پرنده ها

جفت گیری اردک ها

اردک ها حیواناتی بسیار دوست داشتنی و اجتماعی هستند. این پرندگان به زندگی گروهی علاقه زیادی دارند و بیشتر عمر خود را در آب می گذرانند. بسیاری از افراد به نگهداری از اردک ها به عنوان حیوان خانگی علاقه دارند. آشنایی با رفتارهای مختلف اردک ها به شما کمک می کند تا بهتر بتوانید از این پرندگان مراقبت کنید. یکی از رفتارهای مهمی که باید در مورد اردک خود بدانید، جفت گیری اردک ها است. اردک ها نیز مانند بسیاری دیگر از پرندگان آبزی، برای زاد و ولد در فصل های مشخصی از سال جفت گیری می کنند. بنابراین اگر در مزرعه خود اردک پرورش می دهید یا اغلب در طبیعت با این پرندگان برخورد می کنید، ممکن است در مورد جفت گیری این پرنده سوالاتی برای شما مطرح شود.

اردک‌های نر برخلاف 97 درصد پرندگان، دارای فالوس یا آلت تناسلی هستند. به همین ترتیب اردک های ماده‌ یک کانال واژن دارند که آلت تناسلی اردک ماده را در خود جای می‌دهد. این جفت شدن امکان لقاح تخمک ها را فراهم می کند. البته فرایند جفت گیری در اردک ها به همین سادگی نیست. گاهی اوقات رفتار اردک ها در هنگام جفت گیری بسیار پیچیده به نظر می رسد.

اردک ها یکی از معدود پرندگانی هستند که بسته به جنسیتشان فالوس یا مجاری واژن دارند. علاوه بر اردک، پرندگان دیگری مانند غازها و قوها نیز روند جفت گیری مشابهی دارند. چگونه حوضچه اردک را تمیز نگه داریم؟

آیا جفت گیری اردک ها مادام العمر است؟

اردک‌ها در دنیای پرندگان منحصربه‌فرد هستند.  برخلاف غازها، اردک ها تا آخر عمر با جفت خود زندگی نمی کنند. در واقع باید گفت که اردک ها در هر فصل یک جفت مختلف برای خود دارند. این بدان معنی است که یک اردک ماده در طول فصل تولید مثل یک جفت نر انتخاب می کند.

رفتار جفت گیری در اردک ها تا حدودی خشن به نظر می رسد. اردک نر در هنگام انتخاب جفت از اردک ماده در برابر سایر اردک های نر دفاع می کند. اما با این حال اردک ها مانند غازهای نر در پرورش جوجه اردک ها هیچ نقشی ندارند. اردک ماده به تنهایی وظیفه بزرگ کردن جوجه ها را برعهده می گیرد. اما اردک نر سال بعد و در طول فصل جفت گیری با اردک های جدید ماده جفت گیری می کند. برای نگهداری بهتر از اردک های خانگی لازم است شایع ترین بیماری های اردک را بشناسید.

اردک ها چگونه جفت گیری می کنند؟

جفت گیری اردک ها || دام و پت

اردک‌های نر اغلب برای تولید مثل با یک اردک ماده پیوند برقرار می کنند. گاهی اردک های نر با رفتار خشن باعث زخمی شدن و خونریزی در اردک های ماده می شوند. این رفتار در اردک ها کاملا طبیعی است. نرهای مشتاق و رقابتی صرفاً دوست دارند تا زاد و ولد کنند.

اردک نر در هنگام جفت گیری سوار اردک ماده می شود. اردک ماده پرهای دم خود را بلند می کند تا امکان تولید مثل برای اردک نر فراهم شود.

اردک‌های نر دارای یک فالوس هستند که اسپرم را به کانال واژن ماده می‌رساند. در صورت موفق بودن جفت گیری، در چند هفته آینده تخمک‌ها بارور می شوند.

اردک ها چگونه جفت خود را انتخاب می کنند؟

تعداد اردک‌های نر در طبیعت از تعداد اردک‌های ماده بیشتر است. به همین علت اردک‌های ماده اساساً تصمیم می‌گیرند که با کدام جفت برای فصل جفت گیری ارتباط برقرار می کنند.

نرها تصمیم می گیرند که کدام ماده ها را تحت تأثیر قرار دهند، اما تصمیم نهایی به اردک ماده سپرده می شود. اردک ماده به طور معمول، اردک نری را انتخاب می کند که به نظر می رسد سالم تر و قوی تر از بقیه اردک ها است.

اردک های ماده همچنین خواهان یک نر قوی هستند تا بتواند در برابر همه اردک های نر که هنوز در جستجوی جفت هستند، از اردک ماده دفاع کند.

این رفتارها در فصل جفت گیری به دلیل افزایش هورمون ها است. اردک های اهلی نر احتمالاً با بیش از یک اردک ماده پیوند برقرار می کند. این رفتار در اردک ها کاملا طبیعی است. آیا غازها اردک هستند؟

فرآیند جفت گیری چگونه است؟

طبیعت به اردک های ماده اجازه داده است که جفت خود را انتخاب کنند. اردک نر دارای اندام جنسی به نام فالوس هستند. فالوس اردک نر در خلاف جهت عقربه‌های ساعت حرکت می کند. مجرای واژن اردک ماده در جهت مخالف به شکل چوب پنبه‌باز است.

بنابراین، اردک‌ ماده ای که می خواهد با یک اردک‌ نر تولید مثل کند، باید کاملا احساس آرامش داشته باشد. این کار باعث می شود جفت گیری آسان‌تر و محیطی مناسب برای تولید مثل موفق فراهم شود.

در واژن اردک ماده کانال هایی وجود دارد که اردک های نر را به اشتباه هدایت می کند و اساساً باعث پیشگیری از لقاح می شود.

این بدان معناست که اگر تعامل مورد نظر بین اردک ماده و نر فراهم نشود ممکن است تولید مثل موفق رخ ندهد. در این وضعیت اسپرم احتمالا به تخمک نمی رسد و در نتیجه لقاح انجام نمی شود.

اردک ها از چه سنی جفت گیری می کنند؟

جفت گیری اردک ها || دام و پت

اردک‌ها  وقتی به 4 ماهگی می‌رسند می توانند با یکدیگر جفت‌گیری کنند. 4 ماهگی سن بلوغ در اردک ها است. اما گاهی اوقات بسته به نژاد اردک، جفت گیری در سنین بالاتر امکان پذیر می شود. هنگامی که یک اردک ماده شروع به تخم گذاری می کند، می تواند با موفقیت با یک اردک نر جفت گیری کند.

چه تعداد اردک نر برای باروری نیاز است؟

در مزارع، نسبت اردک های نر به ماده به نژاد اردک بستگی دارد. برای نژادهای بزرگتر مانند مسکووی و پکین، باید در ازای هر اردک نر از 5 اردک ماده نگهداری کنید. در نژادهای کوچکتر مانند هندی رانر، خاکی کمپبل و اردک مالارد تقریبا 1 اردک نر به 10 اردک ماده نیاز دارد.

خطرات جفت گیری در اردک های ماده

رعایت نسبت صحیح اردک های نر به ماده در مزرعه نه تنها برای باروری این پرندگان مهم است، بلکه ایمنی اردک های ماده را نیز تضمین می کند. گاهی روند جفت گیری می تواند بسیار خشونت آمیز باشد و ماده ها دچار بیشترین آسیب می شوند.

اگر تعداد محدودی اردک نر در مزرعه شما وجود دارد، پس ماده ها می توانند در آرامش زندگ کنند. اگر تعداد زیادی اردک نر داشته باشید برای جفت گیری به همه اردک های ماده دسترسی پیدا می کند. اردک های ماده ممکن است چندین بار توسط اردک های نر برای جفت گیری مورد اذیت قرار بگیرند.

آیا برای تخم گذاری به اردک نر نیاز است؟

خیر. اردک های ماده حتی اگر اردک نر در مزرعه وجود نداشته باشد، باز هم می توانند تخم گذاری کنند. اردک نر فقط تخمک ها را بارور می کند، اما در تولید تخم ها هیچ نقشی ندارد. تخم‌هایی که بدون اردک نر تولید می‌شوند فقط برای مصرف خوراکی مناسب هستند. این تخم ها هرگز به جوجه اردک تبدیل نمی‌شوند.

مدت زمان ذخیره اسپرم چقدر است؟

اردک های ماده بسته به اردک و نژاد آن می توانند اسپرم را حداقل به مدت دو هفته و گاهی حتی بیشتر در کانال واژن خود ذخیره کنند. این فرایند اجازه می دهد تا چندین تخمک در یک مرحله جفت گیری بارور شوند.

همچنین اگر یک اردک نر بمیرد، تخمک ها می توانند تا چند هفته آینده به بارور شدن ادامه دهند. اردک های ماده دارای دو دهانه مختلف در واژن خود هستند. این کانال ها به اردک ماده اجازه می دهد تا از تولید مثل زیاد پیشگیری کنند. گاهی اوقات یک اردک نر می تواند باعث بارور شدن تخمک در چند اردک مختلف شود.

به طور معمول، یک اردک نر به اندازه کافی در کنار اردک ماده می ماند تا سایر اردک های نر به اردک ماده دسترسی نداشته باشند.

اگر اردک نر نتواند از اردک ماده دفاع کند، در این صورت بیش از یک اردک نر می توانند با اردک ماده جفت گیری کنند. این وضعیت باعث آسیب و آزار زیاد اردک ماده می شود.

جفت گیری یک اردک نر با چند اردک ماده، معمولا در مزرعه ها و در میان اردک های اهلی بیشتر دیده می شود. اردک های نر نمی توانند به اندازه کافی مانع از جفت گیری اردک ماده توسط چند اردک نر رقیب شوند.

آیا اردک ها در آب جفت گیری می کنند یا در خشکی؟

جفت گیری اردک ها || دام و پت

اردک ها ترجیح می دهند در آب جفت گیری کنند. جفت گیری در آّب برای اردک ها طبیعی تر است زیرا اردک ها به دلایلی جزو پرندگان آبزی دسته بندی می شوند. با این وجود، اردک‌ها در صورت نیاز می توانند در خاکی و بیرون از آب هم جفت گیری کنند.

آیا اردک نر می تواند اردک ماده را در طول جفت گیری غرق کند؟

در حالی که این اتفاق بسیار نادر است، اما یک اردک نر می تواند یک اردک ماده را هنگام جفت گیری غرق کند. این اتفاق به خصوص زمانی رخ می دهد که چندین اردک نر به طور مکرر با یک اردک ماده جفت گیری کنند.

اردک‌های ماده معمولاً قادر به مبارزه با اردک های نر نیستند. بنابراین اگر از تعداد زیادی اردک نر نگهداری می کنید، همه چیز می‌تواند برای اردک ماده خطرناک شود.

اردک نر در هنگام جفت گیری سر اردک ماده را به زیر آب هل می دهد. اگر این اتفاق بارها رخ بدهد یا اگر خیلی طول بکشد، اردک ماده ممکن است غرق شود.

به طور کلی اردک ها پرندگانی بسیار منحصر به فرد و جذاب هستند. شما برای نگهداری از اردک ها باید با رفتار این پرندگان آشنایی داشته باشید. یکی از نکات مهمی که باید آن را بدانید شیوه های جفت گیری در اردک ها است.

نگهداری از تعداد زیادی اردک نر باعث آسیب به اردک ماده می شود. بنابراین برای پیشگیری از رقابت های خشونت آمیز در اردک های نر، بهتر است در نگهداری اردک های نر و ماده همیشه تناسب را حفظ کنید.

منبع
https://farmhouseguide.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا