حیوانات خانگی کوچک

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر، می تواند به علل مختلفی رخ دهد. افتادگی رکتوم، یک وضعیت ناخوشایند در همسترها است. این وضعیت، بسیار دردناک است. بنابراین تحمل و زنده ماندن طولانی مدت با این وضعیت برای همسترهای خانگی، چالش برانگیز است. اگر این وضعیت برای مدت طولانی ادامه یابد، می تواند جان همستر را بگیرد.

چه مواردی باعث بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر می شوند؟

علل اصلی بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر، شامل یبوست مزمن، اختلال عضلات کف لگن، عفونت های باکتریایی، مصرف غذای نامناسب، حرکت غیر معمول روده، بیماری دم مرطوب، اختلال عضلات اسفنکتر و اسهال شدید است. بنابراین، می توان گفت که علل متعددی باعث بروز این اختلال می شوند.

این علل، در ابتدا باعث افتادگی خفیف رکتوم می شوند. در ادامه، با گذشت زمان، و بدون اتخاذ هیچ روش درمانی، این اختلال، تبدیل به یک وضعیت جدی و کشنده می شود. اگر این علل را فوراً درمان کنید، افتادگی رکتوم در همسترها، به راحتی قابل درمان خواهد بود.

تمام مدفوع، تا زمانی که از بدن خارج شود، در روده همستر ذخیره می شود. افتادگی رکتوم، زمانی اتفاق می ‌افتد که رکتوم، از داخل بدن جدا شده و بدین ترتیب، از بدن حیوان خانگی، خارج شود.

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر چیست؟

یبوست مزمن و بروز افتادگی رکتوم در همستر

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر | دام و پت

یبوست مزمن، وضعیتی است که در آن، حرکت روده دشوار و نامنظم می شود. در این حالت، تخلیه روده بسیار کند و مقدار آن بسیار کمتر از حد معمول می شود. همچنین می توان گفت که در این شرایط، مدفوع همستر، نمی تواند به درستی از بدن حیوان، دفع شود.

در صورت بروز یبوست، تقریباً دو تا سه بار در هفته، مواد اضافی و مدفوع، از بدن همستر، خارج می ‌شود. اما در همسترهای سالم، معمولا، این تعداد دفعات دفع، در یک روز اتفاق می افتد. اگر این تعداد کاهش یابد، می تواند علت ایجاد مشکلات جدی، از جمله افتادگی رکتوم، در همستر های خانگی شود.

به طور کلی، در صورت ابتلا به یبوست، تعداد دفعات دفع مدفوع، کاهش یافته و با عدم تخلیه مناسب، مشکلات همستر خانگی تان، شدید تر می شود. روده، قسمتی است که مدفوع، قبل از بیرون آمدن از بدن، در آن جا ذخیره می شود. اگر این مواد به درستی بیرون نیامده و شروع به ذخیره شدن در این قسمت کنند، همستر با مشکل رو به رو می شود.

مقدار مدفوع ذخیره سازی شده در این حالت، بسیار بیشتر از حد معمول بوده و باعث ایجاد اضافه وزن برای همستر خانگی می شود. وقتی همستر مجبور به دفع می شود، این امر باعث حرکت رکتوم به سمت بیرون می شود. به این ترتیب، پرولاپس رکتوم رخ می دهد.

این بیماری قابل درمان است. زیرا یبوست را می توان خیلی سریع تشخیص داد. اگر احساس می کنید همستر شما به طور عادی مدفوع نمی کند، برای پیشگیری از بروز یبوست، به حیوان خانگی تان غذای فیبر دار بدهید. این کار به همستر خانگی تان کمک می کند تا از شر همستر رهایی یابد.

اختلال در عضله کف لگن

پر شدن، ذخیره سازی، تخلیه و هر فعالیت دیگری در روده همستر خانگی، به دلیل فعالیت این عضلات است. بر اساس تقاضا و نیاز، عضلات لگن منقبض و شل می شوند. با این حال، اگر به هر علتی، عملکرد عضلات لگن مختل شود، تأثیر عوارض بسیار جدی و خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

در چنین شرایطی، این عضله قادر به استراحت و کشش نخواهد بود. اگر همستر به زور سعی در انجام این کار داشته باشد، عضله از موقعیت اصلی خود خارج می شود. ماهیچه های لگن، اگر سفت شده و یا به درستی کشیده نشوند، می توانند عاملی برای بروز یبوست باشند. اگر این عضلات شل باشند، می تواند عامل اسهال مداوم شوند.

بنابراین، برای این که یک‌ همستر خانگی، سالم بوده و به طور طبیعی عمل کند، این ماهیچه ‌ها باید عملکرد خوبی داشته باشند. در هر حال، وجود هرگونه اختلال در عملکرد عضلات کف لگن، می توانند علتی برای بروز پرولاپس رکتوم باشند. همستر های مبتلا به این اختلال، تا زمان مرگ، رنج زیادی متحمل می شوند.

عضلات کف لگن می توانند پس از یک ورزش جزئی، عملکرد خوبی داشته باشند. هنگامی که متوجه شدید همستر شما در طول دفع مدفوع، مشکلی دارد، بلافاصله حیوان را نزد دامپزشک برده و دستورالعمل های لازم را در مورد تمرین عضلات لگن، از دامپزشک یاد بگیرید. این دستورالعمل ها را به دقت دنبال کنید. پس از ورزش منظم سه تا چهار روزه، همستر شما احساس خوبی داشته و فعال خواهد شد.

چرا همستر من چشم هایش را می بندد؟

عفونت باکتریایی و بیرون زدگی رکتوم در همستر

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر | دام و پت

هر دو نوع باکتری های گرم منفی و گرم مثبت، می توانند باعث بروز این بیماری در همسترهای خانگی شوند. به طور کلی، باکتری هایی که از طریق مصرف غذای آلوده، وارد روده بزرگ یک موجود زنده می شوند، می توانند باعث بروز عفونت شوند.

باکتری ها، می توانند عفونت شدیدی ایجاد  کنند. با مهیا شدن شرایط، کرم ها نیز می توانند در بدن همستر رشد کرده و تکثیر پیدا کنند. این کرم ها، علت اصلی بروز مشکلات جدی در فرآیند دفع مدفوع هستند.  برای مقابله با این وضعیت، باید مقداری داروی با کیفیت و موثر، به همستر خود بدهید.

برای درمان عفونت باکتریایی، باید برنامه درمانی کاملی را دنبال کنید که به عنوان یک روش ضد باکتری عمل کند. با از بین بردن کامل باکتری ها، همستر شما به زودی دوباره تحت تأثیر عفونت قرار نمی گیرد. برای پیشگیری از بروز چنین عفونت هایی، باید تمام نکات بهداشتی را رعایت کنید.

به طور کلی، روش درمانی همسترها، شامل مصرف دارو و غذای نرمی است که می تواند به سرعت هضم و دفع شود. رژیم غذایی که در این شرایط به همستر خود می دهید، نباید دارای ادویه باشد. در واقع، غذاهای مصرفی، باید نرم، غیر زبر و شیرین باشد.

اگر تمام اقدامات احتیاطی را به درستی رعایت کنید، همستر شما می تواند در عرض یک هفته، سلامتی خود را به دست بیاورد. اما برای این کار، باید درمان حیوان خانگی تان را در اسرع وقت شروع کنید.

کمبود غذای فیبر دار

فیبر رژیمی، اصلی ترین ماده غذایی است که دفع مدفوع را افزایش می دهد. در واقع، غذای فیبردار، داروی مبارزه با یبوست است. فیبر غذایی شامل سلولز بوده و برای غنی سازی مواد غذایی استفاده می شود.

اگر غذاهای فیبردار کمتری به همستر خود بدهید، این روند می تواند باعث بروز یبوست شود. غذای فیبردار، باعث افزایش سطح فیبر در مدفوع می شود که دلیل آن، دفع سریع مدفوع است. اما اگر رژیم غذایی، فیبر کم تری داشته باشد، مدفوع در روده جمع شده و باعث بروز یبوست می شود.

بنابراین، برای در امان ماندن از چنین شرایطی، باید فیبر را به رژیم غذایی روزانه همستر خانگی تان اضافه کنید. حداقل یک چهارم قسمت فیبر را، در یک وعده غذایی همستر خانگی تان، بگنجانید. در واقع، شما باید حداقل فیبر مورد نیاز همسترهای خانگی تان را تامین کنید.

چرا  همسترها بچه های خودشان را می خورند؟

وضعیت غیرعادی اجابت مزاج

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر | دام و پت

حرکت منظم روده در همسترها، ضامن سلامتی آن ها است. اما با نامنظم شدن حرکات روده، وضعیت هشدار دهنده ای در بدن حیوان خانگی، ایجاد می شود. حرکت روده، به طور معمول در اثر اسهال، یبوست، استرس، حالت تهوع و یا مصرف غذای نامناسب، ایجاد می شود.

معمولاً استرس، علت اصلی ایجاد حرکت غیر معمول در روده همسترهای خانگی است. اگر همستر شما، از محیطی که برای حیوان خانگی تان فراهم کرده اید، راضی نباشد، همواره استرس خواهد داشت. به جای محیط، عوامل بسیار دیگری نیز وجود دارند که نقش اساسی در ایجاد استرس و ناراحتی در همسترهای خانگی دارند. به عنوان مثال، تنهایی، ترس، رژیم غذایی نامناسب، ترس از شما و سایر حیوانات، می تواند علت برو استرس در آن ها باشد.

از آنجایی که همستر، بسیار حساس است، اگر یک افسردگی خفیف وجود داشته باشد، کل دستگاه گوارش حیوان متاثر می شود. در چنین شرایطی، همستر خانگی تان در تمام قسمت شکم، گرفتگی بسیار شدیدی احساس می کند. این گرفتگی ها منجر به دفع مداوم مدفوع، مانند شرایط اسهال، می شود.

اما این اختلال، با اسهال متفاوت است. زیرا در این شرایط، روده حرکات دردناکی با صداهای شدید تولید می کند. این صدا، به دلیل حرکت گاز در روده ایجاد می شود.

در واقع، همستر خانگی تان سعی می کند تا گاز را دفع کند، اما این گاز باعث بروز یبوست می شود. از آنجایی که همستر این گاز را دفع نمی کند، بیش از پیش تلاش می کند تا مواد موجود در روده را دفع کند. این وضعیت پیچیده، باعث شروع  فرآیند بروز پرولاپس رکتوم می شود.

بیماری دم مرطوب

بیرون زدگی مقعد یا رکتوم در همستر | دام و پت

در شرایط نامناسب، همستر به علت ابتلا به عفونت روده بزرگ، همیشه همراه با مدفوع، مقداری مواد آبکی دفع می ‌کند. به علت دفع ترشحات آبکی مداوم، دم همستر همیشه مرطوب می ماند. به همین علت، این اختلال به بیماری دم مرطوب معروف است.

با گذشت زمان، عفونت روده بزرگ پیشرفت کرده و باعث افتادگی رکتوم می شود. نهایتا، این اختلال، می تواند همستر خانگی تان را ضعیف و آسیب پذیر کند.

اختلال در عضلات اسفنکتر

اگر عضلات اسفنکتر، صحیح و خوب عمل نکنند، اجازه دفع مدفوع داده نمی شود. پس از مدتی مشخص، زمانی که همستر با زور، مجبور به بیرون راندن مدفوع می شود، اسفنکتر دچار مشکل جدی می شود. در نتیجه این اتفاق، افتادگی رکتوم رخ می دهد.

برای درمان این مشکل، باید مقداری ژل یا پماد با کیفیت خوب استفاده کنید. این پماد یا ژل، حرکت روده را افزایش می دهد. به همین علت، احتمال افتادگی رکتوم می تواند تا حد زیادی کاهش یابد. غذای فیبردار نیز می تواند کمک زیادی به در امان ماندن از این وضعیت کند.

چگونه از همستر بیمار نگهداری کنیم؟

اسهال شدید و بروز پرولاپس رکتوم در همستر

ابتلا به اسهال، وضعیت بسیار سختی برای یک همستر خانگی است. در صورت ابتلا به اسهال، ترشحات آبکی مداومی دفع می شوند. به همین علت، کل سیستم دفع مدفوع همستر خانگی تان، بسیار حساس می شود. این حساسیت، عضلات را ضعیف می کند. به همین دلیل  احتمال افتادگی رکتوم افزایش می یابد.

اسهال، از طرق مختلف، برای همستر خطرناک است. بنابراین برای کنترل این وضعیت، باید مقداری محلول نمکی به حیوان خانگی تان بدهید تا کمبود آب همستر رفع شود. غذایی که به همستر می دهید باید دارای سطح بالایی از کربوهیدرات باشد تا همستر بتواند پرانرژی باقی بماند. همچنین، به غلیظ شدن مدفوع و کاهش باقی مانده آب در آن، کمک می کند.

منبع
https://hamstersauthority.com/what-causes-rectal-prolapse-in-hamsters/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا