سگ ها

بینایی سگ

هر آنچه که در مورد بینایی سگ ها باید بدانید.

برای مدت طولانی تصور می شد که بینایی سگ شبیه بینایی انسان است. اما در حال حاضر ما می دانیم که این موضوع درست نیست. وقتی سگ ها به اطراف خود نگاه می کنند، ممکن است دقیقاً آنچه را که ما می بینیم نبینند. اما آنها از تمام حواس خود استفاده می کنند تا در دنیایی پر جنب و جوش و رنگارنگ زندگی کنند.

بینایی سگ: درک آناتومی چشم

چشم سگها از نظر ساختاری بسیار شبیه به چشم انسان است. قسمت رنگی عنبیه است که مردمک دور تیره را احاطه کرده و میزان عبور نور را از آن دهانه کنترل می کند. در مرحله بعد، نور از طریق عدسی عبور می کندو یک تصویر واضح را بر روی سلول های حساس شبکیه پخش می کند.

سلولهای شبکیه در دو نوع مخروطی و میله ای وجود دارند. به طور کلی، مخروط ها هنگامی که نور کافی وجود دارد، رنگ را تشخیص می دهند. میله ها حرکت را تشخیص می دهند و می توانند با حداقل نور (اتاقهای تاریک یا شب) کار کنند. همه این اجزا توسط قرنیه پوشیده شده که گنبدی شفاف است و جلوی چشم را در سگ و انسان محافظت می کند.

همچنین تفاوت های ساختاری مهمی بین چشم سگ و چشم انسان وجود دارد:

 1. غشای تحریک کننده است که معمولاً پلک سوم نامیده می شود، که سگها دارند و انسانها ندارند. این یک بافت اضافی در پشت پلک پایین است که به محافظت از چشم در برابر آسیب کمک می کند.
 2. در پشت شبکیه چشم سگها چیزی به نام tapetum lucidum دارند. یک لایه بازتابنده که در شرایط کم نور، نور را به شبکیه باز می گرداند تا به بهبود بینایی کمک کند. در شب می توانید این را به عنوان یک بازتاب سفید یا آبی از چشم ها در هنگام تابش نور به آنها ببینید. برخی از سگها به ویژه آنهایی که چشم آبی دارند ممکن است فاقد یک tapetum lucidum باشند و بنابراین پدیده “قرمزی چشم” را در عکسها، مانند برخی دیگر، تجربه می کنند.

حقایق و سوالات مهم بینایی سگ

هر آنچه که در مورد بینایی سگ ها باید بدانید. | دام و پت

در حالی که انسانها موجوداتی بسیار بصری هستند، سگها برای حرکت در جهان بیشتر به ترکیبی از حواس بویایی، شنوایی و بینایی وابسته هستند. اما این بدان معنا نیست که سگ ها در مورد تجربه جهان اطراف خود در شرایط نامطلوبی قرار دارند. گوش های تیز و حس بویایی آنها بیش از هر گونه نقص بینایی در درک یا تیز شدن رنگ جبران می کند. چشم سگ همچنین می تواند به راحتی حرکت را تشخیص داده و در نور کم بهتر ببیند، دو اقتباس که در تاریخ تکاملی آنها به عنوان شکارچیان سحر و غروب مهم بود.

چگونه غذای خانگی سگ درست کنیم؟

آیا سگ ها دید در شب دارند؟

در یک اتاق سیاه و سفید، شما و سگ خود هیچ چیزی را نخواهید دید. با این حال، سگ ها در نور کم بهتر از مردم می بینند. این به این دلیل است که آنها سلول های میله ای بیشتری در شبکیه چشم خود برای جذب نور دارند. انسان دارای سلولهای مخروطی بیشتری در شبکیه چشم خود است که برای تشخیص رنگ در طول روز عالی است اما در نور کم عملکرد ضعیفی دارد. در سگها، tapetum lucidum – یک سطح بازتابنده در پشت شبکیه – همچنین به سلولهای میله ای کمک می کند تا بیشتر نور موجود را جذب کنند. سگها در تاریکی مطلق بهتر از انسان نمی بینند اما در نور کم نور ماه یا اتاق تاریک بهتر می بینند.

آیا سگها می توانند رنگ را ببینند؟ آیا سگها کوررنگ هستند؟

بله، سگها رنگ را می بینند. با این حال، طیف رنگ آنها کوچکتر و کمتر پر جنب و جوش تر از آن چیزی است که اکثر مردم می توانند ببینند. دلیل این امر این است: در شبکیه، سلول های مخروطی وظیفه تشخیص رنگ را بر عهده دارند. انسانها دارای سه نوع (قرمز، آبی و زرد) هستند که با ترکیب همه رنگهای طیف بصری ما را تشکیل می دهند. این حالت به عنوان بینایی سه رنگ شناخته می شود. سگها، مانند بسیاری دیگر از پستانداران، فاقد سلولهای مخروطی تشخیص قرمز هستند و فقط می توانند از قسمتهای زرد تا بنفش رنگین کمان از جمله رنگهای آبی و سبز را ببینند. این حالت دید دوگانه نامیده می شود و با آنچه افراد کور رنگ قرمز-سبز می بینند قابل مقایسه است. سگها همچنین ممکن است نتوانند به خوبی مردم غنای رنگ را ببینند.

سگها تا کجا می توانند ببینند؟

هر آنچه که در مورد بینایی سگ ها باید بدانید. | دام و پت

حیوان خانگی شما در تشخیص حرکت حتی در فواصل دور نیز بسیار خوب عمل می کنند. با این حال، بینایی آنها محدود است. وضوح بینایی یعنی وضوح تصاویر در فاصله معین. به عنوان مثال، بینایی 20/20 بدین معنی است که شما می توانید اشکال پیچیده را با استاندارد انسانی تعیین شده تشخیص دهید. تخمین زده می شود که سگها بینایی 20/75 دارند، به این معنی که آنها باید 20 فوت فاصله داشته باشند تا جزئیاتی را که اکثر مردم در 75 فوت می بینند تشخیص دهند. برخی از نژادها، از جمله ژرمن شپردز، روتویلر، و شنیوزر مینیاتوری بیشتر از سایر نژادها نزدیک بین هستند. به طور معمول این بر نحوه تعامل آنها با مردم و محیط آنها تأثیر نمی گذارد.

آیا سگها عمق دارند؟

درک عمق عبارت است از توانایی درک فاصله بین اجسام و مشاهده آنها در سه بعد. هم در انسان و هم در سگ، این امر با همپوشانی زمینه های بینایی هر دو چشم امکان پذیر است. مردم به طور کلی حدود 120-140 درجه همپوشانی دارند (از 200 درجه بینایی که در آن 360 یک دایره کامل است) اما سگها فقط حدود 30-60 درجه همپوشانی دارند، به این معنی که درک عمق سگ در حدود نیمی از حد حاد است. انسان.

از آنجا که سر سگ ها دارای اشکال مختلف است، درک عمق بین نژادها متفاوت است. نژادهای بینی بلند مانند تازی ها نسبت به سگهایی با صورت کوتاهتر و چشمهای رو به جلو مانند Pugs درک عمق کمتری دارند. مبادله یک میدان دید پیشرفته است. چشم های کنار سر به سگ ها اجازه می دهد تا بیشتر از جهان را به طور همزمان و تا 270 درجه ببینند.

بینایی گربه در مقابل سگ: تفاوت های کلی

هر آنچه که در مورد بینایی سگ ها باید بدانید. | دام و پت

به طور کلی، بینایی گربه و سگ بسیار شبیه است. اما چند تفاوت کلیدی وجود دارد که تا حد زیادی به تمایز رفتاری سگ و گربه مربوط می شود. اولین چیزی که ممکن است هنگام مقایسه چشم سگ و چشم گربه به آن توجه کنید این است که مردمک مردمک مردمک عمودی دارند در حالی که یک سگ گرد یک مردمک دارد. این نظریه وجود دارد که این ممکن است به این دلیل باشد که گربه ها شکارچیان کمین هستند، زیرا شکل ممکن است در تشخیص عمق و حرکت کمک کند. گربه ها حتی از سگ ها نزدیک بینتر هستند، این منطقی است زیرا بینایی تیز بین نزدیکتر برای شکارچیانی است که منتظر حمله هستند. گربه ها برای افزایش دقت این ضربه، مجهز به درک عمق بهتری هستند. به نظر می رسد سگ ها تشخیص رنگ بهتری نسبت به گربه ها دارند.

مشکلات رایج بینایی سگ

اکثر مشکلات بینایی سگ موقتی بوده و به راحتی توسط دامپزشک قابل درمان است. اما این بدان معنا نیست که شما باید مشکلات احتمالی چشم را کنار بگذارید یا درمان را به تعویق بیندازید. چشمها حساس و غیر قابل تعویض هستند، بنابراین در صورت داشتن هر گونه نگرانی، ضروری است که دامپزشک سگ خود را معاینه کند.

در اینجا برخی از رایج ترین مشکلات چشمی سگ ها وجود دارد:
 • اسکلروز عدسی. اسکلروز عدسی یا تیرگی نرم عدسی در سگ ها با افزایش سن طبیعی است. مشکلی ایجاد نمی کند و نیازی به درمان ندارد.
 • زخم قرنیه. خراش یا سوزش در پوشش چشم. معمولاً به راحتی توسط یک دامپزشک با دارو درمان می شود، اما می تواند مزمن شود، به ویژه در نژادهای کوتاه صورت (براکسیفالی).
 • آنتروپیون و اکتروپیون. غلتیدن به داخل یا خارج (به ترتیب) پلک. این می تواند قرنیه را تحریک کند.
 • خشکی چشم. هنگامی که سگها به اندازه کافی مایع اشک تولید نمی کنند، مواد روی چشم تجمع می یابد. اصطلاح پزشکی برای این بیماری کراتوکونژکتیویت سیکا (KCS) است. بسته به علت، با قطره چشم یا قرص های روزانه مادام العمر درمان می شود.
 • چشم گیلاس. پلک سوم مزمن بالا که در بالای پلک پایین قابل مشاهده است. این بیشتر در سگهای کوتاه صورت رایج است. بسته به علت، شدت و مدت زمان ممکن است از نظر پزشکی یا جراحی درمان شود.
 • آب مروارید. هنگامی که عدسی چشم به طور فزاینده ای مات می شود و باعث تاری دید می شود. درست مانند افراد دیگر، سگ ها می توانند برای از بین بردن لنز آسیب دیده و بازیابی بینایی عمل جراحی آب مروارید انجام دهند. برخی آب مرواریدها در اثر بیماریهایی مانند دیابت ایجاد می شوند.
 • رنگ آمیزی اشک. اگرچه واقعاً بیماری چشم نیست، اما بسیاری از سگها زیر چشم دچار لکه مرطوب می شوند. این به دلیل آموزش ناکارآمد یا ناقص مجاری اشک است. رنگ آمیزی اشک می تواند منجر به عفونت پوست اطراف چشم شود. پاک کردن ملایم منطقه به طور روزانه با یک پارچه نرم تمیز می تواند خطر عفونت را کاهش دهد.

تربیت سگ گله و راهکارهای آموزشی آن را یادبگیرید.

چگونه از چشم سگ خود محافظت کنیم؟

هر آنچه که در مورد بینایی سگ ها باید بدانید. | دام و پت

مهمترین کاری که می توانید برای محافظت از چشم سگ خود انجام دهید این است که در صورت نگرانی بلافاصله آنها را نزد دامپزشک ببرید. علائم رایج یک مشکل عبارتند از:

 • مالش
 • چشمک زدن
 • ترشح
 • بالا رفتن پلک سوم و قرمزی

علائم متداول از دست دادن بینایی عبارتند از:

 • مردد بودن در پریدن روی اسباب و اثاثیه
 • برخورد با وسایل و چشمک زدن در زیر نور خورشید.

هر یک از این علائم به این معنی است که دامپزشک باید چشم سگ شما را ارزیابی کند. زمان یکی از عوامل موثر در درمان مشکلات چشمی است. هرچه بیشتر منتظر ارزیابی سگ خود توسط دامپزشک باشید، خطر آسیب دائمی بیشتر است.

به یاد داشته باشید، دامپزشک معمولی شما می تواند یک معاینه کامل چشم پزشکی انجام دهد و دارو یا درمان مناسب را ارائه دهد. گاهی اوقات یک چشم پزشک دامپزشکی دارای مجوز هیئت مدیره برای رسیدگی کامل به مشکل یا ارائه راه حل مورد نیاز است. اما تا زمانی که به طور منظم معاینات خود را انجام می دهید و دامپزشک خود را به محض مشاهده هرگونه مشکل احتمالی چشم مطلع می کنید، سلامت چشم و بینایی سگ شما باید در دستان خوبی باشد.

سخن آخر

مشکلات چشمی کمتر رایج و مخصوص نژاد وجود دارد که می تواند سگ ها را تحت تاثیر قرار دهد، از جمله انواع مختلف نابینایی. اگر سگی با نژاد خالص خریداری می کنید، مهم است که در صورت داشتن مشکلات چشمی نژاد، چشمان آنها یا ژن های آنها مورد آزمایش قرار گیرد.

بیماری لایم در سگ ها و عارضه خطرناک آن را بشناسید.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-health/dog-vision-all-the-facts-you-need-to-know/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا