آبزیان

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور، با علائم پنهان و ظریفی همراه هستند. شناخت علائم برای صاحبان آکواریوم می تواند حیاتی و لازم باشد. انواع زیادی از بیماری ها وجود دارد که ماهیان آب شور به آن حساس هستند. ماهی ها اساساً در آب زندگی می کنند. به طور مداوم در معرض عوامل بیماری زای مختلف قرار دارند، یک سیستم ایمنی قوی برای سلامت کلی ماهی بسیار مهم است. با در نظر گرفتن نیازهای مکانی، قلمرو مورد نظر یا نقاط پنهان، و هم مخزن های ترجیحی، سیستم ایمنی ماهی خود را تقویت کنید.

یک رژیم غذایی با کیفیت بالا و مخصوص متابولیسم و هضم ماهی را برای ماهی آکواریوم آب شور خود در نظر بگیرید. حتما مرتباً آن را جایگزین کنید. شیمی آب آکواریوم را به طور ثابت آزمایش کنید. مطمئن شوید که به طور صحیح از آکواریوم نگهداری می کنید.

از بین بردن استرس از محیط ماهیان تا حد زیادی در تضمین سلامت و رفاه ماهیان آنها کمک زیادی می کند.

بسته به روند بیماری، علائم بالینی یک ماهی بیمار ممکن است کاملاً واضح یا ظریف باشد. علائم بدنی بیماری، مانند برجستگی، پارگی باله یا تغییر رنگ حتی برای علاقه مندان تازه کار نیز به راحتی قابل مشاهده است. اما برخی از علائم مانند تغییرات رفتاری، تغییر در اشتها، موقعیت نادرست بدن و اختلالات شناوری را به سختی می تواند در ماهی های آکواریوم آب شور تشخیص داد.

بهترین روش برای تشخیص بیماری در ماهیان این است که روزانه آنها را بررسی کنید. حتما هر ماهی را از نزدیک مشاهده کنید. هنگامی که رفتار و الگوهای طبیعی آنها را شناختید، تشخیص هرگونه تغییر کوچک برای شما آسان تر می شود.

شایع ترین بیماری ماهی های آکواریوم آب شور

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور | دام و پت

بهتر است شایع ترین بیماری های ماهی های آکواریوم آب شور را مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید و آنها را بشناسید. شایع ترین بیماری های ماهی های آکواریوم آب شور، عبارتند از:

بیماری ماهی های آکواریوم آب شور و انگل ها

پارازیت ها یا انگل ها معمولاً وقتی ماهی های جدید بدون قرنطینه و جداسازی مشخص به آکواریوم اضافه شوند وارد سیستم آکواریومی خواهند شد. استرس ناشی از حمل و نقل و سازگاری با سیستم جدید، باعث کاهش عملکرد سیستم ایمنی بدن می شود و به هر انگلی اجازه می دهد تا به راحتی تکثیر و گسترش یابد.

علائم بالینی متداول بیماری های انگلی در ماهیان آب شور عبارتند از:

 • لکه های خارجی
 • کبودی
 • بی حالی زیاد
 • اختلال تنفسی
 • مرگ ناگهانی

رایج ترین انگل ماهیان آب شور، عبارتند از:

 • بیماری لکه سفید Marine Ich (Cryptocaryon irritans)
 • بیماری ماهی دلقک ( بروکلینلا)
 • بیماری مخملی دریایی Amlyoodinium ocellatum
 • Neobenedenia sp

بسته به انگل موجود، گزینه های درمانی برای ماهیان آکورایومی آب شور ممکن است متفاوت باشد. برای شناسایی و تجویز صحیح بهترین درمان موجود با دامپزشک تماس بگیرید. بسیاری از درمان های انگلی با مرجان و بی مهره ها مناسب نیستند. بنابراین ممکن است به یک مخزن نگهدارنده دیگر برای درمان ماهی های آلوده نیاز داشته باشید.

بیماری ماهی های آکواریوم آب شور  و باکتریها

گونه های بی شماری از باکتری ها در آکواریوم شما وجود دارند. سیستم ایمنی بدن ماهی می تواند اکثر باکتری ها را تحت کنترل نگه دارد. اما اگر ماهی شما به دلیل کیفیت پایین آب، اختلافات قلمرو یا فضایی یا تغذیه نامناسب استرس داشته باشد، عملکرد ایمنی بدن آنها کاهش می یابد. حتی بیشتر در معرض ابتلا به عفونت ثانویه باکتری قرار می گیرند.

علائم رایج بیماری باکتریایی در ماهی های دریایی شامل بی حالی، کاهش اشتها، زخم و مرگ ناگهانی است. اگر هر یک از این علائم را در بین ماهی های خود مشاهده کردید، حتما کیفیت آب آکواریوم آزمایش کرده و رژیم غذایی ماهی خود را ارزیابی کنید. در اکثر مواقع، اگر عامل اصلی استرس زا شناسایی و از بین برود، ماهی به هیچ گونه درمان اضافی نیاز نخواهد داشت. عفونت های شدید ممکن است نیاز به درمان با آنتی بیوتیک هایی که دامپزشک تجویز کرده است.

لنفوسيستيس

 ویروس های زیادی وجود دارند که می توانند روی ماهیان آب شور تأثیر بگذارند. معمولاً لنفوسيستيس در بین ماهیان آکواریوم  ديده مي شود،

علائم بالینی لنفوسیتیست شامل گره های کوچک سفید یا رنگ روشن بر روی پوست ماهیچه ها و باله های ماهی شما است. همچنین ممکن است در اندام های مختلف به صورت داخلی شکل بگیرند که قابل مشاهده نخواهند بود.

علائم به راحتی با بیماری Marine White Spot یا شکستگی های خوش خیم پرتوی اشتباه گرفته می شود.  در حال حاضر هیچ درمان موثری برای این بیماری وجود ندارد. بیشتر اوقات، این ضایعات به خودی خود برطرف می شوند، به شرطی که ماهی شما استرس نداشته باشد.

بیماری لکه سفید دریایی

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور | دام و پت

بیماری لکه سفید دریایی همچنین با نام Marine Ich شناخته می شود. بیماری لکه سفید دریایی توسط انگل Cryptocaryon irritans ایجاد می شود. این بیماری به طور معمول به صورت لکه های سفید کوچکی که بدن، باله ها و آبشش های ماهی آکواریوم آب شور را پوشانده است، ظاهر می شود.

Marine Ich شباهت زیادی به Ich  آب شیرین دارد. اما توسط انگلی ایجاد می شود. هر دو بیماری بسیار مسری هستند و تمایل دارند که تأثیر بیشتری بر روی ماهیانی داشته باشند که از قبل تحت فشار قرار گرفته یا آسیب دیده اند. علاوه بر وجود لکه های سفید، سایر علائم Ich دریایی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • فرسودگی باله ها
 • رنگ پریدگی آبشش ها
 • کدر شدن چشم
 • افزایش تولید مخاط
 • بی حالی و چشمک زدن

 Ich آب شیرین اغلب با افزایش دمای مخزن برای تسریع در چرخه حیات انگلی درمان می شود. اما این روش درمانی ممکن است برای Ich دریایی موثر نباشد. در عوض، درمان مس اغلب در دوزهای 0.15 تا 0.24 میلی گرم در لیتر توصیه می شود. افزایش شوری مخزن نیز ممکن است به از بین بردن انگل کمک کند.

مخمل دریایی

 مخمل دریایی یا به سادگی مخمل، یکی از رایج ترین بیماری های ماهیان آکواریوم آب شور است و در صورت عدم درمان سریع، توانایی گسترش سریع را دارد. این بیماری توسط یک دینوفلاژلات (ارگانیسم تک سلولی) به نام Amyloodinium ocellatum ایجاد می شودکه به طور طبیعی در بسیاری از آکواریوم ها وجود دارد. این ارگانیسم میکروسکوپی فوق العاده مقاوم است، همین امر کنترل آن را دشوار می کند و اغلب به عنوان انگلی عمل می کند.

ماهیان آلوده احتمالاً انواع مختلفی از علائم از جمله التهاب یا خونریزی آبشش، تخریب بافت ریه، علائم عمومی تحریک یا استرس، دشواری تنفس و بی حالی را از خود نشان می دهند. با پیشرفت بیماری، آبشش و بافت ریه آسیب بیشتری می بیند و ممکن است ماهی در نهایت توانایی انتقال اکسیژن را از طریق غشاهای آبشش از دست بدهد. در بسیاری از موارد، این امر باعث خفگی ماهی با وجود وجود اکسیژن در مخزن می شود. این بیماری اگر به سرعت درمان نشود، میزان مرگ و میر بالایی دارد، بنابراین با اولین علامت بیماری، شروع یک رژیم درمانی با مس مهم است.

بیماری حباب گاز

بیماری حباب گاز در ماهی های آکواریوم آب شور، هنگامی که حباب های ریز در پوست و چشم ماهی ها به هم می رسند، رخ می دهد. حباب های کوچک در محیط ناشی از لوله کشی با سختی نامناسب ایجاد می شوند. اینها از طریق آبشش به داخل ماهی منتقل و در جاهای مختلف از جریان خون خارج می شوند. ممکن است یک حباب بزرگ یا چند حباب کوچکتر در پوست، باله ها و یا چشم ماهی های خود مشاهده کنید.

این حباب ها در صورت عدم درمان، می توانند باعث تحریک شده و به پاتوژن ها اجازه دهند در یک مسیر ساده به بدن ماهی وارد شوند.

لطفاً خودتان سعی نکنید حباب را از بدن ماهی خارج کنید! دامپزشک با بیهوشی کامل ماهی، این روش را با خیال راحت انجام می دهد و مراقبت های حمایتی را تجویز خواهد کرد. یافتن منبع میکروب حباب ها بسیار حیاتی است تا شرایط و علائم بیماری دوباره عود نکند.

فرسایش سر و خط جانبی (سوراخ در بیماری سر)

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور | دام و پت

فرسایش سر و خط جانبی، که بیشتر به نام سوراخ در بیماری سر شناخته می شود، دلیل مشخص خاصی ندارد. این وضعتی می تواند بسیاری از گونه های ماهی ها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث فرسایش سر و خط جانبی شود. علائم ممکن است از یک نقطه کوچک تا کل بدن سر و پهلو دیده شوند.

دلایل زیادی برای فرسایش سر و خط جانبی وجود دارد. شایع ترین علت اصلی آن استرس است که می تواند از منابع مختلف ایجاد شود. پس از شناسایی و از بین بردن عامل استرس زا، ماهی شما برای بهبودی کامل به مراقبت های حمایتی نیاز دارد. در موارد شدید ممکن است هرگز ماهی به شکل اولیه خود برنگردند.

برای اینکه احتمال بیماری ماهی خود را کاهش دهید، حتماً همه ماهی های جدید و مواد بی مهره را قرنطینه کنید. یک محیط مناسب با فضای کافی برای همه در نظر بگیرید. کیفیت آب خوب و یک رژیم مناسب فراهم کنید. اگر نگران سلامتی ماهی خود هستید، با دامپزشک خود تماس بگیرید.

پیشگیری از بیماری های ماهی آب شور

بیماری های ماهی آکواریوم آب شور | دام و پت

نکته اصلی در جلوگیری از بیماری ماهیان آکواریوم آب شور این است که مخزن خود را تا حد ممکن تمیز نگه دارید. بهترین راه برای انجام این کار این است که با تغییرات معمول آب خود همراه باشید و به طور منظم فیلتر را تعویض کنید. همچنین باید مراقب باشید که از تغذیه بیش از حد ماهی خود جلوگیری کنید زیرا هر ماده غذایی که ماهی آن را نخورده به راحتی در ته مخزن فرو رفته و به صورت بقایای آلی جمع می شود که می تواند بر کیفیت آب مخزن شما تأثیر منفی بگذارد.

با جمع شدن ریزه هایی مانند غذای ماهی خورده نشده و مواد زائد جامد، سطح آمونیاک و نیترات در مخزن شما افزایش می یابد که ممکن است باعث افزایش سطح استرس ماهی شما شود. همانطور که احتمالاً می دانید، هنگامی که ماهی های شما تحت استرس قرار می گیرند، بیشتر در معرض بیماری هستند بنابراین خوشحال نگه داشتن ماهی برای سلامتی آنها بسیار مهم است.

 در حالی که شما نمی توانید ماهی آکواریوم آب شور خود را از تماس با بیماری یا بیماری در مقطعی از زندگی در امان نگه دارید، اما می توانید به آنها تجهیزات لازم را بدهید تا خودتان را به برخی از دانش اولیه مجهز کنید. هرچه اطلاعات بیشتری در مورد بیماری های رایج ماهیان آکواریومی داشته باشید، به احتمال زیاد علائم را از همان ابتدا می توانید شناسایی کنید و یک رژیم درمانی را به موقع شروع کنید.

هرچه زودتر درمان را شروع کنید، احتمال بهبودی کامل ماهی شما بیشتر است. به یاد داشته باشید، زندگی ماهیان آکواریومی شما در دست شما است. مسئولیت مراقبت از آنها در حد توانایی خود بر عهده شماست. در صورت بروز هر گونه علائم احتمالی با دام پزشک تماس بگیرید.

سخن آخر

بیماری های ماهیان آکواریوم آب شور می توانند به سرعت بروز کنند. حتی در برخی موارد، حتی ممکن است کشنده باشند. هر چقدر هم که تلاش کنید، نمی توانید به طور کامل از در معرض بیماری یا بیماری گرفتن ماهی خود در دوره ای از زندگی خود جلوگیری کنید. آنچه شما می توانید انجام دهید این است که برخی از دانش های اساسی در مورد شایع ترین بیماری های ماهیان آکواریوم آب شور را یادبگیرید. تا بتوانید هنگام بروز آنها را بشناسید و به طور مناسب با آنها مقابله کنید. اقدام سریع از طرف شما به عنوان یک صاحب آکواریوم می تواند ماهی ها را از مرگ نجات دهد.

منابع:

https://www.thesprucepets.com/saltwater-aquarium-fish-diseases-5090378

https://www.ratemyfishtank.com/blog/common-saltwater-aquarium-fish-diseases

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا