سگ ها

بیماری های گوش خارجی در سگ

بیماری های گوش خارجی در سگ

انواع بیماری های پوستی می توانند باعث بروز بیماری های گوش خارجی در سگ شوند که به آن ها pinna گفته می شوند. اکثر این بیماری ها در گوش خارجی سگ باعث آسیب بافت قسمت های دیگر بدن نیز می شوند.

به ندرت، یک بیماری فقط قسمت گوش خارجی را تحت تأثیر قرار می دهد. همچنین به ندرت یک بیماری می تواند ابتدا گوش خارجی را تحت تأثیر قرار دهد، بلکه از بخش های دیگر بدن به گوش خارجی منتقل می شود.

همانند سایر بیماری های پوستی، تشخیص اختلالات گوش خارجی در سگ ها با یک شرح حال کامل، یک معاینه کامل جسمی و پوستی و آزمایش های تشخیصی صورت می گیرد.

حشرات و انگلها معمولاً باعث بروز التهاب pinna می شوند. علائم آن شامل قرمزی، تورم، خارش یا تاول است. این‌ اختلال می تواند در نتیجه آسیب مستقیم با نیش انگل و یا در نتیجه حساسیت بیش از حد نیز ایجاد شود. همچنین کنه های ریز زیر پوستی سگ غالباً در پوست لبه های گوش قرار می گیرند و باعث ایجاد خارش شدید می شوند.

از آنجا که مشاهده و یافتن کنه ها بسیار دشوار است، یک دامپزشک ممکن است قبل از تشخیص، چندین مورد نمونه پوستی تهیه کند. نوع حشره یا انگلی که باعث التهاب می شود بسته به فصل، محیط و موقعیت جغرافیایی متفاوت است. این حشرات شامل کنه، پشه، مگس و کک هستند.

درمان این اختلال شامل معدوم سازی حشرات یا انگل های موجود در محیط، استفاده از حشره کش ها، مواد دفع کننده و داروهای کاهش التهاب و خارش است.

آلرژی، جزء بیماری های گوش خارجی در سگ

آلرژی های ناشی از مواد حساسیت زای محیطی (مانند گرد و غبار، گرده ها یا کپک ها) یا غذا در سگ ها شایع است و اغلب باعث قرمزی و خارش گوش می شود. آلرژی غالباً منجر به عفونت مجرای گوش شده و می تواند تا گوش خارجی انتشار یابد.

سایر قسمت های بدن (صورت، زیر بغل، کشاله ران و پا) نیز اغلب تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند. دامپزشکان آلرژی را بر اساس علائم و سابقه سلامتی سگ و با رد سایر علل تشخیص می دهند. آلرژی های غذایی با بررسی دقیق رژیم غذایی تشخیص داده می شوند.

درمان شامل تزریق “واکسن های ضد آلرژی” (ایمنی درمانی ویژه آلرژن ها)، درمان های مربوط به عفونت های پوستی و گوش، تغییر رژیم غذایی و داروها است. آلرژی یک اختلال طولانی مدت است که معمولاً نیاز به کنترل و درمان مادام العمر دارد.

درماتیت گوش

بیماری های گوش خارجی در سگ | دام و پت

در بعضی از سگها، قسمت داخلی و بدون موی گوش ممکن است پس از استفاده از برخی پمادها یا داروها، ملتهب و تحریک شود. این التهاب، که درماتیت نامیده می شود، می تواند 1-7 روز پس از شروع درمان ایجاد شود. پوست قسمت pinna ممکن است قرمز و متورم شده و دارای برجستگی یا زخم شود.

بعضی از سگها نیز دچار خارش یا درد می شوند. دامپزشکان معمولاً با قطع مصرف تمام پمادها یا سایر داروهای موضعی این بیماری را درمان می کنند. تعویض پماد مصرفی قبلی توسط دامپزشک بعید به نظر می رسد، زیرا اکثر محصولات درمانی حاوی مواد سازنده مشابه هستند.

هماتوم گوش

هماتوم گوش شامل توده های متورم پر از مایع است که در سطح داخلی فلپ گوش در سگ ایجاد می شود. علت ایجاد این اختلال ناشناخته است، اما ایجاد خراش در گوش در اثر خارش معمولاً در بروز این بیماری دخیل است. در سگها، این اختلال همراه با آلرژی های محیطی یا غذایی که در آن ها مجاری گوش محل اصلی التهاب آلرژیک و خارش هستند، دیده می شود. درمان این اختلال معمولاً شامل جراحی برای تخلیه و برطرف کردن توده های متورم است.

نیش حشرات

نیش حشراتی مانند پشه ها، مگس ها و کک ها می تواند باعث التهاب پوست (درماتیت) گوش شود. این نوع درماتیت یک مشکل جهانی است که با توجه به فصل و محیط زندگی سگ می تواند متفاوت باشد. این اختلال به طور معمول سگ ها، گربه ها و اسب ها را تحت تأثیر قرار می دهد.

نیش حشره باعث ایجاد برجستگی های کوچک، سخت، گرد و نواحی برآمده و سرخ شده همراه با پوسته های خونی می شود و اکثرا با خارش همراه هستند. درمان این اختلال شامل دفع حشرات، کنترل جمعیت حشرات با ضد عفونی کردن محیط و استفاده از حشره کش ها است. با تجویز دامپزشک امکان دارودرمانی نیز وجود دارد.

سرمازدگی

سرمازدگی ممکن است در سگ هایی که با آب و هوای سرد سازگاری ندارند اتفاق بیفتد. سرما به طور معمول مناطقی از بدن، مانند نوک گوش، پا و دم، را که پوست نازکی دارند تحت تأثیر قرار می دهد. در این اختلال، پوست ممکن است قرمز، متورم و دردناک شود.

در موارد شدید، ممکن است مرگ بافتی و آسیب بافت نوک گوش خارجی رخ دهد. درمان این اختلال شامل گرم کردن بافت آسیب دیده و سایر مراقبت های حمایتی است. اگر بیشتر بافت گوش نکروزه شود، به احتمال زیاد دامپزشک مجبور به قطع قسمت های آسیب دیده نیاز خواهد بود.

ریزش مو

بیماری های گوش خارجی در سگ | دام و پت

ریزش دوره ای مو در گوش خارجی یکی از اختلالات گوش در سگ ها است. ریزش مو به طور ناگهانی شروع می شود و طی چندین ماه پیشرفت می کند، اما ممکن است مو به طور خود به خود دوباره رشد کند. هیچ نشانه دیگری وجود ندارد. درمان این بیماری ضروری نیست.

پوشش مو از سنین کمتر از 1 سال شروع به نازک شدن می کند و ریزش کامل مو در گوش خارجی ممکن است در سن 8 تا 9 سالگی رخ دهد. دیگر نواحی که معمولاً درگیر ریزش مو هستند شامل گردن، سینه و ران ها است. هیچ نشانه دیگری برای این اختلال وجود ندارد. هیچ درمان موثری برای ریزش مو گزارش نشده است، اما بعضی از داروها برای رفع این مشکل ممکن است مفید باشند.

دم و پاها نیز ممکن است تحت تأثیر این اختلال قرار بگیرند. این اختلال معمولاً در سنین بین 6 ماه تا 3 سالگی ظاهر می شود و با افزایش سن سگ وضعیت بیماری بدتر می شود. ریزش مو معمولاً برطرف نمی شود و هیچ درمانی برای آن وجود ندارد.

سلولیت نوجوانی سگ

سلولیت نوجوانی، شامل ایجاد عفونت و التهاب در بافت های زیر پوست سگ های جوان است. این اختلال با مشاهده توده هایی کوچک و گرد و برجسته و نیز پوست ملتهب پر از چرک در صورت و گوش مشخص می شود.

در این اختلال غدد لنفاوی زیر فک پایین، معمولاً به طور قابل توجهی بزرگ می شوند. این بیماری معمولا در توله سگ های 3 هفته تا 4 ماهه و به ندرت در حیوانات بزرگسال رخ می دهد. در این بیماری، بروز التهاب، توده های پر از چرک و برجسته شده در پوست کانال گوش، همراه با لایه های متورم و ضخیم شده شایع است.

بعضی از سگها در صورت ابتلا به این بیماری نیز ممکن است از غذا خوردن امتناع کنند، بی حال شوند یا تب کنند. برای جلوگیری از ایجاد زخم، باید درمان زودهنگام انجام شود. معاینه دقیق توله سگ های به شما کمک می کند تا هر گونه توده یا برآمدگی در صورت یا گوش آنها را سریعا تشخیص دهید. با مشاهده هرگونه توده و برجستگی، حتی توده های کوچک، برای انجام معاینات و درمان های تکمیلی باید سریعا به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

بیماری های واسطه ایمنی

چندین بیماری با واسطه ایمنی ممکن است بر گوش خارجی و مجرای گوش تأثیر بگذارد. نواحی دیگر بدن نیز به طور معمول تحت تأثیر این بیماری ها قرار می گیرند. برای مثال پا، غشاهای مخاطی، محل اتصال پوست و غشای مخاطی، ناخن ها و بسترهای ناخن و نوک دم ممکن است تحت تاثیر این بیماری قرار بگیرند. بیماری های واسطه ایمنی با استفاده از نمونه برداری از ضایعات اولیه و سپس بررسی های آزمایشگاهی آنها تشخیص داده می شوند.

جرب

بیماری های گوش خارجی در سگ | دام و پت

جرب سارکوپتیک، یک بیماری پوستی عفونی است که توسط کنه ها ایجاد می شود و لایه های بیرونی پوست را تحت تاثیر قرار می دهد. این اختلال در سراسر دنیا شایع است. این بیماری با علائمی مانند بروز برجستگی های کوچک، قرمز و گرد بر روی پوست شروع می شود.

این برآمدگی ها در اثر خراشیدن می توانند تبدیل به زخم‌ شوند. خارش این برجستگی ها شدید است. انتقال کنه از طریق تماس مستقیم با حیوانات آلوده یا اشیای آلوده (مانند ملافه ها) انجام می شود.

تشخیص این اختلال بر اساس علائم، سابقه تماس با کنه و پیدا کردن کنه در خراش های پوستی است. دامپزشک شما می تواند بهترین روش درمانی را برای حیوان خانگی شما تجویز کند. از آنجا که کنه ها می توانند برای مدت زمان طولانی در بدن میزبان زنده بمانند، بنابراین تمام ملافه ها، برس ها و اشیا موجود در محیط زندگی حیوان خانگی شما باید کاملا ضد عفونی شوند. از آنجا که کنه ها بسیار مسری هستند، در صورت تماس با آلودگی سایر حیوانات خانگی نیز باید تحت درمان قرار گیرند.

سبوره

پوست بیش از حد چرب در لبه گوش، باعث بروز سبوره می شود‌. نوک گوش ها در هر دو طرف سر، معمولاً تحت تأثیر سبوره قرار می گیرند، اما این اختلال ممکن است پیشرفت کند و تمام لبه گوش را درگیر کند. علت بروز سبوره ناشناخته است. علائم سبوره شامل ترشحات و غبار های مومی خاکستری رنگ تا زرد است که به ساقه های مو می چسبند.

در موارد شدید لبه های گوش متورم شه و ترک می خورد. دامپزشک پس از معاینه سگ، بهترین روش درمانی را تعیین خواهد کرد.

آدنیت چربی

آدنیت چربی نوعی اختلال پوستی نادر سگ است که باعث التهاب و تخریب غدد سباسه (غدد موجود در پوست که چربی تولید می کنند) می شود. علائم این اختلال شامل ریزش مو و ترشحات مومی است که به ساقه های مو در پشت گوش خارجی، پیشانی، صورت، دم و بدن سگ می چسبد.

خارش بخش های آسیب دیده پوست، معمولاً با عفونت ثانویه پوستی همراه است. این بیماری با نمونه برداری از بافت آسیب دیده و سپس انجام تست های آزمایشگاهی تشخیص داده می شود. درمان این اختلال شامل استفاده از دارو و شامپوهای مخصوص است. دامپزشک ممکن است درمان های مکملی را برای افزایش اثربخشی روشهای روتین درمانی ارائه دهد.

نکروز ترومبوواسکولار پرولیفراتیو استخوان های پینا

مرگ بافتی در قسمت pinna می تواند به دلیل لخته شدن خون در عروق ایجاد شود. کاهش جریان خون در منطقه آسیب دیده باعث ایجاد زخم های باز، همراه با پوسته پوسته شدن، ضخیم شدن و تیرگی پوست اطراف می شود. تغییرات پوستی معمولا از نوک پا شروع می شود و سپس در امتداد سطح داخلی آن گسترش می یابد. دارودرمانی می تواند به برخی از سگ های مبتلا کمک کند، اما ممکن است برای از بین بردن بافت بیمار، جراحی لازم باشد. علت بروز این اختلال ناشناخته است.

کندریت گوش

بیماری های گوش خارجی در سگ | دام و پت

به التهاب غضروف داخل گوش خارجی، کندریت گوش می گویند. این بیماری به ندرت در سگ ها اتفاق می افتد. علائم آن شامل درد، تورم، قرمزی و تغییر شکل استخوان های پینا است. هر دو گوش معمولاً تحت تأثیر این بیماری قرار می گیرند.

برخی از سگ ها در سایر قسمت های بدن از جمله مفاصل، چشم ها و قلب نیز به علائمی مبتلا می شوند. اگر بیماری پیشرفت نداشته باشد و فقط گوشها را تحت تأثیر قرار بدهد، ممکن است درمان لازم نباشد. داروها ممکن است به تسکین درد یا رفع علائم در سایر قسمت های بدن کمک کنند. در هر صورت ،با ابتلا به این بیماری، pinnae برای همیشه تغییر شکل می دهد.

واسکولیت

واسکولیت شامل التهاب رگ های خونی است و یک اختلال نادر در سگ ها محسوب می شود. پوست ناحیه آسیب دیده دچار لکه های بنفش، قرمزی، زخم و دلمه می شود. ایجاد نکروز و بافت های مرده نیز می تواند رخ دهد. پاسخ نامناسب سیستم ایمنی، اثرات داروها، عفونت ها یا سرطان می توانند باعث بروز این اختلال شوند.

با این حال، ممکن است علت آن تشخیص داده نشود. درمان رایج این اختلال شامل از بین بردن علل ایجاد کننده بیماری و همچنین مصرف دارو های کاهنده اثرات سیستم ایمنی بدن است.

درماتیت گرانولوماتوز

درماتیت گرانولوماتوز به نوعی التهاب پوست گفته می شود که منجر به تشکیل توده های کوچک (گره) بر روی پوست می شود. در بعضی از نقاط جهان، پروتوزوئیدهای عامل لیشمانیوز ممکن است باعث ایجاد این بیماری شوند. دامپزشک پس از معاینه، از دارودرمانی برای رفع این بیماری استفاده می کند.

منابع:

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/ear-disorders-of-dogs/tumors-of-the-ear-canal-in-dogs

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/ear-disorders-of-dogs/disorders-of-the-outer-ear-in-dogs

https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/ear-disorders-of-dogs/ear-infections-and-otitis-externa-in-dogs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا