چرا دام و پتحیوانات خانگی کوچک

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده چیست؟

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده چیست؟

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده بروز بیماری در حیوان خانگی شما است. به طور کلی، دندانهای خرگوش باید سفید روشن باشند، اما ممکن است تغییر رنگ دهند. از دندان های خرگوش باید کاملا مراقبت شود و از تغییر رنگ آنها جلوگیری شود. تغییر رنگ زرد، قهوه ای یا مشکی هشداری است که دندان های خرگوش شما سالم نیستند.

رژیم غذایی تیموتای تازه باید 90 درصد رژیم غذایی خرگوش را تشکیل دهد، زیرا تغییر رنگ در دندان خرگوش ها را کاهش می دهد. اگر دندان های خرگوش شما تغییر رنگ داده باشد، باید به طور حرفه ای کوتاه شود.

این احتمال وجود دارد که تغییر رنگ دندان های خرگوش موقت باشد. اگر خرگوش شما مواد غذایی رنگی خورده باشد، ممکن است دندان هایش لکه دار شوند. در این شرایط دندان های آنها به رنگ سفید برمی گردند. اگر تغییر رنگ دائمی به نظر می رسد، باید اصلاح شود. در صورت عدم توجه مناسب و به موقع ممکن است حیوان خانگی شما در خطر از دست دادن دندان های خود قرار بگیرد.

دندانهای سالم خرگوش چگونه باید باشند؟

دندانهای اصلی خرگوش را دندانهای پیشانی می نامند. آنها چهار دندان جلویی هستند که ظاهر متمایزی به خرگوش می دهند. خرگوش ها دارای شش دندان هستند. دو دندان کوچک دیگر در قسمت بالای دهان پنهان شده است. به این ها دندان میخ می گویند. برخی خرگوش ها دندان های بیشتری دارند که می توانیم آنها را ببینیم. خرگوش متوسط دارای یازده دندان مولر است که در داخل استخوان پنهان شده است. شش دندان مولر در دهان بالای خرگوش شما و پنج دندان در دهان پایین وجود دارد.

خرگوش شما همیشه باید بتواند دهان خودش را ببندد بدون اینکه دندان هایش روی هم قرار بگیرند. دندانهای او نیز باید صاف باشد. برای صاف بودن دندان های خرگوش تان مطمئن شوید که حیوان خانگی شما مقدار زیادی یونجه می خورد.

دندان خرگوش چه رنگی باید باشد؟

مراقب رنگ دندانهای حیوان خانگی خود باشید. دندانهای خرگوش باید سفید روشن باشند. هر نوع تغییر رنگ یک خبر بد است که نشان می دهد که حیوان خانگی شما ممکن است در حال حاضر درد دندان را تجربه می کند.

از طرفی هم دندان های خرگوش احتمال دارد به طور موقت با غذا لکه دار شوند. اگر به خرگوش خود توت فرنگی بدهید، ممکن است مدتی دندانهای آن قرمز شوند. به طور کلی، دندانهای خرگوش باید سفید روشن یا حداقل کرم کم رنگ باشد.

کافی است به طور مرتب دندان های خرگوش خود را بررسی کنید. تغییر یک شبه رنگ معمولاً موقت است. اما اگر در طولانی مدت ادامه پیدا کردن می تواند نگران کننده باشد.

نحوه بررسی تغییر رنگ دندان های خرگوش

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

بررسی دندان های خرگوش مهم است، اما اکثر خرگوش ها از این تجربه لذت نمی برند. زیرا خرگوش ها از دندان های خود به عنوان یک مکانیسم دفاعی استفاده می کنند. اگر یک خرگوش احساس تهدید کند، او گاز می گیرد. بر همین اساس اگر حیوان خانگی شما دندان ها و سیستم دفاعی خود را از دست بدهد ممکن است احساس آسیب پذیری کند.

برای بررسی دندان های حیوان خانگی خود بدون ایجاد استرس بی مورد، این مراحل را دنبال کنید.

  1. خرگوش خود را نوازش کنید تا زمانی که آرام شود.
  2. شروع به نوازش در اطراف دهان خرگوش خود کنید، بنابراین حیوان خانگی شما عادت به لمس می کند.
  3. اگر خرگوش شما واکنش ضعیفی نشان داد، فعلاً اینجا را متوقف کنید. بعدا دوباره تلاش کنید. سرانجام، هنگامی که دهان او را لمس می کنید، خرگوش به شما اعتماد خواهد کرد.
  4. وقتی او به شما اجازه می دهد، لب فوقانی خرگوش خود را به آرامی بلند کنید. حیوان را مجبور نکنید دهان خودش را باز کند. به هر حال شما نمی توانید دندان های آسیاب حیوان را ببینید.
  5. به دندان های پیشین بالای خرگوش خود نگاه کنید. از تمیز و صاف بودن آنها اطمینان حاصل کنید.
  6. نگاهی به لثه های خرگوش خود بیندازید. اینها باید صورتی باشند. سایه های قرمز روشن یا بنفش علائم هشداردهنده بیماری لثه هستند.
  7. این عمل را با دندان های پیشانی پایین خرگوش خود تکرار کنید.
  8. یک غذای مورد علاقه به خرگوش خود پیشنهاد دهید. حیوان خانگی شما معاینه دندان را تحمل کند، اگر به آنها ارزش دهید.

اگر متوجه تغییر رنگ شدید دندان های خرگوش خود شده اید، رنگ را یادداشت کرده و در 24 ساعت دوباره بررسی کنید. اگر  تغییر رنگ آنها موقت بود، نگران نباشید.

آیا تغییر رنگ دندان در خرگوش ها ناشی از بیماری لثه است؟

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

بیماری لثه قبل از تغییر رنگ دندان ها ایجاد می شود. سپس بیماری لثه به دندان ها حمله می کند. اما در خرگوش ها اغلب این فرایند برعکس است.

از آنجا که رشد دندان های خرگوش هرگز متوقف نمی شود، در صورت کوتاه نشدن به بیماری لثه تبدیل می شود. این وضعیت می تواند لثه ها را سوراخ کرده و منجر به خونریزی و  زخم شود. این وضعیت به نوبه خود باعث ورود و رشد باکتری ها به داخل دهان می شود. ورود باکتری ها به دهان حیوان  خانگی شما منجر به بروز مشکل در بین دندان های آنها می شود.

در این شرایط حیوان خانگی شما به طور بالقوه مینای دندان خودش را از دست می دهد. حتی منجر به تغییر رنگ می شود، گرچه زیبایی از مهمترین دغدغه های حیوان خانگی شما نیست. اما ابتلا آنها به بیماری لثه می تواند منجر به از دست دادن دندان ها شود.

چرا دندان های خرگوش من زرد هستند؟

اگر خرگوش شما اغلب لکه های زرد موقت روی دندان هایش دارد، بیشتر اوقات آنها را تمیز کنید. چون ممکن است روی یونجه خود ادرار کرده و سپس آن را بخورد.

اگر دندان های حیوان خانگی شما به تدریج زرد شده نشان می دهد که به اندازه کافی کوتاه نمی شوند. با بلندتر شدن دندان های خرگوش، تغییر رنگ زرد در آنها ایجاد می شود. از آنجا که رشد دندان های خرگوش هرگز متوقف نمی شود، این وضعیت به طور حتم مشکل ساز خواهد شد.

در صورت زرد شدن دندان های خرگوش، مراقب رژیم غذایی حیوان خانگی خود باشید. اگر از خوردن یونجه به علت وجود سایر مواد غذایی خودداری می کند، غذای دوم را از کلبه خود خارج کنید. یونجه برای تمیز و مرتب نگه داشتن دندان های خرگوش بسیار مهم است.

ممکن است لازم باشد خلاق باشید تا خرگوش خود را متقاعد کنید که دوباره یونجه بخورد. اگر دندانهایش زرد شده باشند، ممکن است از قبل درد خفیف دندانی را تجربه کند. سعی کنید کمی یونجه با یونجه تیموتی را به حیوان خانگی خود بدهید. فقط کمی – نسبت باید 90/10 به نفع تیموتای یونجه باشد. این کار خرگوش شما را برای خوردن وسوسه می کند.

اما مصرف یونجه تیموتی به تنهایی برای سلامتی خرگوش مضر است. سرشار از پروتئین و کلسیم است و فیبر کمی در خود دارد. یونجه تیموتی در درازمدت به خرگوش شما کمک نمی کند. او برای داشتن دندانهای سالم به یونجه نیاز دارد.

چرا دندانهای خرگوش من قهوه ای است؟

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

رنگ قهوه ای روی دندان های خرگوش شما رایج است. زیرا خرگوش ها مدفوع خود را می خورند. این ممکن است ناخوشایند به نظر برسد، اما خوردن مدفوع در خرگوش ها یک رفتار طبیعی آنها است. حیوان خانگی شما از فضولات خود مواد مغذی مورد نیاز بدنش را دریافت می کند.

اگر تغییر رنگ دندان در خرگوش ها موقتی نباشد، ممکن است نشان دهنده وضعیت جدی باشد. دندان های خرگوش شما به سرعت در حال رشد هستند و ریشه در معرض دید قرار می گیرد. همچنین خطر و احتمال بیماری لثه را افزایش می دهد.

ممکن است کوتاه کردن دندان ها بتواند مشکل دندان های بزرگ در خرگوش را برطرف کند. اما به احتمال زیاد لازم است که دندان به طور کامل برداشته شود تا از شیوع هرگونه بیماری جلوگیری شود.

خوشبختانه خرگوش ها می توانند بدون دندان های پیشین کنار بیایند و زندگی کنند. شما باید غذای تازه حیوان خانگی خود را به قطعات کوچکتر خرد کنید.

چرا دندانهای خرگوش من سیاه هستند؟

دندانهای سیاه در خرگوش یک فوریت پزشکی است. این علامت نشان می دهد که دندان خرگوش شما مینای خودش را از دست داده است. این وضعیت می تواند با عفونت، درد و استرس زیاد همراه باشد.

به احتمال زیاد این دندان ها باید کشیده شوند. در صورتی که این وضعیت را نادیده بگیرید مشکل بدتر و شدیدتر می شود. اگر دندان های سیاه درمان نشوند، مشکلات خرگوش شما می تواند به شدت افزایش یابد.

سیاه شدن دندان ها در خرگوش ها به تدریج رخ می دهد. با بازرسی های منظم، باید بتوانید مشکل را قبل از بروز علائم شدیدتر تشخیص دهید. این بدان معناست که شما زمان دارید تا از بدتر شدن وضعیت حیوان خانگی خود پیشگیری کنید.

اگر متوجه لکه های سیاه روی دندان های خرگوش خود شدید، مصرف قند حیوان خانگی خود را کاهش دهید. اکثر خرگوش ها دارای دندان شیرین هستند. حیوان خانگی شما میوه ها و سبزیجات شیرین را به عنوان غذاهای خوشمزه دوست دارد. با این حال، مصرف آنها مینای دندان را از روی دندان هایش جدا می کند.

شما باید در مورد میزان مصرف مواد قندی در حیوان خانگی خود هوشیار باشید. حداقل برای مدتی حیوان خانگی خود را تحت رژیم غذایی سخت یونجه قرار دهید. با رشد دندان ها، ممکن است خودشان ترمیم شوند.

چگونه می توان تغییر رنگ دندان خرگوش را برطرف کرد؟

تغییر رنگ دندان خرگوش نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

اگر دندان های خرگوش شما تغییر رنگ داده است، شما می توانید این وضعیت را در خانه درمان کنید. با حذف غذاهای گلوله و غذای تازه از کلبه خرگوش خود شروع کنید. او باید مدتی رژیم غذایی مخصوص یونجه داشته باشد.

با رشد مجدد دندان های او، آنها سالم تر می شوند و می توانید دوباره به آنها غذای مناسب را بدهید. خرگوش با تغییر رنگ دندان ممکن است یونجه نخورد. این نشان می دهد که در حال حاضر دندان حیوان خانگی شما درد می کند.

دامپزشک از ابزارهایی برای کوتاه کردن دندان های خرگوش استفاده می کند. این کار اثر تغییر رنگ را به حداقل می رساند. در صورت لزوم، مسکن تجویز می شود. اگر خرگوش شما بیماری لثه دارد، ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

خرگوش شما باید مقدار زیادی یونجه بجود تا دندانهایش در وضعیت مناسب تری قرار گیرد. خرگوش های سالم تمام روز و هر روز می چرند.

چگونه جلوی زرد شدن دندان های خرگوش را بگیریم؟

مراقبت از دندان خرگوش با غذای مناسب، شروع و به پایان می رسد. اگر خرگوش شما مقدار نامحدودی یونجه تیموتی می خورد، نباید به مشکلات دندانی مبتلا شود. از آنجا که یونجه فیبر خالص تشکیل شده است، نمی تواند منجر به پوسیدگی دندان های حیوان خانگی شما شود.

در صورت لزوم، مواد جویدنی اضافی به کلبه خرگوش خود اضافه کنید. شاخه های درخت برای پیشگیری از زرد شدن دندان آنها موثر هستند. بیشتر خرگوش ها جویدن را به عنوان سرگرمی دوست دارند. این کار همچنین از گاز گرفتن کابل های برقی حیوان خانگی شما و دیگر کارهای خطرناک جلوگیری می کند.

مراقب میوه و سبزیجات باشید. خرگوش شما برای استحکام دندان های خودش به مقداری کلسیم نیاز دارند. اما مصرف بیش از حد آنها ممکن است برای حیوان پشمالوی شما سمی باشد.

همچنین باید میوه های شیرین و سبزیجات شیرین را با دقت به رژیم غذایی حیوان خانگی خود اضافه کنید. هویج معمولاً به عنوان غذای مورد علاقه خرگوش قرار می گیرد زیرا دارای قند است. اما مصرف زیاد آن می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-teeth-discoloration/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا