حیوانات خانگی کوچک

بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی

بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی

تهیه بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی اسباب، برای حفظ سلامتی و شادی خرگوش های شما مهم است. زیرا مهیا بودن اسباب بازی های مختلف، حیوانات خانگی شما را به انجام رفتارهای طبیعی مانند حفر، پریدن، جویدن و سایش دندان ها، تشویق می کنند. به یاد داشته باشید، خرگوش ها منحصر به فرد هستند و از اسباب بازی های مختلف لذت می برند.

همیشه مطمئن شوید که اشیا مختلفی که برای حیوان خانگی تان تهیه کرده اید، هیچ قسمت کوچکی نداشته باشند که خرگوش شما بتواند آن ها را ببلعد. علاوه براین، مطمئن شوید که همه مواد و اشیا تهیه شده، غیر سمی و با لبه های صاف باشند. در این صورت، احتمال وارد شدن آسیب به خرگوش خانگی تان، بسیار کاهش پیدا خواهد کرد.

اسباب بازی مناسب برای خرگوش

هر یک از این اسباب بازی های مناسب خرگوش، می توانند یک انتخاب فوق العاده باشند! کاغذ، روزنامه خرد شده، کیسه های کاغذی و دفترچه تلفن استفاده شده، همگی می توانند برای یک خرگوش خانگی، سرگرم کننده باشند. به عنوان مثال، می توانید غذای مورد علاقه خرگوش تان را در کاغذ قهوه ای بپیچید تا حیوان خانگی تان، آن را باز کند!

مقوا 

مقوا، به عنوان مثال جعبه هایی با سوراخ هایی که به عنوان در بریده شده اند، مخفیگاه های خوبی برای خرگوش ها هستند. لوله های مقوایی را می توان با یونجه و غذاهای خوب و مناسب، به عنوان بخشی از رژیم غذایی روزانه خرگوش های خانگی تان، پر کنید.

تونل

تونل، یکی دیگر از اسباب بازی های مناسب برای خرگوش های خانگی است. با استفاده از جعبه ها، لوله های مقوایی و لوله های سرامیکی بزرگ (با قطر زیاد)، می توانید در خانه، تونل ایجاد کنید.

آینه

همچنین، می توان از آینه، به عنوان اسباب بازی حیوانات خانگی کوچک استفاده کرد. قرار دادن یک آینه، در جایی که باید خرگوش ها را به تنهایی نگهداری کرد، ممکن است که برای این حیوانات، کمی آرامش بخش باشد، مخصوصاً برای خرگوش های ماده. با این حال، اثرات استفاده از آینه، می تواند بسیار کوتاه مدت باشد، بنابراین فقط برای یک بازه موقتی، می تواند برای کاهش تنهایی استفاده شود. در صورت تهیه آینه، مطمئن شوید که آینه تان محکم باشد تا از بروز آسیب جلوگیری شود.

همچنین، می توان از اشیایی برای دستکاری یا پرتاب کردن، به عنوان اسباب بازی خرگوش های خانگی، استفاده کرد. به عنوان مثال، نی، حصیر و سبدهای چوبی، توپ و گلدان پلاستیکی، می تواند برای خوش ها جالب توجه باشد. اسباب بازی های پلاستیکی جامد مخصوص نوزادان، مانند جغجغه، و برخی اسباب بازی های مخصوص گربه و طوطی، می توانند اسباب بازی های مناسبی برای یک خرگوش باشند.

نکات مهم در انتخاب اسباب بازی حیوانات

بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی | دام و پت

پیش از هر چیز، باید مطمئن شوید که قطعات کوچکی در اسباب بازی ها وجود ندارد که خرگوش بتواند آنها را ببلعد. علاوه براین، بر نحوه استفاده خرگوش از اسباب بازی ها، نظارت کنید. شما می توانید غذا را در زیر برخی از اسباب بازی های تهیه شده، مخفی کنید.

علاوه براین موارد، باید مکان هایی را، برای حفاری ‌کردن مهیا کنید. بسیاری از خرگوش های خانگی، رفتار حفاری کردن را دوست دارند، بنابراین سعی کنید نوعی “جعبه حفاری” برای آن ها تهیه کنید. مکان های ایمن برای حفاری خرگوشها عبارت اند از: گلدان های بزرگ گیاهی یا سطل های زباله پر از خاک، جعبه های مقوایی پر از کاغذ خرد شده یا گودال های ماسه ای پر از شن و ماسه مناسب کودکان.

علاوه براین، برای خرگوش خانگی‌ تان، باید مکان هایی برای علامت گذاری قلمروی خود، تهیه کنید. بدین ترتیب، مطمئن شوید که اشیا یا مناطقی در خانه خرگوش تان وجود دارد که می توانند قلمرو خود را با استفاده از ترشحات چانه، ادرار و فضولات مشخص کنند.

خرگوش های خانگی، “علامت گذاری به کمک چانه” را انجام می دهند. روشی که طی آن، چانه خود را به آرامی روی یک شیء موجود در قسمتی از محوطه خود می مالند. سپس، ترشحات را از غده بودار خود، به روی شی مورد نظر، منتقل کرده و قلمرو خود را مشخص می کنند.

اسباب بازی های سرگرم کننده و ایمن پیشنهادی

 • سبد های حصیری
 • حلقه هایی با زنگوله
 • تکه های کاغذ و مقوا
 • تکه های چوب رنگ نشده (از مصرف چوب سرو و مواد معطر خودداری کنید).
 • جعبه های ماسه ای کم عمق یا استخرهای پلاستیکی کوچک پر از خاک برای حفاری.
 • سکوها، رمپ های کوچک یا بلوک های بزرگ که خرگوش ها می توانند از روی آنها بپرند.
 • کیسه های خواربار کاغذی قهوه ای رنگ (این کاغذ ها برای مخفی شدن خرگوش ها جالب هستند).
 • رول های دستمال کاغذی یا دستمال توالت (برای سرگرمی بیشتر می توانید آنها را با یونجه پر کنید).
 • روزنامه (هرچند روزنانه های رنگی مضر هستند)حوله و پتو (خرگوش ها دوست دارند آنها را مرتب کنند).
 • توپ های توخالی با زنگوله ای در مرکز (مطمئن شوید که محکم هستند و از پلاستیک نازک ساخته نشده اند).
 • گیره های چوبی (می توانید آنها را در آب سیب یا قره قاط خیس کنید تا وسیله جویدنی خوشمزه ای ایجاد شود).
 • لوله های PVC (به قطر 6 اینچ)، به طول سه یا چهار پا برای ساختن خانه

همچنین بسیاری از اسباب بازی های فوق العاده و ایمن برای خرگوش ها، به صورت آنلاین فروخته می شوند.

خرگوش ها از چه نوع اسباب بازی هایی لذت می برند؟

بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی | دام و پت

انواع اسباب بازی های سرگرم کننده و تجاری برای خرگوش ها، وجود دارد. این وسایل، برای سرگرمی حیوان خانگی شما و مشغول نگه داشتن ذهن خرگوش تان، عالی هستند. بسیاری از مردم نمی دانند که خرگوش ها مانند سایر حیوانات دوست دارند با اسباب بازی ها بازی کنند، بنابراین خرگوش های زیادی تمام زندگی خود را، بدون آنکه چیزی برای بازی داشته باشند، می گذرانند. غم انگیز نیست؟

قلعه های مخصوص خرگوش های خانگی

می توانید قلعه های مخصوص حیوان خانگی تان را، خودتان بسازید. و یا می توانید آن ها را به صورت آنلاین خریداری کنید. قلعه هایی که آنلاین به فروش می رسند، احتمالاً زیباتر و کاربردی تر هستند. زیرا طبقات متعددی دارند که خرگوش های شما می توانند از آن ها بالا بروند!

سبد حصیری و یا اسباب بازی های چوبی

بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی | دام و پت  

طیف وسیعی از اسباب بازی های حصیری و دیگر اسباب بازی های چوبی برای خرگوش ها وجود دارد. این وسایل بسیار عالی هستند، زیرا کاملاً ایمن بوده و از دوام بالایی نیز برخوردارند و سرگرمی مستمری را برای خرگوش شما به ارمغان می آورند!

این اسباب بازی ها می توانند توپ، سبد، یا حلقه های جویدنی و اشکال دیگری نیز باشند. چوب رنگ نشده و طبیعی، برای حیوان خانگی شما بهتر است.

جغجغه مناسب برای خرگوش ها

خرگوش ها مانند نوزادان و دیگر حیوانات کوچک اغلب اسباب بازی هایی را که جغجغه می کنند، دوست دارند. به عنوان مثال، رول های کوچک مقوایی که با سنگریزه پرمی شوند. برای یک خرگوش خانگی، بسیار سرگرم کننده هستند. ساخت آنها آسان می باشد. خرگوش شما می تواند هم آن را حرکت داده و هم بعد آن را بجود.

اگر خرگوش شما مجبور است مدت زمان طولانی را در قفس خود بگذراند (مانند زمانی که در محل کار هستید)، می توانید اسباب بازی های هوایی را از سقف قفس آویزان کنید تا وسیله ای را، تا زمانی که به خانه می آیید، به عنوان وسیله ای برای بازی کردن، در اختیار داشته باشند.

توپ های مخصوص خوش های خانگی

بهترین اسباب بازی برای خرگوش خانگی | دام و پت

شاید تعجب کنید که بدانید خرگوش خانگی شما، خیلی دوست دارد با توپ بازی کند. برخی از خرگوش ها دوست دارند با بینی و پنجه خود، توپ های نرم را تکان می دهند. فقط مطمئن شوید که توپ هایتان، از یک ماده غیر سمی ساخته شده باشد. اگر خرگوش خود را در حال جویدن توپ دیدید، آن را بردارید.

اگر یک خرگوش خانگی دارید، شما می توانید برای یافتن پاسخ سوالات تان، با یک‌ دامپزشک تماس گرفته و با او مشورت کنید.

سخن آخر

بیشتر اسباب بازی هایی که برای طوطی ها بی خطر هستند، می توانند برای خرگوش ها نیز بی خطر باشند. لطفاً، محصولی که با مواد نگهدارنده یا مواد شیمیایی مضر ساخته شده را خریداری یا استفاده نکنید. اسباب بازی ها را با آب و صابون، تمیز نگه داشته و به صورت دوره ای، آن ها را تغییر کنید تا خرگوش شما به بازی کردن علاقه مند شود.

برخی از “اسباب بازی” های خرگوش ها، چیزی نیستند که شما معمولاً آن ها را در دسته اسباب بازی ها قرار می دهید. علاوه براین، خرگوش ها ممکن است مانند گربه و سگ بازی نکنند، اما آن ها، به شیوه خود از بازی کردن لذت می برند.

منابع:

https://www.rspca.org.uk/adviceandwelfare/pets/rabbits/behaviour/enrichment/toys

https://resources.bestfriends.org/article/rabbit-toys-buy-and-diy-options

https://pethelpful.com/rabbits/Toys-For-Rabbits

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا