پرنده ها

شایع ترین بیماری های عروس هلندی

شایع ترین بیماری های عروس هلندی

شناخت شایع ترین بیماری های عروس هلندی برای دارندگان و علاقه مندان به نگهداری از عروس هلندی مهم و ضرورری است. عروس های هلندی مستعد ابتلا به بیماری های مختلفی هستند. برای اینکه بتوانید از بروز بیماری های مختلف در پرنده تان پیشگیری کرده و در صورت ابتلا به بیماری با تشخیص و درمان به موقع، عروس هلندی خود را نجات دهید، باید درباره شایع ترین بیماری های عروس هلندی اطلاعاتی کسب کنید. در این مقاله با تعدادی از بیماری های شایع در میان عروس های هلندی آشنا خواهید شد.

تشخیص شایع ترین بیماری های عروس هلندی

به طور کلی، پرندگان مختلف براساس غریزه شان، سعی می کنند ضعف های جسمانی و بیماری های مختلف را از سایر موجودات پنهان کنند. حیوانات ضعیف طعمه های مناسبی برای شکارچیان هستند، به همین دلیل پرندگان سعی در پنهان کردن بیماری خود دارد. به همین دلیل نظارت دائمی بر رفتار پرندگان، برای تشخیص بیماری های احتمالی ضروری است

 برای اطمینان از سالم بودن عروس هلندی خود، هرگونه تغییر در رفتار، شخصیت، فعالیت یا سلامتی جسمی پرنده تان را یادداشت کنید. از آنجا که بسیاری از بیماری های ایجاد شده در عروس های هلندی، علائم یکسانی دارند، برای تشخیص قطعی و نهایی بیماری پرنده تان باید به دامپزشک مراجعه کنید.

تغییرات رفتاری پرندگان بیمار

شایع ترین بیماری های عروس هلندی | دام و پت

عروس های هلندی معمولاً پرندگانی بسیار فعال، اجتماعی و کنجکاو هستند. در صورت مشاهده کم تحرکی و بی حالی، به احتمال بسیار زیاد عروس هلندی به بیماری مبتلا شده است. برخی از علائم نشان دهنده بی حالی عبارت اند از:

 • آویزان شدن بال ها
 • خوابیدن به مدت طولانی
 • ناتوانی در پرواز یا تحرک
 • نشستن یا خوابیدن در گوشه ای از قفس
 • نادیده گرفتن و بی توجهی نسبت به حضور شما
 • بی توجهی نادیده گرفتن صداها یا حرکات اطراف قفس

تغییرات صدا، مانند ناتوانی در آواز خواندن و تولد اصوات ناله مانند می تواند نشانه دیگری از وجود بیماری در عروس هلندی باشد. همچنین تغییر در اشتها یکی از علائم اصلی وجود بیماری در عروس هلندی است. اگر پرنده تان بیشتر یا کمتر از حد معمول غذا می خورد، باید به یک دامپزشک مراجعه کنید.

ایجاد تغییر در رژیم غذایی یا وجود عوامل استرس زا نیز می تواند باعث بروز مشکلات غذایی شود. اگر عروس هلندی بیمار باشد، از دست دادن اشتها با علائم دیگری همراه خواهد بود.

عروس های هلندی روزانه حدود یک قاشق چای خوری آب می نوشند. اگر عروس هلندی بیمار شده و یا دچار اسهال یا استفراغ شود، ممکن است بیش از این مقدار آب بنوشد. علل دیگری نیز می توانند باعث افزایش مصرف آب توسط عروس هلندی شود. برخی از این موارد عبارت اند از:

 • دمای بالای اتاق
 • شوری بیش از حد غذا
 • فعالیت و تحرک بیش از حد

انجام معاینه فیزیکی

پرهای بی نظم، ژولیده یا پف کرده یکی از علائم شایع وجود بیماری در عروس های هلندی است. از بین رفتن پرها، به ویژه در اطراف پا یا چشم نیز می تواند نشانه وجود یک مشکل اساسی باشد.

گاهی اوقات پرندگان پرهای خود را می چینند. این اتفاق ممکن است به دلیل بیماری، استرس یا اضطراب رخ بدهد. با رفع علل زمینه ای می توان از وارد شدن آسیب بیشتر به پرها جلوگیری کرد.

چشم های سالم، کاملا شفاف و بدون ترشح یا تورم هستند. در صورت مشاهده قرمزی، چرک، ترشح یا تورم در اطراف چشم، پرنده را نزد دامپزشک ببرید. پلک زدن مکرر، چشمک زدن یا بستن یک چشم، از علائم دیگر وجود بیماری در عروس هلندی است.

برخی از بیماری ها را می توان با بررسی مدفوع و ادرار پرندگان تشخیص داد. برخی از علائم وجود بیماری در عروس هلندی عبارت اند از:

 • اسهال
 • کاهش ادرار
 • مدفوع آبکی
 • مدفوع زرد، سبز، قرمز یا سیاه
 • وجود غذای هضم نشده در مدفوع

منقار یک پرنده سالم باید صاف و متقارن باشد. هرگونه کج شدگی، انحراف یا پوسته پوسته شدن منقار ممکن است نشان دهنده وجود بیماری باشد. وجود ترشحات در اطراف بینی و منقار نیز می تواند از علائم ابتلا عروس هلندی به بیماری های مختلف باشد.

مراجعه به دامپزشک

در صورت دشواری تشخیص بیماری پرنده تان، به دامپزشک مراجعه کنید. بیماری های مختلف می توانند در پرندگان خیلی سریع پیشرفت کنند. اگر نگران سلامتی عروس هلندی خود هستید، پرنده خود را در اسرع وقت به دامپزشک ببرید. در مطب دامپزشک، باید هرگونه علائم پرنده خود را به دامپزشک بگویید. علاوه بر تغییرات رفتاری و جسمی که مشاهده کرده اید، سایر علائم را نیز باید به دامپزشک بگویید. برخی از این علائم عبارت اند از:

 • تشنج
 • اسهال
 • استفراغ
 • کاهش وزن
 • عطسه کردن
 • وجود لکه های خون روی بدن

در صورت پیچیدگی شرایط عروس هلندی شما و عدم تشخیص بیماری پرنده، دامپزشک از تست های آزمایشگاهی برای تشخیص بیماری پرنده شما استفاده خواهد کرد. برخی از آزمایش های تشخیصی عبارت اند از:

 • آزمایش قارچ
 • آزمایش خون
 • آزمایش های مدفوع
 • غربالگری ویروسی
 • تصویر برداری اشعه ایکس
 • آزمایش های تشخیصی پسیتاکوز

از مصرف خودسرانه داروهای مختلف به پرنده تان، بدون تجویز دامپزشک خودداری کنید.

ویروس Pacheco

شایع ترین بیماری های عروس هلندی | دام و پت

در صورت ابتلا پرنده تان به این ویروس، باید دوز خوراکی مناسبی از داروی Zovirax به عروس هلندی تان بدهید. واکسن ضد این ویروس نیز در دسترس است ولی ممکن است عوارض مختلفی، و شاید حتی مرگ را به همراه داشته باشد.

ویروس Polyomavirus

ویروس Polyomavirus تا حد زیادی پرندگان جوان را تحت تاثیر قرار می دهد. این ویروس از طریق هوا منتقل می شود. به همین دلیل کنترل آن دشوار است. این بیماری، علائم هشدار دهنده بالینی مانند افسردگی، بی اشتهایی، اسهال و کاهش وزن ایجاد می کند.

بیماری منقار و پر

عامل ایجاد کننده بیماری منقار و پر یا PBFDS، توسط گرد و غبار و مدفوع خشک در محیط پخش می شود. رشد غیر طبیعی پرها و نیز ناهنجاری های شکل منقار از علائم اصلی این اختلال است. در حال حاضر هیچ درمانی برای این اختلال شناخته نشده است.

پاپیلوما

بیماری پاپیلوما، در ابتدای ابتلا پرنده به ویروس عامل این بیماری، به صورت ضایعات زگیل مانندی در ناحیه گلو پرنده بروز می یابد. رایج ترین روش درمان این بیماری، انجام جراحی لیزر است.

پسیتاکوز

پسیتاکوز یکی دیگر از جدی ترین عفونت های باکتریایی است که معمولاً در عروس های هلندی رخ می دهد. این بیماری از طریق گرد و غبار و مدفوع خشک منتقل می شود.

باکتری اشریشیا کلی یا e-coli

در صورت تشخیص و درمان به موقع، این عفونت باکتریایی کشنده نخواهد بود. دفع اسهال دارای بوی نامطلوب و شدید، از جمله علائم ابتلا به این عفونت است.

نقرس

شایع ترین بیماری های عروس هلندی | دام و پت

کلسیفیکاسیون کلیه ها در میان عروس های هلندی، و به خصوص در جوجه هایی که 4-8 هفته سن دارند، شایع است. در صورت بروز چنین شرایطی، پرنده مبتلا به ندرت زنده می ماند. جوجه هایی که کمتر از حد طبیعی رشد کرده اند و یا دارای استخوان گردن بیرون زده هستند، بیش تر از سایرین مشکوک به ابتلا به نقرس هستند.

آبریزش بینی یا ترشحات بینی

کمبود ویتامین آ، شایع ترین دلیل آبریزش بینی در عروس های هلندی است. با افزودن غذاها و مکمل های حاوی ویتامین آ به رژیم غذایی عروس هلندی، می توان این اختلال را درمان کرد. تامین ویتامین آ کافی برای پیشگیری از بروز این مشکل ضروری است.

ژیاردیا

ژيارديا انگلي است كه هم در آب آشاميدني و هم در آب استخر يافت مي شود. این انگل در روده حیوانات مختلف زندگی می کند. ژیاردیا توانایی آلوده کردن تمام پرندگان را دارد. ژیاردیا می تواند برای مدت زمان قابل توجهی در محیط زنده بماند، بنابراین این عفونت می تواند به راحتی با قرار دادن یک پرنده در یک محیط آلوده (قفس، باغ و غیره) ایجاد شود.

ژیاردیا معمولاً بدون علامت است. البته ممکن است علائم نسبتاً خفیفی ایجاد کند. پس از آلوده کردن، این انگل در روده حیوان میزبان ساکن شده و وارد مدفوع می شود. از آنجا که این انگل توسط پوسته خارجی مقاومی محافظت می شود، می تواند برای مدت طولانی در خارج از بدن و در محیط زنده بماند.

پوست پرندگان مبتلا ممکن است خشک‌ شده و دچار خارش شود. در چنین شرایطی، پرنده شروع به کندن پرهای خود خواهد کرد. الگوی رایج تاثیر ژیاردیا بر پوست معمولاً شامل سینه، زیر بالها، قسمت داخلی ران ها، شانه ها و گاهی اوقات ناحیه پایین کمر است. برخی از پرندگان ممکن است بدون بروز علائم حامل این بیماری بوده و سایر پرندگان را آلوده کنند.

آسپرژیلوس

آسپرژیلوس نوعی بیماری تنفسی در پرندگان است که در اثر آلوده شدن با قارچ آسپرژیلوس ایجاد می شود. اسپور های این قارچ تقریباً در همه جای دنیا وجود دارد.

fumigatus شایعترین گونه قارچی است که باعث بروی این بیماری می شود. گونه های A. flavus، A. niger و سایرین نیز می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. آسپرژیلوس در محیط های گرم و مرطوب به راحتی رشد می کند. اسپورهای میکروسکوپی قارچ از طریق هوا منتقل می شوند و تهویه نامناسب، دفع نامناسب مدفوع و ادرار، گرد و غبار و قرار گرفتن‌ در یک محیط بسته، باعث استنشاق اسپور این قارچ می شود.

این قارچ معمولا توانایی ایجاد بیماری ندارد. با این حال، اگر پرنده سیستم ایمنی سالم و قدرتمندی نداشته باشد، می تواند به این بیماری مبتلا شود. عوامل مستعد کننده ابتلا به این بیماری عبارت اند از: سایر بیماری های زمینه ای، استرس، تغذیه نامناسب، نگه داری نامناسب یا شرایط غیر بهداشتی محیط، بروز آسیب در سیستم تنفسی (به عنوان مثال، استنشاق دود) و استفاده طولانی مدت از برخی داروها مانند آنتی بیوتیک ها یا کورتیکواستروئیدها.

تعداد هاگ های موجود در محیط و وجود عوامل مستعد کننده تعیین می کند که کدام پرندگان بیشتر در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند. به نظر می رسد آسپرژیلوس در طوطی ها و میناها بیشتر از سایر پرندگان خانگی شیوع دارد.

مشکلات تنفسی

شایع ترین بیماری های عروس هلندی | دام و پت

عروس های هلندی می توانند به بیماری های مختلف تنفسی از جمله خس خس سینه، تنگی نفس و ذات الریه مبتلا شوند. اختلالات خس خس سینه و دشواری در تنفس اغلب به دلیل استنشاق دانه های ارزن یا دانه های کوچک دیگر توسط عروس هلندی، ایجاد می شود. رژیم غذایی عامل تعیین کننده در ایجاد پیشگیری از بروز اختلالات تنفسی در عروس هلندی است.

آنفلوانزای مرغی

پشه ها، کنه ها و سایر حشرات گزنده می توانند بسیاری از بیماری ها را به پستانداران و پرندگان منتقل کنند. آنفلوانزای مرغی، توسط یک سویه بسیار خطرناک از ویروس H5N1 ایجاد می شود.

این ویروس از طریق ترشحات پرندگان آلوده منتشر می شود. بنابراین صاحبان حیوان خانگی باید با رعایت احتیاط کامل، از قرار دادن پرندگان در معرض ترشحات دهانی یا بینی یا فضولات پرندگان وحشی جلوگیری کنند. به نظر می رسد شیوع آنفولانزای مرغی با فصول بارانی و تکثیر پشه ها همزمان است. می تواند از تور برای جلوگیری از ورود پشه ها استفاده کنید.

کمبودهای تغذیه ای

یکی از رایج ترین مشکلات سلامتی در پرندگان، کمبود های تغذیه ای و سوء تغذیه است. عروس های هلندی که فقط با استفاده از دانه ها تغذیه می شوند، به احتمال بسیار زیاد به کمبود ویتامین آ مبتلا خواهند شد. دانه ها چربی زیادی دارند اما ویتامین های لازم برای رشد و سلامتی پرندگان را ندارند. با استفاده از غذاهای آماده، میوه ها و سبزیجات در رژیم غذایی عروس هلندی، می تواند با کمبود ویتامین مقابله کرد. کمبود کلسیم و ویتامین D ، از دیگر مشکلات رایج در میان عروس های هلندی است.

بیماری کبد چرب

کبد از آن جایی که باعث تجزیه چربی می شود، در حفظ سلامتی تمام موجودات، از جمله عروس هلندی نقشی حیاتی برعهده دارد. دلایل اصلی بروز بیماری کبد چرب در عروس های هلندی شامل چاقی، اختلالات متابولیکی و قرار گرفتن در معرض مواد سمی است. همچنین یک رژیم غذایی غنی از دانه، و فاقد مکمل های سالم مانند غذاهای آماده و سبزیجات می تواند منجر به چاقی شود. چاقی نهایتا می تواند باعث بروز بیماری خطرناک کبد چرب شود.

بیماری کبد چرب می تواند در اثر قرار گرفتن طولانی مدت در معرض مواد سمی ایجاد شود. مواد سمی رایج شامل محصولات تمیز کننده، حشره کش ها و ذرات معلق اسپری های شیمیایی در هوا است. از علائم بیماری کبد چرب می توان به رشد غیر طبیعی منقار، بروز لکه های سیاه در منقار و ناخن پا و رنگ غیر طبیعی پرها اشاره کرد.

منابع:

https://www.talkcockatiels.com/threads/cockatiel-common-diseases.7554/

https://pets.thenest.com/illnesses-diseases-cockatiels-8697.html

https://www.wikihow.com/Spot-Signs-of-Illness-in-a-Cockatiel?amp=1

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا