گاو و گوسفند

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی

شناخت بهترین نژاد بز شیری و گوشتی برای افرادی که تمایل دارند در این زمینه فعالیت و امرار معاش کنند می تواند کمک کننده و موثر باشد. بز یکی از محبوب ترین حیوانات برای تولید شیر و گوشت است. پرورش این حیوانات بسیار راحت تر از گاو است و از این رو بهترین حیوان برای پرورش برای یک کشاورز در مقیاس کوچک است. با این حال، درست مثل گربه ها و سگ ها، نژادهای مختلفی از بز وجود دارد.

هر نژاد از بز ها میزان تولید گوشت و شیر متفاوتی دارد، اگر می خواهید از بز خود بیشترین بهره را ببرید، در وهله اول باید نژاد مناسب را انتخاب کنید و پرورش دهید.

برای شناخت و یادگیری بیشتر در مورد بهترین نژادهای بزهای شیری و گوشتی ادامه مقاله را تا انتها بخوانید.

بهترین نژادهای بز شیر

شیر بز به دلیل داشتن لاکتوز کمتر نسبت به انواع دیگر شیر شناخته شده تراست. هضم آن برای افرادی که از عدم تحمل لاکتوز رنج می برند آسان تر است. به همین دلیل و دلایل دیگر، تقاضای شیر بز بیش از هر زمان دیگری است.

هنگام جستجوی یک بز خوب برای تولید شیر، به این موضوع توجه داشته باشید که بزها باید بتوانند مقدار زیادی شیر تولید کنند. همچنین شیر با محتوای چربی بیشتر، ترجیح داده می شود. برخی از محبوب ترین نژادهای بز شیری عبارتند از:

بز شیری نوبیان یکی از بهترین نژاد بز شیری و گوشتی

بزهای نوبیان اولین بار در انگلستان در دهه های 1920 تا 1930 پرورش داده شدند. بزهای نوبیا بیشترین مقدار چربی را در میان نژادهای بز دارد. آنها می توانند 5/5 – 1.5 گالن شیر در روز تولید کنند. گرچه این بالاترین تولید شیر بزهای لبنی نیست، اما می تواند در تمام طول سال شیر تولید کند.

بزهای نوبیا گوش های بلندی دارند و بزرگترین بزهای شیری هستند. از آنجا که این بزها وزن بیشتر و گوشت بیشتری دارند، می توان از آنها به عنوان بز گوشتی نیز استفاده کرد.

بز شیری سانان یکی دیگر از بهترین نژاد بز شیری و گوشتی

سانان بزرگترین نژاد بز شیری است. نرها می توانند بیش از 200 پوند رشد کنند.  بز شیری سانان می توانند هر روز 1 گالن شیر داشته باشند. این شیر به طور کلی حاوی 2.5 – 3٪ چربی خواهد بود. از این بزها می توان برای تولید گوشت نیز استفاده کرد. این بزها در درجه اول اهلی هستند.

توگنبورگ

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی | دام و پت

توگنبورگ یکی از قدیمی ترین نژادهای شناخته شده بز است که برای اولین بار در دهه 1600 دیده شده است. بزهای توگنبورگ صورت صاف، ریشی کامل دارند و به طور کلی به صورت قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره با علامت گذاری سفید دیده می شوند. نوارهای پوستی روی گردن نیز در این نژاد کاملاً رایج است.

بزهای توگنبورگ شیری تولید می کنند که دارای 3.3٪ چربی و نسبتاً کم است. این نژاد مخصوصاً مقاوم هستند و جزأ بزهای گوشتی ایده آل محسوب می شوند.

بز شیری آلپ یکی دیگر از بهترین نژاد بز شیری و گوشتی

این بزها از کوه های آلپ فرانسه گرفته شده اند، بنابراین اغلب آنها را بزهای آلپ فرانسه نیز می نامند. بز آلپ می تواند 2 گالن شیر تولید کند. به طور متوسط چربی موجود در شیر  آن 3.5٪ و زیاد است. از این شیر برای تهیه بسیاری از مواد غلیظ ساخته شده از شیر مانند کره، پنیر و بستنی استفاده می شود.

بز شیری لامانچا یکی دیگر از بهترین نژاد بز شیری و گوشتی

بزهای LaMancha نه تنها برای شیر عالی بوده، بلکه دوست داشتنی نیز هستند. این بزها شخصیت فوق العاده ای دارند. با این حال، این بزها از اسپانیا سرچشمه می گیرند. شیر آنها 4.2٪ غلظت چربی دارد. این بزها گوش کوچک دارند یا گوش ندارند.

بز شیری اوبرهاسلی

بزهای اوبرهاسلی شیر خامه ای با 3.6 درصد چربی تولید می کنند و تولید شیر در تمام طول سال در آنها امکان پذیر نیست. با این حال، آنها می توانند 5/5 – 1.5 گالن شیر در روز تولید کنند. شیر آنها بسیار شیرین است.

آنها همچنین بسیار کوچک هستند، بنابراین برای کشاورزان در محیط های شهری یا فضای محدود ایده آل محسوب می شوند. این بزها شخصیت شیرینی دارند اما قدرت صدمه زدن آنها زیاد است. به همین دلیل، بسیاری از اوقات شاخ ها در سنین پایین برداشته می شوند.

کوتوله نیجریه ای

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی | دام و پت

این بزها برای تولید شیر در خانه عالی هستند. اندازه این بزها تقریباً به اندازه نصف بزهای متوسط است. آنها فقط چند پیمانه شیر در روز تولید می کنند، اما شیر تولیدی آنها 6.1٪ کره دارد.

بز کوتوله نیجریه ای از آفریقا نشات گرفته است. آنها دارای انبوهی از رنگها هستند و معمولاً بیش از 23 اینچ رشد نمی کنند. شاخ بسیاری از این نژاد برداشته می شود.

این نژاد همچنین بسیار دوست داشتنی است و می توان آن را نوازش کرد. حتی می توان آنها را آموزش داد تا مانند سگ بر روی بند راه بروند.

بز شیری سیلور

بز شیری سیلور، شیری که تولید می کنند معمولاً بین 3 تا 4٪  حاوی چربی است. وزن متوسط برای بز Sable  حدود 145 پوند است. ماده ها به طور معمول 30 اینچ و نرها به طور معمول 32 اینچ رشد می کنند. بزهای سیلور گوش های بزرگی و موهایی کوتاه و نازک دارند.

بز شیری گرنزی

گاهی اوقات بزهای گرنسی را گرنزی قدیمی می نامند. همانطور که از نامش پیداست، بز به دلیل رنگ آمیزی طلایی بسیار زیبا شناخته شده است.

نژاد بز گرنزی کوچکترین بز شیری با اندازه متوسط است. آنها به طور کلی 3.16 کیلوگرم شیر تولید می کنند که 3.72 درصد چربی است. واردات بزهای Golden Guernsey به ایالات متحده قانونی نیست.

بهترین نژادهای بز گوشتی

گوشت بز تقریباً به اندازه مرغ کالری کمی دارد. اما اگر به درستی پخته نشود، ممکن است تا حدودی خشک شود. برخی از بهترین نژاد های بز گوشتی، عبارتند از:

بز گوشتی اسپانیایی

همانطور که از نامش پیداست، بز اسپانیایی در اصل از اسپانیا نشات گرفته است.  بزهای اسپانیایی نیاز به نگهداری نسبتاً کمی دارند.  آنها می توانند خارج از فصل تولید مثل طبیعی تولید مثل کنند. بزهای اسپانیایی اخیراً در دهه 1980 برای تولید گوشت مورد استفاده قرار گرفتند. این بزها بزهای چوبی، بزهای قلم مو، بزهای بریان، بزهای تپه ای و بزهای اسکراب نیز نامیده می شوند.

بزهای گوشتی بوئر

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی | دام و پت

نرهای بوئر می توانند 300 پوند رشد کنند. به دلیل این اندازه بزرگ، آنها یکی از محبوب ترین نژادها برای تولید گوشت هستند. مزایای دیگر این است که آنها در برابر بیماری مقاوم بوده و اغلب تولید مثل می کنند. استرالیا بزرگترین صادرکننده گوشت بز است و آنها برای این کار از بزهای بوئر استفاده می کنند. گرچه در استرالیا محبوب هستند، اما در اصل از آفریقای جنوبی در اوایل دهه 1900 نشات گرفته شده اند.

بزهای گوشتی مرتع

90٪ گوشت بز در صنعت از بز Rangeland تهیه می شود. این بزها در درجه اول در استرالیا زندگی می کنند و پرورش می یابند. پرورش دهندگان به دنبال بزهایی بلند، پهن و موهای کوتاه هستند.

بزهای مرتعی می توانند در مناطق خشک زندگی کنند، آنها همچنین در شرایط خشک خوب تولید مثل می کنند، نیاز به مراقبت کمی دارند و بزهای خوبی برای جفت گیری با سایر بزها هستند. بوئرها متداول ترین بزهایی هستند که به همراه بزهای رنجلند برای گوشت پرورش داده می شوند.

کالاهاری

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی | دام و پت

کالاهاری، معروف به سرخ کالاهاری، حیوان زیبایی هستند که بیشتر در آفریقای جنوبی زندگی می کند. انها برای مقاومت در برابر دمای گرم و هوا خشک پرورش یافته است. مطلوب ترین ویژگی گوشت بز کالاهاری لطیف بودن آن نسبت به نژادهای دیگر است. گوشت آنها نیز نسبتاً بدون چربی است.

آنها همچنین برای ایمنی در برابر بیماریهای شایع و انگلی در منطقه پرورش داده شده اند. آنها در طول سال تولید مثل می کنند و به طور کلی هر دو سال سه بزغاله به دنیا می آورند.

همانطور که از نامش پیداست، قرمز کالاهاری معمولاً یک رنگ مایل به قرمز یا قهوه ای دارند. این رنگ مخصوصاً برای مخفی شدن در محیط اطراف خود بسیار مفید است.

بز گوشتی کیکو

بز گوشتی کیکو نژاد جدیدی است که اخیراً در دهه 1980 در نیوزلند ایجاد شده است. آنها به طور خاص برای تولید گوشت پرورش داده شدند. این بزها به نگهداری کم نیاز دارند و می تواند در بیشتر شرایط زنده بماند.

از ویژگی های مثبت بز کیکو می توان به وزن بیشتر، مهارت مادرانه خوب، تولید شیر بهتر، گوشت بدون چربی و سم خوب اشاره کرد.

بز گوشتی نوبیان

نوبیان یک نژاد بز دو منظوره است. آنها برای تولید شیر و گوشت عالی هستند. وزن نرها می تواند تا 175 پوند باشد. به دلیل بزرگ بودن این بزها اغلب از آنها برای گوشت استفاده می شود. گاهی اوقات، آنها به طور خاص با Boers جفت می شوند تا بزهای بزرگتری نیز برای گوشت تهیه کنند.

میوتونیک

بزهای میوتونیک، همچنین به عنوان بزهای غش ضعف شناخته می شوند، به دلیل واکنش غیرمعمول آنها در هنگام ترس یا هیجان بز شناخته شده هستند. یخ زدن برای چند ثانیه و “غش” شرایط ارثی Myotonia Congenita نامیده می شود، که باعث انقباض عضلات ارادی برای 15-20 ثانیه می شود و در صورت عدم تعادل باعث سقوط آنها می شود. اما برخلاف نام، آنها کاملاً هوشیار هستند و در واقع غش نمی کنند.

این بزها بتدریج برای تولید گوشت استفاده نمی شود. بز میوتونیک می تواند به حدود 25 اینچ قد و 174 پوند رشد کند. آنها یکی از نژادهای کوچک بز گوشتی است.

بنگال سیاه

بهترین نژاد بز شیری و گوشتی | دام و پت

25 میلیون بز سیاه بنگال در بنگلادش یافت می شود. نگهداری و تغذیه آنها نسبتاً آسان است، بنابراین گزینه مناسبی برای پرورش هستند. اگر از نظر منبع غذایی محل امنی داشته باشید، آنها حتی می توانند از منابع طبیعی تغذیه کنند. آنها می توانند 2 تا 3 بچه در سال به دنیا بیاورند. بنگال های سیاه از حدود 15 ماهگی شروع به تولید مثل می کنند.

با توجه به اینکه بنگلادش کشور فقیری است، کشاورزان تا می توانند از بز استفاده می کنند. آنها شیر، کت و از همه مهمتر گوشت را می فروشند. بز می تواند هر بار 11 کیلوگرم گوشت تولید کند. وزن کت آنها می تواند 20 کیلوگرم باشد. گوشت و کت مهمترین محصولات این حیوان است، زیرا شیر خوبی تولید نمی کند.

همانطور که از نامش پیداست، بز معمولاً تیره رنگ است. این بزها کوتاه هستند. گوش های آنها بالای سرشان است و دارای شاخ های کوچک تا متوسط هستند.

وراتا

بز وراتا عمدتاً به خاطر شاخ های منحصر به فرد و پیچ خورده اش شناخته می شود. آنها بیشتر در ورا، اسپانیا یافت می شوند. امروزه در اسپانیا حدود 17000 بز Verata وجود دارد. مانند اکثر نژادهای تولید شده برای گوشت، کاملاً با دوام و قوی هستند. آنها می توانند در همه مناطق آب و هوایی زنده بمانند. همچنین مدیریت آنها برای کشاورزان آسان است. آنها می توانند به طور غریزی مواد غذایی را پیدا کنند و به خوبی سازگار شوند. طول آنها به حدود 7 سانتی متر می رسد و 70 کیلوگرم وزن دارند. رنگ آنها تیره (سیاه یا قهوه ای) است و حتی 40٪ از آنها ریش دارند.

در شرایط مناسب، بز وراتا می تواند تولید مثل کند. یک کشاورز می تواند هر دو سال انتظار سه بزغاله را داشته باشد. وقتی این اتفاق بیفتد، یک کشاورز می تواند انتظار داشته باشد که بز برای 175 روز حدود 150 لیتر شیر تولید کند.

سخن آخر

بزها نه تنها حیواناتی شایان ستایش و به طور معمول دوستانه بوده، بلکه خوشمزه و سالم نیز هستند. شیر بز برای هضم راحت تر و گوشت آن بدون چربی است. بز نیز شیر با عطر و طعم منحصر به فردی تولید می کند، در نتیجه شیر  آن مزه خاص دارد و برای محصولات بیشتری از آنها استفاده می شود.

نژادهای مختلفی از بز وجود دارد. بزهای شیری به طور کلی در کل سال مقدار زیادی شیر تولید می کنند. آنها همچنین به طور کلی دارای محتوای شیر با چربی بالا برای تولید محصولات بیشتر هستند.

بزهایی که برای تولید گوشت ساخته پرورش یافته و اغلب تولید مثل می کنند. هرچه بز بزرگتر باشد، گوشت بیشتری تولید می کند. بعضی از بزها برای اهداف مختلف بهتر هستند.

منبع: https://morningchores.com/goat-breeds/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا