چرا دام و پت

بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن

بیماری های رایج در گاو، بیماری‌هایی هستند که به‌عنوان یک بیماری شایع در گاو وجود دارند. اما بیماری های رایج بیماری هایی هستند که می توانند سالانه میلیون ها روپیه از دست بدهند. به طور کلی حیوانات بدون هیچ گونه بیماری یا انگل متولد می شوند. اما به دلیل بهداشت، تغذیه، مراقبت و مدیریت نامناسب. باید مراقب بیماری های گاو بود زیرا گاوهای شیری به انواع بیماری ها مبتلا می شوند. آگاهی از بیماری های گاو از دیدگاه عمومی ضروری است زیرا بسیاری از بیماری ها از طریق شیر به مردان منتقل می شود. در اینجا به بیماری های شایع در گاودر یک برگه جدید باز می شود. و پیشگیری از آن می پردازیم .

ربع سیاه یکی از بیماری های رایج در گاو

ربع سیاه توسط Clostridium chauvoei ایجاد می شود، یک بی هوازی میله ای شکل گرم مثبت و تولید کننده سم هاگ. گاو حساس ترین میزبان هستند. گاوهای همه نژادها مستعد ابتلا هستند، اما در گاوهایی با گروه سنی 4 تا 24 ماهه و وضعیت بدنی مناسب، بروز بیشتر است.

این بیماری ممکن است از خاک آلوده سرایت کند. آلودگی خاک به دلیل لاشه های آلوده است که باعث آلودگی زمین می شود. ارگانیسم ها از طریق بلع غذای آلوده یا ممکن است از طریق آلودگی زخم وارد شوند. این بیماری یک بیماری عفونی حاد است اما مسری گاو نیست. با ایجاد میوزیت گانگرنوس و آمفیزماتوز کانونی مشخص می شود.

این بیماری در اکثر کشورهای گرمسیری جهان شیوع دارد. این بیماری در ایالات متحده آمریکا شایع است در ایالات متحده آمریکا این بیماری توسط Clostridium septicum و Clostridium chauvoei ایجاد می شود.

راه های پیشگیری از ربع سیاه در گاو ها

اقدامات پیشگیرانه زیر وجود دارد:

 • از آنجایی که بیماری با آلودگی از خاک همراه است، ممکن است از کشت در خاک اجتناب شود.
 • حیوانات جوان باید از چنین منطقه ای دور نگه داشته شوند.
 • جسد باید دفن یا سوزانده شود.
 • نباید اجازه داد بدن مرده پوست کند.
 • گوساله نباید در این مرتع چرا کند.

از طریق ایمنی غیرفعال می توان از آن پیشگیری کرد . این نوع ایمنی با تلقیح سرم ایمنی ایجاد می شود. دوز پیشگیری کننده 15 میلی لیتر برای گاو است. مدت زمان محافظت حدود 2 هفته است.

از طریق واکسن قابل پیشگیری است . دو نوع واکسن وجود دارد. یکی از آنها واکسن سیاه کوارتر (چند ظرفیتی) است . این واکسن برای پیشگیری از BQ در گاو استفاده می شود. توسط ساب برش تلقیح می شود. فقط مسیر دوز این واکسن برای گاو 5 میلی لیتر است. واکسن دیگر واکسن محله سیاه (BAIF) است. این یک سوسپانسیون غیرفعال کلر است. Chauvoei از طریق محلول فرمالدئید و ادجوانت با ژل/آلومینوکس برای ایمنی مضاعف.

سپتی سمی هموراژیک، یکی دیگر از بیماری های رایج در گاو

بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن | دام و پت

این بیماری توسط پاستورلا مولتوسیدا ایجاد می شود. این بیماری به نام پاستورلوزیس نیز شناخته می شود. بیماری با افزایش زیاد دما، افسردگی و وجود خونریزی های متعدد و با علائم پنومونی، پلوریت، پریکاردیت و آرتریت مشخص می شود.

بیماری تقریباً در تمام مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری گسترش یافته است و خسارات اقتصادی سنگینی به کشاورزان وارد می کند و در گاو خسارات وارد می شود. نرخ تلفات یک درصدی در گاوهای ناشی از این بیماری در گاوهای پروار از آمریکا گزارش شده است. گاوهای جوان در حال رشد در سنین 6 ماه تا 2 سال اغلب تحت تأثیر قرار می گیرند.

راه های پیشگیری از HS در گاو ها

پیشگیری از طریق ایمن سازی: سرم ایمنی باید به صورت زیر جلدی به میزان 15 میلی لیتر برای گاوهای تا وزن 300 کیلوگرم تزریق شود.

پیشگیری از طریق واکسن: انواع مختلفی از واکسن ها ممکن است برای پیشگیری استفاده شود.

تب کاتارال بدخیم، یکی دیگر از بیماری های رایج در گاو

این بیماری توسط یک پلی کاریون مرتبط با سلول ایجاد می شود که ویروس هرپس را تشکیل می دهد (بووید هرپس ویروس 3). ویروس به شدت به RBC یا WBC خون می چسبد. این یک بیماری عفونی تقریباً همیشه کشنده در گاو است که با التهاب کاتارال مخاط بینی و دهان (التهاب اپیتلیوم تنفسی و گوارشی)، کراتوکونژونکتیویت، آنسفالیت، کم آبی سریع و بزرگ شدن عمومی غدد لنفاوی مشخص می شود.

نحوه دقیق عفونت مشخص نیست. گزارش شده است که این بیماری از طریق جانوران وحشی منتقل می شود.

چگونه می توانیم از گاوهای خود از MCF جلوگیری کنیم؟

راه انتقال بیماری به طور کامل مشخص نیست. گوسفندان به عنوان ناشي از شيوع صحرايي در نظر گرفته شده اند. بنابراین، جداسازی صلب گاو از گوسفند پیشنهاد می شود. خوراکی که توسط میش ها و بره ها استفاده می شود نباید به گاو اجازه داده شود.

حیوانات بهبودیافته معمولاً در برابر عفونت های بعدی مصون هستند. هنوز هیچ ایمن سازی موثری وجود ندارد، روش هایی کشف شده است.

رینوتراکئیت عفونی گاوی (IBR)، یکی دیگر از بیماری های رایج در گاو

بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن | دام و پت

این بیماری توسط ویروس هرپس گاوی-1 یا ویروس هرپس گاوی ایجاد می شود. این یک بیماری حاد ویروسی بسیار مسری در گاو است که با درجه حرارت بالا، رینیت، تنگی نفس، سقط جنین، مننگوآنسفالیت، کراتو-کانژونکتیویت و ولوواژینیت پوسچولار مشخص می شود. این بیماری به طور گسترده در تمام نقاط جهان گاو شیوع دارد. اما این بیماری اولین بار در ایالات متحده آمریکا به عنوان یک بیماری نوظهور مورد توجه قرار گرفت. این بیماری در گاوهای اروپا، آسیا، آمریکای شمالی، آفریقا، استرالیا و نیوزلند مشاهده شده است.

گاوها در هر سنی مبتلا می شوند. این ویروس معمولاً از طریق خوراک و آب آلوده منتقل می شود. ویروس می تواند از طریق ترشحات چشمی، بینی و تولید مثلی و دفع گاو آلوده منتقل شود.

چگونه از گاوهای خود در برابر این بیماری جلوگیری کنیم؟

از ورود ناقل BHV-1 به گله یا تماس مستقیم با حیوانات آلوده جلوگیری کنید. هنگام خرید گاو مطمئن شوید که او حامل IBR نیست.

اگر بیماری در گله وجود داشته باشد، تمام حیوانات بالای 12 ماه آزمایش می شوند. اگر حیوانات را پیدا کردید آنها را جدا کنید. واکسیناسیون یک راه موثر برای کنترل این بیماری است. دوز این واکسن 2ml/SC/IM خواهد بود. دوز تقویت کننده باید بعد از 3 ماه داده شود. گوساله 2ml/SC/IM در سن 4-6 هفتگی. تقویت کننده در 3 ماه بعد.

اسهال ویروسی گاوی (BVD)، یکی دیگر از بیماری های رایج در گاو

این بیماری توسط آفت ویروس ایجاد می شود. BVD یک بیماری مسری تحت حاد، حاد یا غیر ظاهری است. با افزایش زیاد دما و اسهال مشخص می شود.

این بیماری ممکن است در تمام فصول رخ دهد، اما شیوع بیشتری در فصول بارانی و فصل زمستان نیز مشاهده می شود. گاو در هر سن و جنس ممکن است مبتلا شود، اما بروز آن در سنین 6 تا 24 ماهگی بیشتر است.

چگونه می توانیم گاوهای خود را از BVD محافظت کنیم؟

همه حیوانات مبتلا باید در طول شیوع بیماری جدا شوند. همه انواع اقدامات بهداشتی و بهداشتی باید برای جلوگیری از گسترش بیشتر ویروس گزارش شود. این حدود 6 ماه طول می کشد. ایمنی غیرفعال مصنوعی را می توان با آنتی سرم منتقل کرد.

در گاو آبستن نباید مصرف شود. گاوهای بالای 6 ماه باید دو بار و به فاصله دو هفته با واکسن های کشته شده واکسینه شوند.

پوسیدگی پا

بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن | دام و پت

این بیماری توسط نکروفور اسفروفروس ایجاد می شود. اینها ارگانیسم های بزرگ میله ای شکل گرم منفی هستند. این یک بیماری عفونی در گاو است که با التهاب، نکروز و زخم فضای بین دیجیتالی، نوارهای کرونری و اندام های خلفی و در نتیجه لنگش مشخص می شود.

این بیماری به طور گسترده در کشورهای گرمسیری شیوع دارد. این بیماری تحت تأثیر عواملی است که به تجزیه پوست کمک می کند، مانند وضعیت مرطوب و گل آلود مداوم یا زمین ناهموار.

راه های پیشگیری از پوسیدگی پا در گاوها

 • حیوانات باید بر روی سطوح خشک و صاف در شرایط داخلی قرار گیرند.
 • کلرتتراسایکلین 75 میلی گرم به ازای هر حیوان روزانه در خوراک طبق پیشنهاد.

ماستیت

بیماری های رایج در گاو و پیشگیری از آن | دام و پت

ورم پستان اصطلاحی است که به وضعیت التهابی پستان صرف نظر از علل آن اشاره می کند. یک مشکل جهانی است. این بیماری با تغییرات فیزیکی، شیمیایی و میکروبیولوژیکی در شیر و تغییرات پاتولوژیک در بافت های غده ای پستان مشخص می شود. تعداد زیادی از گونه های میکروارگانیسم ها به عنوان عوامل ورم پستان نقش دارند. آنها باکتری، قارچ، مایکوپلاسما و ویروس هستند.

گاوها معمولاً در پایان شیردهی خشک می شوند. با قطع ناگهانی شیردوشی بسیاری از عفونت های جدید رخ می دهد. گاو باید از طریق آزمایش ماستیت کالیفرنیا (CMT) غربالگری شود.

درمان برای ورم پستان

برخی از روش هایی که می توان برای کاهش احتمال ورم پستان دنبال کرد:

زخم پستان محل رایج تهاجم و کلونیزاسیون باکتری است. بنابراین، این باید به اندازه کافی با محلول ضد عفونی کننده یا محلول غوطه ور شدن پستانک درمان شود. گلیسیرین ممکن است در برابر ترک خوردگی پستانک استفاده شود.

 • ضدعفونی دست ها باید قبل از شیردوشی انجام شود.
 • پستان باید قبل از شیردوشی شسته و خشک شود
 • گوساله ها باید از مکیدن شیردهی گاوهای دیگر جلوگیری شود.
 • شیر ماستیت باید به درستی دفع شود، ممکن است در زمان دفع، 5 درصد فنل به شیر آلوده اضافه شود.
 • یک گاو باید بعد از زایمان بستر نرم داشته باشد. از کف بتنی به خصوص در صورت بازده بالا باید اجتناب شود.
 • نباید اجازه داد اولین نوار شیر روی زمین بیفتد، ممکن است آنها را در ظرفی جداگانه به همراه مواد ضدعفونی کننده داخل آن جدا کنید.

برچسب‌های حشره‌کش خودرو حاوی پلی‌وینیل کلرید یا برچسب‌های ترکیبی پیرتروید ممکن است استفاده شود.

منبع
https://www.farmanimalreport.com/2020/11/05/7-common-diseases-in-cattle/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا