اسب ها

بیماری چشم صورتی در اسب

بیماری چشم صورتی در اسب

اسب ها به داشتن چشم های بزرگ و زیبا معروف هستند. براق، روح انگیز. هر جفت چشم منحصر به اسب مورد نظر است. نگاه به چشم های اسب، نحوه ارتباط شما با آن ها، نحوه آشنایی با حیوان و شخصیت منحصر به فرد آن ها را تداعی می سازد. به همین دلیل، اگر چشم های یک اسب با مشکل مواجه شود، صاحب‌ آن اسب ناراحت و نگران خواهد شد. بیماری چشم صورتی در اسب ها، چندان با اختلال چشم صورتی در انسان ها، متفاوت نیست. به عنوان مثال، ممکن است به یاد داشته باشید که در دوران مدرسه، تعدادی از هم کلاسی هایتان به این اختلال مبتلا بودند. زیرا در کودکی، چندان به شستن دست ها و عدم لمس چشم، اهمیت نمی دادیم.

اما اسب ها چگونه به بیماری چشم صورتی مبتلا می شوند؟ همچنین، چگونه می توانید این مشکل چشمی را از بین ببرید؟ ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد بهبود این عفونت باکتریایی در اسب خود، اطلاعات بیشتری به دست بیاورید.

تعریف بیماری چشم صورتی در اسب

ملتحمه، پوشش مخاطی صورتی رنگ و حساس پلک ها است که اسکلرا را می پوشاند. بدین شکل از ورود میکروب ها به چشم جلوگیری کرده و چشم را با مخاط و اشک مرطوب می کند. چشم صورتی، که به ورم ملتحمه نیز معروف است، زمانی ظاهر می شود که ملتحمه، ملتهب و دچار آسیب شود.

اگر اسب شما ورم ملتحمه یا چشم صورتی دارد، به این معنی است که باکتری به چشم آن ها وارد شده اند. این آلودگی احتمالاً به این دلیل رخ داده است که اسب به علت تماس با باد، گرد و غبار یا مگس ها، چشم خود را با زانوی خود خراشیده است.

علت بیماری چشم صورتی در اسب چیست؟

بیماری چشم صورتی در اسب | دام و پت

اسب ها می توانند بسیار شبیه بچه های کوچک انسان باشند: بی تجربه، بازیگوش، اما با امکان دچار شدن به سرماخوردگی و ابتلا به عفونت های مزمن. اسب شما ممکن است تا 1000 پوند وزن داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که آن ها به عفونت های باکتریایی دچار نشده و در برابر بیماری ها مقاوم اند.

دقیقا مانند ایجاد خراش و آسیب بر روی پوست، بیماری چشم صورتی در اسب نیز می تواند در اثر علل مختلفی به وجود بیاید. برخی از این علل، عبارت اند از:

 • تومورها
 • زخم پلک
 • ضربه به چشم
 • عدم تولید اشک
 • تغییر شکل پلک
 • هوای گرم و خشک
 • تحریک کننده های شیمیایی
 • انگل هایی مانند habronema
 • مگس صورت و سایر حشرات
 • عفونت های ویروسی یا باکتریایی
 • باد و گرد و غبار ( انتقال آلرژن ها به چشم های اسب)

با وجود اینکه بیماری ورم ملتحمه در اسب ها از طریق هوا منتقل نمی شود، اما باز هم مسری است. اگر یکی از اسب های شما به بیماری ورم ملتحمه یا چشم صورتی دچار شده است، برای پیشگیری از انتقال این بیماری به اسب های سالم، اسب بیمار را قرنطینه کنید.

چشم صورتی در اسب چگونه تشخیص داده می شود؟

بیماری چشم صورتی در انسان، با مشاهده تغییر رنگ اسکلرا بزرگ و سفید، قابل آشکار شدن است. در اثر ابتلا به این بیماری، چشم ما به معنای واقعی کلمه صورتی می شود. از آن جایی که در اسب ها، عنبیه های تیره و زیبای آن ها بیشتر بخش قابل مشاهده چشم را به خود اختصاص می دهند، تشخیص بیماری چشم صورتی در اسب، سخت تر است.

با این حال، علامت هایی وجود دارد که باید در مورد ورم ملتحمه در اسب، مراقب آن ها باشید باشید. به کمک بررسی این علائم، امکان تشخیص بیماری چشم صورتی اسب، ممکن است.

پس بررسی کنید که آیا اسب شما دارای علامت های زیر است یا نه:
 • ترشح بیش از حد اشک
 • حساسیت به گرد و غبار
 • حساسیت به نور و فرار از آن
 • تمایل به تکان دادن بیش از حد سر
 • سرخی و التهاب در اطراف لبه های چشم
 • تمایل به خاراندن صورت روی زانوها یا اشیای دیگر
 • مشاهده ترشحاتی که می توانند شفاف، زرد یا مخاطی باشند
 • داشتن پلک هایی که چشمک می زنند، تحریک می شوند، متورم شده یا کاملاً بسته می شوند

وجود هر یک از این علائم، به خصوص اگر به مدت طولانی در اسب باقی بمانند، می توانند به بیماری چشم صورتی مربوط باند.

ممکن است برای تشخیص التهاب و سرخی چشم اسب، نیاز باشد که دقیق تر و از نزدیک به چشم های این حیوان نگاهی بیندازید. اسب ممکن است در برابر نزدیک‌ شدن واکنش نشان دهد. اما اگر می توانید به چشم آسیب، نزدیک شوید، سعی کنید نگاه دقیق تری داشته باشید.

برای معاینه، شما می توانید از انگشت شست و سبابه یک دست خود استفاده کنید تا پلک ها را به آرامی از هم باز کرده و علائم نگران کننده را بهتر ببینید. اگر به غیر از التهاب پلک های اسب تان، مشکلات دیگری نیز در چشم های اسب خود مشاهده کردید، در اسرع وقت با دامپزشک تماس بگیرید. کبودی چشم ممکن است نشانه بیماری جدی تری باشد.

روند بهبود بیماری چشم صورتی در اسب ها

بیماری چشم صورتی در اسب | دام و پت

در صورتی که اسب شما به یک بیماری مبتلا شود، علاوه بر این که شما به عنوان صاحب حیوان خانگی، نگران خواهید شد، اسب شما نیز احساس ناراحتی خواهد داشت. در چنین مواقعی، می توان با انجام چند کار، به اسب در حفظ آرامش و تسریع روند بهبودی، کمک کرد.

خوشبختانه، شما می توانید نقشی فعال در بهبودی اسب خود داشته باشید. بیشتر موارد ابتلا به بیماری چشم صورتی، خفیف است. اما برخی از آنها پیشرفت کرده و نیاز به مراقبت های دامپزشکی دارند. با درمان مناسب، عفونت ها می توانند ظرف چند روز پس از شروع برطرف شوند.

برای کمک به رفع علائم بیماری چشم صورتی و سریع تر شدن روند بهبودی اسب خود، از  مایعات مخصوص شست و شوی چشم، که ضد میکروبی هستند، برای تمیز کردن و شستشوی آلودگی های چشم، استفاده کنید. محلول های چشمی ضد میکروبی، همچنین می توانند برای تسکین و کاهش علائم استفاده شوند. فقط مطمئن شوید که محل آسیب را مرتباً تمیز و پاکیزه نگه دارید.

برخی از فواید استفاده از این پاک کننده ها، عبارت اند از:

 • شستشو و تمیز کردن چشم ها
 • تسکین خارش و سوزش چشم
 • پاکسازی ترشحات داخل و اطراف چشم
 • تسکین چشم هایی که از حساسیت رنج می برند
 • پاکسازی لکه های اشک روی چشم ها یا گونه ها

درمان بیماری چشم صورتی در اسب ها

اگر مشکوک هستید که اسب شما به بیماری چشم صورتی مبتلا است، بسیار مهم است که فورا با دامپزشک تماس بگیرید. با این کار می توانید احتمال وجود سایر بیماری های چشمی جدی تر را رد کنید. هنگامی که دامپزشک تشخیص التهاب ملتحمه را تأیید کرد، احتمالاً کرم آنتی بیوتیک موضعی اسب، قطره چشم یا پماد را برای از بین بردن همه علائم عفونت تجویز می کند.

همراه با انجام برنامه های درمانی، حتماً شستشوی چشم اسب را دو بار در روز انجام دهید تا چشم در طول درمان تمیز و شفاف بماند.

اگر دامپزشک شما آنتی بیوتیک تجویز کرده است، حتماً کل دوره درمانی را ادامه دهید، حتی اگر به نظر می رسد همه سلامتی چشم های اسب، به حالت عادی برگشته است. آنتی بیوتیک ها به مرور بیماری را از بین می برند و متوقف کردن زودرس مصرف آن ها، می تواند منجر به زنده ماندن و تکثیر مجدد برخی از باکتری ها شود. به نوبه خود، این اتفاق می تواند آسیب بیشتری به چشم وارد کند.

قطره های چشمی بدون نسخه، تنها برای درمان بیماری چشم صورتی استفاده نمی شوند. با این حال، آنها می توانند به عنوان یک روش حمایتی برای آنتی بیوتیک ها، مفید باشند. با شست و شوی مکرر چشم و مراقبت مناسب، اسب شما ممکن است تنها در چند روز، بهبودی قابل توجهی را تجربه کند.

نحوه استفاده از قطره چشمی در اسب

بیماری چشم صورتی در اسب | دام و پت

استفاده از قطره های چشمی برای چشمان خودمان، باعث می شود که بسیاری از ما تکان خورده و واکنش نشان دهیم. در اسبی که احساس ناراحتی می کند، هر چیزی که به چشم آن ها نزدیک شود، یک علامت هشدار بزرگ خواهد بود. برای این منظور، شما نیاز به یک استراتژی برای استفاده از قطره چشم در اسب دارید.

اولین نکته این است که همیشه به آرامی حرکت کنید. برای سهولت استفاده از قطره های چشمی، باید زمان زیادی را صرف تعامل با صورت اسب خود کنید، به آرامی آن ها را نوازش کرده و به آن ها اطمینان دهید. اگر این کار را در زمان سالم بودن اسب نیز انجام داده باشید، طبیعتاً اسب شما با این روند راحت تر خواهد بود.

اگر توانستید تردید اسب خود را رفع کنید، نواحی اطراف هر دو چشم آن ها را به آرامی‌ بمالید. هنگامی که اسب به شما اجازه می دهد تا نزدیک شوید، از قطره چشمی استفاده کنید.

ساده ترین محل استفاده از قطره چشم، گوشه داخلی چشم اسب است. در کنار سر اسب خود بایستید و در حین کار به آرامی حرکت کنید. در صورت نیاز، از یک نفر کمک بگیرید تا اسب خود را ثابت نگه دارید.

با دست دیگر، با انگشت شست پلک پایینی اسب خود را به آرامی پایین بکشید و یک خط پماد بمالید. اسب شما پلک می زند، و با این کار، دارو در محل پخش می شود.

پیشگیری از شیوع بیماری چشم صورتی در اسب ها

بیماری چشم صورتی در اسب | دام و پت

آیا اسب شما بیش از یک بار به بیماری چشم صورتی مبتلا شده است؟ آیا به نظر می رسد به طور مزمن دارای علائم سوزش، التهاب و عفونت چشم است؟ اگر چنین است، باید مراقبت از چشم اسب خود را از حالت دفاعی به تهاجمی تغییر داده و در مرحله اول از بروز آن پیشگیری کنید.

همچنین مهم است که مرتباً اسب خود را شست و شو دهید و در صورت امکان آن ها را از باد دور نگه دارید. خاک و گرد و غبار می توانند به راحتی وارد چشم شده و بیماری چشم صورتی را شروع کنند.

در این قسمت از مقاله، سه ​​اقدام پیشگیرانه مهم ذکر شده است که می توانید از آن ها برای کاهش احتمال بروز مجدد ورم ملتحمه در اسب خود استفاده کنید.

از پاک کننده های چشم استفاده کنید.

در صورتی که چشم اسب شما در معرض ابتلا به ورم ملتحمه یا بیماری چشم صورتی است، پس باید شست و شوی منظم چشم با محلول های مخصوص را آغاز کنید. به این ترتیب، در صورتی که عوامل مختلفی، مانند گرد و غبار و مگس ها در محل زندگی اسب وجود دارند، می توان به میزان زیادی از بروز بیماری چشم صورتی در اسب، پیشگیری کرد.

از ماسک مخصوص محافظت کنید.

به سختی می توان علت دقیق بروز التهاب ملتحمه را مشخص کرد. اما یکی از رایج ترین علل بروز این اختلال، مگس ها هستند. مگس ها، باکتری هایی را هنگام فرود روی صورت و چشم، به چشم اسب رسانده و باعث بروز بیماری چشم صورتی می شوند.

برای پیشگیری از بروز عفونت چشم، اسب خود را با ماسک ضد مگس محافظت کنید. این کار آن ها را در برابر هر گونه مگس های مزاحم و همچنین گرد و غبار، محافظت می کند.

غرفه اسب را تمیز نگه دارید.

داشتن یک غرفه تمیز، به معنی داشتن یک اسب شاد است. تمیز بودن غرفه، یعنی کاهش احتمال ابتلا به بیماری های مختلف، از جمله بیماری ورم ملتحمه یا چشم صورتی.

منابع:

https://vetericyn.com/blog/how-to-heal-pink-eye-in-horses/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا