حیوانات خانگی کوچک

بیماری قلبی خرگوش ها، شایع ترین علائم و علت

بیماری قلبی خرگوش ها، شایع ترین علائم و علت

علائم بیماری قلبی خرگوش ها به تدریج خودشان را نشان می دهند. متأسفانه، این بدان معنی است که حملات قلبی اغلب در مراحل پیشرفته، که خطر عوارض و مرگ به طور قابل توجهی بیشتر است، تشخیص داده می شوند.

دلایل حمله قلبی در خرگوش ها متفاوت است. در حالی که رژیم غذایی غنی از چربی یا سبک زندگی فاقد ورزش دلیل اصلی بیماری قلبی است، اما نشان داده شده است که برخی از خرگوش های فعال هم از مشکلات قلبی نیز رنج می برنند. بیماری های عفونی، رژیم غذایی فاقد مواد مغذی، زندگی در یک قفس کوچک بدون ورزش یا اختلال در عملکرد بطن چپ از جمله علل اصلی هستند.

اگر گمان می کنید خرگوش شما بیماری قلبی دارد، آن را برای معاینه نزد دامپزشک خود ببرید. خرگوش هایی که از بیماری قلبی رنج می برند باید سالانه معاینه شوند، حتی اگر سالم به نظر برسند. دامپزشک ضربان قلب خرگوش شما را از نظر سوفل قلب یا ریتم غیرطبیعی قلب بررسی می کند. ضربان قلب طبیعی خرگوش 120 تا 150 ضربان در دقیقه و تنفس طبیعی 30 تا 60 تنفس در دقیقه است.

توجه داشته باشید که همه خرگوش های مبتلا به بیماری های قلبی عروقی سوفل قلبی قابل تشخیص ندارند. با این حال، اگر وجود داشته باشد، حتی اگر علائم ظاهری وجود نداشته باشد، دامپزشک به شما هشدار می دهد. علائم شدید، مانند مشکل تنفس، باید به عنوان یک وضعیت اضطراری در نظر گرفته شود.

حمله قلبی یا بیماری قلبی، اغلب خود را از طریق تغییر در تنفس و تغییرات جسمی، مانند بی حالی، نشان می دهد. متأسفانه، علائم و نشانه های حملات قلبی در خرگوش ها می تواند به شرایط دیگر شباهت داشته باشد، و به نظر می رسد این وضعیت کمتر از حد واقعی است.

علائم بیماری قلب در خرگوش ها

بیماری قلبی خرگوش، شایع ترین علائم و علت | دام و پت

بسیاری از خرگوش ها وقتی بیماری قلبی داشته باشند بدون علامت هستند تا زمانی که وضعیت آنها به مرحله شدید و گاهی خطرناک برسد. شایع ترین علائم قابل مشاهده حمله قلبی پیش رونده، عبارتند از:

  • تنگی نفس
  • سوفل قلب
  • کاهش وزن
  • ضعف کلی بدن
  • عدم تحمل ورزش
  • از دست دادن اشتها
  • بی نظمی در تنفس یا تنفس دشوار
  • تاکی کاردی (ضربان قلب خیلی سریع است).

علائم در بیماری قلبی به تدریج ایجاد می شوند و غالباً خاص بیماری نیستند. علائمی مانند امتناع از خوردن غذا، از دست دادن اشتها و بی حالی می تواند شبیه به علائم سایر بیماری ها باشند. خرگوش شما همچنین ممکن است دارای اختلالات گوارشی مانند اسهال، مدفوع سخت و خشک باشد.

الگوهای غذا خوردن خرگوش شما

تغییر در الگوی غذایی خرگوش شما می تواند نشانه قابل توجهی از حمله قلبی قریب الوقوع باشد. اگر خرگوش شما به طور کامل از غذا خوردن دست کشیده است، وضعیت مدفوع آن را تحت نظر داشته باشید. کمبود اشتها یک علامت بالقوه از مشکلات قلبی مرتبط با حمله قلبی است. با این حال، نخوردن به طور کلی می تواند منجر به استاز دستگاه شود.

GI stasis یک وضعیت دردناک و کشنده در خرگوش ها است که در صورت انسداد در سیستم گوارش خرگوش شما ایجاد می شود. اگر خرگوش شما غذا نمی خورد و یا حرکات روده ای ندارد، سریعاً به دنبال مشاوره دامپزشکی باشید.

شناخت علائم و نشانه های حمله قلبی در خرگوش ها دشوار است. غالباً، علائم واضح مبهم هستند و به موارد دیگر شباهت دارند. علاوه بر این، خرگوش ها در پنهان کردن علائم ضعف، از جمله درد و بیماری مهارت دارند. این به محافظت از آنها در برابر حیوانات شکاری کمک می کند.

توانایی پنهان کردن علائم یک ویژگی مطلوب برای زنده ماندن در طبیعت است. با این حال، در خرگوش های خانگی، این می تواند کشنده باشد. شما باید رفتار طبیعی خرگوش خود را از رفتارهای غیرمعمول مانند کم اشتهایی، بی حالی و حرکات بی نظم روده تشخیص دهید.

علائم حمله قلبی در خرگوش ها

با پیشرفت بیماری، خرگوش شما ممکن است علائم دیگری مانند سرفه مداوم، همراه با علائم درد یا پرخاشگری را نشان دهد. ضربان قلب خرگوش شما افزایش می یابد زیرا قلب حیوان مجبور است بیشتر کار کند تا خون را در بدن پمپاژ و اکسیژن کافی را برای بدنش فراهم کند.

تشخیص علائمی مانند بی نظمی در ضربان قلب در خرگوش ها بیش از سایر حیوانات چالش برانگیز است. بنابراین، باید به دنبال علائم مبهم، مانند تغییرات رفتاری، تغییر خلق و خو، تغییر در الگوی غذا خوردن و غیره باشید.

علائم زیر معمولاً هنگامی مشاهده می شود که قلب خرگوش دیگر توانایی تحمل خون در گردش خون در بدن را ندارد. این امر باعث تجمع مایعات در شکم و ریه ها می شود، در نتیجه حمله قلبی یا نارسایی احتقانی قلب ایجاد شود.

اختلال در تنفس

در طی مراحل پیشرفته بیماری، خرگوش شما ممکن است نفس های طولانی و عمیق و یا تغییر رنگ یا کبودی زبان داشته باشد. این علائم نشان دهنده آن است که حیوان اکسیژن کافی دریافت نمی کند. با افزایش میزان تنفس، خرگوش شما تنفس دهانی را شروع می کند.

بالا بردن سر و گردن

مشکلات تنفسی مرتبط با حمله قلبی باعث می شود خرگوش شما موقعیت مشخصی در حالت استراحت داشته باشد. خرگوش شما با سر و گردن کمی متمایل به سمت بالا می نشیند و قسمت جلویی را در حالت برافراشته نگه می دارد.

اگر خرگوش شما علائم مشکلات تنفسی را نشان دهد، ممکن است دچار حمله قلبی شود. در این مرحله باید به دنبال مراقبت های پزشکی فوری باشید تا وضعیت خرگوش شما درمان شود.

در مراحل حاد نارسایی قلبی، خرگوش شما سنکوپ می کند. سنکوپ از دست دادن هوشیاری موقت است که اغلب به جریان خون ضعیف در مغز مربوط می شود.

علل حمله قلبی در خرگوش ها

بیماری قلبی خرگوش، شایع ترین علائم و علت | دام و پت

عوامل متعددی می توانند در بیماری قلبی نقش داشته و باعث بروز حملات قلبی در خرگوش شوند. یکی از دلایل عمده حمله قلبی در خرگوش ها، استرس است. خرگوش ها در برابر فشارهای روانی بسیار آسیب پذیر هستند و قرار گرفتن در محیطی که باعث ایجاد استرس در خرگوش ها می شود می تواند منجر به مسائل قلبی عروقی گردد.

رژیم غذایی پرچرب

یک رژیم غذایی پرچربی، بسیاری از دارو ها و قند می تواند منجر به مشکلات قلبی در خرگوش ها شوند. گلوله هایی که کاملاً پایه یونجه ندارند یا حاوی مواد ناخواسته هستند و حتی یونجه سنگین هستند می توانند بر سیستم هضم خرگوش تأثیر بگذارند.

برای حفظ دستگاه گوارش، خرگوش ها باید به طور مداوم یونجه علفی با کیفیت بالا بخورند. رژیم غذایی خرگوش شما باید 80 تا 90٪ حاوی یونجه باشد زیرا حاوی مواد مغذی مورد نیاز برای سلامت خرگوش شما است.

علاوه بر یونجه چمن، شما همچنین می توانید رژیم غذایی خرگوش خود را با سبزیجات برگ دار مانند کاهو، اسفناج، کلم پیچ و بالای هویج نیز تهیه کنید. سبزیجات شیرین یا نشاسته ای مانند سیب زمینی و غذاهای پر قند مانند میوه ها فقط باید به عنوان میان وعده خرگوش ارائه شوند.

خرگوش ممکن است از طعم برخی از غذاهای خاص مانند سیب لذت ببرد، اما مصرف بیش از حدچنین غذاهایی می توانند هضم خرگوش شما را مختل کرده و در طولانی مدت عوارض شدیدی ایجاد کنند.

کمبود مواد مغذی

بیماری قلبی خرگوش، شایع ترین علائم و علت | دام و پت

کمبود مواد مغذی به ویژه ویتامین ها و مواد معدنی مانند کلسیم و فسفر می تواند باعث بیماری های قلبی شود. کمبود کلسیم در بدن نیز می تواند منجر به ضعف استخوان شود، در نتیجه بر قدرت استخوان خرگوش شما تأثیر می گذارد. کمبود ویتامین های D یا E می تواند باعث کانی سازی غیر طبیعی رگ های خونی یا ضعف عضلانی شود که ممکن است در حمله قلبی نقش داشته باشد.

سبزیجات، گلوله ها و برخی میوه ها منابع بسیار خوبی از ویتامین ها و مواد معدنی برای خرگوش ها هستند. هر روز از سبزیجات برگ خرگوش و میوه ها و سبزیجات نشاسته ای فقط به عنوان خوراکی تغذیه کنید.

عدم تحرک و ورزش

علاوه بر رژیم غذایی مناسب، خرگوش ها برای کاهش خطر حمله قلبی همراه با افزایش وزن به ورزش روزانه نیز نیاز دارند. خرگوش شما باید فضای کافی برای دویدن و ورزش کردن داشته باشد.

صرف زمان زیاد در قفس بدون هیچ گونه تحرک و ورزشی می تواند باعث افزایش وزن خرگوش شما شود. خرگوش شما باید روزانه از محفظه اش خارج شود. به خرگوش خود اجازه دهید در یک فضای باز پرسه بزند، بپرد و بازی کند. این یک روش عالی برای آزاد کردن انرژی حیوان خانگی شما است.

ورزش منظم ضروری است، اما مقدار بیش از حد آن می تواند ضرر داشته باشد. بنابراین ورزش بیش از حد برای یک خرگوش چقدر است؟ ورزش بیش از حد می تواند قلب خرگوش را خسته کند. از طرف دیگر، ورزش کم باعث می شود قلب خرگوش شما به اندازه کافی کار نکند. یافتن تعادل مناسب متناسب با خرگوش شما در پیشگیری از بیماری و استرس امری حیاتی است.

استرس

بیماری قلبی خرگوش، شایع ترین علائم و علت | دام و پت

محیطی که خرگوش شما دائماً در معرض استرس قرار دارد می تواند احتمال بیماری قلبی یا حمله قلبی را افزایش دهد. خرگوش ها در پایین زنجیره غذایی قرار دارند و شناخته شده است که در اثر شوک یا حمله قلبی در موقعیت های استرس بالا می میرند. نارسایی های قلبی، افت فشار خون و فشار خون شریانی در حیواناتی که به استرس حساس هستند از جمله خرگوش ها شایع است.

استرس ناشی از ازدحام بیش از حد خرگوش ها در فضای محدود، سطح انتقال دهنده عصبی به نام کاتکول آمین ها را در خون افزایش می دهد. افزایش سطح این انتقال دهنده عصبی می تواند باعث اختلال در عملکرد بطن چپ قلب شود.

خرگوش ها فوق العاده ترسو هستند و از صداهای بلند می ترسند. اگر صداهای بلند در خانه شما زیاد است، احتمال دارد خرگوش شما به طور مداوم تحت فشار باشد. صداهای ناگهانی بلند مانند صاعقه، رعد و برق یا آتش بازی می تواند باعث ایجاد پریشانی شدید در خرگوش ها نیز شود. اگر نمی توانید صدای ورودی به قفس خرگوش خود را کنترل کنید، بردن آن به داخل خانه می تواند به آرامش خرگوش شما کمک کند.

استرس همچنین می تواند به دلیل ترس از شکارچی در کمین خم خرگوش شما باشد. خرگوش شما نمی داند که شکارچی نمی تواند وارد قفس شود. هرچه خرگوش شما بیشتر مضطرب شود، بیشتر با ضربان قلب سریع پاسخ می دهد. اگر این اتفاق خیلی زیاد بیفتد، قلب و بدن خرگوش شما قادر به تحمل فشار روانی نیستند.

عفونت ها

مشکلات قلبی همچنین می تواند ناشی از عفونت باشد. علت اصلی عفونت شامل باکتری های مولد سم و پروتوزوآ و ویروس هایی مانند ویروس کرونا است. این عفونت ها با ایجاد میوپاتی (بیماری عضلانی)، کاردیومیوپاتی (بیماری عضله قلب) و آندوکاردیت (التهاب پوشش داخلی قلب) بر قلب تأثیر می گذارند.

این عفونت ها به عضله قلب آسیب می رسانند و خرگوش های آلوده را مستعد بیماری های قلبی و حملات قلبی می کنند.

داروهای خاص

تجویز دارو بیهوشی یا داروهای خاص می تواند باعث آسیب یا از بین رفتن بافت قلب شود. این موارد شامل استفاده مکرر از مخلوط کتامین-زیلازین، آگونیست دتومیدین و دوکسوروبیسین است.

منبع: https://www.rabbitcaretips.com/rabbit-heart-attack/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا