حیوانات خانگی کوچک

نگهداری از همستر ها

نگهداری از همستر ها از صفر تا صد آن

نگهداری از همستر ها، قوانین و نیاز های خاص خودش را دارد. همسترها،  شناخته شده ترین و محبوب ترین  جوندگان خانگی هستند. رایج ترین و بزرگترین نوع همستر ، همستر سوری است که به آن همستر طلایی نیز گفته می شود. اینها به طور ذاتی موجوداتی منزوی هستند .اگر بخواهید آنها را به صورت جفتی یا گروهی نگه دارید دعوا خواهند افتاد . پرورش دهندگان باید مراقب باشند که فقط در زمان جفت گیری ، جفت های ماده را معرفی کنند. اگر همستر سوری می خواهید ، فقط باید یکی از آن را نگه دارید.

همسترهای کوتوله تقریباً  تا 8 سانتی متر رشد می کنند .آن ها، از  بودن درکنار هم نوع خود لذت می برند . بهتر است که یک جفت یا گروهی از ماده ها را  در کنار هم نگه دارید زیرا نرها تمایل به جنگ کردن دارند. هرگز گونه ها را در کنار هم نگذارید.

در حالت ایده آل، برای نگهداری از همستر ها به این موضوع توجه کنید که همستر جدید شما باید چهار تا هشت هفته داشته باشد.باید او را  از پرورش دهنده مسئول یا  فروشگاه حیوان خانگی خوب خریداری کنید. همسترها در فروشگاه های حیوانات خانگی باید از محل اقامت تمیز و مناسب  برخوردار باشند و به غذا و آب آشامیدنی دسترسی داشته باشند. همسترها از چهار هفتهگی به بلوغ جنسی می رسند، بنابراین اطمینان حاصل کنید که نر و ماده به طور صحیح رابطه جنسی داشته اند و جدا شده اند. پرورش دهندگان  یا  کارکنان فروشگاه حیوان خانگی باید بتوانند تفاوت بین دو جنس را به شما نشان دهند. اگر آنها خاطر جمع نیستند ، نمی توانید مطمئن باشید که همستر باردار خریداری نکرده اید.

راحتی خانه برای همستر

دنبال یک همستر باش|دام وپت

خانه ایده آل برای یک همستر سوری یک قفس سیم بزرگ با پایه پلاستیکی بزرگ تر از 80 سانتی متر در 50 سانتی متر فضای کف، با 50 سانتی متر طول است. همسترها عاشق بالاروی در سطوح مختلف هستند. بنابراین قفس حتی بلندتر از این اندازه هم بهتر است اما مراقب باشیدبرای جلو گیری از سقوط و صدمه دیدن آن را خیلی بلند نکنید. از چوب باید خودداری کرد زیرا ادرار را به خود جذب می کند و به سرعت بو می گیرد و غیر بهداشتی می شود.

همسترهای کوتوله، می توانند در مکان های کوچک تحت فشار قرار بگیرند. بنابراین بهتر است در یک مخزن یا آکواریوم بیشتر از 60 سانتی متر در 30 سانتی متر فضای کف، با 30 سانتی متر قد نگهداری شوند. مخزن به یک درب سیمی ایمن نیاز دارد تا امکان تهویه را فراهم کند و از فرار آن ها نیز جلوگیری کند.

بستر های عاری از گرد و غبار برای انواع همسترها مناسب است. همسترها را می توان با بستر آموزش داد ، که به تمیزتر نگه داشتن قفس آنها کمک می کند. همسترهای کوتوله به بستر هایی به اندازه کافی عمیق برای تونل زدن نیاز دارند. همچنین باید کاغذ خرد شده یا ذغال سنگ نارس خشک را به عنوان ماده لانه سازی تهیه کنید. از ملافه های کرکی که می توانند دور اندام های همستر بپیچند و در صورت خوردن باعث مشکلات معده شوند، خودداری کنید. اطمینان حاصل کنید که پناهگاه همستر شما از سوز سرما، نور خورشید و گرمای مستقیم  به دور است. قفس را حداقل هفته ای یک بار تمیز کنید.

به همستر خود چه غذایی بدهید؟

دنبال یک همستر باش|دام وپت

معجون همستر موجود در بازار، مبنای خوبی برای رژیم غذایی همستر شما است. همسترها همچنین تکه های کوچک میوه ها و سبزیجات مانند یک قاش سیب یا یک شاخه کوچک گل کلم را دوست دارند. همسترها، مواد غذایی را در بستر های خود  ذخیره می کنند ، بنابراین به آنها سبزیجات سبز زیادی ندهید زیرا می پوسند. هر روز  غذاهای غیر خوردنی  را بردارید. آنها همچنین غذا را در لپ کیسه خود ذخیره می کنند (به موارد بهداشتی مراجعه کنید)

درنگهداری از همستر ها به این موضوع توجه کنید که دندان های جلویی همستر، مانند دندان های جوندگان دیگر ، به طور مداوم رشد می کنند. بنابراین به ساییدن نیاز دارند تا شکل خود را حفظ کنند. بیسکویت سگ، هم خوراکی و هم اصلاح کننده دندان خوبی است. آب نوشیدنی همیشه باید در  بطری آشامیدنی که به قفس بسته شده است موجود باشد تا همستر آزادانه به آن دسترسی داشته باشد.  آن را روزانه بررسی کنید تا از مسدود شدن آن و همچنین  تغییر میزان آب مطمئن شوید.

سلامتی همستر

نگهداری مواد غذایی در لپ کیسه گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلاتی شود. اگرهمستر شما، گونه های  به ظاهر دائما پُری دارد، می تواند به این دلیل باشد که غذا را به شدت در لپش  به هم فشرده است. تکه های تیز غذا ممکن است گاه گاهی کیسه های آنها را سوراخ کند. همیشه به دنبال دامپزشک باشید. زیرا اگر هر یک از اینها باعث عفونت شده باشد ، ممکن است همستر به آنتی بیوتیک نیاز داشته باشد

مشکل رایج دیگر که نیاز به کمک دامپزشکی دارد، دم خیس است. این بیماری همراه با اسهال و استرس است و در در نوزادان تازه از شیر گرفته شده بیشتر دیده می شود.  شما می توانید با تهیه قفس قبل از آوردن همستر به خانه و مزاحمت ایجاد نکردن به مدت دویا سه روز برای او ( به جز  غذا دادن ) خطر ابتلا را کاهش دهید. هنگام سرماخوردگی مراقب همستر خود باشید زیرا می توانید او را نیز مبتلا کنید.

دانستن این نکته که همسترها مقابل پهلوهای خود نافه مشک دارند مفید است. این ها می تواند مانند لکه های  طبیعی کوچک و تاریک باشد. بیضه های همسترهای نر در بهار بزرگ می شوند، بنابراین وجود دو تورم بزرگ در انتهای پایین همسترتان معمولاً جای نگرانی نیست. با این حال ، اگر نگران سلامتی همستر خود هستید، با دامپزشک مشورت کنید.

سرانجام، لازم به یادآوری است که همسترها نزدیک بین هستند، به خصوص آنهایی که چشم صورتی دارند، بنابراین اگر از قفس خارج شدند، مراقبشان باشید.

تمرین و سرگرمی برای همسترها

به دنبال یک همستر باش | دام و پت 

همسترها، در طول شب فعالیت بیشتری دارند بنابراین نگه د اری آن ها داخل اتاق کودک مشکل زا است .آنها لوله های مقوایی را برای جویدن و عبور از آن دوست دارند و اگر یک طاقچه چوبی در قفسه  قرار دهید، از بالا رفتن از آن لذت می برند. در حال حاضر، بسیاری از کارشناسان استفاده از چرخ همستر با اسپک را به دلیل آسیب زا بودن  توصیه  نمی کنند.. چرخ های مستحکم و پهن ایمن ترند. از توپ های تمرینی همستر نباید استفاده شود زیرا همسترها بدون هیچ وسیله ای برای فرار به سرعت خسته شوند.

آیا همسترها به هم نشین نیاز دارند؟

درنگهداری از همستر ها به این موضوع توجه کنید که یک همستر سوری  تنها، شاد است، اما دو یا بیشتر به معنای جنگ جدی است. پس آنها را تنها نگه دارید. همسترهای کوتوله می توانند از همنشینی  لذت ببرند اما همیشه اینطور نیست.  همستر های نر،  تمایل به جنگ کردن دارند اما ماده ها سازگاری بیشتری دارند. گونه ها را در کنار هم قرار ندهید و به یاد داشته باشید، همسترها می توانند از یک ماهگی به بلوغ جنسی برسند.

همسترها به عنوان حیوانات خانگی برای کودکان

همسترها ذاتا در طول شب فعال هستند بنابراین اگر در روز اذیت و نگران شوند ، ممکن است گاز بگیرند. هنگام دست زدن به همسترها باید بر کودکان نظارت شود. مانند همه حیوانات خانگی، یک بزرگسال نیز باید مسئولیت مراقبت صحیح از همستر را به عهده بگیرد.

آیا همسترها گاز می گیرند؟

به دنبال یک همستر باش | دام و پت

در نگهداری از همستر ها باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر از همان ابتدا، به درستی به همسترها دست بزنید، کم تر گاز می گیرند. هرگز دست خود را دربستر همستر خود قرار ندهید. زیرا آنها ممکن است در خواب باشند و وحشت زده شوند. اگر همستر شما آشفته  است، از اینکه به درستی بیدار شده است مطمئن شوید. سپس،  بدون لمس کردن او، دست خود را در قفس نگه دارید تا با حضور و بوی شما آشنا شود. به زودی  شما را می شناسد و کار با آن راحت تر می شود.

منبع:

https://www.bluecross.org.uk/pet-advice/looking-after-hamster

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا