حیوانات خانگی کوچک

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟

برآمدگی چشم در همستر ها و  یا بیماری بیرون زدگی چشم در همسترها، به عنوان exophthalmos یا proptosis نیز شناخته می شود. برآمدگی یک یا هر دو کره چشم در در همسترها شایع است. به طور معمول، این اختلال، به دلیل عفونت چشم یا ضربه رخ می دهد، اگرچه ممکن است همستر از پشت گردن نیز دچار مشکل و آسیب شده باشد.

Exophthalmos باید یک وضعیت اورژانسی در نظر گرفته شود که نیاز به توجه فوری دامپزشکی دارد. در حقیقت، هرچه زودتر همستر درمان شود، احتمال نجات چشم بیشتر خواهد بود. اگر وضعیت بدتر شود، برداشتن چشم، تنها راه حل رفع این شرایط خواهد بود.

بنابراین، برای حفظ سلامتی چشم های همستر، و پیشگیری از بروز مشکلات جدی تر، باید با علائم و روش تشخیص و درمان این اختلال آشنا شوید. بدین ترتیب، شما خواهید توانست که با درمان به موقع، از بروز عوارض جدی و خطرناک ثانویه، پیشگیری کنید.

بیرون زدگی کره چشم در همسترها چیست؟

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟ | دام و پت

بیرون زدگی کره چشم یک آسیب جدی، خطرناک شایع در همستر است. و باید به عنوان یک وضعیت اورژانسی با آن برخورد شود. در صورت عدم درمان فوری، کره چشم بیرون زده از حفره چشم، ممکن است عفونی شود. کره چشم، در این شرایط، باید با جراحی برداشته شود.

هر نوع جراحی می تواند زندگی همستر شما را در معرض خطر قرار دهد. زیرا بیهوشی عمومی فشار قابل توجهی بر قلب کوچک آن ها وارد می کند. این آسیب می تواند در اثر ضربه، مانند درگیری با همستر دیگر یا در نتیجه محکم نگه داشتن همستر از پشت گردن، ایجاد شود. در ادامه مقاله، مروری بر علائم، تشخیص و روش درمان بیرون زدگی کره چشم در همسترها خواهیم داشت.

علائم بیرون زدگی کره چشم در همستر

یک همستر مبتلا به اختلال اگزوفتالموس، درد طاقت فرسایی را در یک یا هر دو چشم خود تجربه خواهد کرد. سایر علائم شایع بیرون زدگی کره چشم در همسترها، عبارت اند از:

  • بزرگ شدن اندک کره چشم
  • بیرون زدگی یا برآمدگی کره چشم
  • ترشح آبکی از چشم، که ممکن است چشم قرمز یا تحریک شده به نظر برسد.

علاوه بر برجسته شدن کره چشم همستر و خروج آن حفره چشم، ممکن است تورم موضعی، سوزش و ترشح واضح از چشم آسیب دیده را نیز تجربه کنند. همچنین، همستر شما درد خواهد داشت. این درد ممکن است به صورت از دست دادن اشتها، کنار گذاشتن تعامل با دیگر همسترها و عدم تمایل به نظافت بروز پیدا کند.

علل ایجاد برآمدگی چشم در همستر

عفونت های چشمی یا ضربه به ناحیه مداری چشم، اغلب علت اصلی ایجاد اگزوفتالموس در همسترها هستند، اگرچه ممکن است این اختلال زمانی رخ دهد که همستر بیش از حد محکم از پشت گردن مهار شده باشند.

دامپزشک شما با انجام معاینه فیزیکی و پرسیدن چند سوال در مورد محیط زندگی همستر و نحوه برخورد با آن ها، بیرون زدگی کره چشم را تشخیص می دهد. اگر دامپزشک نگران ابتلا به عفونت باشد، ترشحات تهیه شده از چشم همستر شما را برای تجزیه و تحلیل به آزمایشگاه خواهد فرستاد.

آزمایش خون نیز ممکن است برای بررسی وجود نشانگرهای التهابی افزایش یافته، که می توانند نشان دهنده عفونت یا وجود یک بیماری زمینه ای باشند، انجام شود.

برآمدگی چشم در همستر چگونه درمان می شود؟

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟ | دام و پت

درمان بیرون زدگی کره چشم شامل تجویز داروی چشمی ضد باکتریایی برای پاکسازی و حذف هرگونه ناخالصی خواهد بود. در صورت تورم ناحیه چشم می توان از داروهای ضد التهابی استفاده کرد. اگر دامپزشک شما نگران این است که برجستگی باعث ایجاد فشار در پشت کره چشم همستر شما شده است، ممکن است نوعی دارو به نام آگونیست کولینرژیک برای کاهش فشار توسط او تجویز کند. همچنین، افزایش تخلیه مایع از چشم می تواند مفید باشد.

دامپزشک شما همچنین در مورد جلوگیری از نبرد و مبارزه همسترها با یکدیگر، معرفی همسترهای جدید به قفس و ایجاد یک محیط زندگی امن به شما توصیه هایی خواهد کرد. بسته به نژاد همستری که دارید، ممکن است به شما توصیه شود که آنها را از دیگر همسترها جدا کنید.

دامپزشک همچنین می تواند به شما نشان دهد که چگونه با خیال راحت همستر خود را نگه داری کنید و به هر گونه سوال در مورد مراقبت از آنها پاسخ می دهد.

اگر همستر شما دچار بیرون زدگی کره چشم شده یا در مورد سلامت چشم حیوان خانگی تان نگران هستید. برای پیشگیری از بروز مشکلات احتمالی و به حداقل رساندن خطر از دست دادن چشم، یک ملاقات فوری در کلینیک دامپزشک ترتیب دهید.

تشخیص بیرون زدگی چشم در همسترها

ظاهر غیر طبیعی چشم بهترین شاخص تشخیصی اختلال اگزوفتالموس است. با این حال، تشخیص دامپزشک، به سابقه سلامتی حیوان خانگی و پاسخ شما به مجموعه ای از سوالات او بستگی دارد. با تکیه بر این موارد، علت اصلی بیرون زدگی چشم همستر خانگی‌ تان، مشخص می شود. انجام تست های آزمایشگاهی نیز ممکن است برای رد ابتلا به عفونت ضروری باشند.

این موضوع مهم است که شما و دامپزشک، به سرعت به این اختلال واکنش نشان دهید تا بتوانید چشم (های) همستر را نجات دهید. ابتدا از چشم شویه برای حذف هرگونه ناخالصی و مواد مضر استفاده می شود. دامپزشک شما ممکن است برای کاهش فشار در کره چشم، دارویی مانند پیلوکارپین تجویز کند.

داروهای دیگری که معمولاً برای اگزوفتالموس استفاده می شوند، شامل داروهای ضد التهاب و کورتیکواستروئیدها است. علاوه بر این، هنگامی که بیرون زدگی چشم به دلیل ابتلا به عفونت باشد، از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. متأسفانه اگر وضعیت بدتر شود، نیاز به برداشتن چشم (ها) از طریق روش جراحی خواهد بود.

نگهداری از همستر و مدیریت برآمدگی چشم

حیوان خانگی خود را در طول روند بازیابی سلامتی، در یک محیط آرام و تاریک، و دور از حیوانات خانگی دیگر، قرار دهید تا فعالیت آن کاهش یابد. اگر چشم برداشته شده باشد، ممکن است از پچ برای پوشاندن زخم ایجاد شده استفاده شود. برنامه مراقبت و رژیم درمانی بعد از عمل جراحی، توسط دامپزشک شما ارائه می شود.

عوارض برآمدگی چشم در همسترها

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟ | دام و پت

بزرگ شدن نامطلوب کره چشم همستر، می تواند با از دست دادن بینایی در همسترها همراه شود. بررسی چشم آسیب دیده همسترهای مبتلا به بیرون زدگی کره چشم نشان داد که عوارضی مانند عدم رفلکس نور مردمک چشم، عصب کوچک نوری، و رنگ پریدگی شبکیه بروز پیدا می کند.

به طور کلی، با توجه به این که بیرون زدگی کره چشم در همستر، یک اختلال جدی است، باید این اختلال به سرعت تشخیص داده شده و تحت درمان قرار گیرد. تنها راه نجات همستر ‌و درمان این اختلال، تشخیص زودهنگام و درمان صحیح و به موقع است.

پیشگیری از بروز بیرون زدگی چشم در همسترها

جدا کردن سریع همستر هایی که با هم مبارزه می کنند، و یادگیری نحوه صحیح برخورد با چنین حیوانات کوچکی می تواند خطر ابتلا به اگزوفتالموس را، به دلیل ضربه و آسیب های احتمالی، کاهش دهد. عفونت های چشمی نیز باید به سرعت درمان شوند تا از تشدید بیشتر آن جلوگیری شود. در ادامه این‌ مقاله، ساختار چشم جوندگان، از جمله همسترها، به طور مختصر بررسی شده است.

ساختار چشم جوندگان

شبکیه موش ها و همسترها هولانژیوتک هستند. به طور کلی، موش ها و همسترها، دارای سه غده اشکی هستند: غدد درون مداری، خارج از بدن و غدد هاردری.

موش های صحرایی معمولاً در آزمایشگاه های تجاری برای مطالعه بیماری های چشم پزشکی، به طور گسترده ای استفاده می شوند. بیماری های مربوط به تمام قسمت های چشم توسط دانشمندان به طور گسترده ای شرح داده شده است. علاوه بر ناهنجاری های چشمی که توسط علل ژنتیکی تعیین شده و در این جوندگان بروز پیدا می کند، ناهنجاری های خود به خودی دیگری نیز رخ می دهند.

ملتحمه در موش می تواند توسط عوامل عفونی متعددی ایجاد شود. از جمله عوامل‌ عفونی ایجاد کننده این اختلالات، شامل Pseudomonas aeruginosa، Pseudomonas pneumotropica، گونه های سالمونلا، Streptobacillus moniliformis، Corynebacterium kutscheri، استرپتوکوک های گروه C لنسفیلد، Mycoplasma pulmonis، آبله موش یا ویروسیکتومین، ویروس لنفوئید، وکترومتیوم و لنفوکتوم ویروسی هستند.

کشت باکتریولوژیک و آزمایش حساسیت ممکن است در موش ها و همسترهای مبتلا به ملتحمه مزمن، برای تشخیص اختلال آن ها مفید باشد. Epiphora در موش ها و همسترها می تواند ناشی از مشکلات دندانی باشد. همچنین، انسداد مجرای بینی می تواند ناشی از رشد بیش از حد یا نادرست دندان های پیشین این جوندگان باشد.

اشک قرمز در همستر ها

کروموداکریوره، یا “اشک قرمز”، لکه های قرمز در اطراف چشم است که در موش ها و همسترها مشاهده می شود. التهاب غده هاردریان باعث ترشح اشک هایی می شود که با پورفیرین رنگدانه ای شده اند. ویروس سیالوداکریوآدنیت یک ویروس بسیار مسری است که در اپیتلیوم مجاری تنفسی تکثیر شده و باعث ایجاد رینوتراکئیت، برونشیت و آلوئولیت می شود.

این ویروس همچنین باعث ایجاد سیالادنیت غدد بزاقی زیر فک و پاروتید و داکریوآدنیت نکروز کننده غدد اشکی مداری و هاردریانی می شود. Exophthalmos، epiphora و keratoconjunctivitis ممکن است در این جوندگان ایجاد شود. عفونت معمولاً طی 1 هفته در حیوانات دارای سیستم ایمنی قوی و سالم، برطرف می شود.

در مطالعه ای بر روی موش های آتمیک، عفونت بیش از 3 ماه ادامه داشت. این نشان می دهد که عملکرد طبیعی سلول T برای دفاع میزبان در برابر ویروس مورد نیاز است. عفونت با ویروس sialodacryoadenitis همچنین ممکن است منجر به یووئیت و انحطاط چند کانونی شبکیه شود.

عوارض عفونت چشمی در همستر

علت برآمدگی چشم در همستر چیست؟ | دام و پت

عوارض ناشی از این عفونت ممکن است شامل کدورت قرنیه، سینسیای قدامی و خلفی، آب مروارید و گلوکوم باشد. درمان خاصی برای رفع این اختلالات در دسترس نیست و درمان فقط حمایتی است. سایر علل اشک قرمز، عفونت با ویروس پاراآنفلوانزای نوع 3 یا ویروس سندای و همچنین درد یا استرس است.

بخار آمونیاک برخاسته از کف پوش آلوده قفس نگه داری از همستر، می تواند به عنوان یک محرک چشمی عمل کرده و این حیوانات را مستعد ابتلا به عفونت ثانویه کند. برای جلوگیری از عفونت با ویروس sialodacryoadenitis، تهویه مناسب محل نگه داری از این حیوانات، مهم است. تأثیر زایلازین بر عدسی چشم موش ها، از اهمیت بالینی برخوردار است. آب مروارید برگشت پذیر پس از استفاده سیستمیک از زایلازین مشاهده شده است.

در همسترها، کراتوکونژکتیویت می تواند ناشی از بخار آمونیاک برخاسته از کف پوش کثیف باشد. مشکلات دندانی از جمله عفونت ریشه دندان، ممکن است منجر به آبسه های صورت یا رتروبولبار، همراه با تورم نیم رخ صورو، پروپتوز و کراتیت شوند.

درمان این اختلالات، با آنتی بیوتیک های سیستمیک اغلب بی نتیجه است. چنین آبسه هایی اغلب منجر به مرگ حیوان می شوند. علاوه بر این، کاهش در تولید اشک چشمی، بعد از درمان با تری متوپریم سولفا به مدت 14 روز در همستر مشاهده می شود.

منابع:

https://acaretail.com/2018/04/25/understanding-eyeball-protrusion-in-hamsters/

https://www.petmd.com/exotic/conditions/eyes/c_ex_hm_exophthalmos

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7258699/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا