سگ ها

بلفاریت در سگ های خانگی

اختلال بلفاریت در سگ های خانگی، به عنوان التهاب پلک این حیوانات تعریف می شود و می تواند توسط باکتری ها، انگل ها، قارچ ها، بیماری های ناشی از سیستم ایمنی یا حتی تومورها ایجاد شود. در این مقاله از دام و پت قصد داریم در مورد اختلال بلفاریت در سگ ها، علائم، علل و درمان آن صحبت کنیم. مانند اغلب بیماری ها، در صورت داشتن اطلاعات پیرامون ویژگی های این اختلال، به درمان بهتر سگ خانگی کمک می کند.

اختلال بلفاریت در سگ ها، ناشی از التهاب پلک آن ها است. این وضعیت عمدتا در لبه های پلک سگ ها رخ می دهد و می تواند پوست خارجی و ماهیچه ها، بافت همبند و غدد (Meibomian، Zeis و Moll) را تحت تاثیر قرار دهد. به طور کلی، این مشکل چشمی در سگ ها بیشتر از گربه ها دیده می شود و معمولا هر دو پلک را درگیر می کند.

بروز این التهاب تا حد زیادی به علت این واقعیت است که پلک ها ساختارهایی با عصب دهی و مسیرهای عروقی خوب هستند که اجازه ورود سلول های دفاعی التهابی سیستم ایمنی را به محل می دهند که این مسئله باعث بروز وضعیت بلفاریت در سگ ها می شوند.

علاوه براین، باید بدانید که این التهاب می تواند به علل متعددی، از بیماری های عفونی، اختلالات سیستم ایمنی، آلرژی و ضربه گرفته تا بیماری های مادرزادی یا تومورها در سگ، بروز پیدا کرده باشد. از آن جایی که پلک ها تماس مستقیم با قسمت های قرنیه و ملتحمه دارند، بروز التهاب در آن ها باعث ایجاد بیماری های ثانویه، مانند ورم ملتحمه، کراتیت یا زخم در این ساختارهای چشمی می شود.

انواع بلفاریت در سگ ها با توجه به علت آن ها

بلفاریت در سگ های خانگی || دام و پت

پر استفاده ترین طبقه بندی اختلال بلفاریت در سگ ها بر اساس علت ایجاد کننده آن ها است. به همین علت است که انواع مختلفی از بلفاریت در این حیوانات وجود دارد. از جمله انواع اختلال بلفاریت در سگ های خانگی، عبارت اند از:

بلفاریت عفونی در سگ

بلفاریت عفونی در سگ ها می تواند منشأ متفاوتی داشته باشد. علل ایجاد کننده بلفاریت عفونی در سگ های خانگی، عبارت اند از:

علل باکتریایی

یک باکتری به نام استافیلوکوکوس اورئوس معمولاً مسئول بروز عفونت در پلک ها (مخصوصاً غدد آن ها) با تشکیل گل مژه است. در این موارد بلفاریت باکتریایی، سگ ها ممکن است علائمی مانند ترشحات چرکی، قرمزی و تحریک را تجربه کنند. علت بروز این اختلال، با انجام سیتولوژی، کشت و آنتی بیوگرام تشخیص داده می شود. علاوه براین، در توله سگ ها، بلفاریت چرکی به عنوان بخشی از پیودرمای جوانی ایجاد می شود.

علل انگلی

بلفاریت در سگ های خانگی می تواند ناشی از انگل های خارجی مانند Demodex canis یا Sarcoptes scabiei باشد که با نفوذ به بافت ها در لایه های عمیق پوست یا با تغییر فولیکول های مو باعث بروز التهاب می شوند. اختلال اول خارش ایجاد نمی کند و در جاهای دیگری غیر از پلک نیز باعث آسیب می شود.

از طرفی مورد دوم خارش زیادی ایجاد می کند. انگل ها با تراشیدن پوست (در مورد Demodex عمیق) تشخیص داده می شوند. همچنین بلفاریت در سگ های خانگی می تواند توسط انگل های داخلی مانند انگل مسئول بروز بیماری لیشمانیوز در سگ (Leishmania infantum) ایجاد شود.

این وضعیت باعث ایجاد ضایعات پوسته پوسته، ندول (بلفاروکانژونکتیویت گرانولوماتوز یا بلفاروکانژونکتیویت گرانولوماتوز)، یووئیت و زخم می شود (معمولاً باعث بروز درد یا خارش نمی شود). در این صورت این اختلال از طریق پشه خاکی دوپترا منتقل می شود. علاوه براین، این عفونت انگلی در منطقه مدیترانه آسیبی بومی است. بنابراین سگ هایی که در این منطقه حضور پیدا می کنند، بیشتر از سایرین مستعد ابتلا به این انگل می باشند. تشخیص آلودگی با این انگل، از طریق انجام سرولوژی و بیوپسی پوست است.

علل قارچی

بلفاریت در سگ ها توسط قارچ های درماتوفیت مسئول کرم حلقوی (Microsporum canis ،Microsporum gypseum یا Trichophyton mentagrophytes) یا مخمرهای جنس Malassezia نیز ایجاد می شود. به طور کلی، تشخیص این وضعیت با استفاده از نمونه مو و کشت قارچ انجام می شود. بخوانید که درمان کرم قلابدار در سگ ها چیست؟

بلفاریت با واسطه ایمنی یا حساسیت مفرط

در این موارد، بروز بلفاریت در سگ ها می تواند به علت واکنش نامطلوب یا آلرژیک به غذا، حساسیت بیش از حد به آنتی ژن های محیطی، داروها یا نیش حشرات باشد. مشاهده این وضعیت که در سگ خانگی پلک پایینی و همچنین پلک بالایی متورم شده است و علت آن واکنش آلرژیک است، مسئله ای غیر ممکن نیست.

در صورتی که درباره بلفاریت در سگ های خانگی سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک‌ تماس بگیرید و با او مشورت کنید. علاوه براین، بلفاریت می ‌تواند به علت بیماری ‌های ناشی از سیستم ایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک نیز ایجاد شده باشد که باعث بروز تغییرات پوستی عمومی از جمله درگیری پلک یا پمفیگوس می ‌شود (نوعی از این اختلال بر اتصالات مخاطی پوست تأثیر می ‌گذارد و می ‌تواند ضایعاتی روی پلک مانند وزیکول و تاول ایجاد کند.

بلفاریت مادرزادی

بیماری هایی مانند آنتروپیون (پلک به سمت داخل ناحیه چشم هدایت می شود)، تریشیاز (مژه هایی به سمت داخل چشم هدایت می شوند) یا لاگوفتالمی (ناتوانی در بستن کامل چشم) که از بدو تولد ظاهر می شوند، می توانند باعث بروز اختلال بلفاریت در سگ ها شوند.

سایر علل بروز بلفاریت در سگ ها

علاوه براین، علل دیگری برای بروز اختلال بلفاریت در سگ ها وجود دارد که کمتر شایع هستند. از جمله این موارد، عبارت اند از:

تومورها. در چنین وضعیتی، یک توده روی پلک مشاهده می شود که می تواند تبدیل به زخم شود. تشخیص این وضعیت بر اساس سیتولوژی و بیوپسی انجام می شود.

تروما. فیبرهای گیاهی، قرار گرفتن در معرض بخار یا محیط های تحریک کننده می تواند باعث بروز التهاب در این ناحیه شود.

علائم بلفاریت در سگ ها

بلفاریت در سگ های خانگی || دام و پت

بسته به شدت بیماری، سگ خانگی شما ممکن است علائم بالینی زیر را تجربه کند:

 • شوره سر
 • ترشحات چرکی
 • پوسچول یا پاپول
 • زخم های گوناگون
 • بروز تغییرات در رنگدانه
 • بروز التهاب در ناحیه چشم
 • آلوپسی در ناحیه آسیبی
 • قرمزی، خارش و ایجاد دلمه در لبه پلک
 • ندول هایی که می توانند به 5 میلی متر برسند (بلفاریت گرانولوماتوز) که می توانند ملتحمه را نیز تحت تأثیر قرار دهند (بلفاروکانژونکتیویت گرانولوماتوز)

اگر متوجه شدید که سگ خانگی شما با تورم پلک، زخم، قرمز شدن ناحیه یا ترشح رو به رو است، ضروری است با یک دامپزشک مشورت کنید تا مشکل سگ خانگی تان به درستی تشخیص داده و درمان شود، چه برای بلفاریت یا سایر بیماری های چشمی در سگ ها.

درمان بلفاریت در سگ ها

هنگام انتخاب روش درمانی مناسب برای سگ خانگی خود، دامپزشک حیوان خانگی شما گزینه های مختلفی برای انتخاب خواهد داشت که پس از معاینه سگ و درک وضعیت سلامتی حیوان خانگی تان با شما صحبت خواهد کرد. باید در نظر داشته باشیم که درمان به نوع بلفاریت بستگی دارد.

به طور کلی، روش درمان بلفاریت در سگ های خانگی، ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • در موارد بلفاریت باکتریایی، باید آنتی بیوگرام برای اعمال درمان آنتی بیوتیکی مناسب انجام شود. اگر بلفاریت انگلی یا قارچی باشد، باید از درمان های ضد انگلی و ضد قارچی مناسب با توجه به عامل ایجاد کننده بلفاریت، استفاده شود. همچنین تمیز کردن فرش، محل زندگی و غیره در خانه برای پیشگیری از آلوده شدن مجدد سگ خانگی شما بسیار مهم خواهد بود.
 • در موارد بلفاریت ناشی از سیستم ایمنی، انجام درمان مبتنی‌ بر محصولات سرکوب کننده سیستم ایمنی یا با کورتیکواستروئیدها ضروری است. به همین ترتیب، در حساسیت غذایی، باید آلرژن غذایی، یعنی پروتئینی که باعث بروز واکنش نامطلوب می شود، شناسایی و از رژیم غذایی حیوان خانگی حذف شود.

علاوه براین، باید به این نکته توجه داشته باشید که اگر اختلال بلفاریت ناشی از تومور یا بیماری مادرزادی باشد، انجام جراحی ضروری خواهد بود.

درمان های خانگی برای رفع بلفاریت در سگ ها

بلفاریت در سگ های خانگی || دام و پت

اگر سگ خانگی شما با التهاب اطراف چشم درگیر است، باید سگ خانگی تان را در اسرع وقت نزد دامپزشک ببرید تا مشکل به درستی تشخیص دهد و درمان شود. این درمان های خانگی فقط برای تمیز کردن چشم سگ خانگی شما هستند و بیماری چشمی سگ را درمان نمی کنند.

بنابراین از این روش ها به عنوان روش جایگزینی برای مراجعه به دامپزشک استفاده نکنید. این درمان خانگی فقط برای تمیز کردن چشم در صورتی است که نمی توانید مستقیماً به دامپزشک مراجعه کنید.

چشم سگ خانگی خود را در خانه تمیز کنید.

اولین و ضروری ترین کار این است که محل آسیب را از خاک و بقایای پوسته، خون و آلودگی های مختلف تمیز نگه دارید. برای این کار می توان از سالین فیزیولوژیک استفاده کرد. استفاده از این محصول یک روش درمانی دامپزشکی برای تمیز کردن چشم سگ خانگی است اما می توان از آن در خانه نیز استفاده کرد.

می توانید این کار را با استفاده از نمک فیزیولوژیک به عنوان قطره چشم انجام دهید و سپس از یک گاز تمیز برای پاک کردن چشم سگ خانگی خود استفاده کنید. به این ترتیب چشم سگ خانگی خود را تمیز می ‌کنید و هر گونه کثیفی، پوسته و غیره را از بین می برید.

یک درمان عامیانه و شایع، شامل استفاده از چای بابونه برای تمیز کردن چشم است. زیرا این گیاه دارای خواص ضد التهابی، ضد عفونی کننده و ضد درد طبیعی است. برای استفاده از آن، مقداری محلول گیاهی را به یک گاز تمیز اضافه کنید و به آرامی چشمان سگ خانگی خود را در حالی که بسته هستند پاک کنید.

به طور کلی، این کار به رفع تمام آلودگی در اطراف چشم آن ها کمک می کند. اگر درباره روش های نظافت چشم سگ های خانگی سوالی دارید، می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. فقط به یاد داشته باشید که این روش ها بلفاریت را درمان نمی کنند.

سخن آخر

بنابراین، همچنان باید برای تشخیص و درمان مشکل سگ خانگی تان با یک دامپزشک مشورت کنید. با این حال، این روش به سگ خانگی شما کمک می کند تا شرایط چشمی مطلوبی داشته باشد. هنگامی که متوجه وجود تورم روی پلک سگ خانگی تان شدید، پیش از هر کاری با یک دامپزشک‌ تماس بگیرید و با او مشورت کنید‌.

قبل از اینکه بتوانید حیوان خانگی تان را به یک مرکز دامپزشکی ببرید، می توانید از داروهای طبیعی به عنوان یک مکمل پاک کننده استفاده کنید. علاوه براین، مطمئن شوید که در طول پیاده روی حیوان خانگی تان به مکان های آلوده یا جایی که ممکن است آسیب ببیند، وارد نشود.

محل زخمی را تمیز نگه دارید و از خراش آن ناحیه خودداری کنید. در صورت لزوم از یک یقه الیزابتی برای پیشگیری از لمس آن استفاده کنید. روش درمانی تعیین شده را به درستی اعمال کنید و از آن غافل نشوید. اگر سوالات بیشتری دارید، با یک دامپزشک تماس بگیرید.

منبع
https://www.animalwised.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا