوبی دارند و از ده ها فلس روی هم قرار گرفته اند. بیشتر خرگوش ها مخروط کاج را دوست دارند. آنها نه تنها از جویدن آنها، بلکه از پرتاب آنها به هوا، پرتاب آنها به اطراف و تعقیب آنها لذت می برند.

با این حال، مخروط کاج همیشه برای خرگوش بی خطر نیست. مخروط های کاج وحشی می توانند محل نگهداری باکتری ها، حشرات و آفت کش ها باشند. آنها همچنین حاوی شیره هستند که خرگوش ها نباید آن را بخورند.

اگر می خواهید مخروط کاج وحشی را برای خرگوش های خود تهیه کنید، آنها را از منبعی بدون آفت کش انتخاب کنید. سپس مخروط های کاج را به روش زیر استریل کنید:

یک کاسه یا سینک بزرگ را با آب گرم پر کنید و یک فنجان سرکه سفید به آن اضافه کنید. مخروط‌های کاج را کاملاً در آب فرو ببرید و اطراف آن‌ها را هم بزنید. با این کار هرگونه شیره خشک، کثیفی و مواد خارجی پاک می شود.

نکته  مهم

مخروط های کاج خود را در مکانی آفتابی بگذارید تا کاملا خشک شوند. این باید حدود دو تا چهار روز طول بکشد.

مخروط های کاج را روی یک ورقه پخت با فویل قرار دهید و با دمای 250 درجه فارنهایت به مدت 2 ساعت بپزید. این کار میکروب ها و حشرات باقی مانده را از بین می برد و شیره آن را خشک می کند. به عنوان یک امتیاز، فلس ها باز می شوند و جویدن آنها برای خرگوش ها آسان تر می شود.

مخروط های کاج را با انبر از فر خارج کرده و روی توری قرار دهید تا کاملا خنک شوند.

اگر مخروط کاج را از فروشگاه می‌خرید، فقط آن‌هایی را بخرید که برچسب بی خطر برای حیوانات کوچک دارند. مخروط های کاج که برای اهداف تزئینی فروخته می شوند ممکن است لاک زده شوند یا با مواد شیمیایی خشن درمان شوند.

طناب، جویدنی های خطرناک در خرگوش

جویدنی های خطرناک در خرگوش || دام و پت

اسباب‌بازی‌های حیوانات کوچک از بلوک‌ها یا توپ‌هایی ساخته می‌شوند که با طناب به هم بسته شده‌اند. طناب فقط برای نگه داشتن اسباب بازی وجود دارد. اما، گاهی اوقات، ممکن است خرگوش خود را در حال نیش زدن آن ببینید.

اگر خرگوش شما طناب را می جود، احتمالاً از خود می پرسید که آیا طناب خوردن برای خرگوش ها بی خطر است یا خیر. پاسخ همه به این بستگی دارد که طناب از چه ماده ای ساخته شده است. برخی از مواد برای خرگوش ها بی خطر هستند و برخی دیگر اینطور نیستند.

رایج ترین مواد طناب عبارتند از:
 • پنبه. ریسمان پنبه ای که از الیاف کرکی گیاه پنبه ساخته شده است، ریسیده می شود تا بسیار محکم باشد. در روده متلاشی نمی شود.
 • جوت. این از الیاف گیاهی در جنس Corchorus ساخته شده است. سریعتر از پنبه متلاشی می شود.
 • سیزال. این از برگ های گیاهی از جنس آگاو ساخته می شود. سیسال سفت است و نسبتاً سخت پوشیده می شود.
 • مواد مصنوعی. ریسمان و طناب را می توان از مواد ساخت بشر مانند پلی پروپیلن نیز ساخت.

طناب ساخته شده از سیزال و جوت برای خرگوش بی خطر است. این مواد را می توان به قطعات ریز جوید که به راحتی از روده عبور می کنند. اطمینان حاصل کنید که طناب انتخابی 100% طبیعی است و با هیچ ماده شیمیایی آغشته نشده است.

طناب های پنبه ای و پلی پروپیلن برای خرگوش ها ناامن هستند. این مواد اغلب به صورت رشته‌های بلند مصرف می‌شوند که می‌تواند باعث ایجاد انسداد در روده شود. هرگز اجازه ندهید خرگوش شما نخ نخی یا پلی پروپیلن را بجود.

فرش، جویدنی های خطرناک در خرگوش

علاوه بر جویدن، خرگوش ها عاشق حفاری هستند. خرگوش های اروپایی وحشی که خرگوش های اهلی از آنها منشأ می گیرند، لانه های زیرزمینی بزرگی به نام وارن حفر می کنند. این غریزه هنوز خرگوش های خانگی ما را ترک نکرده است.

به همین دلیل است که صاحبان خرگوش های داخل خانه گاهی متوجه می شوند که خرگوش آنها به فرش وسواس دارد. آن را حفر می کنند، می خراشند و می جوند و سعی می کنند تونلی در خاکی که وجود ندارد حفر کنند. این رفتار ممکن است با بی حوصلگی تشدید شود، اما کاملا طبیعی است.

بسیاری از خرگوش ها طعم فرش را دوست ندارند. بنابراین، به جای قورت دادن، آن را می جوند و تف می کنند. اگر این مورد برای خرگوش شما باشد، هیچ ضرری برای آنها نخواهد داشت، اگرچه فرش شما ممکن است آسیب ببیند.

با این حال، برخی از خرگوش ها وقتی فرش را می جوند، تکه هایی از فرش را می بلعند.

این به دو دلیل اصلی خطرناک است:
 • فرش ها معمولاً از الیاف مصنوعی ساخته می شوند و با مواد شیمیایی که ممکن است سمی باشند درمان می شوند.
 • الیاف فرش در روده خرگوش تجزیه نمی شود و عبور از آنها دشوار است. اگر خرگوش شما فرش زیاد بخورد، ممکن است باعث انسداد دستگاه گوارش شود.

اگرچه ممکن است غریزی باشد، خرگوش ها نباید اجازه جویدن فرش را داشته باشند. همین امر در مورد حوله، پتو و هر پارچه دیگری نیز صدق می کند.

خرگوش خود را به قسمتی از خانه منتقل کنید که فرش نشده باشد. از گیت های مخصوص کودک یا یک قلم X بزرگ برای دور کردن مناطق فرش شده استفاده کنید. از طرف دیگر، چند کاشی بزرگ و سنگین را روی هر فرشی در ناحیه خرگوش خود قرار دهید.

چمن مصنوعی یا گل

جویدنی های خطرناک در خرگوش || دام و پت

پلاستیک به دو دلیل عمده مشکل ایجاد می کند. اگر تکه پلاستیک تیز باشد، ممکن است باعث سوراخ در روده حیوان شود. اگر خرگوش شما مقدار زیادی پلاستیک یا یک قطعه بزرگ مصرف کند، ممکن است باعث انسداد شود.

همه خرگوش ها پلاستیک نمی جوند. اما اگر خرگوش شما علاقه نشان داد، وسایل پلاستیکی را از دسترس آنها خارج کنید یا آنها را بپوشانید.

اگر متوجه شده اید که خرگوش شما در حال جویدن جعبه زباله پلاستیکی یا چیز دیگری است، نترسید. در چند روز آینده خرگوش خود را به دقت تحت نظر داشته باشید، از جمله عادات غذایی و توالت رفتن و رفتار عمومی آنها. اگر نگران هستید، خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید.

پلاستیک

پلاستیک یک ماده مصنوعی دست بشر است که در صورت بلع می تواند مضر باشد. بسیار انعطاف پذیر است و در هنگام بلع تجزیه نمی شود و در طول زمان تجزیه زیستی نمی شود. یک بطری پلاستیکی ممکن است هزار سال طول بکشد تا تجزیه شود – جای تعجب نیست که روده خرگوش نمی تواند آن را هضم کند.

خرگوش ها معمولا قبل از حمله به پلاستیک، مواد طبیعی مانند چوب و مقوا را می جوند. با این حال، برخی از خرگوش‌ها می‌توانند تمایلات وسواسی داشته باشند و هر چیزی را که در جلو چشم آنها قرار دارد را گاز بزنند. بی حوصلگی و عدم تحریک فیزیکی یا ذهنی نیز می تواند خرگوش ها را برای جویدن پلاستیک تحریک کند.

اقلام پلاستیکی رایجی که خرگوش ها ممکن است آنها را بجوند، عبارتند از:

 • جعبه های زباله
 • حصار یا قفس پلاستیکی
 • کابل ها، محافظ کابل ها یا لوله های با روکش پلاستیکی
 • کنترلرهای بازی های ویدیویی و تلویزیونی

گیاهان داخل خانه

جویدنی های خطرناک در خرگوش || دام و پت

خرگوش‌ها به سختی می‌توانند هر گیاهی را بخورند. آنها به طور غریزی نمی دانند کدام گیاهان سمی هستند و کدام یک بی خطر هستند. خرگوش های وحشی برای دور کردن آنها از گیاهان خطرناک به غریزه خود تکیه می کنند.

خرگوش های خانگی متاسفانه چنین راهنمایی ندارند. بنابراین هنگام مواجهه با یک گیاه سمی، غریزه خرگوش این است که به جای اجتناب از آن، آن را بخورد.

بسیاری از گیاهان معمولی آپارتمانی و باغی برای خرگوش ها سمی هستند. به عنوان مثال، لاله ها، نرگس ها و هر گیاهی که از پیاز رشد می کند سمی است.

گیاهان آپارتمانی به قدری تنوع زیادی دارند که بررسی همه آنها غیرممکن است. به همین دلیل هر گونه گیاه آپارتمانی را برای خرگوش خود خطرناک بدانید. هرگز نباید اجازه دهید خرگوش شما هیچ گیاه آپارتمانی را بجود، مهم نیست که چقدر بی ضرر به نظر می رسد.

مطمئن ترین راه برای رفع این مشکل، این است که از گیاهان آپارتمانی نگهداری نکنیم. اگر گیاهان سرپوشیده دارید، آنها را در قفسه های بلند جایی که خرگوش شما نمی تواند به آنها دسترسی پیدا کند، نگهداری کنید.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/things-that-rabbits-shouldnt-chew/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا