سگ ها

تلازیازیس در سگ ها

شاید دغدغه اصلی و همیشگی افرادی که صاحب سگ خانگی هستند، کرم زدایی از داخل و خارج بدن این حیوانات باشد. به این علت می گوییم دغدغه اصلی و ثابت که انگل ها در همه سگ ها در تمام مراحل زندگی و در طول سال بیماری ایجاد می کنند. برای مبارزه با انگل ها، شناخت آنها و اعمال اقدامات پیشگیرانه لازم ضروری است. در این مقاله از دام و پت ما بر روی انگلی تمرکز خواهیم کرد که روز به روز شایع‌ تر می‌شود، اما هنوز برای بسیاری از صاحبان حیوانات خانگی ناشناخته است. یعنی انگل تلازیازیس در سگ‌ ها. این انگل همچنین به عنوان کرم چشم یا تلازیا شناخته می ‌شود. ادامه مقاله را بخوانید تا درباره نحوه درمان و پیشگیری از بروز این اختلال در سگ ها اطلاعات مفیدی پیدا کنید.

تلازیازیس چیست؟

تلازیا در سگ ها یک انگل چشمی یا یک کرم نماتد است که در داخل چشم قرار می گیرد و می تواند باعث ناراحتی شود. اصالتاً منشا این انگل از کشورهای آسیایی است، در واقع قبلاً “کرم شرقی” یا “کرم چشم” نامیده می شد، اما اخیرا به کل شبه جزیره ایبری و چندین کشور اروپایی رسیده است.

این کرم که معمولا Thelazia callipaeda است، توسط مگس های کوچک مشخصه درختان میوه که در ماه های گرم وجود دارند (بسته به مناطق خاص، مختلف است اما معمولاً از اردیبهشت تا آبان تا زمانی که فعالیت این مگس ها ادامه دارد) منتقل می شود. مگس ها به دنبال ترشحات چشم سگ ها می گردند و با دسترسی به آنها است که انگل از مگس به چشم می رسد.

هنگامی که کرم وارد چشم سگ می شود، تحریکی ایجاد می کند که می تواند علائم خاصی را بروز دهد. اگرچه گاهی اوقات وجود آن کاملاً غیر قابل تشخیص است. این اختلال یک بیماری مشترک بین انسان و دام است، یعنی یک بیماری قابل شیوع و قابل انتقال به انسان ها است.

چرخه زندگی تلازیازیس

چرخه بیولوژیکی Thelazia شامل یک میزبان قطعی، در این مورد، سگ، و یک واسطه است که مگس میوه نام دارد. مشخص شده است که انتقال این انگل از طریق انسان ها نیز انجام می شود. در سگ، انگل های بالغ در ساختارهای مختلف چشم، مانند زیر پلک سوم یا در مجاری بینی اشکی قرار دارند.

ماده ها لاروها را در چشم سگ قرار می دهند و به این ترتیب وقتی مگس ها از ترشحات چشم تغذیه می کنند آنها را می بلعند. در داخل بدن و در عرض سه هفته، این لاروها به شکل عفونی خود بالغ می شوند، در این زمان آنها به دستگاه دهان مگس (پروبوسیس) منتقل می شوند و بنابراین هنگامی که از ترشحات چشم سگ دیگری تغذیه می کند، چرخه را دوباره شروع می کنند. این انگل در عرض یک ماه به بلوغ می رسد.

علائم تلازیازیس در سگ ها چیست؟

تلازیازیس در سگ ها || دام و پت

تشخیص تلازیا در سگ ها با مشاهده مستقیم انگل داخل چشم انجام می شود. ظاهر آن رشته ای و مایل به سفید است، تقریباً 6-17 میلی متر طول و 0.3-0.8 میلی متر قطر دارد که ماده ها بزرگتر هستند. با این حال، همیشه نمی توان آن را دید و تشخیص داد. تشخیص با در نظر گیری علائم یا عوامل محیطی مانند زمان سال (احتمالا در ماه های گرم) یا محل زندگی سگ (زندگی یا دسترسی به فضای بیرونی دارای درختان میوه) انجام می شود.

به عبارت دیگر، اگر درمان تجویزی برای مبارزه با این انگل، جواب داد، به این معنی است که اختلال ایجاد شده ناشی از تلازیا بوده است، حتی اگر در وهله اول هیچ نمونه ای در چشم سگ مشاهده نشده باشد. از جمله علائم تلازیازیس در سگ‌ها که می ‌توانیم آن‌ ها را در یک یا هر دو چشم تشخیص دهیم، عبارت اند از:

 • ورم ملتحمه
 • ترشح اشک
 • خارش و خراش دادن چشم که می توانند منجر به آسیب هایی مانند زخم قرنیه شوند.
 • آلوپسی دور چشم، در اثر خاراندن، که ریزش موهای اطراف چشم (ها) ایجاد می شود.
 • ترشحات سروزی که در صورت بروز عفونت باکتریایی ثانویه ممکن است چرکی شود.

در صورت مشاهده هر کدام از این علائم، ضروری است که با یک دامپزشک تماس بگیرید. اگرچه به نظر می رسد این علائم جدی نیستند، اما عدم درمان آنها می تواند باعث ایجاد مشکلات خطرناک تری مانند زخم شود. علائم معمولاً 7-15 روز پس از ورود انگل ها به چشم خود را نشان می دهند. شایع ترین علل قرمزی چشم سگ و درمان آنها را بشناسید.

نحوه درمان تلازیازیس در سگ ها چگونه است؟

تلازیازیس در سگ ها در داخل چشم ایجاد می شود. اولین قدم خلاصی از شر انگل های مشاهده شده به صورت دستی خواهد بود، عملیاتی که باید توسط دامپزشک انجام شود. البته این روش همیشه ممکن و عملی نیست. زیرا گاهی اوقات با وجود اینکه این کرم ها وجود دارند، نمی توانند آنها را پیدا کنند.

در حال حاضر بهترین درمان انتخابی، میلبمایسین است، یک محصول بی خطر که برای کرم زدایی داخلی نیز استفاده می شود. با این حال باید مواظب باشید! ما هرگز نباید به تنهایی سگ خود را درمان کنیم. حتی شایع ترین ترکیبات مورد استفاده می توانند برای برخی از سگ ها جدی، خطرناک و کشنده باشند.

به همین علت، همیشه این دامپزشک است که باید دارو و دوز مناسب را برای سگ خانگی ما تجویز کند.

چگونه از بروز تلازیازیس در سگ ها پیشگیری کنیم؟

تلازیازیس در سگ ها || دام و پت

مانند سایر انگل ها، پیشگیری از آلودگی به این انگل پیچیده است. به صورتی که کنترل وجود مگس در درختان در گرم ترین ماه ها غیرممکن است و نمی توان از ورود مگس ها به بدن سگ هایمان پیشگیری کرد. بنابراین، در حالی که همه سگ ها نمی توانند مصون بمانند، توصیه هایی وجود دارند که اساساً با هدف پیشگیری از تماس با مگس ها انجام می شوند.

از جمله این توصیه های پیشگیرانه، عبارت اند از:

 • از پیاده روی سگ در ساعات روشن روز که مگس ها فعال هستند خودداری کنید یا آن را کاهش دهید.
 • وضعیت چشم را به طور مکرر بررسی کنید و برای هر گونه علائم با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.
 • تا حد امکان از شر مواد آلی مانند علف های بریده شده، میوه های افتاده از درختان، برگ ها و غیره خلاص شوید تا به افزایش جمعیت مگس ها کمک نکنید.
 • در طول ماه‌ هایی که مگس ‌ها تکثیر می ‌شوند، معمولاً گرم ‌ترین ماه ‌ها، سگ‌ ها را در داخل خانه نگهداری کنید. اگرچه طول این دوره به موقعیت جغرافیایی بستگی دارد.
 • سعی کنید از عینک آفتابی مخصوص سگ ها یا هر وسیله ای که مانع از دسترسی مگس ها به چشم می شود استفاده کنید، زیرا، به یاد داشته باشید، این تماس است که تلازیا را به سگ ها منتقل می کند.

طبق آخرین مطالعات، یک دوز ماهانه میلبمایسین را می توان در ماه های گرم سال استفاده کرد. اما دامپزشک باید این روش پیشگیری را تجویز کند. در صورتی که درباره روش های پیشگیری از بروز تلازیازیس در سگ های خانگی سوالات بیشتری دارید، می توانید با یک دامپزشک ‌تماس گرفته و با او مشورت کنید.

خطر کرم چشم یا تلازیازیس برای سگ های خانگی

در برخی مناطق، دامپزشکان به صاحبان سگ های خانگی هشدار می دهند که یک انگل عفونی که به طور فزاینده ای در آن مناطق شایع است، می تواند به زودی برای حیوانات خانگی آن ها خطری برای سلامتی ایجاد کند. کرم چشم که به نام Thelazia callipaeda نیز معروف است، می تواند سگ های خانگی را در کشورهای مختلف تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین در حالی که خطر ابتلای حیوان خانگی شما به کرم چشم بسیار کم است، به خصوص اگر سگ خانگی شما به خارج از کشور سفر نکرده باشد یا از کشور دیگری نیامده باشد، مهم است که از علائم و خطرات آن آگاه باشید. بنابراین، اطلاعات تان را باید درباره این اختلال افزایش دهید. بلفاریت در سگ های خانگی چه علائم و عللی دارد.

کرم چشم یا تلازیازیس در چه کشورهایی شیوع دارد؟

این بیماری تعداد زیادی از سگ ها را در فرانسه، ایتالیا، سوئیس، آلمان، اسپانیا، پرتغال، بوسنی، هرزگوین، کرواسی، رومانی، بلغارستان و مجارستان بیمار می کند. در برخی از مناطق، از جمله منطقه بازیلیکاتا در ایتالیا، عفونت به مرحله هیپرآندمیک رسیده است و بیش از 40 درصد سگ‌ ها به این بیماری مبتلا شده‌ اند.

به طور کلی، انگل ها معمولاً در مناطقی از جنگل های بلوط در شرایط گرم یافت می شوند که فصل اوج آن اواخر تابستان تا اوایل پاییز است.

آیا می توان از آلودگی با این انگل پیشگیری کرد؟

بله. برخی از محصولاتی که از قبل برای پیشگیری از سایر انگل ها به حیوانات خانگی داده می شوند، می توانند در پیشگیری از کرم چشم نیز مؤثر باشند. در این مورد می توانید با دامپزشک حیوان خانگی خود صحبت کنید. اگر به خارج از کشور سفر می کنید، مطمئن شوید که حیوان خانگی تان داروهای ضد انگل مورد نیاز را دریافت کرده باشد. اگر درباره نکات بهداشتی در هنگام سفر به خارج از کشور سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

پیش آگهی کرم چشم در سگ های خانگی چگونه است؟

تلازیازیس در سگ ها || دام و پت

اگر مشکلات حیوانات خانگی زود تشخیص داده شوند و به موقع درمان شوند، باید بدون عواقب پایدار بهبودی کامل پیدا کنند. اما اگر درمان نشود، خطر نابینایی دائمی وجود دارد. چشم ها معمولاً تحت بیهوشی یا پس از تزریق آرامبخش تمیز می شوند و هرگونه کرم یا لارو قابل مشاهده از بین می رود. سپس معمولاً قطره های چشمی و آنتی بیوتیک تجویز می شود که می توانند عفونت بروز پیدا کرده را در عرض هفت روز از بین ببرد‌.

آیا تلازیازیس قابل انتقال به انسان ها است؟

در تئوری، بله، اما این اتفاق بسیار نادر است. موارد سرایت عفونت به انسان ها در کشورهایی مانند اسپانیا، ایتالیا، فرانسه، کرواسی و صربستان گزارش شده است. اما در حال حاضر تصور می ‌شود که انسان ‌ها در معرض خطر بسیار پایینی برای ابتلا هستند. به ‌ویژه اگر سگ‌ های مبتلا به ورم ملتحمه به سرعت توسط دامپزشک درمان شوند.

سخن آخر

کرم چشم یک بیماری مسری است که توسط مگس‌ های میوه منتقل می‌ شود و در برخی از مناطق دنیا بسیار شایع است. این انگل می تواند طیف گسترده ای از پستانداران از جمله گربه ها و انسان ها را بیمار کند، اما در حال حاضر، دامپزشکان بیشترین نگرانی را در مورد گسترش آن در بین جمعیت سگ های سگ دارند، زیرا تعداد زیادی از سگ ها توسط صاحبانشان در تعطیلات به خارج از کشور منتقل می شوند.

به طور کلی، عفونت زمانی شروع می شود که مگس میوه حامل انگل روی چشم سگ خانگی فرود می آید و لاروهای بیمار را آن جا می گذارد تا از اشک چشم تغذیه می کنند. علائم آلودگی با لاروهای این انگل، به طور معمول شامل موارد زیر هستند:

 • اختلال بینایی
 • زخم های چشمی
 • تشکیل مخاط دور چشم
 • قرمزی و درد چشم (ملتحمه چشم)
 • بروز آبریزش بیش از حد در چشم های سگ خانگی

با این حال، برخی از حیوانات خانگی هیچ علامتی را بروز نمی دهند. در برخی موارد، ممکن است بتوانید کرم‌ را روی چشم سگ خانگی تان ببینید.

منبع
https://www.animalwised.comhttps://www.bluecross.org.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا