سگ ها

تب در سگ را چگونه اندازه گیری کنیم؟

تب در سگ به عنوان دمای بیش از 103 درجه فارنهایت یا 39.4 سانتی گراد شناخته می شود. هنگامی که تب در سگ ها به 106 درجه فارنهایت یا 411 سانتی گراد می رسد، عوارض جدی و کشنده می تواند رخ دهد. دمای طبیعی بدن سگ بین 101 تا 102.5 درجه فارنهایت (38 الی 39 درجه سانتی گراد) است که نسبت به انسان ها که دمای بدن آنها بین 97.6 تا 99.6 فارنهایت یا 36 الی 37 درجه سانتی گراد است به طور قابل توجهی بالاتر است.

تشخیص تب در سگ ها می تواند دشوار باشد زیرا دمای بدن آنها نیز می تواند در هنگام هیجان یا استرس زیاد افزایش یابد. همچنین دمای سگ می تواند در طول روز و گاهی در شب تغییر کند. بنابراین، درک دمای سالم سگ شما بسیار مهم است. شما می توانید این را با توجه به دمای سگ خود در ساعات مختلف روز، برای چند روز تعیین کنید.

برخی افراد معتقدند که اگر بینی سگ خود را احساس کنید و اگر خیس و سرد باشد دمای سگ شما خوب است و اگر گرم و خشک باشد به معنی تب است. با این حال، این نشانگر دقیقی نیست که سگ شما تب دارد.

بهترین راه برای بررسی دمای سگ، استفاده از دماسنج دیجیتال برای استفاده مقعدی است، برخی از فروشگاه های حیوانات خانگی دماسنج هایی را که فقط برای حیوانات خانگی ساخته شده اند، حمل می کنند. توصیه می شود فقط برای سگ خود یک دماسنج جداگانه داشته باشید و آن را در جایی که لوازم سگ خود را نگهداری می کنید نگهداری کنید.

آلرژی سگ و هر آنچه که باید بدانید!

شایع ترین علل تب در سگ چیست؟

انواع بیماری ها و شرایط ممکن است باعث ایجاد تب در سگ شما شود. از جمله:

 • عفونت گوش
 • آبسه دندان
 • عفونت مجاری ادراری
 • نیش، خراش یا بریدگی عفونی
 • یک عفونت باکتریایی، قارچی یا ویروسی
 • بلع مواد سمی، مانند گیاهان سمی، داروهای انسانی، یا غذاهای انسانی که برای سگ سمی هستند.

در برخی موارد، تب سگ را نمی توان به راحتی تشخیص داد، این اغلب به عنوان تب با منشا ناشناخته یا FUO شناخته می شود. در این موارد، تب می تواند ناشی از اختلالات زمینه ای سیستم ایمنی، مشکلات مغز استخوان یا سرطان باشد.

علائم تب در سگ کدامند؟

تب در سگ را چگونه اندازه گیری کنیم؟ || دام و پت

اگر متوجه تغییر قابل توجهی در رفتار سگ خود شدید، این اولین علامت شما خواهد بود که سگ شما خوب نیست. شما باید مراقب سگ خود باشید و به علائم سگ خود توجه داشته باشید. هر ترکیبی از علائم زیر نشانه خوبی است که باید دمای سگ خود را بررسی کنید.

شایع ترین علائم تب در سگ ها، عبارتند از:

 • لرزیدن
 • تنبلی
 • استفراغ
 • آبریزش بینی
 • کاهش انرژی
 • سرفه کردن
 • از دست دادن اشتها
 • گرم شدن گوش ها و یا بینی
 • چشم های قرمز یا شیشه ای

چگونه از سگ تب دار مراقبت کنم؟

اگر تب سگ شما 106 درجه فارنهایت یا بالاتر است، بلافاصله سگ خود را به یک کلینیک اورژانس دامپزشکی محلی ببرید.

اگر سگ شما تب 103 درجه فارنهایت یا بیشتر دارد، می توانید با استفاده از آب خنک با حوله یا پارچه خیس شده به گوش و پنجه سگ خود، به خنک شدن دمای بدن سگ خود کمک کنید و یک پنکه را در نزدیکی سگ خود قرار دهید. هنگامی که دمای سگ شما به زیر 103 درجه فارنهایت کاهش یافت، آب را متوقف کنید. برای اطمینان از اینکه تب برنگردد، سگ خود را از نزدیک زیر نظر بگیرید.

سگ خود را ترغیب کنید که مقدار کمی آب بنوشد تا هیدراته بماند، اما سگ خود را مجبور به نوشیدن نکنید. مهم است که هرگز به سگ خود داروهای انسانی، مانند استامینوفن یا ایبوپروفن ندهید. این داروها می توانند برای سگ شما سمی باشند و باعث آسیب جدی یا مرگ شوند.  اگر سگ شما علائم دیگری مانند لرز، نفس نفس زدن و استفراغ را نشان داد، باید سگ خود را نزد دامپزشک ببرید.

توجه: توصیه های ارائه شده در این پست برای مقاصد اطلاعاتی در نظر گرفته شده است و توصیه پزشکی در مورد افراد یا حیوانات خانگی نیست. همیشه توصیه های پزشک خود را در مورد آسم یا سایر علائم آلرژی دنبال کنید.

گاباپنتین برای سگ از عوارض تا کاربرد را بشناسید.

چرا باید دمای سگ را اندازه بگیریم؟

تب در سگ را چگونه اندازه گیری کنیم؟ || دام و پت

بسیاری از افراد، یکی از اولین کارهایی که هنگام احساس لرز، تعریق غیرمنتظره یا احساس بیماری انجام می دهید، اندازه گیری دمای بدن است. اندازه گیری درجه حرارت به شما این امکان را می دهد که تشخیص دهید تب دارید یا خیر. حتی می تواند به تشخیص دمای پایین بدن یا هیپوترمی کمک کند، اگر اخیراً از یک گردش در سرما وارد شده اید.

بررسی دمای سگ شما می تواند مزایای مشابهی داشته باشد. اگر حال سگ شما ناخوش به نظر می رسد و نگران هیپوترمی، تب یا گرمازدگی حیوان خانگی هستید، اندازه گیری دمای سگ شما یک راه ساده برای به دست آوردن اطلاعاتی است که می تواند به شما در تصمیم گیری در مورد اقدامات بعدی کمک کند. اما برای اینکه این اطلاعات مفید باشد، باید بدانید که دمای طبیعی سگ چیست و چگونه دمای سگ خود را به طور دقیق اندازه گیری کنید.

با روغن کاری نوک دماسنج با روغن یا روان کننده محلول در آب شروع کنید. سپس دم سگ خود را به سمت بالا و به پهلو بلند کنید و دماسنج را با دقت حدود 1 اینچ داخل رکتوم سگ خود قرار دهید. در صورت امکان، از شخص دومی بخواهید که زیر پاهای عقب سگ را نگه دارد تا از نشستن سگ شما جلوگیری کند. هنگامی که دمای دماسنج ثبت شد، می توانید دماسنج را با دقت خارج کنید.

دمای طبیعی سگ چیست؟

میانگین دمای سگ بین 99.5 تا 102.5 درجه فارنهایت است. دمای سگ شما ممکن است برای مدت کوتاهی کمی خارج از آن محدوده باشد (اگر سگ شما در معرض دمای هوای سرد در فضای باز قرار داشته باشد یا در هوای گرم ورزش کرده باشد)، اما هرگونه انحراف قابل توجه از آن محدوده باعث نگرانی است. دمای زیر 98 درجه نشان می دهد که سگ شما احتمالا هیپوترمی دارد، در حالی که دمای بالای 102.5 درجه می تواند نشان دهنده تب یا استرس گرمایی باشد.

چرا سگ دور خودش می چرخد؟

چه دمایی بدن برای سگ ها خطرناک است؟

تب در سگ را چگونه اندازه گیری کنیم؟ || دام و پت

هیپوترمی در سگ ها به دمای بدن زیر 98 درجه اطلاق می شود. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که سگ در معرض دمای بیرونی سرد قرار می گیرد ، یا زمانی که مکانیسم های تنظیم کننده دمای داخلی سگ به دلیل بیماری یا آسیب به درستی کار نمی کند.

دمای محیطی زیر 45 درجه بسته به نژاد، جثه، سن، درجه سازگاری با هوای سرد و سایر عوامل محیطی (مانند وجود باران یا باد) در سگ‌ها می‌تواند باعث هیپوترمی شود. هیپوترمی در سگ های نژاد کوچک، توله سگ های جوان، سگ های مسن و سگ هایی با مشکلات زمینه ای سلامت شایع تر است. علائم اولیه هیپوترمی شامل لرز و قسمت هایی از بدن است که در لمس سرد هستند، در حالی که علائم هیپوترمی شدید شامل فروپاشی و عدم پاسخگویی است.

هایپرترمی یا افزایش دمای بدن به دمای بالای 102.5 درجه در سگ اطلاق می شود. تعدادی از عوامل می توانند باعث افزایش دمای بدن شوند. یکی از احتمالات، تب است که پاسخ طبیعی بدن به التهاب یا عفونت است.

علاوه بر این، ورزش در یک محیط گرم می تواند منجر به افزایش دما شود. حتی برخی از سگ‌ها زمانی که استرس یا هیجان زیادی دارند دمای بدنشان کمی افزایش می‌یابد. به همین دلیل، اگر دمای سگ شما در یک ویزیت دامپزشکی کمی افزایش یابد، دامپزشک ممکن است به سگ شما زمان دهد تا آرام شود و بعداً در طول ویزیت دمای سگ شما را دوباره اندازه گیری کند.

دمای بالا به طور مداوم نشان دهنده تب است، در حالی که دمایی که پس از آرام شدن سگ شما کاهش می یابد نشان می دهد که افزایش دما به دلیل هیجان بوده است.

گرمازدگی در سگ ها چیست؟

گرمازدگی در سگ ها به عنوان دمای بالای 104 درجه تعریف می شود. اگر سگی در یک روز گرم تابستان در ماشین حبس شود یا بیرون از خانه رها شود، ممکن است این اتفاق بیفتد. سگ ها از نظر حساسیت نسبت به گرمازدگی بسیار متفاوت هستند. نژادهای براکیسفالیک (مانند بولداگ انگلیسی ) حتی می‌توانند در دمایی که بسیاری از انسان‌ها آن را راحت می‌دانند، گرمازدگی را تجربه کنند، زیرا ناهنجاری‌های تنفسی آن‌ها توانایی آن‌ها را برای خنک کردن مؤثر خود از طریق نفس نفس زدن محدود می‌کند.

علائم اولیه استرس گرمایی در سگ ها شامل افزایش نفس نفس زدن و غشاهای مخاطی قرمز تیره (لثه و زبان) است. در مراحل بعدی، سگ ها ممکن است به زمین بروند و واکنشی نشان ندهند.

چگونه به سگ اسمش را یاد دهیم؟

چگونه بفهمیم سگ ما تب دارد؟

تب در سگ را چگونه اندازه گیری کنیم؟ || دام و پت

تنها راه موثر برای تعیین اینکه آیا سگ تب دارد، اندازه گیری دمای سگ شما با استفاده از دماسنج سگ است. سگی که هنگام لمس احساس گرما می‌کند، لزوماً تب نمی‌کند، همچنین اگر گوش‌های سگتان داغ است، نباید وحشت کنید، زیرا دمای طبیعی سگ به طور مداوم بالاتر از دمای بدن انسان است. علائم قابل اعتمادتر تب سگ شامل بی حالی، کاهش اشتها، افزایش نفس نفس زدن و لرز است.

بسیاری از مردم نگران هستند که گرم شدن بینی نشان دهنده تب باشد. این یک افسانه است. دماغ سگ شما همیشه هنگام لمس گرم می شود، مگر اینکه سگ شما اخیراً بینی خود را لیسیده و آن را مرطوب کرده باشد. اغلب سگ ها بینی خود را اغلب می لیسند، به همین دلیل است که انتظار داریم بینی سگ سرد شود. اگر بینی سگ شما گرم است، به این معنی است که اخیراً بینی خود را لیس نزده است.

نحوه اندازه گیری دمای سگ

بهترین راه برای اندازه‌گیری دمای سگتان، استفاده از دماسنج دیجیتالی سریع‌خوان است. دماسنج را با یک لایه نازک روان کننده (مانند ژله نفتی) بپوشانید و دماسنج را تقریباً یک اینچ در مقعد سگ خود قرار دهید.

بهتر است این کار را با کمک یک دستیار انجام دهید، که می تواند سگ شما را ثابت نگه دارد و با پذیرایی یا نوازش حواس او را پرت کند. برخی از سگ‌ها دوست ندارند دمای بدنشان اندازه‌گیری شود، پس مراقب باشید که سگ شما در این فرآیند کسی را گاز نگیرد!

اگر سگ شما کنترل دمای مقعدی را تحمل نمی کند، می توانید از دماسنج شنیداری (گوش) استفاده کنید. متاسفانه دقت این دماسنج ها کمتر از دماسنج های مقعدی است. با این حال، اگر مطمئن نیستید که دمای سگتان طبیعی است یا خیر، دمای گوش می تواند مفید باشد.

چرا سگ ها فرار می کنند؟

چه زمانی باید به دامپزشک مراجعه کرد؟

دمای طبیعی سگ بین 99.5-102.5 درجه است. اگر دمای سگ شما در این محدوده است، لازم نیست نگران باشید یا به دنبال مراقبت های دامپزشکی باشید، مگر اینکه سگ شما علائم دیگری از بیماری را نشان دهد.

اگر دمای سگ شما در یک درجه از محدوده طبیعی است و در غیر این صورت طبیعی عمل می کند، یک یا دو ساعت صبر کنید و سپس دمای سگ خود را دوباره بگیرید. دمای پایین یا بالا دائمی و قابل تکرار نیاز به تماس با دامپزشک را دارد، اما دما فقط یک عکس فوری در زمان است و زمانی که دمای سگ خود را دوباره بررسی می‌کنید، غیرمعمول نیست که یک قرائت معمولی بدست آورید.

اگر دمای سگ شما زیر 98 درجه یا بالای 103.5 درجه است، باید در اسرع وقت به دامپزشکی مراجعه کنید. برای راهنمایی با دام و پت تماس بگیرید.

به طور مشابه، اگر سگ شما به طور مشهودی بیمار است (بی حال، غذا نمی خورد، استفراغ، اسهال و غیره دارد)، حتی اگر دمای سگ شما طبیعی است، باید به دامپزشک مراجعه کنید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا