گربه ها

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟

ترشحات چشم در گربه ها خفیف و گاه به گاهی ممکن است نگران کننده نباشد. اما ترشحات چشمی مزمن یا طولانی مدت گربه باید توسط دامپزشک بررسی شود. بسیاری از بیماری ها و شرایطی که باعث ترشح چشم می شوند می توانند باعث کوری یا عفونت سیستمیک شوند. بر همین اساس مراجعه به موقع به دامپزشک در هنگام بروز هرگونه ترشحات چشم در گربه می تواند به نجات بینایی گربه شما کمک کند.

ترشحات چشمی در گربه ها معمولاً نشانه یک بیماری زمینه ای است. به خودی خود یک بیماری نیست. ترشحات چشم معمولاً نشانه عفونت، جراحت یا مشکلات دیگر است. حتی می تواند باعث ناراحتی جدی برای گربه شما شود. از تراوش چرک گرفته تا خاراندن، درد یا سوزش، ترشحات چشمی یک علامت ناراحت کننده برای حیوان خانگی شما است.

علائم ترشح چشم در گربه ها

ترشحات چشمی در گربه شما می تواند از نظر قوام، دفعات و سطوح تحریک متفاوت باشد. در برخی از گربه ها، ترشحات چشم ممکن است خود به خود ایجاد شود. در برخی دیگر، ممکن است همراه با چند علائم دیگر ظاهر شود. علائم ترشح چشم و شرایط مربوط به ترشح چشم در گربه شما ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بلفارواسپاسم
 • ریزش خز اطراف چشم
 • چشم های قرمز، متورم یا تحریک شده
 • خیسی بیش از حد تا ناحیه پارگی روی صورت گربه
 • خارش چشم یا مالیدن مداوم صورت به انسان یا اشیاء خانگی
 • تجمع مواد در اطراف لبه های چشم از نازک و آبکی تا غلیظ و موکوس مانند
 • تشکیل پوسته در اطراف لبه های چشم که نشان دهنده ترشحات خشک است.

علل ترشحات چشمی در گربه ها چیست؟

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

چشم های گربه شما، زمانی که سالم هستند، باید شفاف و روشن به نظر برسند. با این حال، اگر متوجه چیز غیرعادی در مورد آنها شدید، مانند ترشحات غلیظ یا تغییر رنگ، بهتر است آنها را به دامپزشک ببرید.

در حالی که ترشحات گهگاهی ممکن است در برخی موارد طبیعی باشد، اگر مزمن یا عودکننده باشد، حتماً باید گربه خود را نزد دامپزشک ببرید! این ترشح بیش از حد می‌تواند یکی از علائم زمینه‌ای علل بسیاری باشد که می‌خواهیم درباره آن صحبت کنیم.

اگر گربه شما این علائم ناراحتی را نشان می دهد، حتماً باید گربه خود را نزد دامپزشک خانواده خود ببرید یا از یک دامپزشک باتجربه مشورت بگیرید:

 • چشمک زدن
 •  ترشح بیش از حد
 • مدام به صورت خودشان پنجه می زند
 • ایجاد پوسته یا پوسته پوسته شدن در اطراف مجاری اشکی
 • حیوان خانگی شما صورت خودش را به طور مداوم به سطوح می مالد.

علل بالقوه ترشح چشم در گربه ها شامل موارد زیر است:

عفونت تنفسی فوقانی گربه

چندین ویروس وجود دارند که می توانند باعث ترشح چشم گربه شوند، مانند:

 • کلسی ویروس گربه (بیماری تنفسی مسری)
 • پنومونیت یا رینوتراکئیت (هر دو بخشی از خانواده هرپس ویروس گربه یا FHV)

علائم هر عفونت تنفسی فوقانی می تواند از خفیف تا جدی متغیر باشد. یکی از این علائم ممکن است شامل ترشحات چرک مانند چرک چشم باشد.

اختلالات قرنیه

قرنیه سطح گنبدی شکلی است که جلوی چشم را می پوشاند. ممکن است ملتهب یا زخمی شود که منجر به کدر شدن، پلک زدن بیش از حد، التهاب و افزایش تولید اشک می شود.

ورم ملتحمه

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

ملتحمه قسمت صورتی رنگ چشم است. هنگامی که ملتهب می شود، می تواند کاملاً قرمز و متورم به نظر برسد. حتی منجر به ترشحات غلیظ یا آبکی چشم شود. تعدادی از ویروس ها و باکتری ها می توانند این تغییرات غیر اختصاصی را ایجاد کنند. انجام معاینه کامل چشم را برای دامپزشک شما مهم تر می کند.

اگر این علائم چشمی با علائم معمول آلرژی به حیوانات خانگی، مانند لیسیدن، گاز گرفتن، خراشیدن یا نظافت بیش از حد بدن همراه باشد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که با یک دامپزشک خوب در دام و پت مشورت کنید. مشکلات پوستی و آلرژی قطعا می تواند باعث بروز مشکلات ثانویه چشم شود.

بلفاریت

بلفاریت، التهاب پلک ها است. معمولاً این حالت به صورت پلک های پوسته دار با پوست ناسالم و ریزش موی اطراف چشم دیده می شود. حتی می تواند برای گربه ها بسیار ناراحت کننده باشد. ممکن است این مشکل پس از درمان دوباره عود کند. خوشبختانه، این یک مشکل غیر معمول در گربه ها است. التهاب پلک می تواند به عفونت پوست، انگل و آلرژی مربوط باشد. حتی اگر ترشحات چشمی دیده شود، درگیری چشم می تواند یک مشکل ثانویه باشد که پوست پلک ها ناحیه آسیب دیده اصلی است.

مسدود شدن مجاری اشک

آناتومی صورت گربه های براکی سفالیک (بینی صاف) مانند هیمالیا و گربه ایرانی ممکن است تخلیه مناسب مجرای اشک را مختل کند. موهای اطراف چشم، مواد زائد و اجسام خارجی نیز می توانند مجاری اشک را مسدود کرده و باعث تجمع اشک اضافی شوند.

یووئیت

التهاب ساختار داخلی چشم به دلیل ضربه، سرطان، مشکلات ایمنی یا عفونت می تواند باعث التهاب جدی و اغلب دردناک شود.

سایر علل ترشحات چشمی

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

سایر علل ترشحات چشمی در گربه ها شامل پریتونیت عفونی گربه (FIP)، آلرژی، یک جسم خارجی در چشم، یا بیرون زدگی پلک سوم است.

اگر متوجه شدید که گربه شما مشکلاتی از جمله ترشح یا تغییر رنگ در چشم دارد، حتما به دامپزشک خود مراجعه کنید تا آن را معاینه کند. اگر مراقبت های تخصصی چشم از طریق متخصص چشم دامپزشکی یا مراقبت های آلرژی از طریق متخصص پوست دامپزشکی مورد نیاز باشد، دامپزشک شما می تواند مراحل بعدی را ارزیابی کند.

تشخیص ترشحات چشمی در گربه ها

از آنجایی که ترشح چشم، علامت مشترک تعدادی از بیماری ها و شرایط زمینه ای است، تشخیص مشکل پزشکی گربه شما نیاز به بررسی دارد.

دامپزشک شما تلاش می کند تا شایع ترین علل این بیماری را رد کند تا زمانی که علت زمینه ای را پیدا کند که با تمام علائم گربه شما مطابقت داشته باشد.

این نوع تشخیص، صاحبان گربه را ملزم می کند تا در ویزیت اولیه دامپزشکی، تا حد امکان جزئیات بیشتری را در مورد وضعیت گربه ارائه دهند.

باید به دامپزشک خود اطلاع دهید که اولین بار چه زمانی علائم شروع شده است، آیا بدتر شدن یا بهبودی وجود داشته است یا خیر؟ آیا علائم دیگری به غیر از ترشحات چشمی وجود دارد که ممکن است به دامپزشک شما کمک کند تا علت زمینه ای خاص را محدود کند.

آزمایشات تشخیصی

در طول ویزیت اولیه، دامپزشک شما یک معاینه فیزیکی کامل انجام خواهد داد. دامپزشک ممکن است دمای گربه شما را بررسی کند. آنها را از نظر هر ناحیه دردناک یا حساس بررسی کند. همچنین یک آزمایش خون استاندارد درخواست کند. همه این روش ها به دامپزشک شما کمک می کند تا تشخیص دهد که آیا گربه شما از یک عفونت زمینه ای در سراسر سیستم رنج می برد. یا ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشد یا از آلرژی های فصلی رنج می برد.

قطعی ترین ابزار تشخیصی برای تعیین علت اصلی ترشحات چشمی در گربه شما، معاینه چشم با استفاده از ابزاری به نام افتالموسکوپ است. همان وسیله ای است که در معاینه چشم انسان استفاده می شود. این به دامپزشک شما اجازه می دهد تا نمای بزرگ شده چشم را ببیند.

دامپزشک شما احتمالاً در روشی به نام آزمایش لکه چشم فلورسین از رنگ استفاده می کند. در این آزمایش، قطره های چشمی بی ضرر روی چشم گربه شما زده می شود که تحت نورهای خاص واکنش نشان می دهد. این به دامپزشک شما اجازه می دهد خطوط چشم گربه شما را ببیند. حتی زخم یا آسیب های دیگر را بررسی کند. سالین ممکن است برای شستشوی سطح چشم و از بین بردن هر گونه جسم خارجی استفاده شود.

درمان ترشحات چشمی در گربه ها

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟ || دام و پت

درمان ترشحات چشمی در گربه شما به علت علائم و شرایط زمینه ای بستگی دارد. در مورد ورم ملتحمه، دامپزشک شما ممکن است قطره یا پماد چشمی را برای کمک به مبارزه با عفونت تجویز کند. آنها همچنین ممکن است داروهای خوراکی را برای کمک به حمایت از گربه و مبارزه با عفونت در سراسر سیستم تجویز کنند.

فلاش چشم نیز ممکن است در مطب دامپزشک شما انجام شود تا چشم از هر گونه زباله یا مواد خارجی پاک شود. در بسیاری از موارد، این روش را می توان در حالی که گربه شما بیدار و هوشیار است انجام داد. بسته به محل و شدت هر جسم خارجی، ممکن است برای از بین بردن کامل مواد از چشم گربه، آرام بخش لازم باشد.

بازیابی ترشحات چشم در گربه ها

باتوجه به شرایط زمینه ای، پیش آگهی بهبودی ترشحات چشمی معمولاً بسیار خوب است. گربه شما به مراقبت های خانگی کمکی نیاز دارد تا علائم را در حین بهبودی کاهش دهد. تمیز کردن منظم چشم ها نیز باید انجام شود تا حد ممکن ترشحات چشمی از بین برود و به گربه شما کمک کند تا راحت تر باشد.

در موارد عفونت، رعایت دقیق تمام دستورالعمل های دامپزشکی در مورد قطره ها یا پمادها بسیار مهم است. زیرا این شرایط در صورت عدم بهبود کامل ممکن است عود کنند.

منبع
https://www.vetdermclinic.com/eye-discharge-in-cats-signs-you-need-to-bring-your-cat-to-the-vet/https://wagwalking.com/cat/condition/eye-discharge

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا