حیوانات خانگی کوچک

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی می تواند به سرعت تشدید پیدا کرده و جدی شود. اگر متوجه شدید که خوکچه هندی در تنفس مشکل دارد، در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. شایع ترین مشکلات سلامتی این حیوانات بر ریه ها یا سیستم گوارش تأثیر می گذارد. یک خوکچه هندی ممکن است دچار اسهال یا ترشح از چشم یا بینی شود. مشکلات دندانی نیز شایع است، بنابراین دهان حیوان خانگی خود را از نظر ریزش، رشد بیش از حد دندان ها یا تورم بررسی کنید. همچنین باید گوش های حیوان خانگی خود را از نظر پوزش یا تحریک بررسی کرده و پاهای او را از نظر وجود زخم یا شکستگی ناخن بررسی کنید.

در صورت مشاهده هر یک از این علائم، بهتر است خوکچه هندی را به سرعت به دامپزشک ببرید. این حیوانات خانگی کوچک می توانند به سرعت بیمار شوند. شناسایی و درمان فوری مشکل می تواند حیاتی باشد.

ذات الریه، جزء بیماری های تنفسی در خوکچه هندی

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی | دام و پت

ذات الریه، یا التهاب ریه ها، از علل اصلی مرگ و میر در خوکچه های هندی است. ذات الریه در خوکچه هندی معمولاً در اثر عفونت باکتریایی ایجاد می شود (اغلب توسط Bordetella bronchiseptica ایجاد می شود، اما باکتری های دیگری مانند Streptococcus pneumoniae یا Streptococcus zooepidemicus نیز ممکن است دلیل آن باشند).

در موارد نادر، این بیماری ممکن است توسط نوعی ویروس ایجاد شود که به آدنو ویروس معروف است. همه این عوامل عفونی می توانند باعث بیماری غیر از ذات الریه نیز شوند.

علائم ذات الریه شامل آبریزش بینی یا ترشح از بینی، عطسه و وجود مشکل تنفس است. علاوه بر این، خوکچه های هندی مبتلا به ذات الریه ممکن است ورم ملتحمه، تب، کاهش وزن، افسردگی یا از دست دادن اشتها را نیز تجربه کنند.

درمان ذات الریه در خوکچه هندی

دامپزشک می تواند ذات الریه را از طریق معاینه یا آزمایش مایعات ترشح شده از چشم یا بینی تشخیص دهد. تهیه تصاویر اشعه ایکس از ریه، همچنین ممکن است شواهدی از وجود ذات الریه را نشان دهد.

درمان پنومونی می تواند شامل افزایش مصرف مایعات (برای جلوگیری از کمبود آب بدن)، تغذیه با کمک سرنگ در صورت لزوم، اکسیژن درمانی برای کمک به تنفس و مصرف ویتامین C باشد. اگر ذات الریه ناشی از عفونت باکتریایی باشد، دامپزشک احتمالاً آنتی بیوتیک تجویز می کند.

ممکن است آنتی بیوتیک خوکچه های هندی سمی باشند. اما برخی از آنتی بیوتیک ها نسبت به سایر داروها ایمن تر هستند و دامپزشک در صورت لزوم ممکن است یکی از این موارد را انتخاب کند. آنتی بیوتیک ممکن است به صورت سوسپانسیونی که از طریق دهان داده می شود تهیه شده و سپس طبق دستور تجویز شود.

سلامتی خوکچه هندی را که تحت درمان با آنتی بیوتیک قرار دارد، با دقت کنترل کنید. اگر آنتی بیوتیک باعث اسهال شود، باید سریعاً درمان را متوقف کرده و با دامپزشک تماس بگیرید. اگر بیش از 1 خوکچه هندی دارید، پیشگیری و کنترل شیوع ذات الریه مستلزم تمیز نگه داشتن حیوانات خانگی و قفس ها یا ظرف غذای آنها و قرنطینه ی خوکچه ی هندی بیمار است.

عفونت Bordetella bronchiseptica

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی | دام و پت

خوکچه هندی ممکن است باکتری Bordetella bronchiseptica را بدون نشان دادن علائم بیماری، در بینی یا گلو حمل کند. وقتی ترشحات بینی و گلوی حیوان بیمار در اثر عطسه یا سرفه در هوا پخش می شود، می تواند از به خوکچه های سالم منتقل شود.

همچنین فرم تناسلی عفونت می تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود. حیوانات دیگری مانند سگ، گربه، خرگوش و موش ممکن است بدون نشان دادن علائم بیماری به این باکتری ها آلوده شوند، بنابراین صاحبان حیوانات خانگی باید از تماس خوکچه های هندی بیمار سبا سایر حیوانات خودداری کنند.

عفونت استرپتوکوک پونومونیه

خوکچه های هندی ممکن است بدون نشان دادن علائم، حامل باکتریهای استرپتوکوک پنومونیه باشند. این باکتریها می توانند باعث بروز بیماری ناگهانی در خوکچه های هندی سالم شوند. این بیماری می تواند منجر به مرگ شود. یک خوکچه هندی می تواند با تماس مستقیم یا عطسه و سرفه، حیوانات دیگر را آلوده کند.

علائم استرپتوکوکوزیس شامل مشکل تنفسی، خس خس سینه، ترشح از بینی و سرفه است. عفونت همچنین می تواند باعث التهاب گوش میانی شود که می تواند منجر به آسیب شود. از آنتی بیوتیک ها می توان برای درمان عفونت و محدود کردن انتقال آن به سایر خوکچه ها استفاده کرد. اما ممکن است خوکچه هندی که به نظر بیمار نمی رسد هنوز آلوده باشد.

عفونت آدنوویروس، جزء بیماری های تنفسی در خوکچه هندی

 

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی | دام و پت

آدنو ویروس ممکن است باعث ذات الریه شود، اما بسیاری از خوکچه های هندی این ویروس را بدون هیچ گونه علائم بیماری حمل می کنند. ناقلین می توانند در اثر استرس یا اختلال در سلامتی بیمار شوند. خوکچه هندی بیمار معمولاً بر اثر ابتلا به این ویروس نمی میرد، اما آنهایی که می میرند غالباً بدون اینکه بیمار به نظر برسند و علائمی ظاهر کنند به طور ناگهانی می میرند. .

علائم این بیماری مانند مواردی است که در سایر عفونت های ویروسی یا باکتریایی دیده می شود و شامل مشکلات تنفسی، ترشح از بینی و کاهش وزن است.

بیماری باعث استرس خوکچه هندی می شود. اگر حیوان خانگی شما بیمار است، او را تا آنجا که ممکن است در آرامش نگه دارید. آنتی بیوتیک ها می توانند در دستگاه گوارش خوکچه هندی مشکل ایجاد کنند، بنابراین حیوان خانگی شما ممکن است این دسته از داروها را تحمل نکند.

بیشتر برنامه های درمانی باید شامل مصرف ویتامین C اضافی باشد. اسهال و سایر بیماری ها ممکن است باعث کمبود آب بدن در خوکچه هندی شود. علائم کمبود آب بدن شامل مدفوع خشک، ادرار تیره یا “چین چروک” پوست است (پوستی که سالم است پس از جمع کردن، به حالت طبیعی خود برمی گردد). اگر حیوان خانگی شما کم آب باشد، دامپزشک ممکن است درمان با مایعات را انجام دهد. حیواناتی که نتوانند غذا بخورند ممکن است به تجویز لوله معده نیاز داشته باشند.

پیشگیری از بیماری، بهترین روش مراقبت از خوکچه های هندی است. یک رژیم غذایی مناسب و پایدار، آب تمیز، پارچه ها و ملافه های مناسب، نظافت و ضد عفونی کردن مکرر قفس، محیط کم استرس و ورزش کافی همه از بروز بیماری جلوگیری می کنند.

مصرف آنتی بیوتیک در خوکچه هندی

بیماری های تنفسی در خوکچه هندی | دام و پت

خوکچه هندی نسبت به اثرات بسیاری از آنتی بیوتیک ها بسیار حساس است. این اثرات سمی ممکن است مستقیماً در اثر مصرف دارو اتفاق بیفتد یا به دلیل تاثیر کشندگی آنتی بیوتیک، باعث عدم تعادل در باکتری هایی مفیدی شود که معمولاً در روده های خوکچه هندی زندگی می کنند.

بسیاری از آنتی بیوتیک ها، از جمله پنی سیلین، آمپی سیلین، لینکومایسین، کلیندامایسین، وانکومایسین، اریترومایسین، تیلوزین، تتراسایکلین و کلروتتراسایکلین می توانند مشکل ایجاد کنند. پمادهای حاوی آنتی بیوتیک که روی پوست استفاده می شوند نیز می توانند برای خوکچه های هندی سمی باشد.

خوکچه های هندی که این آنتی بیوتیک ها را دریافت می کنند ممکن است دچار اسهال، از دست دادن اشتها، کم آبی یا افت دمای بدن شوند. در صورت ادامه درمان با آنتی بیوتیک، مرگ در کمتر از یک هفته اتفاق می افتد. تغذیه نامناسب و کمبود ویتامین C می تواند حیوان خانگی شما را در معرض این مشکلات قرار دهد.

حتی خوکچه های هندی که علائم حساسیت به آنتی بیوتیک را نشان نمی دهند، ممکن است به طور ناگهانی بمیرند. دامپزشک می تواند با معاینه حیوان و آزمایش مدفوع، اثرات سمی آنتی بیوتیک ها را تشخیص دهد.

هیچ درمانی قطعی برای مقابله با اثرات سمی آنتی بیوتیک ها وجود ندارد. به طور کلی، از دادن هر نوع آنتی بیوتیک به خوکچه هندی خودداری کنید، مگر اینکه دامپزشک آنها را تجویز کرده باشد. اگر خوکچه هندی مجبور است آنتی بیوتیک مصرف کند، باید سلامتی او را به دقت کنترل کنید. اگر حیوان خانگی شما در حین درمان دچار اسهال شد یا غذا خوردن را متوقف کرد، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید.

سخن آخر

در حالی که خوکچه هندی به هیچگونه واکسیناسیون احتیاج ندارد، توصیه می شود حداقل یک بار در سال حیوان خانگی خود را برای معاینه معمول نزد دامپزشک آشنا با خوکچه هندی ببرید.

با خوکچه هندی باید درست رفتار شود. باید برای حیوان خانگی خود یک وقت خاص منظم را تعیین کنید. همچنین این امکان را برای شما فراهم می کند تا حیوان خانگی خود را از نظر احتمالی مشکلات پوستی، جراحات، افزایش یا کاهش ناگهانی وزن، مشکلات دندانی و سایر مشکلات سلامتی بررسی کنید. برخی از علائم بیماری خوکچه هندی از دست دادن اشتها، کاهش وزن، حالت قوز کرده، راه رفتن غیر طبیعی یا لنگی، لاغر شدن یا غیر طبیعی بودن شکم، تغییر قوام پوسته مو یا مشکل تنفس است. خوکچه هندی های بیمار ممکن است انرژی کمتری داشته باشند یا به صداها یا لمس پاسخ ندهند.

خوکچه هندی به ندرت نیاز به حمام دارد. در صورت نیاز، از شامپویی مخصوص حیوانات کوچک استفاده کنید. استفاده از شامپوهای فرموله شده مخصوص انسان باعث خشک شدن پوست یک خوکچه هندی می شود. خوکچه هندی را در یک کاسه کم عمق آب گرم شستشو دهید و از وارد شدن آب یا شامپو به گوش و چشم آنها خودداری کنید. حتماً برای جلوگیری از لرز، شستشوی کامل و حیوان خانگی خود را سریع انجام دهید. خوکچه های هندی با موهای بلند برای تمیز نگه داشتن موها و جلوگیری از جوش زدن نیاز به برس زدن و نظافت گاه به گاه دارند.

منابع:

https://www.msdvetmanual.com/all-other-pets/guinea-pigs/disorders-and-diseases-of-guinea-pigs

https://www.msdvetmanual.com/all-other-pets/guinea-pigs/routine-health-care-of-guinea-pigs

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا