آبزیان

بسترهای آکواریوم

بسترهای آکواریوم لایه ای از مواد معدنی است که در داخل آکواریوم استفاده می شود. شما می توانید در داخل بستر آکواریوم از گیاهان طبیعی استفاده کنید. بسترهای آکواریوم دارای انواع مختلفی هستند. همچنین بسترها در زیبایی ظاهری و جنبه تزئینی آکواریوم نقش بسیار مهمی دارند. ماهی ها هنگام شنا بر روی بستر احساس آرامش بیشتری می کنند. صخره مرجانی، شن و ماسه آراگونیت، ماسه نقره ای یا سنگریزه های بزرگ گرد می توانند برای کمک به ایجاد محیط طبیعی برای ماهی ها استفاده شوند. بسترهای آکواریوم زیستگاه های موجود در طبیعت را برای ماهی ها شبیه سازی می کنند. وجود شن های رنگی در داخل آکواریوم برای اغلب کودکان سرگرم کننده است. و خاک های آکواریوم برای کمک به رشد ریشه گیاهان عالی هستند.

بستر آکواریوم از چه چیز تشکیل می شود؟

بسترهای آکواریوم از موادی مانند ماسه، شن یا خاک رس پخته شده، تشکیل می شوند. بستر آکواریوم نباید باعث کدر شدن رنگ آب شود. بستر آکواریوم باید از موادی تشکیل شود که باکتری های مفید بتوانند در آن ساکن شوند. برخی انواع شن و ماسه ها برای استفاده در بستر آکواریوم مناسب نیستند، زیرا حاوی آهک هستند و pH و سختی آب را افزایش می دهند. شن های حاوی آهک باعث کثیف و کدر شدن رنگ آب می شوند.

برای تهیه بستر آکواریوم توصیه می شود:

از شن هایی با قطر بین 3 تا 10 میلی متر استفاده کنید. استفاده از شن هایی با قطر کمتر از 3 میلی متر به هیچ وجه برای تهیه بستر مناسب نیست. شن های ریز درهم فشرده می شوند و در نتیجه به ریشه گیاهان طبیعی موجود در آکواریوم فشار وارد می کنند و در مدت کوتاهی آنها را از بین می برند. شن های بزرگتر از 10 میلی متر نیز برای استفاده در آکواریوم بسیار درشت هستند. استفاده از شن های درشت بر جنبه زیبایی آکواریوم تاثیر منفی می گذارد و در عین حال مانع رشد گیاهان داخل آکواریوم می شود.

یکی از خصوصیات خوب شن های آکواریوم این است که به راحتی شسته و تمیز می شوند. گیاهان به راحتی در این شن ها ریشه می گیرند. ذرات شن pH آب آکواریوم را افزایش نمی دهند و برای استفاده در  اکثر آب های سرد و گرم مناسب هستند.

ذرات شن در انواع شکل ها، رنگ ها و اندازه های مختلف در طبیعت یافت می شوند. شما می توانید برای بستر آکواریوم خود شن های زاویه دار و یا شن های گرد و صیقلی را انتخاب کنید. همچنین دانه های شن در رنگ های مختلف از بژ طبیعی، قهوه ای و خاکستری گرفته تا آبی، سیاه و حتی صورتی روشن وجود دارند.

برخی افراد ترجیح می دهند که در کنار سنگ ها، گیاهان زنده و ماهی ها فقط از سنگ های طبیعی در آکواریوم خود استفاده کنند. اما با این حال شن های رنگی نیز جذابیت خاص خود را دارند. استفاده از شن های رنگی همراه با گیاهان مصنوعی صحنه های زیبایی را در زیر آب ایجاد می کند. اما با این حال این مساله کاملا به سلایق شخصی افراد بستگی دارد.

ماهی ها چگونه جفت گیری می کنند؟

آیا بستر برای آکواریوم لازم است؟

بسترهای آکواریوم || پزشکت

بسیاری از گونه‌های ماهی در زیستگاه طبیعی خود برای تغذیه، تولید مثل، استتار یا حتی شیرجه رفتن برای فرار از شکارچیان به زیر بستر آب پناه می برند. بستر آکواریوم باعث کاهش سطح استرس به خصوص در برخی گونه های ماهی می شود. بسترهای شنی برای گربه‌ماهی ها بسیار مناسب است، زیرا گربه ماهی ها به طور غریزی به الک کردن شن و ماسه برای جستجوی ذرات غذا علاقه دارند. همچنین این کار گربه ماهی به تمیز ماندن بستر آکواریوم نیز کمک بسیار زیادی می کند.

در داخل بستر آکواریوم می توانید از گیاهان طبیعی استفاده کنید. برای کمک به رشد گیاهان حداقل یک عمق ۵ سانتی‌متری را برای بستر در نظر بگیرید. اکثر گیاهان مخصوص آکواریوم ریشه دار هستند، اما با این حال می توانید گیاهان آکواریومی زنده ای تهیه کنید که به هیچ بستری نیاز ندارند. اگر آکواریوم شما دارای بستر است و می خواهید از گیاهان طبیعی ریشه دار استفاده کنید گیاهانی مانند آنوبیا، سرخس جاوا یا گیاهان شناور مانند سالوینیا برای این منظور مناسب هستند.

همچنین فراموش نکنید که ضخامت بستر باید با ابعاد اکواریوم شما متناسب باشد.

خاک ها از نظر ترکیبات برای آکواریوم انواع متفاوتی دارند. به طور کلی بهتر است از مصرف خاک در بستر صرفنظر کنید. خاک ها آب را کدر می کنند و باعث مسدود شدن فیلترها و رشد بیش از حد جلبک ها می شوند. همچنین خاک می تواند PH آب را تغییر بدهد.

شن های آکواریومی بهترین نوع بستر هستند و بیشترین استفاده را در آکواریوم ماهی دارند. در واقع شن های تازه خریداری شده باید قبل از اضافه شدن به آکواریوم با آب لوله کشی شسته شوند تا گرد و غبار آنها از بین برود. شن ها را می توانید در داخل آکواریوم شیب بدهید تا چشم انداز زیبایی را ایجاد کند.

انواع بستر آکواریوم

بسترهای آکواریوم || پزشکت

بسترهای آکواریوم دارای 3 نوع مختلف هستند که هر فردی می تواند بر اساس سلیقه شخصی خود از آنها استفاده کند. این بسترها عبارتند از:

  • بسترهای دست ساز. در این نوع بستر شما می توانید با توجه به سلیقه خود از مواد مختلفی در تهیه بستر استفاده کنید.
  • بسترهای تجاری. مواد تشکیل دهنده این بسترها به مرور زمان تجزیه می شوند. در تهیه بسترهای تجاری اغلب از بافرها،  و خاک رس استفاده می شود.
  • بسترهای بی اثر. موادی که در تشکیل این بسترها به کار می روند با گذشت زمان دچار تغییر نمی شوند. این بسترها هیچ گونه تغییری در ترکیبات شیمیایی و PH آب ایجاد نمی کنند، به همین علت به آنها بستر بی اثر گفته می شود.

طول عمر بسترها با هم متفاوت است و معمولا به کیفیت و حجم گیاهان موجود در آن بستگی دارد. طول عمر بسترها به طور میانگین یک تا سه سال است. برای کمک به رشد بهتر گیاهان می توانید از کودهای بستر استفاده کنید. ماهی ها اغلب در یک بستر تیره احساس راحتی بیشتری می کنند. از طرفی دیگر بستر تیره باعث بهتر دیده شدن ماهی های داخل آکواریوم می شود.

برای آکواریوم های بیوتوپ از ماسه ها و شن های طبیعی مانند آنچه در طبیعت وجود دارد، استفاده کنید. برای آکواریوم هایی که دارای جریان سریع آب هستند، استفاده از سنگریزه‌های بزرگ مناسب تر است. همچنین باید بدانید که بسترهای رنگ روشن باعث رشد زیاد جلبک ها می شوند.

بهترین نوع شن و ماسه برای آکواریوم چیست؟

ماسه های مرجانی در اندازه، بافت و رنگ های متفاوت وجود دارند. برای داشتن ظاهری طبیعی می‌توانید اندازه‌های ریز، متوسط، درشت یا مخلوطی از اندازه‌های مختلف را بگیرید. آراگونیت بهترین نوع ماسه برای خرید است.

ماسه آراگونیتی به ماسه زنده گفته می شود. این ماسه زنده حاوی رطوبت و کلنی هایی از باکتری های مفید زنده است. ماسه زنده به دلیل داشتن میلیون ها میکروارگانیسم مفید به چرخه طبیعی آکواریوم شما کمک می کند. بنابراین اگر یک آکواریوم صخره ای جدید دارید و می خواهید آن را به یک اکوسیستم کارآمد تبدیل کنید، استفاده از ماسه زنده بهترین گزینه برای شما است. ماسه هایی که دارای فضای خالی یا در اصطلاح تخلخل بیشتری هستند، برای استفاده در آکواریوم مناسب ترند. ماسه هایی که تخلخل بیشتری دارند، دارای وزن سبک تری هستند. از طرف دیگر هر چه فضاهای خالی سنگ بیشتر باشد میکروارگانیسم ها و باکتری های مفید بیشتری دارد.

نکته مهم دیگر جنبه تزیینی ماسه های زنده است. ماسه های زنده یا آراگونیت ها به دلیل داشتن تخلخل زیاد فضای بسیار زیبایی را در آکواریوم شما ایجاد می کنند.

کم خونی در ماهی چگونه درمان می شود؟

چقدر ماسه برای آکواریوم نیاز داریم؟

بسترهای آکواریوم || پزشکت

در استفاده از ماسه باید تعادل را رعایت کنید. میزان ماسه باید به اندازه ای باشد که وقتی ماهی شروع به کندن بستر می کند، کف آکواریوم مشخص نشود. شما می توانید از یک لایه شن به عمق 1 الی 3 سانتی متری استفاده کنید. ابتدا سنگ ها را روی پایه قرار دهید و سپس اطراف آن ها را با ماسه پر کنید.

استفاده از شن‌هایی با عمق حدود 5 سانتی‌متر برای آکواریوم مناسب نیست. زیرا مواد غذایی خورده نشده در لابلای شن ها فرو می روند. بنابراین باید دائم شن ها را جابه جا کنید تا با این کار بتوانید از ایجاد نقاط مرده و نواحی بی‌هوازی در بستر آکواریوم پیشگیری کنید. همچنین استفاده از ستاره‌های دریایی و یا حلزون‌های ناساریوس نیز برای غربال شن بسیار موثر است.

بسترهایی که دارای عمق بیش از 8 سانتی متر هستند باعث به خطر افتادن سلامت آبزیان شما می شوند. این بسترهای عمیق با ایجاد محیط بدون اکسیژن به تشکیل سولفید هیدروژن کمک می کنند. سولفید هیدروژن نوعی گاز سمی است که بویی شبیه تخم مرغ فاسد دارد. این گاز باعث مسموم شدن ماهی ها یا سایر آبزیان موجود در آکواریوم شما می شود. به همین علت بهتر است از بسترهایی با عمق بیش از 8 سانتی متر استفاده نکنید.

چرا ماهی بتا من صاف می ایستد؟

قوانین مهم در مورد بستر آکواریوم ماهی

برای ماهیان دریایی و دیگر ماهیانی که به آب سخت نیاز دارند، فقط از بسترهای آهکی استفاده کنید. قبل از اضافه کردن شن و ماسه به آکواریوم آنها را با دقت شستشو دهید.  شن ها را در داخل یک ظرف تمیز پر از آب قرار بدهید. شن و ماسه ها را به شدت هم بزنید و آب را چندین بار عوض کنید تا کاملا شفاف شود.

ماسه زنده را هرگز شستشو ندهید. ماسه زنده حاوی تعداد زیادی مواد مغذی و میکروارگانیسم های بیولوژیکی است. هنگامی که ماسه زنده را شستشو می دهید تمام باکتری های مفید آن از بین می روند و در نتیجه ماسه خاصیت فیلتر بیولوژیکی خود را از دست می دهد.

چرا ماهی های بتا با هم می جنگند؟

منبع
https://www.swelluk.com/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا