گربه ها

بوتولیسم گربه

بوتولیسم گربه

بوتولیسم گربه نوعی بیماری ناشی از غذا است. گربه شما در صورت خوردن غذای آلوده ممکن است به اختلال بوتولیسم مبتلا شود. علت ابتلا به بوتولیسم، سمی است که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. گربه ها در برابر این بیماری بسیار مقاوم هستند. بنابراین حتی اگر با عامل ایجاد کننده بوتولیسم تماس پیدا کنند احتمالاً بیمار نمی شوند.

هفت نوع عامل مولد بیماری بوتولیسم وجود دارد و سویه C بیشترین تأثیر را در ایجاد بوتولیسم در گربه دارد. این بیماری بین انسان ها، گربه ها یا از گربه به انسان منتقل نمی شود. این بیماری فقط در صورت خوردن سم بوتولیسم می تواند در موجودات ایجاد شود. معمولا، گربه ها با خوردن لاشه حیوانات آلوده یا گوشت های آلوده به این سم، به بوتولیسم مبتلا می شوند. هرگز به گربه خود گوشت خام ندهید. همیشه در مورد مراقبت از سلامتی حیوان خانگی خود با یک دامپزشک با تجربه مشورت کنید.

علائم بوتولیسم

آنچه بوتولیسم را به یک بیماری مهلک و ترسناک تبدیل می کند این است که باعث فلج شدن حیوان آلوده می شود. بارزترین علامت این بیماری، ناتوانی گربه در حرکت دادن اندام خود است. البته این عارضه فقط پس از پیشرفت و گسترش بیماری اتفاق میفتد.

ضعف عضلانی اولین علامت بارز بوتولیسم است. ضعف عضلانی و فلج شدن از پاهای پشتی حیوان خانگی شروع می شود. سپس تا پاهای جلویی و گردن گربه پیشرفت می کند. در نهایت باعث فلج شدن هر چهار پای حیوان می شود. علائم بوتولیسم از چند ساعت پس از خوردن غذای آلوده به بوتولیسم تا 10 روز بعد از آلوده شدن بروز می کند.

اگر به نظر می رسد که گربه خانگی تان در راه رفتن و حرکات خود با مشکل روبرو است و یا دست و پا چلفتی به نظر می رسد. این عوارض می تواند اولین علائم هشدار دهنده ابتلا به بیماری بوتولیسم باشد. باید سریعاً گربه مبتلا به بوتولیسم را به نزد دامپزشک ببرید تا درمان هر چه زود تر آغاز شود. با انجام زود هنگام اقدامات درمانی، بیشترین شانس را برای غلبه بر بیماری به گربه خواهید داد.

شیوع بوتولیسم

بوتولیسم سمی است که توسط یک نوع باکتری ایجاد می شود. می تواند فلج شدیدی در اندام های حیوان ایجاد کند و نهایتا می تواند کشنده باشد. در صورت مشکوک بودن به ابتلا حیوان خانگی تان به بوتولیسم، باید سریعاً گربه تان به یک کلینیک دامپزشکی منتقل شود.

بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی جدی ناشی از باکتری است که با تجزیه مواد آلی و غذایی مانند گوشت یا گیاهان رشد می کند. بوتولیسم با ایجاد یک ماده سمی قوی که باعث آسیب به چندین سیستم بدن می شود، بر حیواناتی که آن را مصرف می کنند تأثیر می گذارد.

این مسمومیت، معمولا جزو عفونت ها در نظر گرفته نمی شود. زیرا باکتری های ایجاد کننده بوتولیسم مجبور نیستند برای ایجاد عوارض جدی در میزبان، آن را آلوده کنند بلکه با بلعیده شدن تاثیرات خود را ایجاد می کند. بوتولیسم می تواند جانداران مختلفی از جمله انسان ها، حیوانات خانگی مانند گربه ها، حیوانات مزرعه، دام ها و حیوانات وحشی را تحت تأثیر قرار دهد.

بوتولیسم مسری نیست، اما اگر تعداد زیادی از حیوانات از یک غذای آلوده استفاده کنند ممکن است به صورت دسته جمعی بیمار شوند. گربه ها معمولا کم تر از حیوانات دیگر به بوتولیسم مبتلا می شوند. زیرا آنها غذای تازه دوست دارند و نسبتاً در برابر این بیماری مقاوم هستند.

علائم ابتلا به بوتولیسم در گربه ها

بوتولیسم گربه | دام و پت

علائم بوتولیسم در گربه خانگی معمولاً طی چند ساعت پس از خوردن غذای آلوده آغاز می شود و می تواند چندین روز یا چند هفته ادامه داشته باشد. جدی ترین و بارزترین علامت این اختلال فلج شدن است که ابتدا به صورت ضعف عضلانی قسمت عقب بدن ظاهر شده و سپس پیشرفت کرده و تمام بدن را درگیر می کند. در موارد شدید ممکن است فلج تنفسی یا قلبی رخ دهد و نهایتا منجر به مرگ شود.

علائم شامل:

 • مرگ
 • ضعف
 • اسهال
 • یبوست
 • استفراغ
 • بی حالی
 • افسردگی
 • ایست قلبی
 • بی اشتهایی
 • کمبود آب بدن
 • مشکلات تنفسی
 • عدم توانایی دفع ادرار
 • مشکل در جویدن یا بلعیدن
 • ضعف عضلانی و جسمانی
 • اختلال در رفلکس های تاندون، گلو و چشم ها
 • فلج خفیف تا متوسط ​​(به خصوص در اندام های قسمت عقب بدن) ،نهایتا گسترش فلج به تمام بدن

علل بوتولیسم در گربه ها

بوتولیسم نوعی مسمومیت غذایی است که توسط باکتری ایجاد می شود. وقتی حیوان غذای آلوده به باکتری عامل بوتولیسم را می خورد، به این اختلال دچار می شود. لاشه جانوران، زباله، غذای فاسد، کمپوست و مواد کپک زده می توانند منبعی برای باکتری عامل بوتولیسم باشند.

بیشترین علت ایجاد بوتولیسم در گربه ها خوردن لاشه های فاسد شده جانداران، گوشت خام یا زباله است. علائم بوتولیسم توسط آندوتوکسین تولید شده توسط باکتری ها ایجاد می شود. این سم تأثیر منفی بر روی چند سیستم بدن ایجاد می کند.

تشخیص بوتولیسم در گربه ها

بوتولیسم گربه | دام و پت

تشخیص بوتولیسم ممکن است برای دامپزشک دشوار باشد، زیرا ممکن است سایر بیماری ها نیز علائمی مشابه بوتولیسم داشته باشند. فلج شدن شایعترین علامت این بیماری است، بنابراین در صورت مشکوک بودن به ابتلا گربه تان به بوتولیسم، باید مراقب علائم ضعف عضلانی و فلج شدن در گربه باشد.

همچنین تشخیص بوتولیسم از طریق تست های آزمایشگاهی دشوار است زیرا ممکن است باکتری های عامل بوتولیسم در مایعات یا بافت ها بافت نشوند. برای تشخیص بوتولیسم، می توان از محتویات معده یا روده و همچنین مدفوع یا ادرار برای انجام آزمایش استفاده کرد، اما نتایج تست ها، هنوز هم ممکن است برای تشخیص اینکه آیا بوتولیسم دلیل فلج شدن گربه شما است یا خیر، غیرقابل اعتماد باشد.

رایج ترین راه برای تشخیص بوتولیسم در گربه ها رد سایر علل احتمالی فلج است. دامپزشک شما در مورد عادات غذایی گربه از شما سوال خواهد پرسید. همچنین او از شما سوالاتی مانند آنچه در ادامه آورده شده است خواهد پرسید:

 • آیا حیوان خانگی شما غذاهای کنسرو شده خورده است؟
 • آیا گربه خانگی شما ضایعات و زباله مصرف کرده است؟
 • آیا شواهدی از خوردن لاشه حیوانات دیگر توسط گربه تان پیدا کرده اید؟

همچنین ممکن است دامپزشک در مورد زمان شروع علائم و سابقه پزشکی گربه شما سوالاتی داشته باشند. در ادامه، معاینه فیزیکی انجام می شود و ممکن است برای تشخیص اینکه آیا ریه ها تحت تأثیر قرار گرفته اند یا خیر، به تصویر برداری اشعه ایکس یا تصویربرداری های دیگری نیاز باشد. در بوتولیسم، فلج تنفسی بیشترین علت مرگ و میر در حیوانات مبتلا است.

درمان بوتولیسم در گربه ها

بوتولیسم گربه | دام و پت

در صورت مشکوک بودن به ابتلا گربه تان به بوتولیسم، می توان برای جلوگیری از بروز عوارض و اثرات بیماری، آنتی توکسین تجویز کرد. هر چه آنتی توکسین زودتر تزریق شود، احتمال بهبود و موفقیت آمیز بودن درمان بیشتر خواهد بود، بنابراین مهم است که حیوان خانگی شما سریعاً توسط دامپزشک معاینه شود.

همزمان با تلاش سیستم ایمنی بدن گربه برای دفع بیماری، می توان از سایر درمان های مرتبط با بوتولیسم به عنوان مراقبت های حمایتی استفاده کرد. بستری شدن در بیمارستان به عنوان یک اقدام حمایتی برای بهبودی گربه شما ضروری است.

سایر درمان هایی که همراه با آنتی توکسین استفاده می شوند می توانند شامل موارد زیر باشند:

مایعات داخل وریدی. کم آبی بدن، عارضه خطرناکی است که اغلب با بوتولیسم همراه است، زیرا بوتولیسم باعث استفراغ می شود و خوردن و آشامیدن گربه را با مشکل روبرو می کند. تزریق مایعات داخل وریدی به هیدراته نگه داشتن حیوان خانگی شما کمک می کند و باعث کمک به مبارزه سیستم ایمنی بدن با سم می شود.

اکسیژن درمانی. در حیوانات خانگی که دچار ناراحتی تنفسی هستند، اکسیژن درمانی برای بهبود تنفس و تامین اکسیژن خون مورد نیاز برای سلول ها ضروری است. احتمالا از ماسک برای اکسیژن درمانی حیوان خانگی شما استفاده خواهد شد.

لوله های تغذیه. اگر حیوان خانگی شما قادر به جویدن یا بلعیدن نباشد یا تمایلی به خوردن غذا نداشته باشد، ممکن است از یک لوله تغذیه برای تأمین مواد مغذی و کالری لازم برای حیوان خانگی شما استفاده شود. از این روش معمولا در شرایط شدید بیماری استفاده می شود‌

کاتترها. مانند انسان ها، اگر گربه ی خانگی شما قادر به ادرار کردن نباشد، ممکن است از کاتتر برای دفع ادرار گربه استفاده شود.

پیش آگهی بوتولیسم در گربه ها

بوتولیسم گربه | دام و پت

ابتلا گربه ها به بوتولیسم می تواند زندگی آن ها را تهدید کند، اما اگر درمان به موقع آغاز شود، اکثر حیوانات خانگی مبتلا به بوتولیسم می توانند بهبودی کامل پیدا کنند. بهبودی ممکن است در کمتر از ده روز بعد از شروع علائم آغاز شود، اما می تواند حتی چندین هفته طول بکشد.

در طول این مدت مهم است که حیوان خانگی شما مراقبت های حمایتی و مکمل مورد نیاز خود را به خوبی دریافت کند. بستری کردن گربه بیمار در بیمارستان تا زمانی که فلج از بین رفته و حیوان خانگی شما قادر به خوردن، نوشیدن، دفع ادرار و حرکات روده به صورت طبیعی باشد، ضروری است.

پس از بازگشت از بیمارستان به خانه، می توانید با انجام فعالیت هایی به حمایت از حیوان خانگی خود ادامه دهید. مصرف غذا و آب آنها را به دقت کنترل کنید تا مطمئن شوید که میزان مورد نیاز روزانه را دریافت می کنند. حیوان خانگی شما ممکن است مدتی پس از بهبودی بی حال باشد یا در حرکات دچار مشکل شود، بنابراین باید سعی کنید سطح فعالیت آنها را محدود کنید.

پیشگیری بوتولیسم در گربه

برای جلوگیری از ایجاد عفونت در آینده، مطمئن شوید که مواد غذایی فاسد شده و سایر منابع بوتولیسم را از دسترس گربه تان خارج کنید. اگر مطمئن نیستید حیوان خانگی شما از چه منبعی سم بوتولیسم را خورده است، مناطقی را که گربه به آنها دسترسی دارد، بررسی کنید.

هر گونه لاشه و غذای مانده و فاسد را از محیط زندگی گربه خارج کنید. دسترسی حیوانات خانگی تان به سطل آشغال را در داخل و خارج خانه محدود کنید. هرگز به حیوان خانگی خود گوشت خام یا نیمه پخته ندهید. زیرا این غذاها جزو منابع رایج باکتری عامل بوتولیسم برای گربه ها است.

هرچه زود تر ابتلا گربه تان به بوتولیسم را تشخیص دهید و درمان را به موقع آغاز کنید. احتمال موفقیت درمان بیشتر خواهد شد. انجام برخی اقدامات تقویت کننده سیستم ایمنی، می تواند در مبارزه بدن با بوتولیسم موثر باشد.

منبع

https://wagwalking.com/cat/condition/botulism

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا