اسب ها

تغذیه اسب هنگام سوارکاری

تغذیه اسب هنگام سوارکاری و اینکه آیا قبل یا بعد از سوار شدن به اسب های خود، باید به آن ها غذا بدهند یا نه، یک معضل رایج، که صاحبان اسب، اغلب در مورد آن فکر می کنند. در ابتدا، سردرگم شدن در این باره، مسئله ای طبیعی خواهد بود، اما اگر اندکی در این باره تحقیق کند، پاسخ این سوال را به سادگی خواهید یافت.

شما باید قبل از سوارکاری به اسب خود یونجه بدهید. همچنین، می توانید یک تا چهار ساعت قبل از سواری، به آن ها غلات بدهید. پس از سوار شدن، باید فوراً برای آن ها یونجه تهیه کنید. با این حال، بهتر است حداقل نیم ساعت صبر کنید و سپس به آن ها غذا بدهید.

اگر به رژیم های غذایی مبتنی بر غلات متکی هستید، تعیین زمان بندی مناسب ضروری است. بسته به روش و میزان ورزش اسب و رژیم غذایی حیوان خانگی تان، ممکن است که تهیه غلات، برای برخی از اسب ها، یک گزینه خوب، و برای برخی دیگر، یک ‌گزینه بد باشد.

اسب سواری با شکم خالی

شاید سوال اصلی این باشد که چه فرقی می ‌کند که با شکم خالی و یا نیمه پر، سوار اسب شوید؟ یک چیز واضح است؛ اسب سواری با معده خالی(یعنی اسب غذا نخورده باشد)، هرگز گزینه مطلوبی نیست. معده اسب به طور مداوم اسید گوارشی تولید می کند، حتی زمانی که چیزی نمی خورد.

اسب سواری با معده خالی باعث می شود که این اسید به اطراف حرکت کرده و به معده حیوان آسیب برساند. این‌ شرایط، در اغلب اوقات، منجر به بروز زخم معده و سایر شرایط دردناک می شود.  آناتومی اسب طوری طراحی شده است که غذا را به آرامی مصرف کند.

در طبیعت، اسب وقت خود را صرف حرکت در اطراف و جستجوی علف مناسب می کند. علف ها را تکه می کند، آن را کاملا می جود و می بلعد، سپس برای یافتن و خوردن علف های بیشتر، در محیط حرکت می کند. بدن آن ها، به عرضه ثابت مقادیر کمی از خوراک مصرف شده در یک دوره زمانی طولانی، نیاز دارد.

اسب ها چی می خورند؟ + بهترین رژیم غذایی کدامند؟

چرا اسب ها نباید با شکم خالی سواری بدهند؟

تغذیه اسب هنگام سوارکاری || دام و پت

در واقع، اسب ‌ها ممکن است بین 10 تا 14 ساعت، فقط به چرا در طبیعت و هضم غذای خود، بپردازند. هنگام تعیین رژیم غذایی اسب خود، باید این واقعیت را در نظر داشته باشید. در نتیجه، معده اسب، به طور مداوم اسید ترشح می کند تا از هضم غذا پشتیبانی کند. حتی زمانی که اسب هیچ غذایی نمی خورد، این اتفاق رخ می دهد.

این اسید در قسمت تحتانی معده ساخته می شود، بنابراین به طور طبیعی، آن قسمت در برابر اثرات اسید آسیب پذیر نیست. با این حال، قسمت بالایی معده، هیچ لایه محافظی برای مقاومت در برابر اسید ندارد. وقتی اسب برای مدتی غذا نمی خورد، اسید در معده جمع می شود.

در این حالت، هنگامی که سوار اسب می شوید، اسید معده حرکت می کند می تواند به قسمت فوقانی و محافظت نشده معده، آسیب برساند. تماس منظم اسید با قسمت فوقانی معده، خطر ابتلا به زخم معده را در اسب شما، افزایش می دهد. زخم معده می ‌تواند شدید باشد. یکی از راه ‌های پیشگیری از بروز این حالت، سواری ندادن یا ورزش نکردن اسب با معده خالی است.

اگر اسب ها قبل از سواری، غذایی بخورند، تمرکز بیشتری دارند و کارشان راحت تر است. در مقابل، اگر به طور معمول فقط پس از سوار شدن به اسب غذا بدهید، حیوان یاد می گیرد که با عجله کارهایش را انجام دهد تا بتواند با عجله به انبار بازگردد و غذای خود را بخورد.

شما نباید اجازه دهید که اسب تان خیلی سریع یا زیاد غذا بخورد. زیرا در چنین وضعیتی، آن ها اغلب بیمار می شوند. به خاطر داشته باشید، سیستم گوارش اسب ها به گونه ای است که می تواند مقدار کمی از غذا را در مدت زمان زیاد و طولانی مصرف کند.

تغذیه بعد از سوارکاری اسب

تغذیه اسب هنگام سوارکاری || دام و پت

یکی‌ دیگر از سوالاتی که مطرح می شود، این است که چقدر باید صبر کرد تا بعد از سواری، به اسب غذا داد؟ این مسئله، سوالی است که ممکن است برای عده زیادی پیش بیاید. به هر حال، بسیاری از مردم بر این باورند که باید بلافاصله پس از صرف غذا، باید از انجام ورزش شدید، اجتناب کنند. آیا این موضوع در مورد اسب ها هم صدق می کند؟

چرا اسب ها دراز می کشند؟

یونجه بعد از سوارکاری

اگر اسبی یونجه خورده باشد، اصلاً نیازی نیست برای سوار شدن به آن صبر کنید. در واقع، یونجه بهتر از معده خالی است. با این حال، اگر اسب غلات خورده است، حداقل سه ساعت قبل از سوار شدن صبر کنید، زیرا هضم غلات برای اسب، سخت تر است.

یونجه یا خوراک بر پایه غلات، رژیمی است که بیشتر اسب ها آن را مصرف می کنند. درک واکنش بدن آن ها به هر یک از این غذاها، ضروری است. یونجه، همان غذایی است که اسب ها در طبیعت آن را می خورند. قبل از بلعیدن و هضم یونجه، باید توسط جویده و تجزیه شود. البته، برای یک اسب، یونجه به اندازه غلات خوشمزه نیست.

از آن جایی که اسب‌ ها باید غذا را کاملاً بجوند و یونجه خیلی خوش طعم نیست، احتمالاً اسب ‌ها شکم خود را حتی با دسترسی نامحدود، با یونجه پر نمی‌ کنند. در واقع، تغذیه توسط یونجه، بخشی از یک  برنامه غذایی ایده آل است. از آن جایی که اسب ‌ها معمولاً شکم شان را پر نمی کنند، وقتی اسب سواری می ‌کنید، هیچ نگرانی قابل توجهی در مورد عملکرد ضعیف آن به علت وزن اضافی یا بی ‌حالی، نباید داشته باشید.

مهم تر از همه، یونجه با اثرات مضر اسید معده مقابله می کند. هنگامی که بر اسب خود، پس از مصرف یونجه سوار می شوید، اسید موجود در معده آن، به جای اینکه به طور خطرناکی به معده آسیب برساند، به یونجه ها آمیخته می شود. همچنین، جویدن آهسته یونجه، باعث تولید بزاق می شود که این شرایط، اسید را رقیق می کند.

بنابراین، یونجه احتمال بروز زخم های ناشی از اسید معده را کاهش می دهد.

غلات بعد از سوارکاری

دادن غذای مبتنی بر غلات به اسب، برای خوردن قبل از سواری، با دادن غذای خشک به آن، کاملاً متفاوت است. غلات سرشار از قند هستند و اسب ها اغلب مستعد خوردن بیش از حد از آن هستند. در این صورت، ممکن است که اسب، به بیماری های شدیدی مانند قولنج و لامینیت مبتلا شود .

اسب سواری زودتر از چهار ساعت پس از تغذیه با غلات، می تواند روند هضم را مختل و فعالیت بدنی را دشوار کند. زیرا خون از دستگاه گوارش دور می شود و سطح سوخت بدن به طور موقت کاهش می یابد. معمولاً اسب‌ ها به غلات نیاز ندارند، اما اسب ‌هایی که غلات می ‌خورند، معمولاً سطح انسولین بالایی خواهند داشت.

نتیجه این افزایش انسولین این است که اسب تا چند ساعت، به درستی چربی یا گلوکز بدن خود را نمی سوزاند. بنابراین، وضعیت اسب برای تمرین مناسب نخواهد بود و در هنگام سوار شدن، به سرعت خسته خواهد شد. یک مطالعه  نشان داد که تغذیه اسب ها با غلات قبل از سوارکاری، می تواند اسیدهای چرب و گلوکز پلاسما را در بدن آن ها کاهش دهد.

هر دوی این ترکیبات برای امکان پذیر کردن فعالیت عضلانی در اسب ها، مورد نیاز هستند. با این حال، پس از اینکه اسب غلات خورد، ممکن است تا چهار ساعت طول بکشد تا مقدار این مواد، به سطح طبیعی خود برسند.

تغذیه اسب بعد از ورزش

تغذیه اسب هنگام سوارکاری || دام و پت

ممکن است بدیهی باشد که به اسب بعد از ورزش غذا دهید. این مسئله، در بیشتر موارد درست است، اما کارهایی وجود دارد که می توانید برای اطمینان از حفظ سلامتی اسب خود، انجام دهید. بهترین کار این است که به اسب خود اجازه دهید به محض اتمام تمرین، یونجه بخورد.

همچنین می توانید بعد از 30 تا 60 دقیقه، به اسب تان غلات بدهید، اما به شرطی که حیوان، از قبل به رژیم غذایی مبتنی بر غلات عادت کرده باشد. به یاد داشته باشید که باید مراقب علائم کم آبی باشید و پس از گذشت مدتی، به اسب خود آب خنک بدهید.

وقتی اسب شما کار کم شدت انجام می دهد، بدنش از چربی ها به عنوان منبع اصلی انرژی استفاده می کند. و هنگامی که تحت تمرینات شدید قرار می گیرد، بدنش گلوکز ذخیره شده در ماهیچه ها یا «گلیکوژن» را می سوزاند. گلیکوژن، منبع اصلی قدرت عضلانی است و بنابراین باید با مصرف یونجه یا دانه تامین شود.

چگونه از تشنج در اسب ها پیشگیری کنیم؟

چرا باید بعد از ورزش، به اسب غذا بدهیم؟

تغذیه اسب هنگام سوارکاری || دام و پت

شما می توانید بلافاصله بعد از تمرین، به اسب یونجه بدهید. زیرا اسب ها می توانند به راحتی آن را هضم کنند و بیشتر اسب ها می دانند که چگونه مصرف علف را تنظیم کنند. با این حال، بلافاصله پس از ورزش، از مصرف غلات به آن ها خودداری کنید. صبر کنید تا بدن آنها خنک و تنفس شان عادی شود. اسب شما به تمام انرژی لازم برای هضم صحیح غلات نیاز دارد.

پس از ورزش، نباید به اسبی که عادت به خوردن آن ندارد، غلات بدهید. همیشه بهترین کار این است که اسب خود را به آرامی با انواع غذاهای جدید آشنا کنید. دادن غلات غنی از قند، به اسبی که گرسنه است و عادت به خوردن غلات ندارد، ایده بدی است. به طور کلی، یونجه گزینه غذایی خوبی است.

یونجه، سرشار از پروتئین و مواد معدنی هستند. به طور خاص، میزان کلسیم در یونجه زیاد است و بررسی ها نشان می دهد با مصرف یونجه، اسب مقاومت زیادی در برابر زخم معده خواهد داشت. اگر اسب شما از زخم معده رنج می برد، استفاده از یونجه قبل از سواری می تواند کمک کننده باشد.

به طور مشابه، یونجه دارای ویتامین و انرژی نسبتا بالایی است. بعد از اینکه سوار اسب خود شدید، می توانید به اسب خود یونجه بدهید تا سطح انرژی خود را دوباره تامین کنید. اما اگر اسب تان عادت ندارد، نباید به حیوان خانگی تان یونجه بدهید.

5 نکته برای تغذیه اسب ها قبل و بعد از سواری

به طور کلی، نباید با شکم خالی سوار اسب خود شوید. شما می توانید قبل از سوارکاری به اسب خود مقدار مناسبی یونجه بدهید. درست قبل از سواری، به اسب خود غلات ندهید. علاوه براین، بلافاصله پس از سواری، به اسب خود غلات ندهید. اشکالی ندارد که بعد از سواری، به اسب خود یونجه بدهید. در صورتی که سوالات بیشتری درباره رژیم غذایی اسب ها دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

آیا اسب می تواند چغندر بخورد؟

منبع
https://horseracingsense.com/should-feed-your-horse-before-or-after-riding/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا