اسب ها

چرا اسب من بینی اش را تکان می دهد؟

تکان خوردن بینی در اسب ها، یکی از عادت ‌هایی که اغلب هنگام قرار گرفتن در کنار اسب ‌ها متوجه بروز آن می ‌شوید. آن ها معمولاً با این رفتار شما را غافلگیر می کنند و دانستن اینکه چرا دقیقاً این کار را می کنند می تواند جالب باشد. سوال اصلی این است که وقتی یک اسب شما را با بینی خود تکان می دهد، چه معنایی دارد؟ به طور کلی، اسب ها به علل مختلفی ممکن است بینی خودشان را تکان دهند. علل اصلی برو این رفتار، احتمالاً عبارت اند از:

  • محبت
  • خارش
  • کنار زدن شما
  • تشویق شما به تعامل

گاهی اوقات، این رفتار در اسب ها، واقعاً به این معنی است که آن ها می خواهند با شما بازی کنند. همانطور که می بینید، بسته به اینکه چرا اسب شما این کار را انجام می دهد و این که شما شخصاً نسبت به این علل چه احساسی دارید، این نوع رفتار دارای برخی نکات مثبت و منفی است.

برخی از این نوع رفتارها را می توان به عنوان رفتارهای مطلوب و خوشایند طبقه بندی کرد. اما معمولاً در بیشتر موارد به عنوان یک رفتار نامطلوب طبقه بندی می شود و باید متوقف گردد. از جمله علل شایع بروز این رفتار در اسب های مختلف، عبارت اند از:

کنار زدن شما از سر راه خود

چرا اسب من بینی اش را تکان می دهد؟ || دام و پت

بعضی وقت ها، اسب ها برای کنار زدن شما از سر راه خود، این رفتار‌ را بروز‌ می دهد. هنگامی که اسب از شما می خواهد که از مسیر آن ها خارج شوید، ممکن است که بین این دو رفتار، یکی را انتخاب کند که یا شما را نوازش کند یا با بینی و سر خود، شما را تکان دهد.

یک مثال معمولی از این رفتار، ممکن است زمانی باشد که شما در اصطبل هستید و اسب گرسنه است و شما به صورت کاملاً ناآگاه، درست در مقابل انبار یونجه ایستاده ‌اید. پس اسب شما نمی تواند به علوفه خود برسد. بنابراین آنها با انجام این رفتار، از شما می خواهند که از سر راه آن ها کنار بروید.

این رفتار ممکن است زیبا به نظر برسد، اما در نگاه اکثر سوارکاران، این رفتار بی ادبی است و باید از آن جلوگیری کرد. در مورد مثال بالا، اسب شما به هیچ وجه نباید علوفه خود را با عجله مصرف کند. یک ضربه کوچک با دست روی شانه آن ها باید کافی باشد تا متوجه شوند شما این رفتار را نمی پذیرید.

چگونه اعتماد به نفس اسب را افزایش دهیم؟

درخواست غذا

اسب به معنای واقعی کلمه، از شما در خواست می کند که به آن ها غذا دهد. حتی ممکن است با حرکت بینی‌ و بو کشیدن، به دنبال یافتن غذا در جیب های شما باشد. این کار، یکی دیگر از رفتارهای بی ادبانه است که باید فوراً متوقف شود.

یکی از مشکلاتی که بارها و بارها در اسب ها مشاهده می شود، پرخاشگری غذایی است. هنگامی که اسب شما شروع به ضربه زدن به شما با سر، برای دریافت غذا، می کند، قطعاً این احتمال در مورد اسب تان وجود دارد که رفتارهای تهاجمی از خود بروز دهد.

بهترین راه برای پیشگیری از بروز این رفتار این است که به اسب خود اجازه دهید غذای خود را به عنوان بخشی از خوراک معمولی خود مصرف کند نه اینکه مستقیماً از دست شما آن را دریافت کند. با ین کار، آن ها دیگر ارتباطی را با جیب و خوراکی های مورد علاقه شان ایجاد نخواهند کرد‌

خارش در اسب ها

چرا اسب من بینی اش را تکان می دهد؟ || دام و پت

گاهی اوقات، اسب‌ ها به علی کاملاً واقعی، به ما تلنگر می ‌زنند و با این رفتارها، ما را آزار می ‌دهند. آن ها مانند گربه یا سگ پنجه ندارند و بنابراین اغلب قادر به خاراندن آن قسمتی از بدن نیستند که دچار خارش شده اند. آنها می بینند که شما وارد اصطبل می شوید و نمی توانند فکر کنند که شما دیوار یا شی دیگری نیستید و بنابراین نباید از شما برای رفع تسکین خارش استفاده کنند.

این موضوع کاملاً قابل بحث است و همه افراد، این رفتار را به یک شکل نمی بینند. برخی بر این باورند که این نوع رفتار، هنوز به عنوان نوعی بی ادبی طبقه بندی می شود و باید فوراً آن را در مراحل اولیه، از بین ببرید.

ممکن است در ابتدا همه چیز بسیار زیبا به نظر برسد، اما می ‌توانیم به شما اطمینان دهیم که اگر این اتفاق خیلی زیاد و به طور مکرر بروز پیدا کند، به تدریج تبدیل به یک عادت می شود. علاوه بر آن، نوازش و تکان دادن افسار اسب در این مواقع، در واقع بسیار دردناک است و ممکن است با خراش ‌های دردناک و سوختگی ناشی از چرم رو به رو شود.

بازی کردن در اسب ها

به طور کلی، اسب ها گاهی اوقات می توانند بازیگوش شوند. علاوه براین، در اغلب موارد، این نوع سرگرمی را در مورد اسب ‌های جوان و کره‌ هایی خواهید دید که در مرحله‌ ای از زندگی هستند که برای آن ها، چنین رفتارهایی فقط به معنای سرگرمی، بازی و تفریح است.

با وجود این واقعیت، اسب ‌های سالمند ‌تر نیز گاهی اوقات می ‌توانند بسیار بازیگوش شوند. آن ‌ها دوست دارند که با همدیگر در بازی کنند و احتمالاً این کار را با شما نیز امتحان خواهند کرد. می ‌توانیم بگوییم که اسب‌ ها در سنین پایین، هدف دیگری از بروز این رفتارها ندارند. اما این وظیفه شماست که زودتر به آن ها نشان دهید چه چیزی درست است و چه چیزی اشتباه.

در غیر این صورت، ممکن است در نهایت، اسب شما با تمام رفتارهایی که دارد، به بلوغ برسد و آداب مطلوب اسب ها را به کلی فراموش کند. نگه داری و پرورش چنین اسب هایی، سخت تر است. به نفع شماست که این نوع رفتار را در اوایل جوانی اسب تان سرکوب کنید تا از بروز خطرات احتمالی بعدی در زندگی آن ها، پیشگیری شود.

چرا اسب ها لگد می زنند؟

رفتارهای بی ادبانه در اسب ها

چرا اسب من بینی اش را تکان می دهد؟ || دام و پت

برخی از اسب ها، ممکن است که از روی بی ادبی، چنین رفتارهایی را بروز دهند. بسیاری از افراد، سر و صدا و تلنگر را یک راه برای ابراز محبت می دانند و در برخی موارد، این مسئله درست است. اما این رفتار معمولاً از روی بی ادبی اسب انجام می شود.

ما باید به خاطر داشته باشیم که در یک رابطه بین انسان و اسب، همیشه باید یک رهبر وجود داشته باشد و آن رهبر باید شما باشید. اسب ها بسیار بزرگتر از سایر حیوان خانگی هستند. علاوه براین، اسب ها به طور بالقوه خطرناک هستند. بدون رهبر، اسب هیچ جهتی برای حرکت ندارد و باعث بروز سردرگمی و مشکلات متعدد می‌ شود.

گهگاه تکان دادن و هول دادن، نشانه محبت اس. اما بیشتر از همه، این رفتار به عنوان نشانه تسلط بر ما استفاده می شود که باید سعی کنید به هر قیمتی اسب تان را به خاطر این رفتار، دلسرد کنید.

برخی از انواع تکان دادن در اسب ها، که باید برای رفع آن ها تلاش کنید، عبارت اند از:
  • رفتارهای ناشی از بی ادبی
  • یا رفتارهای غیرعادی به منظور دریافت غذا
  • رفتارهای ناشی از بازی و سرگرمی، به خصوص در اسب های جوان
  • بروز خارش در اسب و استفاده از شما به عنوان وسیله ای برای خاراندن خود

اگر ‌سوالات بیشتری درباره رفتار سر و بینی اسب به صاحب خود، دارید، با یک دامپزشک‌ تماس بگیرید و در این باره، با او مشورت کنید.

وقتی اسب سرش را روی شانه شما می گذارد یعنی چه؟

چرا اسب من بینی اش را تکان می دهد؟ || دام و پت

باید بدانید که وقتی اسبی سرش را روی شانه‌ های شما می‌ گذارد، اغلب رفتاری مشابه زمانی که با سر و بینی، شما را تکان می دهد، از خود بروز می دهد. با این حال، می توان گفت که این رفتار در اسب ها، یک رفتار آرام در نظر گرفته می شود که نگران کننده نیست. اما نکاتی در این باره وجود دارد که باید آن ها را در نظر داشته باشید. از جمله این نکات، عبارت اند از:

با بروز این رفتار، ممکن است که اسب شما بار دیگر تلاش می کند که تسلط خود بر شما را ثابت کند. قرارگیری سر اسب بر روی شانه شما، ممکن است نسبتاً زیبا و دوست داشتنی به نظر برسد، با این حال آن ها، با انجام این کار، احتمالا به طور موثری قصد تسلط بر شما را داریم.

بنابراین، با وجود این که این رفتار اسب ها، نسبتا بی خطر محسوب می شود، امام ممکن است علامت موارد دیگری نیز باشد. هنگامی که یک اسب به این روش به فضا و محدوده شما حمله می کند، این رفتار می تواند به سایر زمینه های زندگی شما و اسب تان، که می تواند برای شما خطرآفرین باشد، وارد شود.

چرا اسب ها دراز می کشند؟

سخن آخر

به طور کلی، سر اسب ها بسیار سنگین است و اگر با محرک های غیر قابل پیش بینی رو به رو شوند و بترسند، احتمالاً سرشان را به سمت بالا پرتاب می کنند که می تواند باعث ایجاد آسیب و صدمه در ناحیه صورت شما شود. به عنوان مثال ممکن است که بینی شما بشکند. بنابراین باید بسیار محتاط باشید.

مهم است که به یاد داشته باشید که مانند همه شرایطی که در پرورش اسب ها پیش می آید، با انجام اقدامات عاقلانه، از بروز مشکلات بیشتر، پیشگیری کنید. این مسئله اجتناب ناپذیر است که ما به عنوان یک انسان، از اسب های خود محبت بجوییم. این واقعیت کاملا قابل درک است و ما در این مورد تردید نداریم، اما باید درک کنیم که همه اعمال اسب ها، آنطور که به نظر می رسند، نیستند.

اسبی که سرش را روی شانه ‌های شما قرار می‌ دهد، معمولاً احساس محبت یا عشق خود را نسبت به شما نشان نمی ‌دهد. حتی اگر رفتارهای اسب ها، این گونه به نظر برسند، اما در واقعیت این گونه نیستند.

در واقع، بروز این رفتار، نشان می دهد که آن ها در تلاش هستند که بر شما مسلط شوند. در دنیای اسب ها، همه چیز در مورد تسلط و تسلیم است. آن ها مانند ما انسان ها، احساس محبت و علاقه خود را بروز نمی دهند.

اگر سوالات بیشتری درباره رفتارهای مختلف اسب ها دارید، با یک دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا