آبزیان

بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟

بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟

علائم بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز، شنا به روش های عجیب و غریب، شنا در حالت وارونه، یا قرار گرفتن در ته مخزن به صورت وارونه است. این بیماری از نظر پزشکی به عنوان اختلال شناوری مثبت شناخته می شود، اما اکثر ماهیگیران آن را بیماری مثانه شنا می نامند.

بیماری مثانه شنا یک اختلال است که در آن مثانه ماهی قرمز به دلیل یک ناهنجاری جسمی، دلایل محیطی، بیماری یا دلایل تشخیص داده نشده دیگر آنطور که باید عمل نمی کند. متوجه خواهید شد که ماهی ها برای ماندن در موقعیت شنای خوب مشکل دارند و صعود یا فرود در آب کنند.

علت بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟

مثانه شنا با نام مثانه گاز یا مثانه هوا نیز شناخته می شود. اکثر ماهی ها دو نوع مثانه شنا دارند. قسمت قدامی آن نزدیک سر است و توسط بافت سفت پوشانده شده که اجازه نمی دهد اندازه آن تغییر کند. این مثانه خاص به ستون فقرات متصل است، بنابراین نمی تواند موقعیت خود را تغییر دهد.

مثانه شنای عقب در پشت قدامی قرار دارد نزدیک به دم است. این مثانه شنا دارای پوششی بسیار نازک است و بسته به میزان گاز موجود در مثانه می تواند اندازه آن متفاوت باشد.

مثانه شنای عقب از طریق یک مجرای کوچک به مثانه شنای جلو (قدامی) متصل می شود و می تواند موقعیت خود را به دلایل زیادی تغییر دهد.

غذای شناور. غذای شناور در محل نگهداری ماهی قرمز، منجر به خوردن سریع یا بیش از حد، یبوست یا خوردن آب و در نهایت ورم معده و فشار بر روی مثانه می شود.

غذای بی کیفیت.اگر غذای ماهی قرمز شما بیات یا بی کیفیت است یا مخصوص ماهی قرمز در نظر گرفته نشده است، می تواند باعث ایجاد گاز در روده ماهی شود. گاز بیش از حد می تواند تعادل ماهی را مختل کند. این گاز به مثانه شنا راه پیدا کرده و باعث شناور شدن بیش از حد ماهی می شود.

ماهی نیز در آزادسازی این گاز دچار مشکل می شود. خوردن غذای پوسته پوسته یا یخ زده پس از خیس شدن و بزرگ شدن می تواند منجر به بزرگ شدن معده یا حتی بزرگ شدن دستگاه گوارش شود. غذاهای دیگر مانند نان و کرم های خونی نیز می توانند باعث بیماری مثانه شنا شوند.

تغییرات ناگهانی دما

ماهی قرمز با بدن گرد، به ویژه مستعد لرز است. دمای بسیار پایین آب می تواند هضم ماهی شما را مختل کند و منجر به بزرگ شدن دستگاه گوارش می شود و به نوبه خود مثانه شنا را تحت فشار قرار می دهد.

داشتن دمای مناسب مخزن به اندازه داشتن کیفیت خوب آب و غذای مناسب از نظر ماهی برای خوردن اهمیت دارد. ماهی ها، چه در حوضچه، چه در طبیعت و چه در آکواریوم، نسبت به تغییرات دما حساس هستند و این می تواند تأثیر زیادی بر سیستم ایمنی آنها داشته باشد.

بهترین گزینه این است که بر اساس اندازه آکواریوم واحد گرمایش مناسب را انتخاب کنید. 3 تا 5 وات در هر گالن را راهنمای خود قرار دهید. بخاری فقط می تواند دمای آکواریوم را تا دمای خاصی بالا ببرد. بنابراین، ممکن است لازم باشد در صورت لزوم یک بخاری دیگری اضافه کنید تا ماهی خود را در سلامت کامل نگه دارید.

در مورد ماهی قرمز، این امر نادر است مگر اینکه در یک مکان بسیار سرد زندگی کنید و خانه شما به اندازه کافی گرم نشده باشد.

عفونت و اختلال مثانه شناور

بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟ | دام و پت

حملات باکتریایی به مثانه شنا می تواند منجر به از دست دادن شناوری و یا تعادل ماهی ها شود. انگل ها نیز مانند عفونت های باکتریایی مشکل دیگری هستند که باید درمان شوند. در برخی موارد، ماهی ممکن است پس از برخورد با یک شیء مخزن یا درگیری با ماهی دیگر دچار اختلال در مثانه شنا شود.

همچنین اگر مشکوک هستید که مشکلی وجود دارد، باید بلافاصله بیماری مثانه شنا را درمان کنید. اندام های شکم ممکن است متورم شده و تأثیر منفی بر مثانه شنا داشته باشند. اندام هایی مانند کلیه می توانند کیست ایجاد کنند، کبد رسوب چربی دارد و اتصال تخمک در ماهی های ماده ممکن است رخ دهد. همه اینها می تواند منجر به بزرگ شدن مثانه شنا شود.

در برخی موارد بسیار نادر، ماهی با بیماری مثانه شنا متولد می شود. با این حال، این مشکلات در اوایل خودش را نشان می دهند. سایر مسائل نیز شامل آبسه، یبوست، پوسیدگی باله، ich و popeye است.

شرایط آب

کیفیت آب مخزن شما مهم است. برای مثال، داشتن سطوح بالای نیترات می تواند بر مثانه شنا تأثیر بگذارد. نیتریت زمانی اتفاق می افتد که ماهی ها آمونیاک را از طریق آبشش های خود به عنوان یک محصول زائد آزاد می کنند. سپس آمونیاک توسط باکتری های خوب به نیتریت تبدیل می شود که برای ماهیان سمی است.  مشکل دیگری که می تواند ایجاد کند مسمومیت با آمونیاک است.

در مورد pH، آن را در حدود 7 درجه خنثی نگه دارید ماهی قرمز می تواند در آبهایی که pH آنها بین 6 تا 8.5 است به خوبی زندگی کند، اما اگر pH خیلی سریع تغییر کند، آنها ممکن است دچار تنش شوند. یک کیت تست آب خوب شما را از کیفیت آب مطلع می کند.

باید مخزن شما همیشه عاری از مواد افزودنی مضر آب مانند کلر و کلرامین باشد. بر روی یک دستگاه تصفیه آب خوب سرمایه گذاری کنید. برای اطمینان از تمیز ماندن مخزن و عاری از ضایعات، تغییرات آب را هر هفته انجام دهید.

پیری یا ژنتیک

با افزایش سن ماهی ها، مشکلات بیشتری در مورد مثانه شنا ایجاد می شود. برهمین اساس انواع ماهی قرمز فانتزی برای پرورش آسان تر است.

علائم بیماری مثانه شنا چیست؟

برخی از شایع ترین علائم این بیماری در ماهی، عبارتند از:

پشت خمیده. اگر متوجه انحنایی در پشت ماهی قرمز خود شدید، به احتمال زیاد آنها با بیماری مثانه شنا دست و پنجه نرم می کنند. بهترین کار این است که هر روز ماهی ها را به صورت دوره ای بررسی کنید.

ورم شکم. برخی از ماهی های قرمز دارای شکم با شکل های طبیعی گرد هستند، مانند ریوکین یا اوراندا. با این حال، باید مراقب باشید تا بدن ماهی خود را از نزدیک مشاهده کنید. هر روز ماهی خود را زیر نظر داشته باشید تا ببینید آیا چیزی غیر عادی مشاهده می کنید یا خیر. متورم شدن شکم نشانه این است که بیماری مثانه شنا بر ماهی شما تأثیر می گذارد.

شناور در بالا یا فرو رفتن در پایین مخزن

آیا متوجه شده اید که ماهی های شما سعی می کنند درست شنا کنند، اما تنها کاری که آنها انجام می دهند این است که در رئی سطح آب شناور است یا در پایین مخزن شنا می کند، این وضعیت می تواند نشانه ای از بیماری مثانه شنا باشد.

چگونه بیماری مثانه شنا را درمان کنیم؟

بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟ | دام و پت

برخی راهکارها برای درمان بیماری مثانه شنا ماهی ها،  به دنبال علائم زیر باشید:

  • شنا کردن به بالا
  • فرو رفتن در کف مخزن
  • قرار گرفتن دم بالاتر از سر
  • شکم پهن و متورم شده

ماهی قرمز بیشتر مستعد بیماریهای مثانه شنا است. ماهی قرمز فانتزی به ویژه بیشتر تحت تأثیر بیماری مثانه شنا قرار می گیرد. انواع فانتزی بدنهای گرد و کوتاهی دارند که منجر به فشرده شدن اندامها می شود. اندام های داخلی ماهی قرمز ممکن است به مثانه شنا فشار آورده و شنا را برای آنها سخت کند. در همین حال، ماهی قرمز با بدن بلندتر در معرض خطر ابتلا به اختلال مثانه شنا نیستند. به دنبال علائم عفونت باشید. اختلال مثانه شنا نشانه عفونت است.

ابتدا باید مخزن را تمیز کنید تا سطح باکتری های مضر کاهش یابد. این اولین قدم برای خلاص شدن از شر باکتری هایی است که باعث عفونت می شوند. اگر علائم در ماهی شما همچنان ادامه دارد، ماهی را با استفاده از آنتی بیوتیک درمان کنید. اینها را می توانید از فروشگاه ماهی محلی یا فروشگاه حیوانات خانگی خود خریداری کنید. همچنین می توانید برای دریافت نسخه یا توصیه با دامپزشک مشورت کنید. هنگام استفاده از دارو تمام دستورالعمل ها را رعایت کنید تا از ماهی قرمز بیش از حد استفاده نکنید. مطمئن شوید که دمای مخزن همان دمایی است که باید باشد.

چگونه می توان از بیماری مثانه شنا پیشگیری کرد؟

بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟ | دام و پت
SONY DSC

پیشگیری از بیماری مثانه شنا در واقع آسانتر از آن است که فکر می کنید. چند روش برای پیشگیری از بیماری مثانه شنا، عبارتند از:

ابتدا غذا را خیس کنید. باقیمانده غذای ماهی روی آب شناور باقی می ماند. این بدان معناست که وقتی ماهی ها نیش می زنند، همراه با این غذاها کمی هوا را می بلعند. این منجر به بزرگ شدن اندام ها می شود که به نوبه خود منجر به اختلال در مثانه شنا خواهد شد.

می توانید با خیساندن غذای ماهی قبل از افزودن آن به مخزن، از این امر جلوگیری کنید. به این ترتیب، غذا در آب فرو می رود، که به ماهی ها اجازه می دهد بدون هیچ گونه نگرانی در مورد مکیدن اکسیژن، با خیال راحت غذا بخورند.

می توانید غذای غرق شده ماهی را که در ته مخزن فرو می رود خریداری کنید.

از تغذیه زیاد خودداری کنید.

وقتی ماهی بیش از حد غذا بخورد، ممکن است دچار یبوست شود. این وضعیت می تواند باعث بزرگ شدن معده یا روده و البته مشکلات مثانه شنا شود. ماهی خود را فقط یک بار در روز تغذیه کنید و فقط غذاهایی را که ماهی می تواند در عرض یک دقیقه بخورد را به آنها بدهید. حتی اگر به نظر می رسد ماهی شما همیشه می خواهد غذا بخورد، خوردن زیاد آن برای حیوان مفید نیست.

مخزن را تمیز کنید.

اگر مخزن خود را اغلب تمیز نکنید، باکتری ها و انگل ها ماهی شما را بیمار می کند. مخزن خود را در صورت نیاز یا حداقل یک بار در هفته تمیز کنید. برای تمیز کردن مخزن هر هفته در یک ساعت مشخص، یک یادآوری روی تلفن خود قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که یک کیت آزمایش آب دارید که میزان pH، نیتریت، نیترات و آمونیاک را به شما نشان می دهد. ماهی قرمز در pH 7.2 تا 7.6 بهترین وضعیت را دارد.

آنها باید صفر آمونیاک و نیترات 0 -25 ppm داشته باشند. نمک آکواریوم همچنین یک مکمل عالی است که سیستم ایمنی بدن را تقویت کرده و با بیماری ماهی قرمز مبارزه می کند.

آیا بیماری مثانه شنا مسری است؟

بیماری مثانه شنا در ماهی قرمز چیست؟ | دام و پت

بیماری مثانه شنا بسیار شایع است، اما خبر خوب این است که این بیماری مسری نیست. ابتلا به بیماری مثانه شنا ناشی از نیش زدن یا گاز گرفتن ماهیان بر یکدیگر نیست. در عوض، بیشتر ناشی از فشرده اندام های داخلی یا عفونت است.

به عنوان مثال، ماهیان آکواریومی مانند ماهی قرمز ممکن است عفونت هایی را ایجاد کنند که در نتیجه باکتری ها و انگل هایی در آب مخزن ایجاد شوند.

این انگل ها و باکتری ها مسری هستند، اما خود بیماری اینطور نیست. شما می توانید کاملاً از بروز بیماری مثانه شنا برای ماهیان خود جلوگیری کنید. مطمئن شوید که مخزن ماهی شما تمیز نگه داشته می شود و هر هفته به طور منظم نظافت را انجام دهید.

منبع: https://www.bettacarefishguide.com/swim-bladder-disease-in-goldfish/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا