سگ ها

با دندان لق سگ چکار کنیم؟

سگ های خانگی نیز می توانند به مشکلات دندانی مبتلا شوند. بنابراین مانند انسان ها نیاز به مراقبت از دندان دارند. بسیاری از ما صاحبان حیوانات خانگی، دندان‌ ها و لثه‌ های سگ ‌خانگی مان را معاینه نمی ‌کنیم. و اغلب به همین علت، تشخیص با دندان لق سگ دشوار است. در بسیاری از موارد، علل زمینه ‌ای لق شدن دندان در سگ‌ ها، مانند بیماری پریودنتال، علائم واضحی را نشان نمی ‌دهند. باید به این نکته توجه داشته باشید که دانستن علائم بسیار مهم است. تا بتوانید مراقبت و درمان لازم را برای حفظ شادی و سلامتی سگ خانگی خود به خوبی انجام دهد.

ریزش دندان طبیعی در سگ های خانگی

لق شدن دندان همیشه جای نگرانی نیست. این  که توله سگ های خانگی، با افزایش سن، دندان های غیر دائمی خود را یک به یک از دست بدهند یک امر طبیعی است. توله سگ ها بدون دندان به دنیا می آیند و در هفته های اول زندگی به همین شکل باقی می مانند.

در سه تا پنج هفتگی، دندان های غیر دائمی توله سگ که به آن دندان های شیری نیز می گویند. شروع به خروج از لثه ها می کنند. توله سگ ها در مجموع 28 دندان شیری دارند و به تدریج شروع به افتادن دندان می کنند تا برای دندان های دائمی آن ها فضای کافی ایجاد شود.

به طور کلی، زمانی که توله سگ به سن شش تا هفت ماهگی می رسد. تمام دندان های شیری خود را از دست می دهد و تمام 42 دندان دائمی رشد می کنند. در برخی موارد، دندان‌ های شیری آن ‌طور که باید نمی ‌افتند که منجر به ماندگاری دندان سگ خانگی تان می ‌شود.

دندان ماندگار چیست؟

دندان ماندگار، دندان شیری است که پس از رویش دندان های دائمی، به جای افتادن هنوز در دهان وجود دارد. شایع ‌ترین دندان ‌هایی که می توانند باقی بمانند، دندان نیش بالایی هستند. اما این اتفاق برای هر دندانی ممکن است بیفتد. داشتن یک دندان شیری باقی مانده از دوران کودکی می تواند منجر به بروز مشکلاتی در دندان های دائمی و نیز تجمع بیش از حد پلاک شود.

در صورت اورژانسی بودن وضعیت سلامتی حیوان خانگی تان، با دامپزشک قرار ملاقات بگذارید. ممکن است دامپزشک کشیدن دندان شیری را برای پیشگیری از بروز مشکلات بعدی توصیه خواهد کرد. دامپزشک در طول کشیدن هر دندان باقی مانده مراقبت ویژه ای انجام خواهد داد تا از آسیب رسیدن به ریشه های نابالغ دندان های دائمی جدید سگ خانگی، پیشگیری شود. مراحل دندان درآوردن توله سگ را بشناسید.

علائم لق شدن دندان در سگ های خانگی

با دندان لق سگ چکار کنیم؟ || دام و پت

از جمله علائم لق شدن دندان در سگ های خانگی، عبارت اند از:

  • تورم صورت
  • مشکل در جویدن
  • پنجه زدن در دهان
  • کاهش و اختلال در اشتها
  • درد یا حساسیت در دهان
  • ترشحات بینی و یا عطسه
  • بوی بد دهان (هالیتوزیس)
  • وجود توده یا برجستگی در دهان
  • بروز قرمزی یا خونریزی در امتداد خط لثه
  • ترشح بیش از حد آب دهان که ممکن است با خون همراه باشد.

علاوه براین موارد، ممکن است وقتی سگ خانگی شما در حال بازی با یک اسباب بازی جویدنی یا استخوان در نزدیکی ظرف غذا یا آب خود است، متوجه بروز خونریزی شوید. همچنین، با لق شدن دندان، سگ خانگی شما ممکن است فقط با یک طرف دهان خود غذای خورده شده را بجود یا به سختی غذا را در دهان خود جمع کند و نگه دارد.

علل لق شدن دندان ها در سگ های خانگی

دندان های توله سگ خانگی شما ممکن است به علت طی شدن روند ریزش دندان های شیری، به صورت طبیعی لق شوند که همانطور که در ما انسان ها رخ می دهد، فرآیندی نرمال است. علاوه براین، یکی دیگر از علل لق شدن دندان های سگ های خانگی، بروز بیماری پریودنتال، التهاب یا عفونت بافت های اطراف دندان است.

بیماری پریودنتال

به طور کلی، روند ریزش دندان ها در اثر بیماری پریودنتال برای سگ ها دردناک است. حتی اگر از نظر ظاهری سگ های مبتلا به این اختلال طبیعی به نظر برسند، احساس درد خواهند داشت. بیماری های پریودنتال زمانی رخ می دهند که تجمع پلاک و جرم باعث ایجاد پاکت های پریودنتال یا فرورفتگی لثه در اطراف محل چسبندگی دندان شود.

در صورت عدم درمان، عفونت اغلب به عمق حفره دندان گسترش می یابد و استخوان را از بین می برد. در نهایت، دندان لق می شود و ممکن است به مرور زمان بیفتد. متأسفانه، این مسئله یکی از شایع‌ ترین علل ریزش دندان‌ های یک سگ بالغ است و به این معنی است که سگ در اسرع وقت به ویزیت دامپزشکی نیاز دارد.

ضربه یا جراحت

ضربه یا جراحت، مانند تصادفات کنار جاده، سقوط از ارتفاع، دعوا و درگیری، یا گاز گرفتن مواد سخت نامناسب، مانند سنگ یا فلز، از دیگر علل بروز لق شدن دندان در سگ های خانگی هستند. علاوه براین موارد، بروز سرطان در استخوان فک یا لثه می تواند به لثه، استخوان و اتصالاتی که باید دندان ها را محکم در جای خود نگه دارند، آسیب برساند.

ریزش دندان های شیری بخشی طبیعی از زندگی یک سگ است. با این حال ریزش دندان های بزرگسال می تواند نشانه ای از بیماری پیشرفته لثه باشد که برای سگ های خانگی دردناک است. بیماری های دندانی شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. و سگ ها در پنهان کردن عوارض این اختلالات کاملا ماهر هستند.

انجمن دامپزشکی آمریکا بیان می کند که تا زمانی که حیوان خانگی شما به 3 سالگی برسد، به احتمال زیاد سگ خانگی شواهد اولیه بیماری پریودنتال را تجربه خواهد کرد که اگر اقدامات پیشگیرانه موثر انجام نشود، با بزرگ تر شدن حیوان خانگی شما وضعیت سلامتی آن بدتر می شود.

مراجعه منظم به کلینیک دامپزشکی برای ارزیابی سلامتی دندان سگ خانگی خود بهترین راه برای تشخیص و درمان مسائل و اختلالات مختلف قبل از ایجاد مشکلات جدی است.

درمان لق شدن دندان در سگ های خانگی

با دندان لق سگ چکار کنیم؟ || دام و پت

در همه موارد، به استثنای ریزش طبیعی دندان های توله سگ خانگی، لق شدن دندان اختلال و وضعیتی است که نیاز به مداخله دامپزشکی دارد و چیزی نیست که به تنهایی یا با مراقبت های دندانپزشکی در منزل بهبود یابد. اگر به این مسئله مشکوک هستید که سگ خانگی شما با لق شدن دندان سروکار دارد، با دامپزشک حیوان خانگی خود مشورت کنید.

معاینه دندان سک های خانگی

آن ها با معاینه حیوان خانگی شروع می کنند و در صورت مشاهده لق شدن دندان، کشیدن دندان با بیهوشی به احتمال زیاد همراه با تمیز کردن دندان توصیه خواهد شد. قبل از تمیز کردن دندان و قبل از اینکه سگ خانگی شما تحت بیهوشی قرار گیرد، دامپزشک حیوان خانگی شما آزمایش خون را روی سگ خانگی تان انجام می دهد.

این کار برای شناسایی مشکلات احتمالی است که دامپزشک باید از آن آگاه باشد و تعیین می کند که آیا سگ خانگی شما به اندازه کافی سالم است که تحت بیهوشی قرار گیرد یا خیر لازم است. برخلاف زمانی که خودتان به کلینیک یک دندانپزشک مراجعه می کنید، برای دریافت بهترین ارزیابی و مراقبت از دندان، حیوانات خانگی تان باید در طول عمل دندانپزشکی خود بیهوش شوند.

بیهوشی از این جهت ضروری است که به حیوان خانگی شما اجازه می دهد ساکن باشد تا دامپزشک معالج سگ خانگی شما بتواند کل حفره دهان (از جمله زیر خط لثه) را معاینه کند. عکسبرداری با اشعه ایکس (برای جستجوی “بیماری پنهان”) انجام دهد و به طور کلی، فرآیند را کامل و ایمن انجام دهد.

علاوه براین، شما باید دندان های حیوان خانگی خود را تمیز کنید. این کار همچنین با کاهش سطح اضطراب، استرس و درد حیوان خانگی شما، تجربه ای امن و راحت را برای حیوان خانگی شما تضمین می کند. علاوه بر این، به محافظت از راه هوایی آن ها در برابر بلع آب یا مواد زائد ناشی از پوسته پوسته شدن پلاک دندانی کمک می کند. که در غیر این صورت ممکن است در طی عمل به ریه های حیوان خانگی شما راه پیدا کند.

تمیزی دندان سگ های خانگی

تمیز کردن دندان شامل معاینه کامل دندان، عکسبرداری با اشعه ایکس، تمیز کردن دندان و پولیش برای برداشتن جرم و پلاک ایجاد کننده بیماری پریودنتال است. دامپزشک دندان‌ های بیمار را بر اساس نتایج عکس ‌برداری و معاینه دندان در صورت نیاز می ‌کشد.

این کار در حالی انجام می شود که سگ خانگی شما تحت بیهوشی عمومی است. درمان مشکلات دهان حیوان خانگی به این روش برای سگ بسیار راحت تر از این است که بیماری پریودنتال به حالت شدید پیشرفت کند (که برای سگ های خانگی ما وضعیتی بسیار دردناک است).

علاوه براین، رادیوگرافی های دندانی (اشعه ایکس) برای ارزیابی سلامت فک و ریشه های دندان زیر خط لثه گرفته می شود. از آن جایی که بیشتر بیماری های دندانی در زیر خط لثه رخ می دهند. یعنی در جایی که شما نمی توانید آن را ببینید، تمیز کردن و ارزیابی کامل دندان تحت بیهوشی انجام می شود.

در نهایت، دامپزشک حیوان خانگی شما در صورت نیاز آنتی بیوتیک و داروهای ضد درد تجویز می کند.

چگونه از لق شدن دندان سگ پیشگیری کنیم؟

با دندان لق سگ چکار کنیم؟ || دام و پت

با انجام اقدامات زیر، می توانید از لق شدن دندان سگ خانگی تان پیشگیری کنید:

انجام معاینات سالانه دامپزشکی

مراجعه به کلینیک دامپزشکی برای انجام معاینات سالانه به پیشگیری از بروز فوریت ‌های دامپزشکی کمک می ‌کند. زیرا آنها می ‌توانند شرایط یا بیماری‌ هایی را که ممکن است بر سلامت سگ خانگی شما تأثیر بگذارند. مدت‌ ها قبل از اینکه درمان دارای زحمت قابل توجه، دردناک یا پر هزینه ‌تر شود، شناسایی کنند. مراقبت های پیشگیرانه بهتر از مراقبت های واکنشی است.

تمیز کردن پیشگیرانه دندان در کلینیک دامپزشکی

تمیزی پیشگیرانه، مانند ما انسان ها که در مطب دندانپزشکی انجام می شود، به یک استاندارد برای سگ های خانگی تبدیل شده است. برای سگ ها، این کار نیاز به بیهوشی دارد، اما بخش مهمی از کار، کمک به حفظ سلامتی آن ها است. از دامپزشک حیوان خانگی خود بپرسید که چه زمانی این کار را برای سگ خانگی خود انجام دهید.

مسواک زدن روزانه

مسواک زدن دندان های سگ های خانگی می تواند به پیشگیری یا کند کردن پیشرفت بیماری دندان در سگ خانگی شما کمک کند. هنگام انجام این کار، حتماً یک مسواک و خمیر دندان ساخته شده برای سگ های خانگی خریداری کنید. خمیر دندان انسانی حاوی موادی است که نباید بلعیده شوند و می توانند باعث بروز ناراحتی معده یا اختلالات گوارشی شوند.

اسباب ‌بازی ‌ها و خوراکی‌ های ایمنی را برای جویدن روزانه ارائه دهید.

شورای سلامت دهان دامپزشکی محصولات دندانی را از نظر اثربخشی ارزیابی می ‌کند. برای اطلاع از محصولات کنترل پلاک می توانید با یک دامپزشک تماس بگیرید و با او مشورت کنید. دامپزشک حیوان خانگی شما می تواند به شما کمک کند تا تصمیم بگیرید کدام گزینه برای شما و سگ خانگی تان مناسب تر از سایرین است.

منبع
https://www.thesprucepets.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا