سگ ها

تمیز کردن گوش های سگ خانگی

تمیز کردن گوش های سگ خانگی

در این مقاله، به اطلاعات مفیدی درباره تمیز کردن گوش سگ های خانگی اشاره شده است. همچنین، راهنمای مناسبی برای تمیز کردن گوش های سگ خانگی تان، آورده شده است. گاهی اوقات، ممکن است که تمیز کردن گوش سگ خانگی تان، دشوار باشد، اما مطمئناً انجام آن ضروری است.

گوش ‌های سگ، کانال های بسیار عمیق ‌تر از گوش انسان دارند و اگر به طور کامل از آن ها مراقبت نشود، می ‌توانند مشکلات زیادی را ایجاد کنند. گوش های سگ ها، در معرض ابتلا به انبوهی از عفونت ها هستند. بروز عفونت، می تواند در نتیجه بی احتیاطی و بی توجهی ما به گوش آن ها، ایجاد شود.

به طور کلی، اگر درباره تمیز کردن گوش سگ خانگی تان، سوالاتی دارید، با یک دامپزشک مشورت کنید. اگر نگران سلامتی گوش های سگ خود هستید، اولین قدمی که همیشه باید بردارید، این است که با دامپزشک مشورت کرده و از او بخواهید سگ شما را معاینه کند. متخصصان واجد شرایط مراقبت از حیوانات، اولین افرادی هستند که می توانید برای درمان مشکلات گوش های سگ خانگی خود، به آن ها مراجعه کنید.

چرا باید گوش سگ خانگی خود را تمیز کرد؟

تمیز کردن گوش های سگ خانگی | دام و پت

اگر صاحبان حیوان خانگی، بتوانند اهمیت شنوایی سگ خود و ساختار گوش ‌های آن را درک کرده و عفونت ‌هایی را که می‌ توانند ایجاد شوند، درک کنند، می ‌توانند بفهمند که چرا تمیز کردن گوش های آن ها، تا این حد ضروری است. تجمع آلودگی و عفونت، ممکن است که در جدی ترین موارد، منجر به ایجاد درد و حتی ناشنوایی شود.

اطلاعاتی درباره شنوایی سگ ها

شنوایی سگ، در هر زمان و مکانی، برای این حیوان، بسیار مهم است. شنوایی، به سگ کمک می کند تا محرک هایی را تشخیص دهد که ما انسان ها، قادر به تشخیص آن ها نیستیم. اگر به نظر می رسد که سگ شما نسبت به صداها، بیش از حد واکنش نشان می دهد، و فکر می کنید ممکن است مشکلی در گوش آن وجود داشته باشد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که با این واقعیت روبرو شوید که سگ خانگی تان، بهتر از انسان ها اصوات را می شنود.

صداهای مختلف، که بر حسب هرتز اندازه گیری می شود، توسط سگ ها، با فرکانس 40 تا 60000 هرتز، درک می شوند. این محدوده را، با فرکانس های کم تر 20-20000 هرتز، که توسط گوش انسان درک می شوند، مقایسه کنید. در این صورت، متوجه قدرت شنوایی سگ ها خواهید شد.

اگر یک سگ خانگی، به علت عدم مراقبت صحیح از گوش، ناشنوا شود، دچار مشکلات بسیار جدی خواهد شد. از دست دادن یک حس، به هیچ وجه آسیب کوچکی نخواهد بود.

ویژگی های گوش سگ ها

مجرای گوش سگ بسیار عمیق تر، منحنی تر و پیچ خورده تر از کانال گوش ما است. این امر، آن را به مکانی عالی برای رشد و زندگی انگل ها، مخمر ها و کنه ها تبدیل می کند. همین مسئله، تمیز کردن گوش ها را ضروری می کند. همچنین، آلودگی های به دام افتاده، می ‌توانند منجر به بروز عفونت و ایجاد توده‌ هایی در گوش سگ شوند که برداشتن آن‌ ها، می ‌تواند نسبتاً سخت و ناخوشایند باشد.

در واقع، مجرای گوش سگ طولانی بوده و از سه قسمت تشکیل شده است: گوش خارجی، گوش میانی و گوش داخلی . چنین ساختاری، باعث ایجاد نقاط کور بسیاری می شود که در صورت عدم دقت، می توان هنگام تمیز کردن، آن ها را نادیده گرفت. وجود این نقاط کور در گوش سگ، باعث می ‌شود که در هنگام تمیز کردن گوش، باید با دقت زیادی عمل کرد.

بروز عفونت در گوش سگ های خانگی

تمیز کردن گوش های سگ خانگی | دام و پت

گوش های سگ ها، مستعد ابتلا به انواع عفونت ها هستند. گوش خارجی (اوتیت مدینا) و گوش داخلی (اوتیت داخلی). عفونت های مختلف، باعث بروز ترشح یا قرمزی مشخص و گاهی بوی بسیار بد، می شوند. هماتوم می تواند زمانی ایجاد شود که سگ، بیش از حد خود و گوش هایش را خراش دهد. در چنین شرایطی، رگ های خونی در گوش ها آسیب دیده و باعث بروز خونریزی داخلی می شود.

عفونت گوش خارجی، ممکن است شامل هیستیوسیتوم نیز باشد. این اختلال، زمانی رخ می دهد که یک پالپ صورتی و توده ای خارجی در گوش خارجی سگ خانگی تان، شروع به تشکیل کند. این ضایعات، در واقع تومورهای کوچکی هستند که در بیشتر موارد، در طول زمان، پسرفت می‌ کنند. اگر در مورد سگ خانگی خود، نسبت به بروز اختلال هیستیوسیتوم مشکوک هستید، حتماً به دامپزشک خود مراجعه کنید تا مشکل را بررسی کنید.

تشخیص وجود عفونت در گوش های سگ خانگی

در صورت وجود عفونت، ممکن است که سگ شما، بیش از حد معمول شروع به خاراندن گوش های خود کند. وجود عفونت، باعث بروز خارش و درد می شود. خاراندن بیش از حد، نشانه وجود مشکلی است که ممکن است نیاز به بررسی دامپزشک داشته باشد.

اگر گوش ها را به عقب برگردانده و متوجه شدید که آن ها، دائماً مرطوب هستند، وقت آن است که با کمک اطلاعات دامپزشکی، شروع به غربالگری کنید. این رطوبت ممکن است که در اثر ترشحات ناشی از عفونت موجود در گوش سگ خانگی تان باشد.

با ابتلا به عفونت گوش، حیوان خانگی شما ممکن است بیش از حد معمول سر خود را تکان دهد. تکان دادن بیش از حد سر، در نتیجه ناراحتی است که آن ها در اثر ترشح یا خارش گوش خود، احساس می کنند. همچنین، عفونت های گوش، بوی بدی هم دارد.

البته، عفونت ‌ها گاهی به بینی نیز حمله می ‌کنند. اگر از گوش ‌های سگ خانگی تان، بوی گندیده ‌ای متصاعد شود، وقت آن است که به یک مطب دامپزشکی مراجعه کنید.

نکاتی برای تمیز کردن گوش سگ های خانگی

تمیز کردن گوش های سگ خانگی | دام و پت

در این قسمت از مقاله، ۹ راه حل آسان وجود دارد که باید برای اطمینان از تمیز شدن گوش سگ های خانگی، رعایت شوند.

مرحله 1: همیشه گوش های سگ خانگی تان را بررسی کنید.

خوب است که گوش های سگ خود را به طور منظم، ترجیحا هر روز، برای بررسی علائم ترشح یا عفونت احتمالی، بررسی کنید. قرار گرفتن مداوم در فضای باز، می تواند منجر به تجمع آلودگی هایی در گوش سگ خانگی تان شوند که می توانند رسوب کرده و توده هایی را تشکیل داده و در نتیجه، عفونت گوش ایجاد کنند.

مرحله 2: گوش سگ خود را بو کنید.

برخی از بوها، تا زمانی که تلاش آشکاری برای بو کردن آن ها نداشته باشید، به راحتی قابل تشخیص نیستند. اگر بوی بدی تشخیص داده شود، نشانه آن است که حیوان خانگی شما به کمک دامپزشک نیاز دارد.

مرحله 3: گوش های سگ خود را به عقب برگردانید.

ابتدا، مطمئن شوید که گوش های سگ شما، به سمت عقب برگشته است تا کانال گوش، بیشتر در معرض دید قرار گیرد. این امر، بررسی کنه ها، ترشحات و آلودگی هایی را که ممکن است در گوش داخلی پنهان شده باشند، آسان تر می کند.

مرحله 4: کنه ها و کک ها را در گوش سگ خود بررسی کنید.

کنه ها در استتار کردن، مهارت دارند. آن ها خود را در ماده مومی شکلی که از گوش سگ ترشح می شود، پنهان می کنند. این موجودات وحشتناک، تقریباً شبیه پودر قهوه هستند و به سادگی قابل تشخیص نیستند.

مرحله 5: از محلول تمیز کننده استفاده کنید.

محلول پاک کننده را به آرامی روی گوش سگ تان بمالید. هرگز آن را زیاد داخل گوش نریزید، زیرا برخی از محلول ها ممکن است باعث بروز احساس سوزش شوند.

مرحله ۶: برای تمیز کردن گوش داخلی از گاز استفاده کنید.

تمیز کردن گوش های سگ خانگی | دام و پت

یکی از روش های محبوب برای تمیز کردن گوش داخلی سگ های خانگی، استفاده از گاز است. با استفاده از گاز، تمام آلودگی های قابل مشاهده را از کانال خارج کنید. اگر عفونتی وجود دارد که گوش سگ را اذیت می کند، و حیوان خانگی تان، همچنان سر خود را به طور غیرقابل کنترلی بعد از تمیزی و نظافت تکان می دهد، مصرف دارو تحت نظارت دامپزشک، راه حلی موثر برای رفع مشکل سگ، خواهد بود.

به یاد داشته باشید که بهتر است قسمتی از گوش را که به کمک چشم های تان، به راحتی می بینید، تمیز کنید. حرکت های اشتباه، می توانند منجر به بروز خونریزی و پارگی کانال گوش سگ خانگی تان شود.

مرحله ۷: گوش های سگ خود را بعد از تمیز کردن بررسی کنید.

اگر از گلوله های پنبه ای استفاده می کنید، مطمئن شوید که هیچ تکه از آن، در گوش سگ خانگی تان، باقی نمانده باشد. گیر کردن پنبه در گوش سگ خانگی تان، می تواند به تجمع آلودگی ها و طولانی شدن زمان بهبودی از عفونت، باعث شود.

مرحله ۸: سگ خود را حمام دهید!

به طور کلی، اکثر افراد با تجربه، یک حمام خوب را برای سگ خانگی، پس از تمیز کردن گوش ها، توصیه می کنند. این کار، برای این انجام می شود که هر گونه بو و آلودگی اضافی در گوش سگ خانگی تان، از بین برود. در حالت ایده آل، تمیز کردن گوش، باید به عنوان بخشی از فرآیند حمام کردن و نظافت سگ خانگی تان، انجام شود.

یک نکته در هنگام حمام کردن سگ خانگی تان، این است که مطمئن شوید سگ شما در برابر آب محافظت می شود. محافظت از تماس با آب، زمانی ایجاد می شود که بتوان از گلوله های پنبه ای، برای محافظت از گوش داخلی سگ، و جلوگیری از تماس با رطوبت اضافی، استفاده کرد. همچنین، به یاد داشته باشید که بقایای پنبه را به طور کامل، از گوش سگ خانگی تان خارج کنید.

مرحله ۹: فراموش نکنید که به سگ خانگی تان، پاداش هایی مانند غذا، بدهید.

پاداش، به سگ خانگی شما کمک می کند تا تمیزی و نظافت گوش را، با چیزی مثبت، مرتبط کند. سگ ها ممکن است به طور جدی، از فرآیند های نظافت بترسند. در چنین شرایطی، آرام کردن آن ها قبل از نظافت، می تواند دردسر ساز باشد. به سگ خود اطمینان خاطر دهید. می توانید اطمینان را با دادن یک پاداش، ایجاد کنید.

سخن آخر

به طور کلی، شما باید به سلامتی سگ خانگی تان، اهمیت بدهید. یکی از مهم ترین مولفه ها در حفظ سلامتی سگ، سالم نگه داشتن گوش های آن ها است. به همین علت، ضروری است که به طور منظم، گوش های حیوان خانگی تان را تمیز کرده و پاکیزه نگه دارید. اگر سوالات بیشتری دارد، می توانید با یک‌ دامپزشک با تجربه ‌تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منبع
https://pethelpful.com/dogs/cleaning-a-dogs-ears-why-what-how

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا