گربه ها

بیرون آوردن زبان در گربه

قبل از بررسی بیرون آوردن زبان در گربه ها، باید بدانیم که، ما عادت کرده ایم سگ هایی را ببینیم که زبان خود را بیرون آورده اند و نفس نفس می زنند. اما گربه ‌ها تمایل دارند زبان خود را جدا از زمانی که خز خود را مرتب می ‌کنند، در داخل دهان خود نگه دارند. بنابراین، دیدن منظره ای که گربه زبانش را بیرون آورده است، می تواند کمی عجیبی باشد. این رفتار اغلب باعث می شود که صاحبان آن ها در این باره سؤال بپرسند. چرا گربه خانگی من زبانش را بیرون می آورد؟ آیا مشکلی در سلامتی حیوان وجود دارد؟ یا این عادت غیر معمول فقط یک خصلت منحصر به فرد است؟

علل زیادی وجود دارد که می توانند توضیح دهند چرا ممکن است گربه خانگی خود را در حال بیرون آوردن زبانش ببینید. این علل از مسائل ژنتیکی گرفته تا بیماری های خفیف را شامل می شود‌. حتی می تواند نشان دهنده بیماری های خطرناکی مانند سرطان یا بیماری کلیوی باشد.

در این مقاله از دام و پت، ۹ علت احتمالی را که باعث می شود گربه خانگی شما زبانش را بیرون بیاورد، بررسی می کنیم. این مقاله را بخوانید و ببینید به نظر شما کدام یک از این علل در مورد حیوان خانگی شما صادق است. درک این رفتار بسیار مهم است، بنابراین اگر مشکلی در سلامتی گربه خانگی شما وجود دارد، می توانید نسبت به درمان زودهنگام حیوان خانگی تان اقدام کنید.

شایع ترین علل بیرون آوردن زبان در گربه ها

اگرچه دیدن رفتار بیرون آوردن یا آویزان کردن زبان در گربه های خانگی چندان معمول نیست، اما علل مختلفی برای این رفتار وجود دارد. برخی از آن ها کاملا بی ضرر هستند و جای نگرانی وجود ندارد. برای مثال، گربه خانگی شما ممکن است بسیار آرام باشد و به این علت فقط اجازه دهد دهانش باز بماند.

در این مواقع، می ‌توانید با دیدن رفتار گربه‌ خانگی تان بخندید و از ویژگی ‌های منحصر به ‌فرد آن لذت ببرید. از سوی دیگر، اگر این رفتار گربه خانگی با علائم دیگری همراه باشد، می تواند نشان دهنده وجود یک بیماری باشد. گربه خانگی شما ممکن است با عفونت تنفسی یا حالت تهوع رو به رو شده باشد.

علاوه براین، بیماری های زمینه ای جدی وجود دارد که می توانند باعث شوند گربه خانگی شما زبانش را بیرون بیاورد. از جمله این موارد، شامل بیماری کلیوی، اختلالات عصبی – عضلانی و سرطان دهان است.

خواب یا آرامش

بیرون آوردن زبان در گربه || دام و پت

آیا گربه خانگی شما با بیرون آوردن زبان خود می خوابد؟ این حالت یکی از شایع ترین مواردی است که صاحبان گربه آن را گزارش می دهند. اگر اینطور است، اصلاً نیازی به وحشت نیست. گربه خانگی شما بسیار آرام است.

این آرامش، شامل شل شدن عضلاتی است که معمولاً فک را بسته نگه می دارند. بنابراین دهان باز می شود و زبان بیرون می آید. این حالت نباید تعجب آور باشد. زیرا انسان ها نیز در هنگام خواب این کار را انجام می دهند.

شاید حتی بزاق تان روی بالش می ریزد! این دقیقاً همان چیزی است که برای گربه‌ های خواب‌ آلود اتفاق می‌ افتد‌. اگر متوجه شوید که گربه خانگی ‌تان آب‌ دهان خود را بیرون می‌ ریزد، اما هنگام خواب عادی رفتار می ‌کند، یعنی کاملاً آرام است و مشکل خاصی در میان نیست.

آیا گربه خانگی شما هنگام خرخر کردن و بیرون آوردن زبانش آب دهان خود را نیز بیرون می زند؟ افراد اغلب متوجه می شوند که وقتی بچه گربه خانگی خود را نوازش می کنند، این اتفاق می افتد‌. این حالت همیشه یک نشانه خوب است. این وضعیت به سادگی ثابت می کند که گربه خانگی شما عاشق نوازش شدن است و در کنار شما احساس راحتی می کند.

گیر کردن شی خارجی بر روی زبان گربه

گربه ها زبان های مخصوصی دارند که با قلاب های کوچکی به نام پاپیلا احاطه می شوند. این قلاب ها نقش مهمی در خودآرایی گربه خانگی دارند. گربه ها از زبان زبر خود استفاده می کنند تا تمام کثیفی ها و موها را از روی خز خود پاک کنند تا خود را تمیز نگه دارند.

قلاب‌ها به راحتی روی هر زباله ای می ‌چسبند و با یک لیس ساده آن را جدا می ‌کنند، سپس گربه ها، زباله ‌ها را قورت می‌ دهند.

متأسفانه، موها و مواد زائد گاهی اوقات می توانند به پاپیلا ها گیر کنند و وقتی گربه خانگی شما آن ها را قورت می دهد، از بین نروند. وقتی این اتفاق می ‌افتد، ممکن است گربه خانگی ‌تان را در حالی ببینید که با زبان بیرون افتاده سرفه می‌ کند و سعی دارد هر چیزی را که به آن چسبیده است، خارج کند.

همچنین، ممکن است یک گربه زبان خود را در تلاش برای از بین بردن سموم بیرون آورد. در طی چند تلاش، گربه خانگی شما معمولاً موفق خواهد شد.

ژنتیک

بیرون آوردن زبان در گربه || دام و پت

به گربه خانگی که با زبان آویزان در جایی نشسته است، به دقت نگاه کنید. آیا صورت صافی دارد؟ گربه های صورت صاف به عنوان نژادهای براکیسفالیک شناخته می شوند که نمونه های شایع آن گربه ایرانی، هیمالیا و برمه است. این نژادها به علت ویژگی های ژنتیکی که دارند، همیشه بینی کوتاهی دارند که باعث انحراف جمجمه آن ها می شود.

به علت شکل غیرمعمول جمجمه، زبان گربه های براکیسفالیک اغلب به طور مکرر یا دائمی بیرون میزند. صورت کوتاه آن ها به این معنی است که زبان آن ها اغلب برای دهانشان خیلی بزرگ است. بنابراین، زبان به جای قرارگیری در داخل، به طور معمول آویزان است.

این حالت جای نگرانی ندارد و فقط نتیجه عملکرد ژن های گربه خانگی شماست. با این حال، باید توجه داشته باشید که بسیاری از نژادهای دارای صورت صاف از سندرم انسدادی راه هوایی براکی سفالیک (BOAS) رنج می برند. اینجاست که ناهنجاری های ژنتیکی تا حدی راه های هوایی را مسدود کرده و تنفس را دشوار می کنند. این وضعیت اغلب نیاز به مداخله جراحی دارد.

حالت تهوع یا بیماری حرکتی

اگر گربه خانگی خود را در حال نفس نفس در ماشین ببینید، ممکن است که حیوان خانگی تان از بیماری حرکت رنج می برد. مانند انسان ها، دست اندازها و ناهمواری های موجود در جاده می توانند باعث ایجاد حالت تهوع در گربه در هنگام رانندگی شوند.

این شرایط اغلب منجر به ترشح آب دهان، تنفس با دهان باز و ظاهر شدن زبان آن ها می شود! پس از رسیدن به مقصد، این علائم متوقف می شوند. بیماری حرکت تنها علت بروز تهوع در گربه ها نیست. اگر گربه خانگی شما بیش از حد یا خیلی سریع غذا بخورد، ممکن است احساس بیماری کند.

بیشتر موارد حالت تهوع جای نگرانی ندارد و خود به خود از بین می رود. با این حال، می توانید در وهله اول از احساس بیماری گربه خود پیشگیری کنید. برای پیشگیری از پرخوری، اندازه غذای گربه خود را کوچک تر و بیشتر کنید. کاسه های تغذیه مخصوص برای کاهش سرعت خوردن غذا و ظروف غذای بلند نیز می توانند مفید باشند.

حتی اگر می ‌دانید گربه خانگی تان با سوار شدن در ماشین دچار این حالت می شود، می توانید به آن ها قرص ماشین بدهید.

اضطراب یا استرس

یکی از تئوری هایی که در پشت چرایی بیماری حرکت در گربه ها وجود دارد، استرس و اضطراب است. در حالی که برای اکثر بچه گربه ها حرکت در ماشین بسیار استرس زا است، سفر تنها علت استرس نیست. گربه ها موجودات فوق العاده حساسی هستند و به هیچ تغییری در محیط یا روال روزانه خود به خوبی واکنش نشان نمی دهند. موارد زیر، از جمله این تغییرات هستند:

 • تغییر غذای یا بستر گربه
 • نقل مکان به خانه یا محله جدید
 • وجود مهمانان ناآشنا در خانه شما
 • تغییر در برنامه غذایی معمول آنها
 • صداهای بلند مانند آتش بازی یا ساخت و ساز
 • شروع یک کار جدید و حضور کمتر در خانه
 • تجاوز گربه ‌های همسایه به قلمرو گربه خانگی شما
 • حیوان خانگی یا نوزاد جدیدی که وارد خانواده می شود.

گربه‌ ها می ‌توانند از طریق دهان نفس بکشند، اما معمولاً این کار را فقط در صورت بروز استرس انجام می‌ دهند. در این موارد، گربه خانگی خود را نیز خواهید دید که زبانش را بیرون آورده و غذا نمی‌ خورد. سایر علائم استرس عبارت اند:

 • عدم استفاده از جعبه بستر
 • از افزایش رفتار پنهان شدن
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح
 • تغییر در وضعیت بدن (صاف شدن گوش ها، گشاد شدن مردمک ها، و پف کردن پوست)

همه گربه های خانگی گاهی اوقات دچار استرس می شوند. شاید شما از مهمان ناآشنا در خانه خود استقبال کرده اید یا حیوان خانگی جدیدی را خریده اید. با گذشت زمان که گربه خانگی شما با تغییر سازگار می شود، آرام تر می شود. با این وجود، برای محدود کردن استرسی که بچه گربه خانگی شما احساس می کند، ارزش آن را دارد که همه تغییرات را به تدریج اعمال کنید.

بیماری های عصبی

بیرون آوردن زبان در گربه || دام و پت

بیرون آوردن زبان گربه از علائم بیماری عصبی – عضلانی است. از این گذشته، زبان ماهیچه ای است که توسط سیستم عصبی کنترل می شود. بنابراین، نقص در این مسیرهای عصبی – عضلانی می تواند باعث شود گربه خانگی شما کنترل زبان خود را از دست بدهد. در این حالت، زبان به جای اینکه داخل دهان باشد، آویزان می شود.

اگر گربه خانگی شما از یک اختلال عصبی – عضلانی رنج می برد، علائم دیگری نیز وجود خواهد داشت. برخی از علائم شایعی که باید به آن ها توجه کرد، عبارت اند از ضعف عضلانی و تحلیل رفتن عضلات. این علائم معمولاً در اندام ها آشکارتر است و بنابراین می تواند حرکت و ورزش را نیز دشوار کند.

ماهیچه ‌های گلو نیز می ‌توانند تحت تأثیر قرار گیرند و باعث بروز مشکلاتی در بلع و بروز نارسایی شوند. اگر فکر می کنید گربه خانگی شما به بیماری عصبی – عضلانی مبتلا است، باید با دامپزشک صحبت کنید. این شرایط می تواند ناشی از علل مختلفی باشد، بنابراین درمان بستگی به شرایطی دارد که گربه خانگی تان به آن مبتلا است.

درمان سرطان یا نوروپاتی ارثی سخت است، اما درمان سایر بیماری های عصبی – عضلانی نتایج مثبتی دارند.

عفونت دستگاه تنفسی

عفونت های تنفسی هم می توانند توسط ویروس ها و هم باکتری ها ایجاد شود. آن ها معمولاً راه های هوایی فوقانی را تحت تأثیر قرار می دهند و تنفس را دشوار می کنند. بنابراین، گربه های مبتلا به عفونت های تنفسی اغلب با دهان باز نفس می کشند و زبان خود را بیرون می آورند.

شما باید به راحتی بتوانید تشخیص دهید که گربه خانگی شما به عفونت تنفسی فوقانی مبتلا شده است. زیرا علائم بالینی زیادی وجود دارد. این بیماری ها با سرماخوردگی انسانی قابل مقایسه هستند و شامل مواردی مانند علائم زیر هستند:

 • گربه سرفه و عطسه می کند.
 • لثه یا زبان آبی رنگ دارد.
 • آبریزش بینی و یا چشمی دارد.
 • هنگام استراحت به شدت نفس می کشد.
 • هنگام نفس کشیدن مانند افراد مبتلا به احتقان به نظر می آید.

عفونت های تنفسی ناشی از ویروس ها معمولاً هیچ درمانی ندارند و باید به تنهایی با آن ها مبارزه کرد. یک مثال شایع شامل کلسی ویروس گربه (FCV) است که می تواند خفیف یا شدید باشد. خوشبختانه، برای بیشتر ویروس های خطرناک گربه ها واکسن هایی وجود دارند که به طور چشمگیری به کاهش خطر ابتلا به یک عفونت جدی کمک می کنند.

از سوی دیگر، عفونت های باکتریایی را می توان با استفاده از آنتی بیوتیک درمان کرد.

همچنین می توانید تا زمانی که گربه در حال بهبودی است، در خانه تغییراتی ایجاد کنید. به عنوان مثال، از یک مرطوب کننده برای گربه های مبتلا به آسم استفاده کنید تا هوای خانه خود را مرطوب کنید. این کار به دفع شدن هر گونه مخاط و کاهش احتقان کمک می کند.

گرم شدن بیش از حد

آیا می دانید که چگونه سگ ها در روزهای گرم یا بلافاصله پس از ورزش بیشتر نفس نفس می زنند؟ این رفتار به این علت است که نفس نفس زدن به خنک شدن سگ خانگی تان کمک می کند. رطوبت روی زبان آن ها به صورت گاز تبخیر می شود و انرژی گرمایی را با خود می برد و یک اثر خنک کننده ایجاد می کند.

بنابراین، دفعه بعد که از خود می پرسید: “چرا گربه من زبانش را بیرون می آورد؟” یک لحظه به آب و هوا فکر کنید. آیا روز بسیار گرمی است؟ اگرچه گربه‌ها مانند سگ‌ها نفس نفس نمی‌زنند، اما اگر بیش از حد گرم شوند، همچنان زبان خود را بیرون می‌آورند و از طریق دهان نفس می‌کشند.

گرمازدگی خطرناک است و برای پیشگیری از آن باید به بچه گربه خانگی خود کمک کنید تا سریع خنک شود. مطمئن شوید که گربه خانگی شما آب سرد زیادی در دسترس دارد‌. علاوه براین، مطمئن شوید که حیوان خانگی تان به سایه دسترسی دارد. هرگز گربه خانگی خود را در ماشین پارک رها نکنید! حتی در روزهای سرد، ماشین ها ممکن است به شدت گرم شوند.

منبع
https://mrbosscat.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا