اسب ها

تشخیص سن اسب از دندان

تشخیص سن اسب از دندان آنها همیشه مطرح بوده است. اما به طور کلی، چگونه سن اسب ها را از روی دندان آنها تشخیص دهیم؟ اسب ها نیز مانند مردم از نظر قدرت و طول عمر بسیار متفاوت هستند. به طور کلی از 9 تا 10 سالگی اوج جسمی خود را پشت سر گذاشته اند. تعیین سن با مطالعه 12 دندان جلویی به نام “انسیزور” انجام می شود. دو جفت مرکزی هر دو در بالا و پایین را مرکز، “گیره” می نامند. چهار دندان مجاور و دو جفت میانی و چهار دندان بیرونی به عنوان گوشه نامیده می شوند.

دندان های نیش یا “عاج” در سنین 4 یا 5 سالگی در بین دندان های آسیاب ظاهر می شوند. اسب بالغ دارای 24 دندان مولر است. بنابراین می توان از آن برای تخمین سن اسب استفاده کرد. تا 5 سالگی می توان سن اسب را بر اساس رویش دندان تشخیص داد که بازه های زمانی قابل پیش بینی دارد. پس از 5 سالگی، می توانید ویژگی های مربوط به سایش را مشاهده کنید. سایس با بزرگتر شدن اسب تغییر می کند، این تغیییرات، شامل موارد زیر می شود:

 • شکل
 • ستاره های دندانی
 • شیار شیب دندان های ثنایا

پیری اسب

مناسب ترین دندان برای تشخیص پیری اسب دندان های ثنایا هستند. از دندان های گونه نیز می توان استفاده کرد، اما موقعیت آنها مشاهده را دشوارتر می کند. تا سن 5 سالگی، تخمین سن اسب نسبتاً دقیق است زیرا رویش دندان ها زمان نسبتاً قابل پیش بینی دارد. اسب ها در طول زندگی خود دو دسته دندان دارند که، عبارتند از:

 • مجموعه ای از دندان های شیری (دندان های شیری موقت) که می افتند.
 • مجموعه ای از دندان های دائمی (دندان های بالغ) که دیرتر رویش می کنند.

تشخیص سن اسب از دندانرویش دندان های شیری در اسب چگونه است؟

اسب شروع به از دست دادن دندان های شیری خود می کند. زیرا دندان های دائمی در جای خود شروع به رویش می کنند. اما در برخی موارد دندان های شیری باقی می مانند که در رویش دندان های دائمی مشکل ایجاد می کند. حال بیایید نگاهی به چند دندان شیری یک اسب بیندازیم. کره ها 24 دندان شیری (دندان شیری) ایجاد می کنند، که شامل موارد زیر است:

 • 12 دندان ثنایا
 • 12 دندان پرمولر

دندان های شیری قبل از تولد شروع به رویش می کنند. این رویش تا حدود 9 ماهگی ادامه دارد.

دندان های دائمی اسب کدامند؟

چگونه سن اسب را از روی دندان تشخیص دهیم؟ || دام و پت

در مجموع 36 تا 44 دندان دائمی (دندان بزرگسال) وجود دارد که، عبارتند از:

 • 12 دندان ثنایا
 • یا 12 دندان پرمولر
 • 12 دندان آسیاب
 • 0 تا 4 دندان گرگ (معمولاً 2)
 • 0 یا 4 دندان نیش (معمولا فقط در اسب های نر وجود دارد)

دندان های دائمی از حدود 1 سالگی شروع به رویش می کنند و تا حدود 5 سالگی ادامه می یابد.

تاریخ رویش دندان های اسب بالغ چه زمانی است؟

بعد از 5 سالگی تخمین سن اسب کمتر قابل اعتماد است. اما همچنان می‌توانید با مشاهده برخی ویژگی‌های مربوط به سایش که با بزرگ‌تر شدن اسب تغییر می‌کنند، سن اسب را تخمین بزنید این ویژگی شامل موارد زیر می شود:

 • تغییر در شکل ثنایا
 • دندان های هیپسودنت
 • زاویه برخورد دندانهای ثنایا
 • تغییرات در ثنایای گوشه بالایی
 • تغییرات در سطح جویدن (فنجان، علائم، ستاره های دندانی)

این تغییرات به این دلیل اتفاق می‌افتد که اسب‌ها دندان‌های هیپسودونتی (بلند) دارند. تاج ذخیره دندان در زیر خط لثه پنهان است و در طول زندگی اسب به رویش ادامه می دهد. ویژگی های هر دندان به طور مداوم با ظاهر شدن قسمت های جدید دندان در بالای خط لثه تغییر می کند.

آیاتشخیص سن اسب از دندان تخمین سن بر اساس سایش دندان دقیق است؟

با این حال، سایش دندان‌ها برای هر اسب، نژاد، رژیم غذایی، وضعیت سلامتی و رفتارها متفاوت است. به همین دلیل است که نمی توانید سن اسب را بر اساس تغییرات ناشی از سایش به طور دقیق تعیین کنید.

با این وجود، رعایت این ویژگی‌ها هنوز هم می‌تواند به شما تصوری تقریبی از سن اسب بدهد. دانستن سن اسب، حتی اگر تقریبی باشد، برای برنامه ریزی برنامه مراقبت از دندان و نیازهای تغذیه ای که با سن متفاوت است، مفید است.

4 شاخص ساییدگی دندان، عبارتند از:

 • زاویه تابش
 • شکل دندان های ثنایا
 • علامت گذاری روی سطح
 • تغییرات در ثنایای گوشه بالایی

 تغییرات در شکل دندانهای ثنایای اسب چگونه است؟

همانطور که دندان ها به تدریج فرسوده می شوند، شکل سطح جونده (اکلوزال) تغییر می کند. آنها با یک شکل بیضی (مستطیل شکل) در جهت چپ به راست شروع، سپس گرد و بعد مثلثی می شوند.

 تغییرات علائم روی سطح جویدن چیست؟

ساختار دندان اسب از 3 ماده مختلف تشکیل شده است این ساختار، شامل موارد زیر است:

 • مینا
 • عاج
 • سیمان

سختی متفاوت این مواد باعث فرسایش آنها با سرعت های مختلف می شود.

فنجان چیست؟

به دلیل سایش کندتر مینای دندان نسبت به عاج و سمنتوم، این حلقه از سطح بالاتر می رود. همانطور که دندان فرسوده می شود، حلقه مینا از طریق تغییر شکل (بیضی به مثلثی تا گرد) مشابه شکل دندان های ثنایا تغییر می کند. حلقه مینا در نهایت با ساییدگی دندان در زیر اینفاندیبولوم ناپدید می شود.

در تشخیص سن اسب دندان علامت و حلقه مینا چیست؟

چگونه سن اسب را از روی دندان تشخیص دهیم؟ || دام و پت

با ساییدگی دندان، حفره پالپ با عاج پر می شود. ستاره دندانی عاجی است که حفره پالپ را مسدود کرده و از آن محافظت می کند. ستاره دندانی در ابتدا به صورت یک خط در یک اسب جوان ظاهر می شود. با ساییدگی دندان، به تدریج بیضی شکل و سپس گرد می شود و به سمت مرکز سطح جونده حرکت می کند. ستاره دندانی قابل اطمینان ترین ویژگی برای تعیین سن اسب است.

رنگ ستاره دندان بستگی به رژیم غذایی اسب دارد. اسب‌هایی که علف می‌خورند، ستاره‌های دندانی تیره‌رنگ دارند. در حالی که اسب‌هایی که به علف دسترسی ندارند، ستاره‌های زرد کم‌رنگی دارند. این نشان می دهد که رنگ ستاره دندان ناشی از رنگدانه های چمن است.

در تشخیص سن اسب، زاویه برخورد دندان های ثنایای اسب چیست؟

زاویه بروز به برخورد دندان های ثنایای بالا و پایین در نمای نیم رخ اشاره دارد. با افزایش سن اسب، زاویه تابش به تدریج تیزتر می شود. در یک اسب جوان، زاویه تقریباً 180 درجه است. اما این زاویه با بزرگتر شدن او تا حدود 90 درجه در اسب سالمند حادتر می شود.

همچنین طول دندان با افزایش سن بیشتر می شود. به همین دلیل است که از عبارت “دراز در دندان” برای توصیف اسب های پیر استفاده می شود. دلیل این امر شکل دندان های ثنایا است که در جوانی اسب تقریباً نیم دایره هستند و با افزایش سن به تدریج کم عمق می شوند.

هنگامی که اسب جوان است، ثنایای گوشه بالایی از قد بلندتر است. سپس مربعی شکل به نظر می رسد. در نهایت پهن تر می شود.

شیار گالوین چیست؟

همانطور که ثنایای گوشه بالایی اسب از بین می رود، یک شیار عمودی پر از سیمان تیره رنگ شده روی سطح بیرونی آن ظاهر می شود. به این شیار گالوین می گویند.

این شیار از حدود 10 سالگی ظاهر می شود. شیار گالوین به تدریج در 20 سالگی تا تمام طول دندان گسترش می یابد. پس از این سن، در نزدیکی خط لثه ناپدید می شود. سپس در میانه راه، و در نهایت به طور کامل ناپدید می شود. با این حال تحقیقات نشان داده است که شیار احتمال دارد در بسیاری از اسب ها وجود نداشته باشد.

قلاب چیست؟

چگونه سن اسب را از روی دندان تشخیص دهیم؟ || دام و پت

قلاب دندانی رشد بیش از حدی است که در لبه پشتی ثنایا گوشه بالایی اسب قرار دارد. بنابراین این قسمت پشتی دندان کندتر ساییده می شود و باعث رشد بیش از حد قلاب می شود.

این قلاب معمولاً برای اولین بار در حدود سن 7 سالگی ظاهر می شود. قلاب احتمالا ناپدید می شود و در سنین مختلف دوباره ظاهر می شود. هر زمان که شکل دهان تغییر کند، قلاب ظاهر می شود به طوری که دندان های ثنایای گوشه بالا و پایین به طور کامل با یکدیگر تماس ندارند.

معمولاً ابتدا در 7 سالگی ظاهر سپس در 9 سالگی ناپدید می شود. در 11 سالگی دوباره رویش می کند و تا اواخر نوجوانی باقی می ماند و سپس دوباره ناپدید می شود.

یک دندان ثنایای میانی دائمی در سنین و مراحل مختلف سایش می کند. با پیشرفت سایش، مینای سطحی فرسوده می شود، که دو حلقه مینا باقی می ماند، یکی در اطراف حاشیه سطح و دیگری در اطراف فنجان باقی می ماند. با ادامه سایش، جام تقریباً ناپدید می شود و ستاره دندان یا حفره پالپ ظاهر می شود.

نوک ستاره دندان ابتدا به صورت یک خط زرد پهن و نازک در جلوی مینای داخلی اطراف فنجان ظاهر می شود. در سنین بالا، ستاره های دندانی تیره، گرد و در مرکز دندان ظاهر می شوند. با پیشروی سایش به سمت ریشه، تغییرات شکل از بیضی به زاویه ای در نماهای مقطعی نشان داده می شود.

دندان‌های دائمی جوان دارای دنپدانه‌های عمیقی در مرکز سطح خود هستند که به آن کاپ می‌گویند. معمولاً از فنجان به عنوان نقطه مرجع در تعیین سن استفاده می شود. دندان‌هایی که در سمت بالایی قرار دارند عمیق‌تر از دندان‌های زیر هستند.

بنابراین به طور یکنواخت با سطح سایش نمی‌شوند یا در بازه‌های زمانی مساوی صاف نمی‌شوند. به طور کلی، فنجان ها به ترتیب در سنین 6، 7، 8، 9، 10 و 11 سالگی در مرکز این موارد صاف می شود که شامل موارد زیر است:
 • پایین
 • میانی
 • میانی
 • گوشه
 • گوشه
 • مرکز بالا

تعدادی از صاحبان اسب ها فنجان های دندان های بالایی را نادیده می گیرند و یک اسب 9 ساله را دهان صاف می دانند. اگرچه نمی توان از دقت کامل در مطالعه فنجان مطمئن شد، اما این روش از نظر دقت پس از ظاهر دندان های دائمی در تعیین سن در رتبه دوم قرار دارد.

همانطور که فنجان ها ناپدید می شوند، ستاره های دندانی ظاهر می شوند. ابتدا به صورت خطوط باریک و زرد در جلوی حلقه مینای مرکزی ظاهر می شود. سپس به صورت دایره های تیره در نزدیکی مرکز دندان در سنین بالاظاهر می شود.

زاویه تابش چگونه است؟

زاویه ای که در اثر برخورد دندان های ثنایای بالا و پایین ایجاد می شود نشان دهنده سن است. این زاویه برخورد یا تماس از حدود 160 تا 180 درجه در اسب‌های جوان، به کمتر از زاویه راست تغییر می‌کند. زیرا به نظر می‌رسد که دندان‌های ثنایا با افزایش سن به سمت جلو و خارج متمایل می‌شوند.

با افزایش شیب، سطوح دندانه های گوشه پایینی به حاشیه پشتی رویه ها ساییده نمی شود به طوری که در 7 سالگی یک دم کبوتر، بریدگی یا قلاب در گوشه های بالایی ایجاد می شود.

شکل سطح دندان ها چگونه تغییر می کند؟

دندان ها در طول سایش و افزایش سن دچار تغییر شکل قابل توجهی می شوند. دندان ها در اسب های جوان، پهن و مسطح به نظر می رسند. آنها شاید دوبرابر پهنای (از پهلو به پهلو) نسبت به عمق (از جلو به عقب) باشند. از حدود 8 تا 12 سالگی، سطوح پشتی (داخلی) بیضی شکل می شوند.

سپس در 15 سالگی مثلثی می شوند. دندان اسب های بیست ساله ممکن است از جلو تا عقب دو برابر عمق آن ها باشد.

شرایط غیر طبیعی دندان چیست؟

دهان طوطی نتیجه این است که دندان های ثنایای بالا و پایین اسب به هم نمی رسند. زیرا فک پایین خیلی کوتاه است. این وضعیت نسبتاً شایع است. دهان میمون نقطه مقابل دهان طوطی است و به ندرت در اسب دیده می شود.

شناور شامل براده کردن نقاط بالا در دندان های آسیاب برای تسهیل جویدن است. مولرها باید به طور منظم توسط دامپزشکان بررسی شوند. پس از آن باید در صورت لزوم شناور نگه داشته شود.

منبع
https://extension.missouri.edu

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا