چرا دام و پت

تغذیه جوجه بوقلمون + رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن

تغذیه جوجه بوقلمون + رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن

امروزه تغذیه جوجه بوقلمون یکی از مشاغل مهم در بخش دامداری است. روز به روز افراد بیشتری به بخش تغذیه جوجه بوقلمون علاقمند می شوند. در صورت داشتن فضا، سرمایه و اطلاعات کافی، پرورش بوقلمون می تواند برای شما بسیار مفید و سودآور باشد. برخی افراد برای سود و برخی دیگر برای تفریح به طور ​​پاره وقت به کار پرورش بوقلمون مشغول می شوند.

دلیل شما برای پرورش بوقلمون هرچه که باشد، باید بدانید که پرورش بوقلمون کار آسانی نیست و به خصوص در شروع کار ممکن است کمی سخت و طاقت فرسا به نظر برسد.

بوقلمون ها پرندگان بزرگ و قوی هستند که به دلیل مقاومت خوب بدن کمتر به بیماری ها مبتلا می شوند. اما با این حال بوقلمون ها نیز مانند سایر موجودات زنده در هفته های اول زندگی و پس از بیرون آمدن از تخم بسیار ضعیف هستند.

پرورش بوقلمون تقریبا هیچ فرقی با پرورش مرغ ندارد. به همین دلیل پرورش مرغ و بوقلمون ها تقریبا یکسان در نظر گرفته می شود.

تغذیه جوجه بوقلمون ها یکی از موارد مهمی است که بسیاری از افراد در مورد آن اطلاعات کافی ندارند. جوجه بوقلمون ها به طور مداوم به غذا نیاز دارند. همچنین تغذیه این جوجه ها با تغذیه بوقلمون های بالغ کاملا تفاوت دارد.

پرورش جوجه بوقلمون ها

تغذیه جوجه بوقلمون + رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن | دام و پت

پرورش بوقلمون در مقایسه با پرورش اردک و مرغ، بسیار چالش برانگیزتر است زیرا این پرندگان نسبت به سوء تغذیه و مشکلات محیطی حساس تر و شکننده تر هستند. بنابراین، اگر می خواهید جوجه بوقلمون ها به سلامت رشد کنند، باید به بهداشت، سلامت و تغذیه این حیوانات دقت زیادی داشته باشید.

پرندگان تازه متولد شده قهوه ای، خاکستری، خالدار یا کاملا یکدست هستند. با این حال، رنگ بیشتر جوجه بوقلمون ها به خصوص در میان پرندگان اهلی زرد است.

جوجه بوقلمون ها به دلیل نداشتن پر، به راحتی دچار سرما می شوند. از این رو بهتر است تا زمانی که دمای بیرون سرد است، جوجه ها را به فضای باز نبرید. پرهای این پرندگان در سن 8 هفتگی به تدریج شروع به رشد می کنند. جوجه بوقلمون ها عاشق گرما هستند. بنابراین، با استفاده از یک چراغ حرارتی سعی کنید تا حد امکان جوجه ها را گرم نگه دارید.

اگر جوجه ها در زیر نور جمع می شوند، به این معنی است که احساس سرما می کنند. از محل نور حرارتی فاصله می گیرند، یعنی از شدت گرما در حال اذیت شدن هستند. اگر جوجه ها در زیر نور رفتاری کاملا معمولی دارند، به این معنی است که درجه حرارت فضا برای این پرندگان عالی است.

در مرحله بعد ، مطمئن شوید که محل زندگی جوجه ها کاملا خشک و تمیز باشد. می توانید از پوست کاج یا پوسته برنج برای تهیه بستر جوجه ها استفاده کنید.

همچنین فراموش نکنید که بوقلمون ها بیشتر از مرغ ها به پروتئین نیاز دارند. جوجه بوقلمونها در 6 تا 8 هفته اول زندگی باید روزانه حداقل 28 درصد پروتئین مصرف کنند. بنابراین بهتر است تا حد امکان از استاترها یا غذاهای تخصصی بوقلمون که در بازار موجود هستند، برای تغذیه جوجه بوقلمون ها استفاده کنید.

بوقلمون ها تا چه سنی جوجه محسوب می شوند؟

تغذیه جوجه بوقلمون + رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن | دام و پت

بوقلمون ها در 4 هفته اول زندگی خود جوجه نامیده می شوند. برای کسانی که از بوقلمون ها نگهداری می کنند، این سن مرحله ای بسیار مهم و حیاتی است. زیرا جوجه بوقلمون ها در این سن بسیار ضعیف و آسیب پذیر  بوده و در مورد عادات و رژیم غذایی به مراقبت بیشتری نیاز دارند. بوقلمون ها قادر به کنترل دمای بدن خود نیستند، بنابراین درجه حرارت محل زندگی جوجه بوقلمون ها را تا 6 هفتگی باید کاملا کنترل کنید.

تغذیه بوقلمون ها از بدو تولد تا 6 هفتگی

بوقلمون ها در این سن نیاز به مراقبت زیاد دارند. با این حال، این مرحله از زندگی در بوقلمون های وحشی که در طبیعت زندگی می کنند، نسبت به بوقلمون های  اهلی کمی متفاوت است.

جوجه بوقلمون ها حتی با رسیدن به 4 یا 5 هفتگی، بسیار ضعیف بوده و حتی برای تغذیه به بوقلمون های بالغ وابسته هستند. بوقلمون های ماده نقش مهمی در محافظت از جوجه های خود دارند.

اگر پیش از این تجربه پرورش مرغ داشته اید، اطلاعات شما می تواند برای پرورش بوقلمون نیز بسیار مفید باشد. بوقلمون ها از نظر عادات غذایی تقریبا شبیه مرغ ها هستند. البته با این تفاوت که بوقلمون ها در رژیم غذایی خود به پروتئین بیشتری نیاز دارند. اما با این حال نباید در غذای بوقلمون ها از پروتئین زیادی استفاده کنید. پروتئین نیز مانند سایر مواد غذایی باید در حد اعتدال در رژیم غذایی این پرندگان استفاده شود. رعایت تغذیه متعادل به رشد مناسب و همچنین سلامت کافی بوقلمون ها کمک می کند.

جفت گیری و تولید مثل شترمرغ ها چگونه است؟

تغذیه جوجه بوقلمون ها تا 6 هفتگی

تغذیه جوجه بوقلمون + رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن | دام و پت

تغذیه بوقلمون ها معمولا یک روز پس از خارج شدن از تخم شروع می شود. زیرا این پرندگان به محض خارج شدن از تخم از زرده ذخیره شده در بدن برای تولید انرژی استفاده می کنند. پس از گذشت یک روز می توانید تغذیه جوجه بوقلمون ها را شروع کنید. بهترین مواد غذایی برای تغذیه جوجه ها عبارتند از:

استاتر جوجه

خوراک اولیه برای جوجه بوقلمون ها را می توانید از فروشگاه های محلی پیدا کنید. این  مواد غذایی که استاتر نامیده می شوند، دارای مقدار زیادی پروتئین هستند. این غذاهای آماده به گونه ای تولید می شوند که جوجه بوقلمون ها بتوانند مواد مغذی را بدون صرف انرژی زیاد به راحتی هضم کنند.

نکته مهمی که نباید فراموش کنید این است که غذای اولیه باید سرشار از پروتئین باشد.  استارترهای مخصوص جوجه بوقلمون تقریبا دارای 26 تا 30 درصد پروتئین هستند.

استاتر مرغ معمولا حاوی 18 الی 19 درصد پروتئین است. این غذا به دلیل داشتن پروتئین کم ممکن است برای مصرف جوجه بوقلمون ها مناسب نباشد. پروتئین بالا به رشد سریع و سلامت بیشتر جوجه بوقلمون ها کمک می کند.

آب

جوجه بوقلمون ها به محض خارج شدن از تخم به آب نیاز دارند. عاقلانه ترین کار این است که منقار این جوجه ها را در یک ظرف آب فرو کرده و با دقت نگاه کنید که آب کافی بنوشند. جوجه بوقلمون ها در هفته های اول پس از تولد به قدری ضعیف و ناتوان هستند که بدون کمک شما حتی نمی توانند ظرف آبخوری را پیدا کنند. به همین علت دادن آب کافی به جوجه ها بسیار مهم  است. اما با این حال مراقب باشید که ظرف آب را زیاد پر نکنید. زیرا ممکن است جوجه بوقلمون ها در حین خوردن آب در ظرف افتاده و دچار خفگی شوند.

آسیب پذیرین مرحله زندگی بوقلمون ها تا هفته چهارم به طول می انجامد. اما هفته پنجم نیز اهمیت زیادی دارد. در طول این مدت نیز باید رژیم غذایی مناسب را رعایت کرد.

مکمل های غذایی

نیاز جوجه بوقلمونها به پروتئین از هفته پنجم به بعد به تدریج کاهش می یابد. اما مقدار استفاده از پروتئین فقط به رشد بوقلمون بستگی دارد.

شما می توانید جوجه بوقلمون ها را به راحتی تا 8 هفتگی با استارترها تغذیه کنید. اما مصرف زیاد پروتئین در رژیم غذایی بوقلمون ها ممکن است پیامدهایی برای سلامت این پرندگان داشته باشد. بنابراین عاقلانه ترین کار این  است که با توجه به رشد جوجه ها نسبت به ادامه تغذیه با استاتر ها تصمیم گیری کنید.

اگر از رشد پرندگان خود راضی هستید، می توانید از غذاهای معمولی بوقلمون استفاده کنید. علاوه بر این مواد غذایی زیادی در بازار وجود دارند که مناسب با سنین مختلف بوقلمون ها تولید شده اند.

چگونه مرغ و اردک را در کنار هم پرورش دهیم؟

غذای مرغ

غذای مرغ گزینه مناسب دیگری برای تغذیه جوجه بوقلمون ها است. اما این غذا مناسب جوجه بوقلمون های بزرگتر است که به تدریج وارد 6 هفتگی می شوند. به این علت که در این زمان نیاز جوجه بوقلمون ها به پروتئین کاهش می یابد. اما با این حال، بوقلمون ها به دلیل بزرگ بودن جثه خود نسبت به مرغ به تغذیه بیشتری نیاز دارند. بنابراین، نباید از  غذای مرغ برای دراز مدت استفاده کنید.

مقدار پروتئین مورد نیاز در تغذیه جوجه بوقلمون ها عبارت است از:

  • هفته اول. 28 درصد پروتئین
  • 8 هفتگی. استفاده از مواد غذایی حاوی 24 الی 26 درصد پروتئین.
  • 6 ماه به بالا. استفاده از مواد غذایی حاوی 16 الی 18 درصد پروتئین

همچنین برای تغذیه بوقلمون ها می توانید از مواد غذایی مختلفی مانند، نانبه مقدار محدود استفاده کنید. اگر طیور شما با مقدار زیادی نان تغذیه شوند، بیش از حد سیر شده و نمی توانند غذاهای مغذی بخورند.

نکات تغذیه و رژیم غذایی جوجه بوقلمون ها

تغذیه جوجه بوقلمون + رژیم غذایی و نحوه نگهداری آن | دام و پت

بوقلمون ها عادت به تغذیه زیاد دارند.  بوقلمون های تازه متولد شده نمی توانند به تنهایی غذا را پیدا کرده و یا به سمت منبع غذا حرکت کنند، زیرا مهارت های اولیه لازم برای انجام این کار را ندارند. معمولا بوقلمون مادر، حشرات و خزندگان کوچک را شکار کرده  و سپس غذا را ببن جوجه های خود تقسیم می کند. به طور خلاصه، بوقلمون ها اغلب به دنبال مواد غذایی غنی از پروتئین هستند.

 آیا جوجه بوقلمون ها می توانند موز بخورند؟

جوجه بوقلمون ها از خوردن تکه های کوچک موز به عنوان میان وعده واقعاً لذت می برند. همچنین این پرندگان علاوه بر موز، نان، انگور، کشمش و بلوط را نیز دوست دارند.

جوجه بوقلمون ها را با چه چیز نباید تغذیه کرد؟

تغذیه در رشد و سلامت جوجه بوقلمون ها تاثیر زیادی دارد. برخی مواد غذایی نباید در تغذیه جوجه بوقلمون ها استفاده شوند، از جمله:

  • برگهای ریواس، پوست سیب زمینی، آووکادو. استفاده بیش از حد از این گیاهان می تواند برای جوجه بوقلمون ها سمی باشد.
  • اشکال مختلف کلسیم مانند پوسته تخم مرغ. سطح بالای کلسیم می تواند باعث بیماری های مربوط به استخوان، کبد و کلیه در طیور شود.

پرورش بوقلمون + راهنمای جامع برای مبتدیان را بخوانید.

گرد آورنده
https://sandcreekfarm.net/baby-turkey-a-z-how-to-raise-feed-more/
منبع
https://farmingmethod.com/what-do-baby-turkeys-eat

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا