گربه ها

تائورین برای گربه های خانگی

اگر شما هم صاحب یک گربه خانگی هستید، احتمالاً این مسئله را شنیده اید که دامپزشک های حیوانات خانگی، مطالبی در مورد تائورین برای گربه های خانگی ذکر کرده اند. اما تائورین دقیقا چیست و چرا برای گربه های خانگی اینقدر اهمیت دارد؟ ما در این مقاله قصد داریم به شما کمک کنیم تا آنچه را که باید در مورد تائورین بدانید تا بتوانید گربه خانگی خود را سالم نگه دارید، به دست آورید.

به طور خلاصه، باید بدانید که تائورین، یک آمینو اسید است. اسید های آمینه، واحد های سازنده پروتئین ها هستند. این اسید آمینه، فقط در پروتئین های حیوانی یافت می شود. در مورد گربه ها، اسید آمینه تائورین، یک اسید آمینه ضروری به حساب می آید که باید تامین شود‌.

به طور کلی، باید این نکته را بدانید که آمینو اسیدهای ضروری را باید از رژیم غذایی دریافت کرد. زیرا موجودات، نمی توانند آن ها را در بدن خود سنتز کنند. گربه ها نمی توانند تائورین تولید کنند و این امر، این اسید آمینه را به یک آمینو اسید ضروری برای آن ها تبدیل کرده است.

اسید آمینه تائورین، اولین بار در دهه 1980 به عنوان یک اسید آمینه ضروری برای گربه ها طبقه بندی شد. از آن زمان، تمام غذاهای تجاری گربه ها، با تائورین غنی سازی می شوند.

آیا اسید آمینه تائورین برای گربه ها خوب است؟

کاملا! تائورین در بسیاری از عملکردهای بدن گربه ها، از جمله موارد زیر، دخیل هستند:

  • گوارش
  • رشد جنین
  • بارداری گربه ها
  • عملکرد صحیح ماهیچه قلب
  • عملکرد طبیعی و موثر سیستم ایمنی

بنابراین، به عنوان صاحب حیوان خانگی، شما باید نسبت به تامین تائورین گربه خانگی تان، اقدام کنید. اگر درباره انتخاب مکمل های مناسب جهت تامین تائورین برای گربه خانگی تان، سوالی دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

منابع تامین تائورین برای گربه های خانگی

تائورین برای گربه های خانگی || دام و پت

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که تائورین، فقط در پروتئین های حیوانی یافت می شود. منابع خوب این اسید آمینه، شامل مرغ و گوشت گاو است. علاوه براین، تمام غذاهای رایج تجاری مخصوص گربه های خانگی با اسید آمینه تائورین غنی می شوند.

مقدار تائورین موجود در غذای گربه، در غذاهای مرطوب و خشک، با یکدیگر متفاوت است. پردازش حرارتی مورد نیاز برای تولید غذای خشک گربه، باعث کاهش مقدار تائورین در این نوع از غذاها می شود. بنابراین، مقدار تائورین در غذای مرطوب گربه نسبت به غذای خشک بیشتر است. بنابراین، برای انتخاب یک مکمل مناسب برای گربه خانگی تان، بهتر است با یک دامپزشک مشورت کنید‌.

به طور کلی، بدن گربه ها، تائورین را به سرعت متابولیزه می کند. بنابراین گربه ها باید هر روز مقداری تائورین را از طریق رژیم غذایی خود مصرف کنند.

واربل در گربه چه علائمی دارد؟

علائم کمبود تائورین در گربه های خانگی

با توجه به عملکردهای فراوان تائورین در بدن گربه های خانگی، کمبود تائورین در این حیوانات، عوارض قابل توجهی را به همراه خواهد داشت. با این حال، ابتدا باید مشخص شود که چرا گربه های خانگی، دچار کمبود تائورین می شوند. به طور خلاصه، می توان گفت که نوع رژیم غذایی، علت اصلی بروز این کمبود است.

گربه هایی که رژیم های خانگی بدون پروتئین حیوانی کافی می خورند، در معرض خطر بالای کمبود تائورین هستند. همچنین، گربه هایی که غذای سگ را مصرف می کنند، ممکن است دچار کمبود تائورین شوند. زیرا بیشتر غذاهای سگ موجود در بازار، حاوی تائورین کافی نیست.

علاوه براین، بیماری زمینه ای، یکی دیگر از علل کمبود تائورین در گربه های خانگی است. به طور کلی، علائم کمبود تائورین، بسیار آهسته ایجاد می شود و از چند ماه تا چند سال طول می کشد تا آشکار شود. اکنون که می دانید چرا گربه ها دچار کمبود تائورین می شوند، اجازه دهید توضیح دهیم که این کمبود، چه عوارضی را در بدن گربه های خانگی ایجاد می کند. از جمله این عوارض، عبارت اند از:

مشکلات گوارشی

تائورین برای گربه های خانگی || دام و پت

تائورین در نمک های صفراوی یافت می شود که در کبد تولید می شود و به هضم و گوارش غذاهای مصرفی در گربه ها کمک می کند. کمبود تائورین منجر به بروز مشکلات گوارشی می شود.

دژنراسیون مرکزی شبکیه گربه

تائورین به حفظ سلامت شبکیه کمک می کند. با کمبود تائورین، سلول‌های داخل شبکیه، که به نام گیرنده‌های نوری شناخته می شوند، شروع به تخریب می‌کنند. این تخریب غیر قابل برگشت است و منجر به نابینایی گربه های خانگی می شود.

کاردیومیوپاتی متسع

کاردیومیوپاتی متسع (DCM) زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های قلب بزرگ و شل می ‌شوند. این شرایط، باعث می ‌شود که قلب نتواند خون را به اندازه کافی به بدن پمپ کند. کمبود تائورین ماهیچه های قلب را ضعیف می کند و منجر به بروز اختلال DCM می شود. DCM بدون مدیریت و درمان، در نهایت منجر به بروز نارسایی احتقانی قلب می شود. علائم عمده بیماری قلبی، شامل ضعف و کاهش اشتها است.

اخیراً (در دهه 1980)، کمبود تائورین با نوعی بیماری قلبی – کاردیومیوپاتی متسع (DCM) مرتبط دانسته شده بود. تصور می‌ شود که تائورین در سلول‌های ماهیچه قلب، به حفظ غلظت کلسیم و سایر ذرات باردار در دو طرف غشای سلولی، در محدوده متعادل، کمک می ‌کند. بدون وجود تائورین کافی، عضله قلب نمی تواند به طور طبیعی منقبض شود، که این وضعیت در نهایت منجر به نارسایی احتقانی قلب می شود.

چرا معده گربه من صدای می دهد؟

عوارض مربوط به بارداری و رشد جنین

وجود تائورین برای تجربه یک بارداری طبیعی در گربه ها ضروری است. گربه های مادری که با کمبود تائورین مواجه هستند، نمی توانند مواد مغذی کافی برای بچه گربه های متولد نشده خود فراهم کنند. پس از تولد، بچه گربه هایی که از مادران مبتلا به کمبود تائورین متولد می شوند، رشد ضعیف و تاخیری خواهند داشت. همچنین، وزن آن ها در هنگام تولد، پایین خواهد بود.

تشخیص کمبود تائورین در گربه های خانگی

کمبود تائورین در گربه های خانگی، همیشه به راحتی قابل تشخیص نیست. اگر گربه خانگی شما با هر یک از عوارض ناشی از کمبود آمینو اسید تائورین رو به رو شده است، حیوان خانگی خود را برای انجام آزمایشات تشخیصی، نزد یک دامپزشک با تجربه ببرید.

تشخیص کمبود تائورین در گربه های خانگی، یک فرآیند تخصصی است. دامپزشک حیوان خانگی شما، سوالات مفصلی را در مورد سابقه سلامتی گربه خانگی تان، به خصوص رژیم غذایی آن، از شما خواهد پرسید. از جمله این سوالات، عبارت اند از:

  • آیا گربه خانگی شما غذای سگ مصرف می کند؟
  • آیا به گربه خانگی خود غذای تجاری گربه می دهید؟
  • چه علائمی را مشاهده کرده اید و اولین بار چه زمانی متوجه بروز آن ها شدید؟
  • آیا گربه خانگی شما به مبلمان برخورد می کند، به گونه ای که در بینایی خود مشکل دارد؟
  • آیا گربه خانگی شما از رژیم غذایی خانگی استفاده می کند؟ اگر چنین است، چه موادی در رژیم غذایی آن ها وجود دارد؟

معاینه فیزیکی، شامل یک بررسی جامع در تمام سیستم های فیزیولوژیک بدن گربه خانگی شما، به ویژه قلب و چشم، خواهد بود. برای معاینه قلب، دامپزشک حیوان خانگی شما از نزدیک به ضربان قلب و ریتم گربه خانگی تان گوش می دهد. آزمایشات اضافی قلب، مانند عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه و الکتروکاردیوگرام، اطلاعات بیشتری در مورد عملکرد قلب گربه خانگی شما ارائه خواهد داد.

برای معاینه چشم، دامپزشک حیوان خانگی شما از نزدیک به شبکیه چشم گربه، که در پشت چشم قرار دارد، نگاه می کند. آن ها به دنبال هرگونه نشانه ای از آسیب شبکیه خواهند بود. فراتر از معاینه فیزیکی، دامپزشک حیوان خانگی شما چند نمونه خون برای انجام تست های معمول خونی تهیه می کند و به طور خاص سطح تائورین را اندازه خواهد گرفت.

اگر گربه خانگی شما کمبود تائورین داشته باشد، دامپزشک مکمل تائورین را تجویز می کند. مصرف این مکمل، می تواند مادام العمر باشد. دوز مصرفی، توسط دامپزشک‌ تعیین خواهد شد.

مکمل های تائورین مناسب برای گربه های خانگی

تائورین برای گربه های خانگی || دام و پت

تنها راه برای جبران کمبود آمینو اسید تائورین در گربه های خانگی، مصرف مکمل است. مکمل‌های تائورین در فرمول‌های مختلفی وجود دارند. به عنوان مثال، مکمل های تائورین پودری و همچنین کپسول ها، قرص ها و ژل های تائورین وجود دارد. مکمل های تائورین، بدون نسخه در دسترس هستند.

با این حال، این محصولات توسط FDA نظارت نمی شوند، و بنابراین نیازی به انجام آزمایش های دقیق برای تعیین ایمنی و اثربخشی آن ها وجود دارد. در واقع، به همین علت، برای انتخاب یک مکمل تائورین مناسب، باید با یک دامپزشک مشورت کنید. دامپزشک، برند و دوز مناسب برای حیوان خانگی شما را تعیین خواهد کرد‌.

علاوه براین، درباره مصرف تائورین در گربه های خانگی، شما باید به نکات زیر توجه داشته باشید:

آسیب شبکیه ناشی از کمبود تائورین، وضعیتی غیر قابل برگشت است. مصرف این مکمل ممکن است کاهش توانایی بینایی را کند یا متوقف کند، اما نمی تواند آن را جبران کند.آسیب قلبی ناشی از کمبود تائورین نیز غیر قابل برگشت است. مصرف مکمل، ممکن است به کند کردن اختلال عملکرد عضله قلب کمک کند.

به غیر از آسیب شبکیه و قلب، مصرف مکمل تائورین ممکن است سایر علائم کمبود را جبران کند. البته اگر کمبود به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، می توانید امیدوار باشید که با مصرف مکمل های مناسب، وضعیت گربه خانگی‌ تان را بهبود ببخشید. بنابراین، تشخیص زودهنگام مشکلات گربه های خانگی، اهمیت فوق العاده زیادی دارد‌.

ترشحات چشم در گربه نشان دهنده چیست؟

اهمیت تائورین در گربه های خانگی

به طور کلی، باید به این نکته توجه داشته باشید که کمبود اسید آمینه تائورین، می تواند عواقب جدی به همراه داشته باشد. اولین بیماری که به عنوان اختلال ناشی از کمبود تائورین تشخیص داده شد، دژنراسیون مرکزی شبکیه (CRD) نام دارد. تائورین نقش مهمی در ساختار سلول های میله ‌ای و مخروطی در شبکیه چشم و همچنین در بافت زیرین، تاپتوم لوسیدوم، ایفا می‌کند.

سلول های میله ای و مخروطی، طول ‌موج ‌های مختلف نور را به تکانه ‌های عصبی تبدیل می‌کنند که به مغز فرستاده می‌شوند و tapetum lucidum نور را در داخل چشم منعکس می‌ کند و حس بینایی گربه ‌ها را، به ویژه در شب، تنظیم می ‌کند. از آن جایی که این ساختارها به علت کمبود تائورین تخریب می شوند، بینایی گربه خانگی، شروع به از بین رفتن می کند.

این تغییرات برگشت پذیر نیستند، اما اگر به اندازه کافی زود تشخیص داده شوند، مصرف مکمل تائورین می تواند درصد بینایی را که در گربه خانگی‌ تان باقی مانده است، در همان سطح حفظ کند.

مکمل های غذایی (معمولاً 250 میلی گرم تائورین که دو بار در روز به صورت خوراکی داده می شود) می توانند کاردیومیوپاتی اتساع یافته ناشی از کمبود تائورین را، به این شرط که این بیماری زود تشخیص داده شود، جبران کنند. کمبود تائورین همچنین می تواند منجر به نارسایی در تولید مثل، رشد نامناسب در بچه گربه های تازه متولد شده از گربه های مادر مبتلا به کمبود تائورین و اختلالات گوارشی شود.

اگر‌ سوالات بیشتری درباره نقش تائورین در حفظ سلامتی گربه های خانگی و نیز مکمل های مناسب برای رفع کمبود تائورین در این حیوانات دارید، با یک دامپزشک از دام و پت ‌تماس بگیرید و با او مشورت کنید.

چگونه از گربه در فحلی مراقبت کنیم؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/https://www.petmd.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا