سگ ها

بیماری کبد در سگ ها

بیماری کبد در سگ ها نسبتاً شایع است. انواع و اقسام مختلف بیماری کبدی در سگ ها می تواند وجود داشته باشد. علائم اولیه شامل بی حالی، کاهش اشتها و کاهش وزن است. علائم مرحله پیشرفته شامل زردی و اتساع شکم است. ویزیت سالانه دامپزشکی می تواند به تشخیص زودهنگام بیماری کبد کمک کند. کبد بر بیشتر فرآیندهای شیمیایی بدن، از کمک به هضم تا حذف سموم از خون، تأثیر می گذارد. با توجه به نقش برجسته و متنوع آن در حفظ سلامت حیوان، بیماری کبد در سگ ها نسبتاً شایع است.

هم عوامل ژنتیکی و هم عوامل محیطی می توانند بر کبد تأثیر منفی بگذارند و باعث بیماری شوند. بسته به شدت و علت زمینه ای، دامپزشکان می گویند که بسیاری از سگ های مبتلا به بیماری کبدی می توانند زندگی طولانی و سالمی داشته باشند. تشخیص زودهنگام بیماری کبد در سگ ها، پیش آگهی را بهبود می بخشد، و بر اهمیت قرار ملاقات های منظم دامپزشکی تاکید می کند.

بیماری کبد چیست؟

کبد به عنوان بزرگترین اندام شکم، وظیفه انجام بسیاری از عملکردهای بیوشیمیایی حیاتی را بر عهده دارد. دکتر هیونمین کیم، دامپزشک می گوید: “پروتئین های مهمی را تولید می کند که برای لخته شدن لازم است، سموم را از خون دفع می کند، داروها و منابع انرژی را متابولیزه می کند، اسیدهای صفراوی را تولید می کند که برای هضم لازم هستند، و ویتامین ها، مواد معدنی و گلیکوژن را ذخیره می کند.”

از آنجایی که کبد نقش اصلی در فرآیندهای مختلف در بدن را دارد، این بیماری می تواند به طرق مختلف ظاهر شود. برخی از شایع ترین اختلالات کبدی در سگ ها عبارتند از:

هپاتیت مزمن یا التهاب کبد. این همان هپاتیت عفونی سگ سگ نیست، که توسط آدنوویروس سگ سگ 1 (CAV-1) ایجاد می شود و با واکسن قابل پیشگیری است.

شانت پورتوسیستمیک مادرزادی (AKA liver shunt) یک نقص مادرزادی است که در سگ های جوان دیده می شود. زمانی اتفاق می افتد که جریان خون از کبد (جایی که سموم خارج می شوند) دور می زند و در نتیجه سموم تجمع می یابد. سگ های مسن معمولاً شکل اکتسابی شانت کبدی دارند که ناشی از فشار خون بالا یا سیروز است.

سرطان کبد. تومورهای اولیه از کبد و تومورهای ثانویه از سایر قسمت های بدن منشا می گیرند. از این میان، تومورهای ثانویه شایع تر هستند.

آسیب حاد کبدی توسط سموم خاص یا عفونت های ناشی از اشکال مختلف باکتری ها، ویروس ها، انگل ها یا قارچ ها ایجاد می شود.

در حالی که همه سگ ها ممکن است به بیماری کبد مبتلا شوند، برخی از نژادها مستعدتر هستند. به عنوان مثال، هپاتیت مزمن بیشتر در نژادهایی مانند بدلینگتون تریر، لابرادور رتریور، کوکر اسپانیل، دوبرمن پینچر، اسکای تریر، پودل استاندارد، اسپرینگر اسپانیل، چیهواهوا، مالتی و وایت تریر وایت هایلند دیده می شود. دکتر متیو اشمیت، دامپزشک با تخصص BluePearl و بیمارستان اورژانس حیوانات خانگی در اسپرینگ، تگزاس، می‌گوید نژادهای دیگر، مانند یورکشایر تریر، مینیاتور اشناوزر، کایرن تریر، و مالتیز، بیشتر با شنت پورتوسیستمیک متولد می‌شوند.

بیماری کبد می تواند منجر به تعدادی از علائم ناخوشایند شود، اما به طور کلی دردناک نیست. با این حال، برخی از سرطان های کبد می توانند دردناک شوند. همچنین، در نارسایی شدید کبدی در مرحله نهایی، مایع ممکن است در شکم جمع شود و باعث اتساع و ناراحتی شود.

چه چیزی باعث بیماری کبد در سگ می شود؟

بیماری کبد در سگ ها | دام و پت

برای بسیاری از انواع بیماری های کبدی در سگ ها، دامپزشکان قادر به تعیین علت نیستند. با این حال، چندین متغیر شناخته شده است که نقش دارند.

گاهی اوقات ژنتیک یک عامل است، همانطور که در مورد شانت کبدی وجود دارد. هپاتیت مزمن نیز می تواند تحت تأثیر ژن ها باشد. دکتر جاناتان لیدبری، استادیار طب داخلی حیوانات کوچک در دامپزشکی و علوم زیست پزشکی در دانشگاه A&M تگزاس در کالج استیشن می گوید: برخی از نژادها از نظر ژنتیکی مستعد تجمع مس در کبد هستند که می تواند منجر به هپاتیت مزمن شود.

با این حال، استعداد ژنتیکی تنها مورد توجه نیست. لیدبری که دارای گواهینامه پزشکی داخلی دامپزشکی است، می‌گوید هپاتیت مزمن می‌تواند به دلیل برخی سموم، عفونت‌ها و احتمالاً حمله اشتباه سیستم ایمنی به کبد ایجاد شود. با این حال، برای بسیاری از سگ‌ها، علیرغم انجام تحقیقات تشخیصی کامل، علت دقیق هپاتیت مزمن مشخص نشده است.

علل سرطان کبد در سگ‌ها ناشناخته است، اما به نظر می‌رسد که تریرهای اسکاتلندی در معرض خطر بیشتری قرار دارند، به خصوص اگر در ابتدا هپاتوپاتی واکوئلی داشته باشند، وضعیتی که در آن حفره‌های پر از مایع (واکوئل‌ها) در کبد ظاهر می‌شوند.

داروها، از جمله داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی، آنتی بیوتیک های خاص، و داروی ضد تشنج فنوباربیتال می توانند گاهی اوقات به کبد آسیب برسانند. داروهای گیاهی یکی دیگر از دلایل مهم آسیب کبدی در سگ ها هستند.

دامپزشکان همچنین مصرف سمومی مانند زایلیتول، نخل ساگو، جلبک سبز آبی و ایبوپروفن را به عنوان علل بالقوه بیماری کبد در سگ ها ذکر می کنند.

علل دیگر شامل عفونت‌های ویروسی، باکتریایی و قارچی مانند هپاتیت عفونی سگ، لپتوسپیروز، کوکسیدیوومیکوز و هیستوپلاسموز هستند. علاوه بر این، بیماری های غدد درون ریز مانند دیابت شیرین، هیپرآدرنوکورتیکیسم و ​​پرکاری تیروئید نیز می توانند باعث بیماری کبد شوند.

علائم بیماری کبد در سگ ها

بیماری کبد در سگ ها | دام و پت

علائم بیماری کبد در سگ ها بسته به علت زمینه ای متفاوت است. آنها همچنین می توانند به راحتی از دست بدهند.

علائم اولیه بیماری کبد در سگ ها

اولین علائم بالینی اغلب غیراختصاصی هستند و ممکن است با بسیاری از انواع دیگر بیماری رخ دهند. لیدبری می‌گوید: «این نشانه‌ها در ابتدا می‌توانند ظریف باشند و به راحتی از دست بدهند. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • بی حالی
 • کاهش اشتها
 • کاهش وزن
 • استفراغ
 • اسهال

بیماری پیشرفته کبد در سگ ها

لیدبری می‌گوید: «بیماری شدید (یا مزمن) کبد می‌تواند منجر به نارسایی کبد شود که می‌تواند طیف وسیعی از پیامدها و حتی منجر به مرگ شود. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • زردی (زردی چشم یا پوست)
 • اتساع شکم به دلیل تجمع مایعات
 • علائم عصبی مانند چرخیدن
 • مشکلات لخته شدن خون

تشخیص مشکلات کبدی در سگ ها

اشمیت که دارای گواهینامه هیئت مدیره در مورد سگ ها و گربه سانان است، می گوید: معاینه دامپزشکی اغلب اولین سرنخ ها را ارائه می دهد که کبد سگ شما ممکن است آسیب ببیند. “برای تایید این سوء ظن و برای تعیین وضعیت خاص بیماری به تشخیص های اضافی نیاز است.”

اولین قدم برای تایید بیماری کبد در سگ ها انجام آزمایش خون است. توجه به این نکته مهم است که سگ‌ها می‌توانند فعالیت آنزیم‌های کبدی را به دلیل بیماری‌های غیر کبدی افزایش دهند، و بنابراین، فقط به این دلیل که سگ فعالیت آنزیم‌های کبدی را افزایش داده است به این معنی نیست که بیماری کبدی مشکل اصلی است.

تصویربرداری تشخیصی با استفاده از اشعه ایکس یا اولتراسوند می تواند به تعیین نوع بیماری کبد کمک کند. گاهی اوقات انواع پیشرفته‌تر تصویربرداری، مانند اسکن توموگرافی کامپیوتری (CT) بسیار مفید است.

با این حال، برای تشخیص بیشتر انواع بیماری های کبدی، تجزیه و تحلیل میکروسکوپی بافت کبد مورد نیاز است. گاهی اوقات برای انجام این کار یک آسپیراسیون با سوزن ظریف انجام می شود و گاهی اوقات بیوپسی کبد مورد نیاز است.

درمان بیماری کبد در سگ ها

بیماری کبد در سگ ها | دام و پت

نوع درمان تجویز شده به بیماری زمینه ای بستگی دارد. هیچ دارو یا مکملی وجود ندارد که برای همه انواع بیماری های کبدی توصیه شود. مراقبت‌های حمایتی بخش مهمی از درمان است، به خصوص اگر امکان درمان علت زمینه‌ای یا معکوس کردن بیماری وجود نداشته باشد. مراقبت‌های حمایتی معمولاً شامل دادن داروها یا مکمل‌های تغذیه‌ای (آنتی اکسیدان‌ها) است که از کبد در برابر آسیب‌های اکسیداتیو محافظت می‌کنند و عوارض بیماری‌های کبدی را در صورت بروز درمان می‌کنند.» او اضافه می‌کند که این می‌تواند شامل مایع درمانی داخل وریدی برای کمک به حفظ هیدراتاسیون باشد.

رژیم درمانی – مانند محدودیت پروتئین – می تواند در برخی از موارد اما نه همه موارد بیماری کبد مفید باشد. بیشتر سگ‌ها، به جز سگ‌هایی که بیماری‌های شدید کبدی دارند، می‌توانند از رژیم غذایی و سبک زندگی عادی لذت ببرند.

دارو های بیماری

نمونه‌هایی از داروهای تجویز شده برای بیماری‌های کبدی شامل آنتی‌بیوتیک‌ها برای کاهش میزان آمونیاک در بدن سگ، دیورتیک‌ها برای کاهش تجمع مایع در شکم یا داروهای کاهش تهوع است. آنتی‌اکسیدان‌هایی که معمولاً به سگ‌های مبتلا به بیماری کبد داده می‌شوند عبارتند از: S-adenosylmethionine (SAM-e)، عصاره‌های خار مریم و ویتامین E.

هزینه درمان بیماری

هزینه های درمان بیماری کبدی متفاوت است. برخی از بیماری های کبدی تنها با چند صد دلار قابل تشخیص و درمان هستند. بیماری کبدی که نیاز به بستری طولانی مدت و یا جراحی دارد می تواند هزاران دلار برای تشخیص و درمان هزینه کند. برای مثال، ممکن است برای برداشتن سلول های سرطانی به جراحی نیاز باشد. علاوه بر این، “سگ متولد شده با شانت پورتوسیستمیک را می توان با جراحی برای ترمیم این نقص بسیار بهبود بخشید.”

پیش آگهی

اشمیت می گوید پیش آگهی متفاوت است و به علت زمینه ای بیماری کبد و مرحله تشخیص بستگی دارد. بسیاری از بیماران مبتلا به بیماری کبدی می توانند زندگی طولانی و کاملی داشته باشند. مانند بسیاری از مشکلات سلامتی، تشخیص زودهنگام اغلب پیش آگهی را بهبود می بخشد. به همین دلیل است که دامپزشک شما معاینات منظم و کارهای آزمایشگاهی را حتی در حیوانات خانگی به ظاهر سالم توصیه می کند.

پیشگیری

به غیر از عوامل ژنتیکی، دامپزشکان می گویند که برخی از اقداماتی است که می توانید برای جلوگیری از بیماری کبد در سگ خود انجام دهید:

دامپزشکان توصیه می کنند از سموم کبدی مانند زایلیتول که در غذاهایی مانند محصولات پخته شده بدون قند، آدامس و آب نبات یافت می شود، اجتناب کنید.

با دامپزشک خود در مورد واکسیناسیون برای هپاتیت عفونی سگ و (بسته به سبک زندگی سگ خود) برای لپتوسپیروز صحبت کنید.

دسترسی سگ خود را به گیاه نخل ساگو بردارید. لیدبری می‌گوید: «من به صاحبان سگ توصیه می‌کنم از تماس حیوانات خانگی‌شان با این گیاه اطمینان حاصل کنند و در صورت لزوم آن را از حیاط خود خارج کنند».

قرار ملاقات های معمول دامپزشکی را حفظ کنید. غربالگری سلامت با دامپزشک شما همچنین می تواند بیماری کبد را در مراحل اولیه تشخیص دهد که می تواند چشم انداز را بهبود بخشد.

بیماری کبد می تواند ثانویه به بسیاری از شرایط دیگر رخ دهد. این شامل:

 • پانکراتیت
 • بیماری های دستگاه گوارش
 • بیماری کوشینگ
 • دیابت شیرین
 • بیماری قلبی

خوشبختانه، بیماری کبدی ثانویه اغلب برگشت‌پذیر است اگر بتوان به شرایط اولیه رسیدگی کرد.

منبع
https://www.greatpetcare.com/dog-health/liver-disease-in-dogs/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا