سگ ها

بیماری های کنه سگ در انسان

بیماری های کنه سگ در انسان می توانند تا حدودی خطرناک باشند. ما در این مقاله خطرناک ترین بیماری های قابل انتقال از کنه سگ به انسان را بررسی می کنیم. طبق گفته انجمن انگل حیوانات خانگی، کنه ها در سراسر کشورهای جهان یافت می شوند و بسیاری از گونه های کنه در سال های اخیر دامنه خود را به طور چشمگیری گسترش داده اند. کنه‌ های سگ‌ ها، فقط موجودات آزاردهنده ای نیستند، بلکه می ‌توانند برخی از بیماری‌ های خطرناک را نیز منتقل کنند.

برای محافظت از سگ خانگی خود، مهم است که خطرات آلودگی‌ با کنه ها و بیماری های شایع منتقله از طریق کنه را بشناسید. در این مقاله، نگاهی به شش مورد از شایع ترین بیماری های منتقله از طریق کنه در کشور های مختلف جهان می پردازیم و بررسی می کنیم که این بیماری ها چگونه می توانند بر سلامتی سگ خانگی شما تأثیر بگذارند.

6 بیماری خطرناک ناشی از آلودگی با کنه در سگ های خانگی

سگ ها، زمانی که توسط یک کنه آلوده، گزیده می شوند یا در برخی موارد وقتی کنه آلوده را می بلعند، به بیماری های منتقله از کنه مبتلا می شوند. کنه‌ های آلوده کننده سگ ‌ها، باید به اندازه کافی به بدن آن ها به صورت چسبیده باقی بمانند تا بیماری را منتقل کنند.

در واقع، برخی از بیماری ‌ها فقط چند ساعت طول می ‌کشد تا انتقال پیدا کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است به 1-2 روز چسبندگی برای انتقال نیاز داشته باشند. پس از انتقال، دوره کمون (زمانی که طول می کشد تا علائم بیماری ظاهر شوند) بسته به بیماری، از روزها تا ماه ها متفاوت خواهد بود.

به طور کلی، بیماری های منتقله از طریق کنه، از نظر علائم و شدت متفاوت هستند، اما همه آن ها پتانسیل ایجاد بیماری جدی یا حتی مرگ را دارند. تشخیص به موقع و درمان مناسب، برای اطمینان از کسب بهترین نتیجه درمانی ممکن در سگ خانگی تان، امری ضروری است.

اضطراب سگ در ماشین چیست؟

بیماری لایم در سگ های خانگی

بیماری های کنه سگ در انسان || دام و پت

بیماری های مختلفی می توانند از طریق آلودگی به کنه ها، در سگ های خانگی ایجاد شوند. حتی بیماری لایم، در برخی از مناطق جهان، جزو بیماری های شایع در میان سگ های خانگی است. این بیماری توسط یک باکتری ایجاد می شود. باکتری ایجاد کننده بیماری لایم، می تواند توسط موارد زیر منتقل می شود:

  • کنه پا سیاه
  • کنه پا سیاه غربی

باید به این نکته توجه داشته باشید که اکثر سگ های آلوده به بیماری لایم، بدون علامت هستند. در 5-10 درصد از سگ های آلوده، علائم در عرض 2-5 ماه پس از عفونت ایجاد می شود. علائم بیماری لایم در سگ ها می تواند شامل تب، بی حالی، از دست دادن اشتها، درد مفاصل، لنگش پا و تورم غدد لنفاوی باشد.

در موارد نادر، یک بیماری جدی و گاهی کشنده به نام نفریت لایم ممکن است رخ دهد که در آن بیماری لایم باعث نارسایی پیشرونده کلیه می شود. به طور کلی، بیماری لایم، با مصرف آنتی بیوتیک درمان می شود. داکسی سایکلین، رایج ترین آنتی بیوتیک مورد استفاده برای درمان بیماری لایم است.

درمان بیماری لایم در سگ ها

اما سایر آنتی بیوتیک ها، مانند آموکسی سیلین، آزیترومایسین یا سفووسین نیز ممکن است برای درمان بیماری لایم در سگ های خانگی، استفاده شوند. علاوه براین، دامپزشک حیوان خانگی شما، ممکن است یک داروی ضد التهابی برای کمک به کاهش درد مفاصل، که می تواند ناشی از بیماری لایم باشد، تجویز کند.

برای سگ های خانگی مبتلا به نفریت لایم، بستری شدن در بیمارستان و مایع درمانی تهاجمی برای رفع نارسایی کلیه، ضروری است. اما برای سگ های مبتلا به بیماری لایم بدون عارضه، پیش آگهی بیماری خوب است و بیشتر آنها ظرف 24 تا 48 ساعت پس از شروع درمان، بهبود می یابند. برای سگ های مبتلا به نفریت لایم، پیش آگهی ضعیف است.

یک واکسن برای مبارزه با بیماری لایم در سگ های خانگی وجود دارد که در اکثر کلینیک های دامپزشکی موجود است. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که بیماری لایم تهدید قابل توجهی برای سلامتی سگ های خانگی است، با دامپزشک حیوان خانگی خود، در مورد واکسن ضد لایم صحبت کنید.

چرا سگ دور خودش می چرخد؟

آناپلاسموز در سگ های خانگی

بیماری های کنه سگ در انسان || دام و پت

آناپلاسموز در مناطق مختلفی از سراسر جهان، یافت می شود. این بیماری توسط باکتری ایجاد می شود که توسط همان نوع کنه هایی که ناقل بیماری لایم هستند، منتقل می شود. به طور معمول، عفونت های ناشی از این باکتری، بیشتر در اواخر بهار تا پاییز رخ می دهد.

به طور کلی، بسیاری از سگ های آلوده به آناپلاسموز، بدون علامت هستند. سگ هایی که علائمی را بروز می دهند، اغلب با مواردی مانند بی حالی، از دست دادن اشتها، تب، کم آبی بدن، تورم غدد لنفاوی، کاهش وزن، رنگ پریدگی غشاهای مخاطی و لنگش، رو به رو می شوند.

آناپلاسموز، با مصرف آنتی بیوتیک های خوراکی مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین یا کلرامفنیکل درمان می شود. علاوه براین، دامپزشک حیوان خانگی شما، ممکن است یک داروی ضد التهابی برای کمک به کاهش درد مفاصل، که می تواند در نتیجه عفونت آناپلاسموز رخ دهد، تجویز کند.

در صورتی که بیماری آناپلاسموز به طور مناسب درمان شود، پیش آگهی آن برای سگ های آلوده به آناپلاسما، بسیار خوب خواهد بود.

سگ های آلوده به CME علائمی مانند افسردگی ، کم آبی ، تب، کاهش اشتها، کاهش وزن، استفراغ، اسهال ، بزرگ شدن غدد لنفاوی و ناهنجاری های خونریزی را بروز خواهند داد. معمولا، بیماری ارلیشیوز با مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین، تتراسایکلین یا کلرامفنیکل درمان می شود. دامپزشک شما یک آنتی بیوتیک و رژیم درمانی مناسب برای سگ خانگی تان را تجویز خواهد کرد.

چگونه به سگ اسمش را یاد دهیم؟

تب منقوط کوه هاى راکى در سگ های خانگی

بیماری های کنه سگ در انسان || دام و پت

تب منقوط کوه راکی، عمدتاً در مناطق جنوب شرقی، غرب میانه، غرب و میانه اقیانوس اطلس ایالات متحده رخ می دهد. عفونت ها بیشتر از مارس تا اکتبر رخ می دهند. این بیماری توسط یک باکتری منتقل می شود که از طریق نیش انواع مختلف کنه، از جمله کنه سگ آمریکایی، کنه چوب کوه راکی، کنه  lone star و کنه سگ قهوه ای، منتقل می شود.

شدت عفونت ها از خفیف تا کشنده متغیر است. موارد کمتر شدید ممکن است علائم عفونت کمی ایجاد کنند یا هیچ علامتی بروز ‌پیدا نکند. موارد دیگر، باعث بروز علائمی مانند افسردگی، کاهش اشتها، درد عضلانی، استفراغ، ضعف، کاهش وزن، کبودی و خونریزی بینی می شود.

 تب منقوط کوه راکی، ​​با مصرف آنتی بیوتیک هایی مانند داکسی سایکلین، تتراسایکلین، انروفلوکساسین یا کلرامفنیکل درمان می شود. دامپزشک، یک آنتی بیوتیک و رژیم درمانی مناسب را برای حیوان خانگی شما تجویز می کند.

موارد شدید تب منقوط کوه راکی، ​​ممکن است به درمان حمایتی اضافی، مانند تزریق مایعات داخل وریدی، استروئیدها یا فرآورده های خونی نیاز داشته باشد. اکثر سگ ها به سرعت به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند.

بابزیوز در سگ های خانگی

بیماری بابزیوز، در سراسر جهان رخ می دهد. این بیماری بیشتر توسط گونه های کنه سگ قهوه ای منتقل می شود. اما می تواند توسط چندین نوع کنه دیگر، از جمله کنه آهو، کنه سگ آمریکایی و کنه شاخ بلند آسیایی نیز به سگ های سالم، منتقل شود.

 درمان گونه های کوچک بابزیا دشوارتر است و ممکن است با ترکیبی از داروهای خوراکی درمان شوند.

دامپزشک حیوان خانگی شما، بهترین روش درمانی را برای سگ خانگی تان، بر اساس نوع و شدت عفونت، تعیین می کند. در موارد شدید، مراقبت های حمایتی مانند مایع درمانی یا تزریق خون نیز ممکن است ضروری باشد.

چگونه از یک سگ زخمی مراقبت کنیم؟

هپاتوزونوزیس در سگ های خانگی

بیماری های کنه سگ در انسان || دام و پت

به طور کلی، بیماری هپاتوزونوز در سگ های خانگی، در سراسر جهان یافت می شود. این بیماری، اغلب سگ های جوان زیر 2 سال را مبتلا می کند و توسط کنه سگ قهوه ای شیوع پیدا می کند. به طور کلی، این بیماری می تواند ناتوان کننده یا حتی کشنده باشد.

هدف از درمان بیماری هپاتوزونوز، حذف انگل از جریان خون و کاهش علائم بالینی در سگ خانگی است. درمان این بیماری، اغلب در کاهش علائم و بهبود کیفیت زندگی موفق است. اما پاکسازی کامل انگل بسیار دشوار است. حتی درمان این بیماری بعید به نظر می رسد.

درمان هپاتوزئونوزیس معمولاً شامل تزریقاتی است که توسط دامپزشک شما در فواصل یک تا دو هفته ای انجام می شود. از طرف دیگر، علاوه براین، دامپزشک شما ممکن است ترکیبی از داروهای خوراکی مانند پروکوکس، کلیندامایسین یا داکسی سایکلین را تجویز کند.

چگونه از بروز‌ بیماری های ناشی از کنه در سگ ها پیشگیری کنیم؟

با به روز نگه داشتن سگ خود در مورد مصرف داروهای پیشگیری کننده از کک و کنه در طول سال، می توان به راحتی از بروز بیماری های منتقله از کنه، پیشگیری کرد. چندین محصول عالی در بازار، در فرمولاسیون های جویدنی و موضعی وجود دارد، بنابراین شما مطمئناً محصولی را پیدا خواهید کرد که هم با نیازهای حیوان خانگی و هم سبک زندگی و بودجه شما مطابقت داشته باشد. دامپزشک شما می تواند به شما کمک کند محصولی را انتخاب کنید که ایمن، موثر و مناسب است.

علاوه بر داروهای پیشگیرانه، مطمئن شوید که سگ خود را پس از گذراندن مدت زمانی در مناطق جنگلی، علفزار های بلند و یا سایر مناطقی که معمولاً در آنها کنه وجود دارد، به طور کامل از نظر آلودگی با کنه معاینه کنید. کنه ‌های سگ‌ ها باید از ساعت ‌ها تا چند روز، به منظور انتقال بیماری، به بدن حیوان بچسبند. بنابراین برداشتن کنه در اسرع وقت، می ‌تواند به پیشگیری از بروز بیماری ‌های منتقله از طریق کنه در سگ خانگی تان، کمک کند.

رشد سگ کی متوقف می شود؟

منبع
https://www.greatpetcare.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا