چرا دام و پت

گربه ها از چه بویی متنفرند؟ 7 بوی نفرت انگیز

گربه ها ممکن است از قدرت بویایی پیچیده همتایان سگ خود برخوردار نباشند، محققان تخمین می زنند كه بویایی گربه ها، 14 برابر قوی تر از ما است. در حقیقت، محققان تخمین می زنند كه بویایی گربه ها به لطف حدود 200 میلیون گیرنده بوی فوق العاده قوی، 14 برابر قوی تر از ما است.

برخی از بوها، مانند موش یا گربه، گربه ها را جذب می کند. در حالی که برخی دیگر می توانند ناراحت کننده یا حتی مضر باشند. اما هر دو نمونه تکاملی هستند. این وضعیت نشان می دهد چگونه بینی های فوق حساس گربه ها به بقا آنها کمک می کنند.

دکتر مارسی کوسکی، مشاور رفتار و آموزش گربه ها می گوید: “گربه ها از حس بویایی خود برای کمک به احساس امنیت بیشتر در محیط خود، تشخیص شکارچیان یا خطرات احتمالی، یافتن غذا، یافتن جفت و تشخیص گربه های آشنا از گربه های نا آشنا استفاده می کنند.”

چه کسی می دانست که درباره بینی گربه اطلاعات زیادی وجود دارد؟ اما اینها فقط حقایق جذابی نیستند. یادگیری اینکه چرا حس بویایی گربه بسیار قوی است. بویی که گربه ها از آن متنفرند می تواند به شما کمک کند تا حتی والدین حیوان خانگی بهتری باشید.

شاید تعجب کنید اگر بفهمید حس بویایی گربه شما چقدر قدرتمند است. در حقیقت، حس بویایی گربه ها حتی بیشتر از بسیاری از نژادهای سگ است. از آنجا که گربه ها اغلب بوها را شدیدتر از انسان ها تجربه می کنند، آنها همیشه بوی خوب یا بد را به یک شکل درک نمی کنند. بیایید بیشتر بدانیم که گربه ها از چه بویی متنفرند.

درک بویای در گربه

دکتر لیندسی کی مرکل، دانشیار طب داخلی حیوانات کوچک در کالج دامپزشکی دانشگاه مینه سوتا می گوید: “بینی گربه ها در طول زمان رشد کرده تا به آنها کمک کند تا در دنیای خود حرکت کرده و آنها را ایمن نگه دارند.” گربه ها از نظر رفتاری تکامل یافتند. آناتومی منحصر به فرد خود را در پردازش رایحه به شکلی ایجاد کردند. این وضعی بسیار متفاوت از انسان، سگ و سایر حیوانات بود. در اصل، گربه ها بوی خلا را در بینی خود قرار می دهند. جایی که اندام های تخصصی آنها را به عنوان دوست یا دشمن پردازش می کنند.

مرکل می گوید: “بیشتر رایحه هایی که برای گربه ها نامطبوع یا غیر دوستانه تلقی می شوند. به این دلیل در نظر گرفته می شوند که با خطر همراه هستند.” به طور خاص، ترکیبات آلی فرار (VOCs)-گازهایی که از محصولات و فرآیندهای گوناگون به هوا منتقل می شوند، اغلب به عنوان سرنخ هایی با رایحه عمل می کنند که به گربه ها هشدار می دهد از برخی غذاها، مواد یا گیاهان خودداری کنند.

در حالی که برخی از چیزهایی که گربه ها از بوییدن آنها بیزارند کاملاً منطقی است. (مانند ادرار گربه دیگر که نقطه مورد علاقه آنها را مشخص می کند)، برخی دیگر ممکن است شگفت آور باشند.

گربه ها چه بویی را دوست ندارند؟

بویایی گربه ها | دام و پت

در اینجا هفت مورد برتر را که گربه ها از بوییدن آنها متنفر هستند. همراه با توضیحات علمی در مورد اینکه چرا ممکن است بوی بدی در مورد آنها ایجاد کند، آورده ایم.

روغن های اساسی

در حالی که رایحه های آرام بخش بسیاری از روغن های ضروری مانند درخت چای، اسطوخودوس و اکالیپتوس ممکن است برای مراقبت از خود عالی باشد. بچه گربه ها و گربه ها ممکن است اشتیاق شما را به اشتراک نگذارند. این به این دلیل است که قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی روغن های اساسی می تواند برای گربه ها ناراحت کننده و حتی سمی باشد. زیرا VOC های خطرناک بالقوه وجود دارد. مرکل می گوید بیزاری گربه ها از این روغن ها می تواند جان آنها را نجات دهد.

اگر متوجه شدید که حیوان خانگی شما هریک از این علائم هشدار دهنده را نشان می دهد: آبریزش بینی، آبریزش، مشکل تنفس و سرفه زمان آن رسیده است که دستگاه پخش کننده خود را خاموش کرده و گربه را به هوای تازه منتقل کنید.

مرکبات

بوهای دیگری که گربه ها دوست ندارند رایحه قوی و اسیدی مرکبات است. این به این دلیل است که روغن های مرکبات مانند پرتقال، لیمو، لیمو و گریپ فروت برای آنها سمی است. همانطور که بسیاری از باغداران می توانند به شما بگویند: پوست مرکبات یک عامل بازدارنده طبیعی گربه است. اغلب در اطراف گیاهان پراکنده می شود تا بچه گربه ها را دور نگه دارد.

بوی مرکبات به طور گسترده ای برای گربه ها مضر است. شما می توانید با پرتاب پوست پرتقال در اطراف باغ خود برای دور نگه داشتن گربه ها یا پخش بوی مرکبات روی پارچه های داخلی که نمی خواهید گربه شما آن را خراش دهد، به نفع خود استفاده کنید. مرکبات برای گربه ها خوراکی در نظر گرفته می شوند (اگرچه بیشتر آنها احتمالاً علاقه ای ندارند)، اما پوست و مواد گیاهی ممکن است باعث استفراغ، اسهال یا درماتیت شوند.

فلفل تند

مرکل می گوید: کپسایسین – مولکول خاصی که به فلفل قرمز تندی و تندی می دهد. همچنین با VOC های سمی بالقوه مرتبط است. به این ترتیب، اگر چیزی که شما نمی خواهید آنها را بخورند یا منطقه ای که ترجیح می دهید از آن دور شوند (اگر مانند سفالگری گیاهان آپارتمانی که از آن بعنوان سرویس بهداشتی استفاده می کنند)، بوی آنها می تواند گربه ها را از بین ببرد! به همین دلیل، کپسایسین اغلب در دافع گربه ها یافت می شود.

ساعت خواب گربه ها چگونه است؟

گیاهان

بویایی گربه ها | دام و پت

انتخاب سبزیجات مناسب بچه گربه ها را از مناطق خاصی دور می کند. به طور خاص، گربه ها از بوی گل سرخ، اسطوخودوس، گل همیشه بهار، پنیرویال، Coleus canina و آویشن لیمو متنفر هستند.

بنابراین اگر در حیاط خود با بچه گربه های عجیب یا ولگردها مشکل دارید. این نمونه ها را در سراسر باغ خود یا در لبه های تخت گل بکارید. تا به عنوان یک عامل بازدارنده طبیعی گربه عمل کنید.

علت عطسه در گربه چیست؟

سرکه

کوسکی می گوید: “اکثر گربه ها بوی سرکه را دوست ندارند.” “معمولاً سمی نیست و می تواند با خیال راحت برای تمیز کردن یا جلوگیری از گربه ها استفاده شود. اما به نحوه واکنش گربه های خود به آن توجه کنید. او می گوید، گاهی اوقات، تمیز کردن ادرار گربه با سرکه ممکن است یک گربه را مجبور به ادرار مجدد کند، احتمالاً در تلاش برای غلبه بر بوی ناخواسته، او می گوید.

قهوه آسیاب شده

کوسکی می گوید: “اکثر گربه ها از بوی قهوه لذت نمی برند، این یک چیز خوب است. زیرا حتی مقدار کمی کافئین می تواند برای گربه ها سمی باشد. برخی از مردم از قهوه برای دور نگه داشتن گربه ها از باغ ها و گیاهان استفاده می کنند. وی خاطرنشان می کند: از آنجا که گربه ها هنگام نظافت می توانند بطور تصادفی پودر قهوه را روی پنجه یا خز خود میل کنند، سایر گزینه ها ایمن تر خواهند بود.

یک جعبه آشغال کثیف

بویایی گربه ها | دام و پت

از آنجا که گربه ها موجودات مجردی هستند که فقط برای جفت گیری و پرورش جوانی دور هم جمع می شوند، ادرار آنها دارای نشانگرهای بو یا فرمون است. مرکل توضیح می دهد که این موارد به آنها اجازه می دهد قلمرو خود را مشخص کرده و دیگران را از تجاوز به فضای شخصی خود باز دارند. او می گوید: “این می تواند در طبیعت خوب باشد. اما اگر گربه شما تصمیم بگیرد که این کار را در انبار منهتن شما انجام دهد، بد است.”

اگر گربه شما به بوی ادرار خود حساس است، یا شما چندین گربه دارید و جعبه کافی ندارید، گربه شما می تواند به جای آن ادرار را در مکان هایی مانند تخت یا کیف شما شروع کند. کوسکی پیشنهاد می کند: مطمئن شوید که حداقل یک جعبه زباله برای هر گربه دارید و روزانه آنها را تمیز کنید.

۱۰ کاری که گربه ها از آنها متنفرند؟

سخن آخر

بویایی گربه ها | دام و پت

دانستن این که گربه ها از چه رایحه هایی متنفرند نه تنها به شما کمک می کند که گربه خود را بهتر بشناسید. والدین حیوان خانگی می توانند از لیست بالا برای ایمن نگه داشتن گربه ها، جلوگیری از جویدن چیزهایی که نباید بجوید، جلوگیری کنند و از مشکلات رفتاری در آینده جلوگیری کنند. همچنین می توانید از بوهای استراتژیک برای دور نگه داشتن گربه ها از فضاهای بدون گربه استفاده کنید.

کوسکی می گوید: “مهمترین چیز این است که مطمئن شوید هر محصول معطری که در اطراف گربه ها استفاده می کنید سمی یا مضر نیست.” روغنهای معطر به ویژه هنگام استنشاق یا خوردن می توانند برای گربه ها خطرناک باشند. از آنها در خانه خود استفاده نکنید. مگر اینکه مطمئن باشید که برای حیوانات خانگی شما بی خطر هستند. یک قانون آسان که باید رعایت شود: “وقتی شک دارید، از آن استفاده نکنید!”

به عنوان یک قاعده کلی، گربه در مورد بوها حساس است. اما گربه ها برخی از رایحه ها را دوست ندارند که شما را شگفت زده می کند. آنها نمی توانند مرکبات را تحمل کنند و همانطور که شما بوی گیاهان تازه را دوست دارید، گربه شما از رزماری و آویشن، موز و خردل و همچنین اسطوخودوس و اکالیپتوس متنفر است. بسیاری از روغن های ضروری برای گربه ها سمی هستند. آنها همچنین طرفدار بوی قوی منتول نیستند.

زبان بدن دم گربه را یاد بگیرید.

منبع:

https://www.greatpetcare.com/cat-behavior/what-smells-do-cats-hate/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا