سگ ها

تربیت سگ گله و راهکارهای آموزشی آن

تربیت سگ گله و راهکارهای آموزشی آن

دلایل زیادی برای تربیت سگ گله و راهکارهای آموزشی آن وجود دارد. سگ ها حیواناتی وفادار و باهوش هستند و انسان ها می توانند تا حد زیادی به آن ها اعتماد کنند. سگ ها می توانند به خوبی امنیت صاحبان خود را تامین کنند. به همین دلیل است که در دامداری ها و نیز افرادی که شغل چوپانی را دنبال می کنند، پرورش یک سگ گله اولین گام برای شروع کار است.

باید به این نکته توجه داشته باشید که هر سگی را نمی توان به عنوان سگ گله آموزش داد. سگ گله یک سگ آموزش دیده و اطاعت پذیر است. حتی برای حفظ امنیت و دفع خطرات احتمالی با دامدار و یا چوپان همکاری می کند. انتخاب نژاد های نامناسب و عدم آموزش صحیح سگ برای بر عهده گرفته وظیفه گله داری می تواند خسارت بار باشد.

به همین دلیل بهتر است ابتدا یک سگ مناسب را انتخاب کرده و با کمک یک مربی متخصص به پرورش سگ گله تان اقدام کنید. در این مقاله به اصول اولیه پرورش سگ گله اشاره خواهیم کرد. این اطلاعات تنها برای افراد مبتدی که خواهان شروع شغل گله داری هستند مناسب خواهد بود.

به طور کلی، سگ های گله بسیار باهوش هستند. آنها به طور اختصاصی برای کار در کنار دام پروران و کمک به گله های دام، پرورش داده می شوند. آموزش آنها نسبتاً آسان است. مخصوصاً اگر از روشهای تقویت مثبت استفاده کنید. برخی از سگ های گله شخصیت بسیار قوی دارند و به آسانی آموزش نمی بینند. بنابراین در ابتدای کار شما باید صبر و حوصله زیادی داشته باشید. در ادامه این مقاله برخی از نکات بسیار مهم آموزش سگ گله برای شروع کار ذکر خواهد شد.

تربیت سگ گله را خیلی زود شروع نکنید.

تربیت سگ گله | دام و پت

اشتباه رایجی که تعداد زیادی از مربیان مرتکب می شوند این است که تصور می کنند توله سگ های گله می توانند از همان توله سگی برای گله داری آموزش ببیند. مشكل این کار این است که توله سگ ها برای یادگیری تمام نکات لازم برای گله داری تمرکز کافی نداشته و از هر فرصتی برای بازی استفاده خواهند کرد. در ابتدا توله سگ شما باید اصول اولیه را یاد بگیرد. از جمله اینکه چه کاری را باید انجام داده و چه کاری را نباید انجام دهند.

در هر نوبت تربیت سگ گله، حداکثر 15 دقیقه تمرین کنید.

صرف نظر از سن سگ، جلسات آموزشی سگ تان نباید بیشتر از 15 دقیقه طول بکشد. در غیر این صورت آنها قادر نخواهند بود به خوبی برای آموزش تمرکز کنند، و این شرایط باعث استرس آن ها خواهد شد. به جای این که هر دو روز یک بار و به مدت یک ساعت با سگ تان تمرین کنید. بهترین کار این است که هر روز دو بار و به مدت 15 دقیقه با سگ تان تمرین کنید. سگ ها برای یادگیری به برنامه منظم نیاز دارند.

از آموزش های سبک و آسان را شروع کنید.

برای آغاز آموزش گله داری سگ تان، ابتدا از چند گوسفند شروع کنید. سگ شما باید اعتماد به نفس پیدا کند و آرام آرام یاد بگیرد که چه کاری باید انجام دهد. به طور کلی، وقتی سگ شما چیز جدیدی یاد می گیرد. باید کاملاً بفهمد و هضم کند که چه کاری باید انجام دهد. اگر برای سگ تان مزاحمت ایجاد شود، می تواند گیج شود.

قبل از آغاز تمرینات تخصصی گله داری، باید مطمئن شوید که سگ تان اصول کلیدی دستورات را فرا گرفته است. شما باید با دستوراتی مانند “بیا”، “دور شو” و سایر کلماتی که به آن ها یاد داده اید آموزش تان را شروع کنید‌.

برای آموزش بهتر از غرایز سگ تان استفاده کنید.

تربیت سگ گله | دام و پت

در واقع برخی از نژاد های سگ، برای گله داری تکامل یافته اند. اگر در انتخاب سگ نورد نظرتان دقت کرده و نژاد مناسبی را انتخاب کنید، می توانید بهتر و آسان تر از سایر نژاد ها سگ تان را آموزش دهید. نژادهایی مانند Border Collie یا ژرمن شپرد می توانند سگ های مناسبی برای گله داری باشند. هنگام انتخاب سگ مناسب برای گله تان حتما به این نکته توجه کافی داشته باشید.

به زبان بدن سگ تان توجه کنید.

سگ های گله معمولاً رفتارهای بسیار خاصی دارند که باید آنها را شناخته و به کمک آن رفتار ها سعی کنید منظور سگ تان را بفهمید. اطمینان حاصل کنید که سگ شما چه زمانی یک رفتار خاص را انجام می دهد تا در صورت لزوم بتوانید به او کمک کنید.

پیش از به کارگیری سگ گله برای حفاظت از دام هایتان، اطمینان حاصل کنید که همه مراحل آموزش سگ تان را انجام داده و سگ خود را با دقت برای هدف مورد نظر خود آموزش داده اید.

بسیاری از نژادهای سگ ها برای مراقبت از گله ها نگهداری شده و پرورش می یابند. برای اینکه بتوانید به خوبی یک سگ را آموزش دهید باید تمام جنبه های آموزش این حیوانات را به خوبی رعایت کنید.

استفاده از سگ های نگهبان برای محافظت از گله ها، به ویژه هنگامی که برای چرا به محیط آزاد می روند. بهترین روش ممکن برای اطمینان از دفع خطرات احتمالی از دام ها است.

مراقبت از گله

این یک‌ نکته بدیهی است که شما از سگ گله برای تامین‌ امنیت گله تان، به ویژه در هنگام رفتن به چرا استفاده می کنید. در واقع به همراه داشتن یک سگ گله آموزش دیده یکی از بهترین روش های تامین امنیت و نیز دفع حملات احتمالی حیوانات شکارچی است. اما باید از آموزش کامل و صحیح سگ خودتان نیز اطمینان حاصل کنید. گاهی اوقات دیده شده است که سگ های گله ای که به خوبی آموزش ندیده اند به گله خودی حمله می کنند.

به همین دلیل انتخاب یک نژاد مناسب و نیز آموزش صحیح سگ گله یکی از مهم ترین اصول در دامداری و حفظ امنیت گله است.

دستورات مهم برای کنترل سگ گله

تربیت سگ گله | دام و پت

دو دستور مهم برای کنترل سگ های گله شامل نشستن و ماندن هستند. با تربیت صحیح دستور نشستن در سگ ها، حیوانی که این دستور را می شنود فورا در جای خود متوقف خواهد شد.

دستور ماندن یکی از مهم ترین ابزار های کنترلی شما بر سگ است. اگر سگ تان با حالت تهاجمی به طرف گله حرکت بکند و یا در مکانی نامناسب باشد. با شنیدن دستور ماندن باید از ادامه حرکت خود دست بکشد. همچنین اگر سگ بسیار جلو تر از شما در حرکت باشد با دادن این دستور می توانید باعث توقف سگ شده و به او برسید. این دستور، مورد مهمی است و باید به خوبی به سگ آموزش داده شود.

همچنین برای دادن دستورات لازم به سگ گله می توانید از سوت استفاده کنید. همیشه امکان استفاده از صدای شخص برای برقراری ارتباط با سگ در مسافت های طولانی وجود ندارد. سوت بهترین گزینه برای برقراری ارتباط با سگ از مسافت های طولانی است. اگر سگ شما به صدای شما گوش نمی دهد می توانید از یک سوت برای برقراری ارتباط بهتر‌ با سگ گله تان استفاده کنید.

در شرایط مختلف سگ گله خود را آموزش دهید.

این که سگ شما در یک محیط بسته به تمام دستورات شما به خوبی گوش می دهید نمی تواند تضمین کننده اطاعت سگ گله از دستورات تان در محیط باز و طبیعت وحشی باشد. برای اطمینان از اطاعت پذیری سگ در هر شرایطی ،سگ خود را در محیط های مختلف آموزش دهید.

با این کار حتی زمان هایی که در حال پیاده روی هستید، به همان میزانی که در خانه و محیط بسته بر سگ گله تان مسلط هستید، بر حیوان خانگی تان کنترل خواهید داشت. حتی می توانید سگ گله تان را در محیط های باز و با استفاده از توپ های تنیس تمرین دهید. تا مطمئن شوید سگ گله در محیط های باز نیز تمرکز خود را حفظ می کند. همچنین بهتر است سگ خود را با گوسفندان به مرور زمان آشنا کنید. اما باید مراقب باشید که این کار را با احتیاط و بدون ترساندن و یا آسیب رساندن به گوسفندان تان انجام دهید.

مراقبت دائمی از سگ گله

در شرایطی که همراه سگ خود در حال مراقبت از گله تان هستید، همیشه مراقب سگ خود باشید.حیوان خود را تحت نظر قرار دهید. به رفتار های سگ گله تان هنگام نزدیک شدن به گوسفندان به خوبی دقت کنید و مراقب برخی از علائم هشدار دهنده باشید. به عنوان مثال سگ در شرایط تهاجمی ممکن است بیش از حد معمول هوشیار به نظر برسد. دم خود را بیشتر تکان دهد یا شروع به استشمام محیط اطراف خود برای یافتن طعمه بکند.

پس ضروری است که رفتار سگ گله تان را هنگام نزدیک بودن به گوسفندان تحت نظر بگیرید. در صورت مشاهده هر گونه علامت هشدار دهنده از بروز حادثه و خسارت پیشگیری کنید.

دستور رها کردن را به سگ گله خود بیاموزید.

تربیت سگ گله | دام و پت

ضروری است که دستور رها کردن را به سگ خود بیاموزید. این دستور به این معنی است که می توانید به سگ خود چیزی را که به آن علاقه دارد نشان دهید. در صورت رها کردن شی یا موجود مورد نظر به آن پاداش دهید. به عنوان مثال اگر سگ گله تان قسمتی از پوست گوسفندان تان را گاز گرفت، به سگ بگویید “آن را رها کند”. اگر در بار اول سگ گوسفند را رها نکرد باز این دستور را تکرار کنید. اگر سگ شما قصد تعقیب حیوانات دیگر را داشته باشد نیز می توانید برای توقف تعقیب و گریر این دستور را اعمال کنید.

در صورت بروز خطر توسط، حواس حیوان را پرت کنید.

هنگام بیرون رفتن از طویله و محیط بسته دامداری، یک توپ یا اسباب بازی مورد علاقه سگ خود را با خود به همراه داشته باشید. اگر سگ شما شروع به تعقیب گوسفندان کرد. می توانید با استفاده از توپ یا اسباب بازی مورد علاقه سگ تان، توجه حیوان را از گوسفندان منحرف کنید.

در صورت امکان از قلّاده استفاده کنید.

مهم نیست که چقدر و به چه مدت سگ خود را آموزش داده اید. اولین باری که می خواهید گوسفندان را به سگ گله تان معرفی کنید. سگ باید تحت کنترل شما باشد. حتی بهتر است سگ خود را قبل از رفتن به منطقه ای که گوسفندان تان در آن چرا می کنند، با یک طناب و قلّاده مهار کنید.

به یاد داشته باشید که تعقیب و گریز برای گوسفندان و سگ شما خطرناک است. برخی از سگهایی که گوسفندان را تعقیب می کنند ممکن است توسط سایر سگ های نگهبان دام مورد حمله قرار بگیرند. حتی گاهی اوقات مشاهده شده است که سگهایی که گوسفندان را تعقیب می کنند توسط خود دامداران مورد اصابت گلوله قرار می گیرند.

بنابراین ضروری است که برای حفظ سلامتی گله و سگ تان تمام نکات مهم درباره آموزش و نگه داری از یک سگ گله را رعایت کنید. هر چقدر یک سگ گله بهتر آموزش ببیند. به همان اندازه قابل اعتماد تر و حرفه ای تر خواهد بود.

منابع:

https://thatsfarming.com/farming-news/sheepdog-training-tips-for-beginners/

https://www.nationalsheep.org.uk/dog-owners/sheep-worrying/2460/top-tips-training-and-further-help-for-dog-owners/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا