حیوانات خانگی کوچک

تغییر رنگ ادرار خرگوش ها نشان دهنده چیست؟

تغییر رنگ ادرار در خرگوش ها نشان دهنده چیست؟

تغییر رنگ ادرار خرگوش ها می تواند نشان دهنده علائم بیماری زمینه ای باشد. ادرار در خرگوش ها نباید دائما تغییر رنگ دهد. در بهترین حالت، ادرار خرگوش همیشه به رنگ زرد خواهد بود. اما هیچ تعریفی به عنوان یک رنگ ادرار سالم برای خرگوش وجود ندارد. ادرار خرگوش به طور مداوم تغییر رنگ می دهد. عواملی از جمله رژیم غذایی، هیدراتاسیون و میزان استرس بر ظاهر و قوام نوزاد خرگوش تأثیر می گذارد.

تا زمانی که ادرار خرگوش روشن است، خرگوش شما سالم در نظر گرفته می شود. ادرار کدر یا تغییر رنگ مداوم آن نشان می دهد که خرگوش شما کلسیم زیادی در خون خود دارد. ادرار خرگوش قرمز به ندرت با خون ارتباط دارد، اما ادرار صورتی رقیق شده و یا لکه های قرمز می تواند نشانه هماچوری باشد.

ادرار خرگوش شما نباید مرتباً تغییر رنگ دهد. فراتر از این، بیشتر روی قوام ادرار تمرکز کنید تا رنگ. مهمترین چیز این است که ادرار حیوان خانگی شما باید شفاف باشد و به راحتی دفع می شود.

کدر شدن ادرار یکی از علائم هشداردهنده اولیه کلسیم بیش از حد در رژیم غذایی خرگوش است. اگر در این مرحله رژیم غذایی خرگوش خود را اصلاح کنید، هیچ آسیبی به حیوان خانگی تان وارد نخواهد شد. اگر ادرار کدر را نادیده بگیرید، در نهایت لجن و گچی می شود.

اگر ادرار خرگوش شما قرمز شده است، نگران نباشید. شاید فکر کنید این شرایط به خون در ادرار مربوط است. اما به احتمال زیاد رنگدانه از مثانه خرگوش شما ایجاد شده است.

رنگ های عجیب ادرار را در جعبه بستر خرگوش خود نادیده نگیرید. اگر ادرار حیوان برای مدتی طولانی تغییر رنگ داده اس، خرگوش خود را نزد دامپزشک ببرید. اگر به طور منظم تغییر کند، طبیعی است.

نمودار تغییر رنگ ادرار خرگوش

تغییر رنگ ادرار در خرگوش ها نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

ادرار خرگوش دارای طیف گسترده ای از رنگ ها است. اگر خرگوش شما در طول روز به رنگهای مختلف ادرار می کند تعجب نکنید. نمودار زیر مفهوم تغییر رنگ ادرار خرگوش نشان می دهد:

زرد روشن
ادرار زرد روشن به این معنی است که حیوان خانگی شما سالم است.  وضعیت خوردن و آشامیدن آن خوب است و ظاهراً هیچ نگرانی برای سلامتی ندارد.
زرد شیری
ادرار خرگوش که سایه زرد شیری دارد، اولین هشدار در مورد کالسیوری است. ادرار خرگوش شما نیز ممکن است در این حالت سفید شیری به نظر برسد. رژیم غذایی خرگوش خود را تغییر دهید. اگر یونجه می خورد، رژیم غذایی آن را به تیموتو یا یونجه علفزار تغییر دهید.
قرمز
ادرار قرمز نتیجه رنگدانه ها در مثانه خرگوش شما است. برخی از غذاها و گیاهان و همچنین آنتی بیوتیک ها نیز می توانند باعث این امر شوند. حتی هوای سرد، هنگامی که به طور ناگهانی فرا می رسد، می تواند باعث قرمز شدن ادرار شود. اگر ادرار آن برای چند روز قرمز بماند، این غیر عادی است.
رنگ صورتی
ادرار صورتی نشان می دهد که خرگوش شما ممکن است اثری از خون در ادرار خود داشته باشد. رقیق شدن خون توسط ادرار باعث ایجاد این سایه صورتی می شود. احتمال دارد این وضعیت ناشی از رژیم غذایی خرگوش باشد. مقادیر زیاد کلسیم در رژیم غذایی می تواند یکی دیگر از علت های این وضعیت باشد.
رنگ قهوه ای
رنگدانه های مثانه معمولاً باعث قهوه ای شدن ادرار می شوند. در این شرایط بررسی کنید که خرگوش شما یبوست نداشته باشد.
نارنجی
اگر ادرار خرگوش شما نارنجی به نظر می رسد، ممکن است دچار کم آبی بدن شده باشد. بررسی کنید که حیوان خانگی شما به اندازه کافی آب می نوشد. اگر خرگوش شما کم آب شده، ادرار آن بسیار کدر می شود.
سفید
اگر ادرار خرگوش شما شفاف است، احتمالاً آب زیادی نوشیده است . مصرف زیاد آب می تواند نشانه مشکلات کلیوی در خرگوش ها باشد.

بهترین راه برای بررسی ادرار خرگوش استفاده از بستر سفید است. به این ترتیب، ادرار به وضوح سطح بسته را لکه دار می کند. تعیین رنگ ادرار از این طریق بسیار آسان می شود.

ادرار لجنی در خرگوش

تغییر رنگ ادرار در خرگوش ها نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

لجن ادرار اغلب به این معنی است که حیوان خانگی شما مبتلا به کالسیوری است. کالسیوری یک علائم ناشی از مصرف زیاد کلسیم است. عدم درمان کالسیوری، می تواند برای خرگوش ها خطرناک باشد. کلسیم بیش از حد در خرگوش ها، توسط کلیه ها فیلتر و از راه ادرار دفع می شود. خرگوش ها برای دندان ها و استخوان های قوی به کلسیم احتیاج دارند، اما فقط در مقادیر کم.

کلسیم بیش از حد در داخل بدن خرگوش تجمع پیدا کرده و باعث لجنی یا غلیط شدن ادرار می شود. این وضعیت، اولین علامت هشدار دهنده کدر شدن یا اثری از بقایای گچ است. اگر خرگوش شما این مشکل را دارد، می توانید آن را در خانه درمان کنید.

راهکارهای درمانی برای این وضعیت عمدتا شامل تغییرات رژیم غذایی است:
 • از تغذیه گلوله های خرگوش خودداری کنید. اینها از یونجه ساخته شده اند که دارای کلسیم زیاد و فیبر کمی است.
 • اگر خرگوش شما یونجه می خورد، آن را از دسترس حیوان خانگی خود خارج کنید. خرگوش های بالغ نیازی به یونجه ندارند. حیوان خانگی شما می تواند مقدار نامحدودی تیموتو یا یونجه علفزار بخورد، بنابراین آنها را با هم جایگزین کنید.
 • مراقب مصرف میوه ها و سبزیجات با کلسیم بالا در حیوان خانگی خود باشید. کاهو، اسفناج، کلم پیچ و سویا باید کم مصرف شوند. هرگز دو یا چند مورد از این مواد را در یک وعده غذایی با همدیگر ترکیب نکنید.
 • خرگوش خود را به ورزش بیشتر تشویق کنید. با این کار کلیه های حیوان خانگی شما شروع به فعالیت بیشتر کرده و به آنها کمک می کند تا کلسیم اضافی را به طور موثرتری تصفیه کنند. این امر خطر آسیب داخلی را به حداقل می رساند.
 • اگر این مراحل را دنبال کنید، ادرار خرگوش شما باید به حالت عادی برگردد. این بستگی به میزان شدید کالسیوری دارد. در برخی موارد، ممکن است ادرار خرگوش شما در مجاری ادراری سفت شده و باعث سیستیت و سنگ مثانه می شود.
 • این وضعیت ها و بیماری ها برای خرگوش ها دردناک است. سنگ مثانه می تواند باعث انسداد شود. دامپزشک دوره ای از آنتی بیوتیک ها را تجویز می کند که به سرعت مشکل برطرف شود.

یکی دیگر از علل احتمالی ادرار لجنی، کم آبی بدن است. اگر خرگوش شما به اندازه کافی آب ننوشیده باشد، بدن او برای جبران کم آبی تلاش می کند. خرگوش خود را به نوشیدن بیشتر تشویق کنید. کم آبی بدن می تواند در حیوانات کوچک خطرناک باشد.

آیا خرگوش من عفونت ادراری دارد؟

اگر عادات ادراری خرگوش شما کمی غیرعادی به نظر می رسد، ممکن است او عفونت ادراری (عفونت ادراری) داشته باشد. عفونت ادراری در خرگوش ها با رسیدن آنها به میانسالی (معمولاً بین 3 تا 5 سال) شیوع بیشتری پیدا می کند. عفونت ادراری معمولاً نتیجه عفونت باکتریایی است و می توانند ناشی از موارد زیر باشد:

 • استرس. استرس می تواند به دلیل تغییر روال عادی یا حبس در یک قفس بسیار کوچک باشد.
 • رژیم کم فیبر. خرگوشی که بیشتر یونجه گلوله می خورد همیشه در معرض عفونت ادراری قرار دارد.
 • عدم توانایی در ادرار کردن. عدم توانایی در ادرار کردن می تواند ناشی از انسداد مجاری ادراری مانند سنگ مثانه باشد.
 • چاقی. کمبود ورزش همچنین می تواند منجر به عفونت ادراری شود، به ویژه اگر حیوان خانگی شما به ندرت کلبه خود را ترک می کند.
 • شرایط زندگی غیر بهداشتی. اگر به طور مرتب کلبه حیوان خانگی خود را تمیز نکنید، حیوان در زباله های خود غرق می شود. این وضعیت باعث جذب باکتری ها می شود.
 • کلسیم بیش از حد یا سایر ویتامین ها. مراقب مکمل هایی که به خرگوش خود می خورید باشید. غذاهای حیوان خانگی خود را مخلوط کنید تا مطمئن شوید تنوع زیادی دارد.
عفونت ادراری می تواند برای حیوان خانگی شما دردناک باشد. شایع ترین علائم آن، عبارتند از:
 • ادرار غلیظ و لجنی
 • آثار خون در ادرار
 • قطرات کوچک ادرار، ظاهراً دائما
 • علائم سوزش ادرار در اطراف پاها و دم
 • تلاش منظم برای ادرار کردن، بدون موفقیت
 • بی اختیاری، به ویژه در خارج از جعبه زباله

اگر خرگوش شما عفونت ادراری دارد، می توان آن را با آنتی بیوتیک درمان کرد. اطمینان حاصل کنید که عفونت ناشی از شرایط جدی تری نیست. گاهی اوقات عفونت ادراری علامت بیماری های دیگر است.

خون در ادرار خرگوش به چه معناست؟

تغییر رنگ ادرار در خرگوش ها نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

اگر رنگ ادرار حیوان خانگی شما قرمز روشن به نظر می رسد، بعید است که خون باشد. خون در ادرار به عنوان هماچوری شناخته می شود. این اصطلاح به گلبول های قرمز سالم و دست نخورده اشاره می کند که از طریق ادرار دفع می شوند. برای صرفه جویی در وقت، سعی کنید نمونه ادرار را با خود به ملاقات دامپزشک ببرید.

خون در ادرار خرگوش علل متعددی دارد. شایع ترین دلایل ادرار خونین در آنها، عبارتند از:

 • دیابت
 • سرطان
 • لخته شدن خون
 • ضربه به اندام تناسلی
 • مصرف بیش از حد کلسیم
 • مشکلات مربوط به اندام های تناسلی
 • سنگ کلیه، یا آسیب و بیماری مربوط به کلیه ها
 • سنگ مثانه، التهاب مثانه یا متبلور شدن ادرار در مثانه

همچنین ممکن است قبل از اینکه خرگوش شما مجبور به ادرار کردن خونی شود، علائم جسمی را در آن مشاهده کنید. مراقب شکم بزرگ شده، مثانه بزرگ یا کبودی در اطراف مثانه باشید. همه اینها علائم هشداردهنده سنگ مثانه است.

درمان این مشکل به علت زمینه ای بستگی دارد. اگر علائم ناشی از عفونت باشد، معمولاً آنتی بیوتیک برای درمان آن کافی است. اما مشکلات جدی تر ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد. اگر خرگوش شما خون زیادی از طریق ادرار از دست داده است، ممکن است نیاز به تزریق خون داشته باشد.

چرا ادرار خرگوش بوی بدی می دهد؟

تغییر رنگ ادرار در خرگوش ها نشان دهنده چیست؟ | دام و پت

ادرار بدبو نشانه ای از بیماری در خرگوش ها نیست. با انجام مراحل زیر می توانید بوی قوی ادرار خرگوش خود را کنترل کنید:

 1. خرگوش خود را عقیم سازی کنید. خرگوش های عقیم شده، بوی ضعیف تری در ادرار خود دارند.
 2. هنگام تمیز کردن سینی زباله از سرکه سفید استفاده کنید. این کار بوی عطر و بقایای کلسیم را از بین می برد.
 3. روی سطل زباله خرگوش، یونجه قرار دهید. خرگوش ها دوست دارند هنگام توالت رفتن، غذا بخورند. به این ترتیب، حیوان خانگی شما بیشتر احتمال دارد که ادرار خود را در یک مکان دفع کند.
 4. بستر خرگوش خود را مرتب کرده و از یک بستر جاذب و ایمن برای خرگوش استفاده کنید. از زباله های معطر خودداری کنید. حیوان خانگی شما در جایی که بوی بدش به مشام می رسد، ادرار نمی کند.
 5. سینی بستر خرگوش خود را حداقل یکبار در روز تمیز و تعویض کنید. نیازی نیست که کل کلبه را اغلب تمیز کنید. اما مراقب یونجه آغشته به ادرار باشید و آن را حذف کنید. همچنین، ادرار زیر یا اطراف سینی بستر را بررسی کنید. خرگوش ها همیشه با دقت ادرار نمی کنند.

آیا ادرار خرگوش برای انسان مضر است؟

بوی ادرار خرگوش اذیت کننده است، اما مضر نیست. این نشان می دهد که رسیدگی به ادرار خرگوش بی خطر است. ادرار خرگوش حاوی یک حشره خطرناک است.

این به عنوان Encephalit z  n cuniculi یا به اختصار E. cuniculi شناخته می شود. این حشره در اکثر خرگوش ها فعال است. اما لزوماً حیوان خانگی شما را آزار نخواهد داد. بسیاری از خرگوش ها با این حشره زندگی می کنند. سیستم دفاعی بدن با آن مقابله کرده و آن را از طریق ادرار دفع می کند.

یک فرد بالغ سالم معمولاً تحت تأثیر E.cuniculi قرار نمی گیرد. اگرچه کودکان، افراد مسن یا افرادی که بیماری زمینه ای دارند، ممکن است دچار عوارض ناشی از آن شوند. افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند نباید به ادرار خرگوش دست بزنند.

اگر مشکوک هستید که خرگوش شما دارای E. cuniculi است باید اقدام کنید. درمان آن معمولاً استفاده و تجویز  آنتی بیوتیک است. فقط هنگام تمیز کردن کلبه حیوان خانگی خود مراقب باشید. اگر ادرار خرگوش شما شفاف و مایع است، می توان آن را طبیعی در نظر گرفت. رنگ اهمیت کمتری دارد. همیشه مراقب علائم ادرار کدر یا گچی باشید. این علائم در صورت نادیده گرفتن ممکن است جدی شوند.

منبع:

https://www.rabbitcaretips.com/what-does-normal-rabbit-pee-look-like/

نوشته های مشابه

3 دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب
  خرگوش من اصلا آب نمیخوره انواع ظرف رو امتحان کردم ولی اصلا ندیدم آب بخوره.چیکار کنم به نظرتون؟

  1. سعی کن توی آبش مقداری خوراکی مورد علاقش رو بریزی یا نوک انگشت هاتو بزن تو آب بعد بزن به لب های خرگوش تا تشویق شه آب بخوره من خودم همین کارو کردم تا خرگوشم از آب خوردن خوشش اومد•-•

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا