گربه ها

بیماری های شایع در گربه های سالخورده

بیماری های شایع در گربه های سالخورده

از بیماری های شایع در گربه های سالخورده می توان به آرتروز، نارسایی کلیه و بیماری های تیروئید اشاره کرد. اگر گربه شما هفت سال یا بیشتر سن دارد، شما رسما صاحب یک گربه سالخورده هستید که نیاز به توجه و مراقبت های زیادی دارد. با افزایش سن گربه، مسائل مربوط به سلامت سالمندان مطرح می شود. بنابراین، این برای شما و گربه شما چه معنایی دارد؟ برای چکاپ های دو ساله برنامه ریزی کنید . طبق گفته دامپزشکان چکاپ دو سال یکبار گربه ها می توانند در تشخیص زودهنگام بیماری ها موثر باشد.

10 بیماری شایع بین گربه های هفت تا ده ساله، شامل عفونت دندان، حفره یا آبسه، بیماری ادراری، استفراغ و ناراحتی معده ؛ دیابت شیرین ؛ اسهال بیماری کلیه یا نارسایی آلرژی های پوستی هورمون تیروئید بیش از حد سرطان گره لنفاوی و اختلال التهابی روده است. برخی از بیماری های شایع در گربه های سالخورده ممکن است مزمن شده و نیاز به درمان منظم در طول زندگی حیوان خانگی  داشته باشند . این شرایط را با دامپزشک خود در میان بگذارید تا بدانید که وقتی صحبت از چهار پا است، باید به دنبال چه علائمی باشید .

بیماری ها رایج سلامتی در گربه های سالخورده

گربه ها در پنهان کردن درد خود مهارت دارند . آن ها به عنوان شكارچيان طبيعي، مي دانند كه افراد ضعيف و بيمار طعمه مي شوند برای همین درد خود را بروز نمی دهند. همین موضوع تشخیص بیماری در گربه ها را دشوار کرده است. با این حال، با گربه هایی که از 15، 20 سال و بیشتر زندگی می کنند، بیماری های مزمن سلامتی شایع است . برخی از آن ها ممکن است  مشکلات کلیوی و حتی سرطان از جمله نگرانی های سلامتی مزمن با جمعیت گربه سانان را تجربه کنند. گربه شما همچنین احتمال دارد در معرض خطر پرکاری تیروئید و حتی آرتروز باشد.

پیری یک روند طبیعی است. اما بیماری و درد چنین نیست. شما به عنوان یک صاحب حیوان خانگی، می خواهید به گربه خود کمک کنید تا به آرامی پیر شود و هرگونه مشکلات احتمالی را زود تشخیص دهید. به این ترتیب، بچه گربه شما می تواند سالم و شاداب بماند. حتی ممکن است بتوانید از یک بیماری جدی پیشگیری کنید.

ترکیبی از ویزیت های منظم دامپزشکی همراه با تنظیم رفتارهای حیوان خانگی و الگوهای رفتاری عادی می تواند در پیشگیری بیماری موثر باشد. هنگامی که با رفتار حیوان خانگی خود هماهنگ می شوید، بهتر است به علائم احتمالی، توجه داشته باشید. در حقیقت، نوشتن تغییرات و بروز علائم از جمله زمان و زمینه، ایده خوبی است. به این ترتیب، وقتی دامپزشک خود را می بینید می توانید مشخصات خاص را به اشتراک بگذارید. به طور کلی ویزیت های منظم دامپزشکی سالانه حداقل برای گربه های زیر 8 سال سالی دو بار توصیه می شود.

اگر گربه سالخورده دارید، خوب است که از چند مورد از مشکلات بهداشتی رایج مطلع باشید.

 نگرانی های مشترک سلامتی گربه های سالخورده چیست؟

بیماری های شایع در گربه های سالخورده | دام و پت

آرتروز در گربه

آرتروز که به عنوان بیماری تخریب مفصل نیز شناخته می شود، یک وضعیت دردناک است. در آرتروز مفاصل غضروف را فرسوده می کنند تا زمانی که استخوان بر روی استخوان خراشیده شود. آرتروز می تواند ژنتیکی  یا ناشی از آسیب دیدگی قدیمی باشد که به درستی بهبود نیافته است. اگر گربه شما اضافه وزن دارد، این به دلیل حمایت اضافی مورد نیاز می تواند درد بیشتری ایجاد کند.

علائم این که گربه شما از آرتروز رنج می برد شامل عدم تمایل به بالا و پایین رفتن از پله ها است. اگر مشکوک هستید که بچه گربه شما دارای مفاصل دردناک است، بهتر است که مطمئن شوید که او به جعبه بستر دسترسی آسانی دارد . در حالی که هیچ درمانی برای آرتروز وجود ندارد، دامپزشک می تواند به شما در یافتن راه هایی برای کاهش درد حیوان کمک کند.

نارسایی کلیه

نارسایی کلیه در گربه یک مشکل سلامتی بسیار رایج در مورد گربه های سالخورده است. اگرچه علت دقیق آن مشخص نیست، اما بسیاری از دامپزشکان آن را به فشار خون بالا و سایر بیماریها مانند پرکاری تیروئید پیوند می دهند.

اما ابتدا، بیایید کلیه ها و عملکرد آنها را در بدن گربه بررسی کنیم. همانطور که می دانید، این اندامهای مهم وظیفه عملکردهای سالم برای از بین بردن سموم بدن را دارند زیرا یکی از اهداف آنها دفع مواد زائد از بدن است. آنها همچنین به تنظیم فشار خون و ایجاد هورمون کمک می کنند.

در گربه ها دو نوع نارسایی حاد و مزمن در گربه ها وجود دارد. نارسایی حاد کلیه از خوردن سمومی مانند ضد یخ یا گیاهان سمی ایجاد می شود. با این حال، این وضعیت معمولاً نوعی  نارسایی کلیه است که گربه های مسن را تحت تأثیر قرار می دهد. علائم آن شامل تغییر در عادتهای حمام و تشنگی بیش از حد است. دامپزشک گربه شما را معاینه می کند و بر اساس شرایط و سابقه حیوان خانگی درمان را توصیه می کند. آزمایش سالانه خون و آزمایش ادرار برای ارزیابی زودهنگام و تشخیص روندهایی که ممکن است بیماری اولیه کلیه را نشان دهند بسیار مهم است.

پرکاری تیروئید در گربه ها

بیماری های شایع در گربه های سالخورده | دام و پت

تیروئید یک غده کوچک اما قدرتمند در پشت گلو است که عملکردهای متابولیکی را کنترل می کند و بر سطح انرژی گربه شما تأثیر می گذارد. وقتی بیش از حد هورمون های تیروئید تولید می کند، می تواند سلامتی حیوان خانگی  را خراب کند. پرکاری تیروئید در گربه های مسن تقریباً شایع است. این عدم تعادل هورمون ها اغلب باعث لاغر شدن گربه ها و پرکاری شدید آنها می شود. همچنین می تواند باعث تشنگی بیش از حد و ریزش بیش از حد معمول شود. به نظر می رسد که آنها همیشه گرسنه هستند.

این علائم مشابه بسیاری از بیماری های مرتبط با سن است و دامپزشک می تواند یک سری آزمایشات را انجام دهد تا ببیند گربه شما این عدم تعادل هورمون را دارد یا خیر. درمان معمولاً شامل داروهای منظم برای حفظ تعادل هورمون ها است.

فشار خون بالا در گربه ها

این وضعیت می تواند اندام های گربه شما را تحت تأثیر قرار دهد. حتی باعث تشنج، کوری و سایر بیماری های ناتوان کننده شود. این بیماری اغلب با بیماری های دیگر همراه است. بنابراین تشخیص علت مهم است که پس از آن دامپزشک ممکن است دارو یا تغییر رژیم غذایی یا هر دو را توصیه کند.

بیماری دندان در گربه

بیماری های شایع در گربه های سالخورده | دام و پت

بیماری پریودنتال در گربه های مسن شایع است. علائم شامل خونریزی لثه، لثه های قرمز یا متورم، و نفس کشیدن مداوم وحشتناک است. استوماتیت نوعی بیماری دندانی است که از تورم و زخم در دهان ایجاد می کند. همانطور که می توانید تصور کنید، کاملاً دردناک است. حتی می تواند از غذا خوردن گربه شما جلوگیری کند. گزینه های درمانی از استروئیدها (پردنیزون) تا آنتی بیوتیک ها، تا برداشتن دندان چشمگیرترین اقدام است. دامپزشک می تواند بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد دهد.

تمیز کردن منظم دندان ها و مسواک زدن به تسکین درد در حیوان کمک می کند. مسواک های گربه ای و خمیر دندان های طعم دار وجود دارد که به شما کمک می کند تا این کار کمی راحت تر شود.

سرطان در گربه ها

سرطان یک بیماری موذی است. در حالی که انواع مختلفی از سرطان وجود دارد، یکی از رایج ترین اشکال در گربه ها، لنفوم است که باعث تورم غدد لنفاوی می شود. اگر هنگام نوازش گربه خود احساس توده یا برجستگی غیرمعمولی داشته باشید، این می تواند نشانه سرطان باشد. گربه ها معمولاً به شکل دستگاه گوارش (معده و روده تحت تأثیر قرار می گیرند) پیدا می کنند. علائم آن می تواند به عنوان اسهال مزمن، مدفوع شل، کاهش وزن و استفراغ نشان داده شود. همانطور که می بینید، این مشکلات مشترک بهداشتی که گربه ها با آن روبرو هستند از نظر علائم شباهت زیادی دارند که دانستن آن برای یک عاشق حیوان خانگی مفید است.

اهمیت مشورت با دامپزشک در تشخیص زود هنگام بیماری ها

بیماری های شایع در گربه های سالخورده | دام و پت

گربه ها در پنهان کردن بیماری بسیار عالی عمل می کنند. به همین دلیل مطمئن شوید که گربه سالخورده خود را سالانه دو بار برای نظارت بر دامپزشکی ببرید و هرگونه تغییر رفتاری را که مشاهده کرده اید را با دامپزشک خود به اشتراک  بگذارید. هرچه سریعتر شما (یا دامپزشک خود) بتوانید یک مشکل بهداشتی را تشخیص دهید، شانس پیشرفت بیماری کمتر می شود. علائم دیگر درد یا بیماری می تواند بی حالی، عدم نظافت، پنهان شدن بیشتر اوقات، ادرار یا مدفوع در خارج از جعبه بستر، پرخاشگری و غیره باشد .

گربه خود را از مواد شیمیایی سخت مانند موادی که در محصولات مراقبت از چمن و محصولات نظافت منزل یافت می شود، دور نگه دارید. همیشه دیدن اینکه گربه شما با افزایش سن با بیماری مبارزه می کند همیشه دلخراش است، اما مراحلی وجود دارد که می توانید در خانه انجام دهید تا سالهای آخر زندگی حیوان را شاد و راحت کنید. برای بسیاری از گربه های بزرگسال، به راحتی پریدن روی کاناپه می تواند به یک مبارزه تبدیل شود.

شما می توانید با خرید یا ساخت رمپ یا پله کوچک که جلوی صندلی، کاناپه و غیره مورد علاقه آنها قرار می گیرد به آنها کمک کنید. آنها همچنین ممکن است برای رسیدن به غذا و آب خود در خم شدن مشکل داشته باشند، بنابراین بهتر است لازم باشد غذای گربه را در سطح بالاتر قرار دهید.

بهترین کاری که می توانید برای گربه  خود انجام دهید این است که سطح استرس او را پایین نگه دارید. این واقعیت را درک کنید که مراقبت از آنها ممکن است به راحتی گذشته نباشد .

منابع:

https://www.petinsurance.com/healthzone/pet-health/health-conditions/common-ailments-in-senior-cats/

https://www.prestigeanimalhospital.com/services/cats/blog/common-health-problems-senior-cats

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا