سگ ها

شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی

شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی بیشتر به شکل ظاهر آنها مربوط می شود. اما بولداگ فرانسوی در معرض ابتلا به بیماری هایی هستند که بهتر است آنها را بشناسید. بولداگ های فرانسوی در سال های اخیر به یک نژاد فوق‌العاده محبوب تبدیل شده‌اند، که به دلیل گوش های خفاش ‌مانند شایان ‌ستیزشان همراه با صورت چروکیده‌ شان، در کنار شخصیت های عجیب و غریب و بازیگوششان است. متأسفانه، این محبوبیت یک جنبه منفی نیز دارند. اکنون فهرست بلند بالایی از مشکلات سلامتی بولداگ فرانسوی وجود دارد که به دلیل شیوه های پرورش غیرمسئولانه به وجود آمده است.

بولداگ های فرانسوی در حال حاضر توسط باشگاه سگ داری بریتانیا در رده 2 طبقه‌بندی می‌شوند. یعنی آنها دارای نکات خاصی هستند. شایع ترین مسائل بهداشتی و بیماری هایی که بر این نژاد از سگ های خانگی تأثیر می گذارد، عبارتند از:

اختلالات سیستم تنفسی بولداگ فرانسوی

بارزترین و شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی، سندرم انسدادی راه هوایی براکی سفالیک (BOAS) است، که آنها بیشتر مستعد ابتلا به آن هستند زیرا نژادی با صورت صاف هستند. BOAS به دلیل کوتاهی ساختار صورت در این نژاد ها ایجاد می شود. این وضعیت باعث فشرده شدن بافت های پشت بینی و گلو و در نهایت مشکلات تنفسی می شود.

علاوه بر این، صورت صاف آنها نفس نفس زدن و خنک شدن خود را در هوای گرم برای آنها دشوار می کند. بنابراین احتمال گرمازدگی بیش از حد آنها نیز بیشتر است. به همین دلیل ضروری است که آنها را از دمای شدید دور نگه دارید.حتی بهتر است از ورزش بیش از حد بولداگ خود خودداری کنید.

برای کاهش شانس خرید بولداگ فرانسوی مبتلا به این بیماری شایع، از غربالگری هر دو والدین توله سگ خود مطمئن شوید. به دنبال توله هایی با بینی بلندتر و سوراخ های بینی پهن تر باشید. زیرا این ویژگی ها به این حیوانات اجازه می دهد بهتر نفس بکشند.

خطرناک ترین سگ ها کدامند؟

مشکلات چشمی بولداگ فرانسوی

شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی || دام و پت

صورت صاف آنها نه تنها باعث ایجاد مشکلات تنفسی در آنها نمی شود. بلکه باعث بیرون زدگی چشم آنها می شود. این وضعیت بولداگ های فرانسوی را بیشتر در معرض عفونت و آسیب قرار می دهد. در اینجا برخی از مشکلات چشمی بولداگ فرانسوی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید، را بررسی کرده ایم:

زخم قرنیه

از آنجایی که چشمان بولداگ فرانسوی بیشتر از سایر نژادها از صورت آنها بیرون زده است، آنها بیشتر مستعد ابتلا به زخم قرنیه هستند. زخم قرنیه یک بیماری جدی و دردناک است. اینها معمولاً در اثر ضربه، خشکی چشم یا سوختگی های شیمیایی ایجاد می شوند. اگر سگ شما این مشکل را داشته باشد، ممکن است متوجه شوید که چشمان خود را می مالد تا درد را کاهش دهند. اگر مشکوک به زخم قرنیه در حیوان خانگی خود هستید آنها را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید. زیرا مراقبت های دامپزشکی فوری برای درمان این بیماری ضروری و موثر است.

خشکی چشم

خشکی چشم زمانی اتفاق می‌افتد که اشک کافی تولید نمی‌شود و ممکن است به دلیل یک نقص مادرزادی یا یک بیماری یا دارو باشد. این خشکی می تواند باعث التهاب و دردناک شدن بافت چشم اطراف شود. حتی ممکن است سگ خود را در حال پلک زدن یا چشمک زدن زیاد ببینید. یا ترشحات زرد یا سبز اطراف چشم حیوان خود ببینید.

چشم گیلاسی

چشم گیلاسی یک مشکل رایج چشم بولداگ فرانسوی است. این مسئله نتیجه بیرون زدگی غده داخل پلک سوم از حدقه چشم است که به نظر می رسد توده ای بزرگ، قرمز و تقریباً گیلاس مانند است. اگر فکر می کنید که سگ شما چشم گیلاسی دارد، در اسرع وقت به دامپزشک مراجعه کنید. زیرا به احتمال زیاد غده باید دوباره به جیب داخل پلک سوم برگردانده شود.

ورم ملتحمه

از آنجایی که بولداگ های فرانسوی بیشتر مستعد عفونت چشم هستند. ورم ملتحمه نیز در این نژاد شایع تر است. اینها معمولاً در اثر عفونت های باکتریایی یا ویروسی یا واکنش های آلرژیک ایجاد می‌شوند. باید مراقب چشم های صورتی یا قرمز، پلک زدن بیش از حد معمول و مخاط، چرک یا ترشح باشید.

مشکلات پوستی بولداگ فرانسوی

شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی || دام و پت

تعدادی از بیماری های شایع بولداگ فرانسوی وجود دارد که می تواند روی پوست آنها تأثیر بگذارد. اینها اغلب به دلیل محیط و یا چروکیدگی پوست آنها است. رایج ترین بیماری های پوستی در بولداگ ها، عبارتند از:

آلرژی های پوستی

احتمال بروز آلرژی های پوستی، در بولداگ های فرانسوی زیاد است. معمولاً به دلیل عوامل محیطی مانند گرده و کنه های گرد و غبار و عدم تحمل غذایی ناشی از موادی مانند گندم یا موادی که پوست با آنها در تماس است مانند مایعات شستشو ایجاد می شود. این آلرژی ها همچنین می تواند ناشی از انگل ها و کک ها باشند. بنابراین بسیار مهم است که از درمان کک و کرم حیوان خانگی خود مراقبت کنید.

درماتیت چین خوردگی پوست

در حالی که پوست چروک آنها ممکن است زیبا به نظر برسد، اما اگر به درستی از آن مراقبت و تمیز نشود، می تواند منجر به درماتیت چین های پوستی شود. اینجاست که چین و چروک ها ملتهب و دردناک می شوند. حتی بدون درمان نیز می توانند عفونی شوند.

پیودرما

عفونت‌های پوستی باکتریایی که به نام «پیودرما» شناخته می‌شود، یکی دیگر از مشکلات پوستی رایج فرانسوی‌ها است که از چین‌های پوستی مطلوب آنها نیز ناشی می‌شود. پیودرما زمانی رخ می دهد که بریدگی یا خراش عفونی شود. خوشبختانه، پیودرما به راحتی با آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی دامپزشک درمان می شود.

مشابه درماتیت چین خوردگی پوست، علائم پیودرما عبارتند از:

  • خارش در اطراف ناحیه زخمی
  • ایجاد قرمزی، ریزش مو، پوسته پوسته شدن یا ترشح بیدمشک از ناحیه زخمی

بهترین راه برای پیشگیری از درماتیت چین خوردگی پوست و پیودرما، تمیز کردن و خشک کردن منظم و دقیق چین‌های پوست با محصولات مورد تایید حیوانات خانگی است.

چرا سگ من خودش را گاز می گیرد؟

مشکلات گوش بولداگ فرانسوی

شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی || دام و پت

گوش های بزرگ خفاش‌ مانند بولداگ های فرانسوی نقطه ‌ی مثبت فروش برای بسیاری هستند. اما متأسفانه، این گوش ها نیز می‌توانند باعث نگرانی و بروز برخی بیماری ها شوند. این به این دلیل است که این سگ ها کانال های گوش باریکی دارند که با دهانه های وسیع همراه است. این شرایط ورود میکروب ها و زباله ها و ایجاد عفونت را بسیار آسان می‌کند.

مهم است که گوش های بولداگ خود را به دقت زیر نظر داشته باشید. برنامه تمیز کردن منظمی داشته باشید و مراقب قرمزی، ترشح یا خاراندن مکرر گوش های حیوان خانگی خود باشید. اگر مشکوک به عفونت گوش هستید، سگ خود را نزد دامپزشک ببرید. زیرا ممکن است به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد.

چرا سگ من زیاد پارس می کند؟

مشکلات اسکلتی بولداگ فرانسوی

برخی از رایج ترین بیماری های بولداگ فرانسوی به سیستم اسکلتی آنها مربوط می شود، زیرا آنها برای داشتن پاهای پشت کوتاه و دم مجعد پرورش یافته اند.

لوکساسیون کشکک

لوکساسیون کشکک جایی است که کاسه زانو به طور موقت از جای خود می لغزد. این وضعیت یک بیماری نسبتاً رایج در نژادهای کوچکتر است. بولداگ های فرانسوی به دلیل ساختارشان مستعد ابتلا به آن هستند. شما ممکن است متوجه شوید که سگتان در حال پریدن در حالی که کاسه زانویش بیرون می‌رود و پس از بیرون آمدن دوباره به حرکت عادی باز می‌گردد. این وضعیت از 1 تا 4 درجه‌بندی می‌شود، از حداقل تا جدی‌ترین، و ممکن است مورد دوم نیاز به جراحی داشته باشد.

بیماری دیسک بین مهره ای

در بیماری دیسک بین مهره‌ای، دیسک هایی که بین استخوان های پشتی، بالشتک را ایجاد می‌کنند، آسیب دیده یا شکننده می‌شوند. این وضعیت احتمال برآمدگی، ترکیدن یا لیز خوردن آن ها را افزایش می‌دهند. در نتیجه به نخاع فشار وارد می‌کنند. درمان این بیماری به شدت، محل و علت بستگی دارد. ممکن است شامل هر چیزی از دارو گرفته تا جراحی یا ترکیبی از این دو باشد.

دیسپلازی هیپ

شایع ترین بیماری در بولداگ فرانسوی || دام و پت

دیسپلازی هیپ یکی دیگر از بیماری های ژنتیکی است که فرانسوی ها مستعد ابتلا به آن هستند و منجر به عدم رشد صحیح مفصل ران می شود. این منجر به زوال مفصل می شود زیرا مفصل ران در مقابل لغزش نرم ساییده می شود. عوامل محیطی مانند چاقی و همچنین رشد بیش از حد و ورزش نیز در پیشرفت دیسپلازی هیپ نقش دارند.

علائم دیسپلازی هیپ، عبارتند از:

  • کاهش فعالیت یا مشکل در ایستادن
  • درد یا حساسیت لگن
  • ناتوانی در بالا رفتن از پله ها

۱۰علائم هشدار دهنده درد در سگ ها را بشناسید.

مشکلات دندانی بولداگ فرانسوی

از آنجایی که بولداگ های فرانسوی فک بسیار کوتاهی دارند اما اندازه و تعداد دندان هایشان استاندارد است، مشکلات سلامتی بولداگ فرانسوی می تواند به لثه ها و دندان های آنها نیز گسترش یابد. یکی از بزرگترین دلایل نگرانی، شلوغی بیش از حد دندان های آنهاست.

آلرژی

مانند انسان، تمام نژادهای سگ مستعد ابتلا به آلرژی هستند. متأسفانه فرانسوی ها از نظر ژنتیکی بیشتر مستعد ابتلا به آلرژی های مزمن از جمله آلرژی های غذایی و محیطی هستند.

علائم آلرژی در فرانسوی ها، عبارتند از:

  • آبریزش چشم، عفونت گوش یا عطسه
  • ایجاد لکه های قرمز روی پوست یا پنجه ها
  • خارش بیش از حد یا لیسیدن به خصوص پنجه ها
  • اسهال، مدفوع خونی یا بدبو، استفراغ، درد شکم، کاهش وزن، بی اشتهایی یا بی حالی

اگر مشکوک هستید که فرنچ شما آلرژی دارد، باید از دامپزشکی برای تشخیص آلرژن استفاده کنید. سپس این اجازه می دهد تا استراتژی مدیریتی مناسب (رژیم غذایی، محیطی یا دارویی) برای بهبود کیفیت زندگی آنها ایجاد شود.

سگ ها چگونه کرم می گیرند؟

پیشگیری از بیماری های شایع بولداگ فرانسوی

مشکلات سلامتی بولداگ فرانسوی ذکر شده در بالا فقط شرایطی هستند که این نژاد مستعد ابتلا به آن هستند. هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها حتما به این بیماری مبتلا می شوند. اما آنها در معرض خطر بیشتری هستند. برای کاهش خطر ابتلا به این مشکلات سگ شما، مهم است که حیوان خانگی خود را فقط از یک پرورش دهنده معتبر خرید کنید که آگاه است و به رفاه و آینده نژاد اهمیت می دهد. پرورش دهندگان مسئول همچنین اطمینان حاصل خواهند کرد که تمام غربالگری ها و آزمایش های لازم بر روی سگ ها انجام می شود تا مطمئن شوند که ژن های ضعیفی ندارند.

منبع
https://www.purina.co.uk/articles/dogs/health/symptoms/french-bulldog-health-problemshttps://southerncrossvet.com.au/french-bulldog-health-issues/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا