حیوانات خانگی کوچک

چگونه جنسیت همستر را تشخیص دهیم؟

تعیین جنسیت در همستر با در نظر گرفتن برخی نکات و آشنایی با آناتومی بدن آنها، آسان است. پس برای تعیین جنسیت همستر خود ادامه مقاله دام و پت را تا انتها بخوانید. همسترهای ماده در مقایسه با همسترهای نر، می توانند کمی تهاجمی تر باشند. حتما شما هم صاحبان زیادی را دیده اید که در مورد جنسیت همستر خانگی خود، سوالات زیادی دارند و به دنبال تعیین جنسیت حیوان خانگی خود هستند. اگر می خواهید جنسیت همستر خانگی خود را تعیین کنید، باید مراحل زیر را دنبال کنید:

  • 1: همستر را در یک سینی شیشه ای قرار دهید.
  • 2: بدن همستر را مشاهده کنید.
  • 3: به دنبال یافتن نوک سینه ها باشید.
  • 4: به دنبال بیضه های همستر نر باشید.

خز ابریشمی همسترها، رنگ بندی های زیادی دارد. بعضی از رنگ ها، مانند زرد، خاکستری، قهوه ای، سفید، قرمز و غیره، در همسترها قابل مشاهده است. همسترها معمولا رفتار دوستانه دارند و به همین علت افراد دوست دارند که از آن ها به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنند. اگر می خواهید یک همستر را به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید، پس باید مراقب سلامتی همستر خانگی تان باشید.

فرق همستر با موش چیست؟

نحوه تعیین جنسیت همستر های خانگی

صاحبان همسترهای خانگی، در اغلب اوقات، در مورد جنسیت همستر خانگی خود سوال می پرسند. افراد اغلب دوست دارند که قبل از خرید همسترها و نگه داری به عنوان حیوان خانگی، جنسیت آن ها را بدانند. بنابراین، در این مقاله، روشی توضیح داده شده است که به شما کمک می کند تا از جنسیت همستر خود مطلع شوید. مراحل آگاهی از جنسیت همستر، عبارت اند از:

مرحله 1

ابتدا همستر را در یک سینی شیشه ای قرار دهید. اگر بدانید که همستر شما نر یا ماده است، به این ترتیب می توانید همستر خود را با توجه به جنسیت آن، نام گذاری کنید. افراد اغلب همسترها را می خرند و سپس جنسیت آن ها را بررسی می کنند، اما این کار، راه مناسبی نیست. زیرا این روش باعث ناراحتی همستر می شود.

استفاده از این روش می تواند باعث ایجاد استرس و ترس در همستر خانگی تان شود. اگر نمی خواهید همستر خود را ناراحت کنید و بترسانید، در این مقاله، بهترین روش را برای دانستن جنسیت همستر ذکر کرده ایم. همسترها از انسان می ترسند، بنابراین یک سینی شیشه ای بردارید تا جنسیت همستر خود را بررسی کنید.

اکنون، می توانید جنسیت همستر خود را از زیر سینی شیشه ای، بررسی کنید. سینی شیشه ای زیاد ضخیم نیست. پس سینی شیشه ای را با یک ورقه تمیز و شفاف بپوشانید و با کمک یک سنجاق کوچک، سوراخ های کوچکی روی آن ایجاد کنید. سپس نیمی از سینی را با لایه شفاف بپوشانید و چند اسباب بازی برای همستر خود در آن قرار دهید.

باید اسباب بازی های مخصوص همستر را گوشه سینی شیشه ای قرار دهید تا همستر به داخل سینی نرود. سپس دوباره سینی شیشه ای را با یک ورقه شفاف بپوشانید و سپس همستر را روی آن ورقه شفاف قرار دهید. وقتی همستر را روی لایه شفاف قرار می دهید، به راحتی می توانید قسمت شکمی همستر را ببینید.

مرحله 2

چگونه جنسیت همستر را تشخیص دهیم؟ | دام و پت

وقتی همستر را مشاهده می کنید، سعی کنید تا جایی که می توانید ساکت باشید. در غیر این صورت، همستر شما ناراحت می شود. برای تشخیص جنسیت همستر، دهانه تناسلی این حیوان را مشاهده کنید. پس از قرار دادن همستر خود روی ورقه شفاف، به قسمت زیرین بدن همستر خود نگاه کنید. بین همسترهای نر و ماده تفاوت معناداری وجود دارد.

شما می توانید منافذ مختلف را در همستر خود تشخیص دهید. اگر همستر شما ماده است، یک سوراخ واژن در همستر خود خواهید دید. در همسترهای ماده، این منافذ بسیار نزدیک به یکدیگر به نظر می رسند که با یکدیگر تماس دارند. در فاصله منافذ همسترهای نر و ماده، تفاوت وجود دارد.

طول این منافذ، در نرها بیشتر و در ماده ها با اختلاف 1 یا 2 سانتیمتر، بسیار کوتاه تر است. همچنین، قسمت پشتی همستر ماده در مقایسه با یک همستر نر، کوتاه تر است. گونه های مختلفی از همستر وجود دارند و روند تولید مثل در گونه های مختلف آن ها، متفاوت است.

همه گونه های همستر به طور متوسط ​​1.5 تا 2 سال عمر می کنند. همسترهای ماده، بچه به دنیا می آورند. در حالی که همسترهای نر، بچه به دنیا نمی آورند. گونه های همستر، شامل همستر سوری، همستر چینی، کوتوله کمپبل روسی، کوتوله سفید زمستانی و … می باشد که نحوه و زمان بلوغ و تولید مثل در همه گونه های همستر، با یکدیگر متفاوت است.

هر گونه همستر با توجه به سن و جنسیت، روش باروری متفاوتی دارد.

مرحله 3

همچنین، برای تشخیص جنسیت همستر، به دنبال یافتن نوک سینه ها باشید. پس از مشاهده منافذ بدن همستر خانگی خود، به قسمت پایین شکم با دقت نگاه کنید. اگر همستر شما نوک سینه دارد، پس همستر شما ماده است. همسترهای ماده دارای نوک سینه های نزدیک به شکم هستند. وقتی این همسترها بالغ می شوند، دیدن نوک سینه های آن ها بسیار آسان تر می‌ شود.

دیدن نوک سینه در همسترها در زمان نوزادی، کاری چالش برانگیز است. برای بررسی اینکه آیا همستر شما نوک سینه دارد یا خیر، باید فاصله دستگاه تناسلی همستر خود را اندازه گیری کنید. با این کار، تفاوت بین جنسیت نر و ماده در همستر خانگی خود را مشاهده خواهید کرد.

در طول انجام این کار، به هیچ وجه همستر خود را ناراحت نکنید. بنابراین ابتدا همستر خود را آرام کنید. وقتی همسترهای ماده بالغ می شوند، سینه های آن ها به طور طبیعی بیرون می آید. در همسترهای ماده، دو خط نوک سینه روی شکم وجود دارد. اندازه نوک سینه ها در هر گونه همستر، متفاوت است.

همسترهای ماده کوتوله، در مقایسه با سایر گونه های همستر ماده، دارای نوک سینه های کوچکی هستند. در همستر ماده، به طور کلی هشت نوک سینه وجود دارد. همسترهای ماده مانند پستانداران ماده، دارای دوره پریود هستند. ترشح ماده سفید رنگ در پایان دوره ها، از علائم دوره همسترها است. این ماده سفید رنگ، نشان می دهد که دوره های جنسی آن ها، به پایان رسیده است.

به طور کلی، پرخاشگری در همسترهای ماده بیشتر از همسترهای نر است. اکثر افراد دوست دارند از همسترهای نر به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنند. زیرا طبیعت و رفتار همسترهای نر، دوستانه است و در مقایسه با ماهیت تهاجمی همسترهای ماده، رسیدگی به آن ها آسان تر است.

مرحله 4

همچنین، برای یافتن جنسیت همستر، می توانید به دنبال یافتن بیضه ها باشید. به طور کلی، همسترهای نر از نظر فیزیکی، با همسترهای ماده تفاوت دارند. اگر پشت همستر شما گرد و دراز است، جنسیت همستر شما نر است. علامت مهم دیگر نر بودن در همستر، وجود بیضه است.

وقتی یک همستر نر به دنیا می آید، بیضه ها آن، ریز هستند و قابل مشاهده نیستند. پس از چند هفته، بیضه ها حجیم تر می شوند و با چشم غیر مسلح نیز قابل مشاهده می گردند. همستر نری که حدود چهار هفته سن دارد، بیضه های قابل مشاهده دارد. در حالی که همستر ماده، نوک سینه مختص خود را دارد.

بیضه های همسترهای نر، با افزایش سن حیوان، بزرگ تر می شوند. همه همسترهای نر، یک لکه زرد روی شکم خود دارند. غدد همسترهای نر، ترشحاتی را تولید می کنند. نقطه زرد، به علت آن ترشحات، آشکار می شود. همسترهای نر، بیضه ‌های بزرگی دارند که شبیه توپ ‌های متورم بزرگ هستند. این حالت در همسترهای نر، طبیعی است.

شما می توانید به این علت از همسترهای نر به عنوان حیوان خانگی نگه داری کنید که آن ها به اندازه همسترهای ماده تهاجمی نیستند. به طور کلی، همسترهای کوتوله نمی خواهند تنها زندگی کنند و از همراهی با همسترهای دیگر، لذت می برند. همسترهای ماده، همسترهای نر را جذب می کنند.

همسترهای ماده پس از جفت شدن با همستر نر، خیلی سریع باردار می شوند.

چرا همستر من زیاد مدفوع می کند؟

حقایق مهم در مورد جنسیت همستر

چگونه جنسیت همستر را تشخیص دهیم؟ | دام و پت

اگر به همستر خود هورمون بدهید، ممکن است جنسیت همستر تغییر کند. اگر مقداری مواد شیمیایی در اختیار همستر قرار دهید، این مواد شیمیایی ممکن است هورمون ‌های همستر شما را تغییر دهند. در این شرایط، همستر خانگی شما ممکن است شبیه جنس دیگری شود. اما اصول پرورش همستر تان، تغییر پیدا نخواهد کرد.

به طور کلی، در گونه های همستر، غدد بزاقی وجود ندارد. وقتی یک همستر به دنیا می ‌آید، دندان ندارد، اما با رشد همستر، دندان ‌ها رشد می کنند. همسترها با کمک دندان غذا را می شکنند یا تکه تکه می کنند. همسترها چشمانی به رنگ قرمز تیره دارند و پوست آن ها خز دار است.

رابطه جنسی همسترها، می تواند دشوار باشد، به خصوص اگر آن ها جوان هستند یا لزوماً همسترهای نر و ماده ای را در کنار یکدیگر ندارید. تفاوت های اساسی برای همه گونه های همستر، یعنی سوری ، کوتوله ، یا چینی، مشابه یکدیگر است. با این حال، هر گونه دارای ویژگی یا ویژگی های متفاوتی است که می تواند به شناسایی جنسیت حیوان خانگی، کمک کند.

چگونه کرم حلقوی در همستر را درمان کنیم؟

روش دیگر برای تعیین جنسیت همستر خانگی

همستر خانگی خود را به پشت نگه دارید تا بتوانید به ناحیه شکم آن نگاه کند. می ‌توانید دست تان را روی همسترتان قرار داده و به آرامی آن را روی پشتش بچرخانید. یا می توانید همستر را از روی گردنش بگیرید. نگه داشتن همستر در وضعیت کمی عمودی (“نشسته”) به شما کمک می کند تا تشخیص دهید که آیا بیضه ها وجود دارند یا خیر.

مطمئن ترین راه برای تشخیص نر یا ماده بودن یک همستر، نگاه کردن به فاصله آنوژنیتال است. این فاصله، فاصله بین دهانه های تناسلی (دهانه آلت تناسلی در همسترهای نر، منافذ واژن و ادرار در ماده ها) و مقعد است. این فاصله در ماده ها بسیار کمتر از همسترهای نر است.

تشخیص دو دهانه در ماده ها دشوار است، در حالی که فاصله بین آن ها معمولاً در همسترهای نر، دو برابر بیشتر است.

تفاوت های کلی همسترهای نر و ماده

چگونه جنسیت همستر را تشخیص دهیم؟ | دام و پت

چند تفاوت دیگر در همه همسترها دیده می شود. اگرچه بسته به سن و گونه همستر، تشخیص آن ها ممکن است دشوار باشد. انتهای پشتی همستر نر در مقایسه با ماده، ظاهری کشیده و گردتر دارد. همسترهای نر اغلب پس از حدود چهار هفتگی دارای کیسه بیضه قابل توجهی می شوند، اگرچه بیضه ها می توانند جمع شوند. همچنین، فقط همسترهای ماده نوک سینه دارند.

ویژگی های همسترهای سوری

تعیین جنسیت همسترهای سوری تا حدودی ساده تر از تعیین جنسیت گونه های دیگر است. زیرا تفاوت های بین نر و ماده در همسترهای سوری، نسبتاً واضح است. همسترهای سوری ماده، دارای نوک سینه های نسبتاً قابل مشاهده ای هستند که در دو ردیف موازی و در امتداد کناره های شکم ظاهر می شوند.

نوک سینه ها زمانی که موهای شکم همستر کوتاه است، بیشتر دیده می شوند. همسترهای سوری نر، دارای بیضه های نسبتاً واضحی هستند که از انتهای عقبی آن ها امتداد یافته است. بیضه ها ممکن است جمع شوند (مانند همه همسترهای نر) یا درون خز پنهان شوند، اما به طور کلی، در بیشتر موارد قابل تشخیص هستند.

چرا مدفوع همستر من سبز است؟

ویژگی های همسترهای کوتوله

همسترهای کوتوله دارای برخی ویژگی های اضافی هستند که به شما در تعیین جنسیت کمک می کنند. همسترهای کوتوله نر، دارای یک غده عطری قابل مشاهده هستند که در نزدیکی وسط شکم قرار دارد. همچنین ممکن است لکه های زرد یا روغنی در اطراف غده وجود داشته باشد که ناشی از ترشحات آن غده است.

همسترهای ماده کوتوله، غدد بویایی بسیار کوچکی دارند که به سختی دیده می شوند. همسترهای کوتوله نر نیز ممکن است از روی بیضه ها و شکل انتهایی که به سمت دم باریک می شود، شناسایی شوند. بیضه ها در همسترهای بالغ بیشتر دیده می شوند.

در نهایت، همسترهای کوتوله نر، بزرگ تر از ماده ها هستند، اگرچه اندازه بدن، معیار غیرقابل اعتمادی است. زیرا بسته به سن و بدن هر حیوان، می تواند متفاوت باشد.

ویژگی های همسترهای چینی

بارزترین ویژگی همسترهای چینی، شکل انتهای عقب آنها است. نرها، انتهای عقبی بلندتر و گردتر از ماده ها دارند. با این حال، اگر هر دو جنس همستر را برای مقایسه ندارید، برای شناسایی موثر جنسیت همستر، باید به فاصله آنوژنیتال آن ها دقت کنید.

چگونه به کاهش وزن همستر کمک کنیم؟

منبع
https://www.thesprucepets.com/is-my-hamster-male-or-female-4126160https://hamstersauthority.com/how-to-know-the-gender-of-your-hamster/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا