حیوانات خانگی کوچک

باز شدن پاها در خرگوش های خانگی

باز شدن پاها در خرگوش های خانگی

باز شدن پاها در خرگوش ها شایع ترین ناهنجاری است. خرگوش هایی که با این عارضه متولد می شوند نمی توانند پای خودشان را در بدن خود جمع کنند. این باعث می شود خرگوش در برابر سایر بیماری ها آسیب پذیر باشد. اندام های عملکردی آنها باید تمام وزن بدن خود را تحمل کنند و حتی می تواند منجر به ساییدگی و پارگی مفاصل شود.

این وضعیت یک اختلال مادرزادی ارثی است. اگر خرگوشی با پاهای باز متولد شود، احتمالاً فرزندانش با این عارضه متولد خواهند شد. ساق پا اغلب از بدو تولد قابل مشاهده است. خرگوش ها به ندرت در سنین بعدی زندگی پای خودشان را باز می کنند. با این حال، آسیب ناشی از راه رفتن روی سطوح لغزنده می تواند باعث بروز این وضعیت شود.

هیچ درمان پزشکی یا جراحی برای پاهای باز شده وجود ندارد. با وجود این، نیازی به خراب کردن زندگی یک اسم حیوان دست اموز نیست. با ملاحظات سبک زندگی مناسب، خرگوش عمر طولانی و کاملی خواهد داشت. این مقاله از دام و پت به شما توضیح می دهد که چگونه به خرگوش با پای باز شده کمک کنید تا زندگی راحت و رضایت بخشی داشته باشد.

Splay Leg در خرگوش چیست؟

اسپلی پا که به نام دیسپلازی هیپ نیز شناخته می شود، یک بیماری اسکلتی عضلانی است که خرگوش ها را تحت تاثیر قرار می دهد. پای باز شده به این معنی است که حیوان خانگی شما حداقل یک پا را نمی توان به داخل بدن خود جمع کند. این بیماری بیشتر یک یا هر دو یا پاهای عقب خرگوش را درگیر می کند. اگرچه می تواند روی پاهای جلویی نیز تأثیر بگذارد. برخی از خرگوش ها این مشکل را در هر چهار اندام تجربه می کنند.

یک خرگوش با یک پای باز می تواند یک زندگی عادی داشته باشد. با این حال، آنها به یک برنامه درمانی برای تطبیق با وضعیت خود نیاز دارند. تنظیمات خاصی در سبک زندگی ضروری خواهد بود.

هر چه این وضعیت شدیدتر باشد بیشتر می تواند کیفیت زندگی یک خرگوش را به طور جدی به خطر بیندازد.

چه چیزی باعث باز شدن پا در خرگوش ها می شود؟

باز شدن پاها در خرگوش های خانگی | دام و پت

اسپلی پا به عنوان یک اختلال مادرزادی ارثی در نظر گرفته می شود. این بدان معنی است که والدین مبتلا به این بیماری آن را به فرزندان خود منتقل می کنند. اکثر خرگوش ها با این عارضه متولد می شوند.

اسپلی پا معمولا از بدو تولد مشهود است. گاهی اوقات چند هفته طول می کشد تا آشکار شود. بچه خرگوش معمولاً قبل از رسیدن به سن دو هفتگی شروع به پریدن می کند. اگر نتوانند این کار را انجام دهند، احتمالاً پای باز شده است.

باز شدن پاها در خرگوش‌های مسن‌تر نیز امکان‌پذیر است، اگرچه این امر نادر است. اگرچه ممکن است این وضعیت به دلیل سطوح لغزنده ایجاد شود. کفپوش های چوبی یا لمینیت محتمل ترین علت بروز این وضعیت هستند.

اگر خرگوش روی پاهای خود ناپایدار باشد، پاهایش در حین پریدن و فرود از هم باز می شوند. این وضعیت می تواند منجر به بروز اسپلی پا شود. اگر مفاصل ضعیف باشند، در نهایت پاها را در جای خود نگه می دارند.

شکستگی شدید ساق پا که به درستی تنظیم نشده باشد، ممکن است منجر به بروز این وضعیت شود. برای اینکه این اتفاق بیفتد، مفصل باید به شدت آسیب دیده باشد.

علائم باز شدن پا در خرگوش ها چیست؟

باز شدن پاها در خرگوش های خانگی | دام و پت

پای باز شده در بین تمام ناهنجاری های خرگوش قابل مشاهده است. اندام همیشه در یک زاویه غیر طبیعی می نشیند. زاویه می تواند از 45 تا 90 درجه باشد.

یکی دیگر از علائم قابل مشاهده پای باز شده این است که خرگوش شما قادر به پریدن نیست. پای آنها قادر به تحمل وزن خود نخواهد بود. در عوض، آنها روی زمین خواهند افتاد. خرگوش برای حرکت به اطراف می خورد.

بسته به اینکه کدام اندام نهفته شده است، خرگوش ممکن است نتواند بایستد. خرگوش ها روی پاهای عقب خود می ایستند تا خطر احتمالی را بهتر ببینند. هنگام التماس هم می ایستند.

یک خرگوش مبتلا به این وضعیت کاملا طبیعی به نظر می رسد. آنها طبق معمول می خورند و می نوشند. به شرطی که غذا و آب در دسترس باشد. خرگوش هایی با پاهای باز شده نمی توانند برای رسیدن به یک بطری آب بالا بروند.

آیا پاهای باز شده برای خرگوش ها دردناک است؟

به نظر می رسد خرگوش با پاهای باز شده درد قابل توجهی ندارد. این بر اساس شواهد مشاهداتی است. هیچ مقاله علمی در این زمینه وجود ندارد.

بسیاری از صاحبان خرگوش ها گزارش می دهند که خرگوش های پاهای باز شده آنها مانند دوستان خود می دوند و بازی می کنند. یک خرگوش با پای باز ممکن است به این زیبایی نباشد،.

با وجود این، نمی توان پای باز شده را نادیده گرفت. اگر هیچ اقدامی انجام نشود، خرگوش شما ممکن است از نگرانی های ثانویه رنج ببرد. در حال حاضر بهتر است با این وضعیت مقابله شود.

خطرات و عوارض باز شدن پا خرگوش چیست؟

باز شدن پاها در خرگوش های خانگی | دام و پت

یکی از بزرگترین اسپلی پا، خطرات تاثیری است که بر سلامت عمومی خرگوش شما می گذارد. به طور خاص، این موضوع می تواند منجر به آرتروز شود.

آرتریت ناشی از فشاری است که بر روی پاهای سالم خرگوش شما وارد می شود. حتی باعث از بین رفتن کلاژن موجود در این مفاصل می شود.

علائم آرتریت را می توان از طریق مکمل ها تسکین داد. محصولاتی که حاوی گلوکزامین و کندرویتین هستند می تواند در درمان این شرایط موثر باشد.

مفاصل آرتروز خرگوش خود را ماساژ دهید. این باعث می شود که خرگوش شما به طور قابل توجهی راحت تر شود. همچنین یک راه عالی برای تقویت پیوند شما با حیوان خانگی تان است.

Bumblefoot یک عفونت باکتریایی در پای خرگوش شما است. این عارضه که از نظر علمی به عنوان پودودرماتیت اولسراتیو شناخته می‌شود، بر روی پاهای عقب خرگوش تأثیر می‌گذارد.

در صورت عدم درمان، کف پا دردناک می شود. همچنین می تواند باعث ایجاد زخم های و در نهایت عفونت باکتریایی می شود. این وضعیت باید با صابون و پماد آنتی باکتریال درمان شود. پوشاندن پای خرگوش تا زمان بهبودی نیز ضروری است.

اگر نگران تأثیری که پاهای بازدار بر سلامت عمومی خرگوش خود می‌گذارد هستید، با دامپزشک مشورت کنید. ممکن است نیاز به تدوین یک برنامه تخصصی سبک زندگی باشد.

باز شدن پا در خرگوش چگونه درمان می شود؟

هیچ دارویی در دسترس نیست که به خرگوش با پاهای باز کمک کند. به همین ترتیب، این وضعیت با جراحی قابل رفع نیست. اگر خرگوشی با پای باز به دنیا بیاید، آن را تا آخر عمر خواهد داشت.

اگرچه این بدان معنا نیست که هیچ کاری نمی توان انجام داد. قرار دادن پا بند خرگوش به آنها کمک زیادی می کند. این به خرگوش اجازه می دهد تا بدون ضربه به پای باز شده خود بپرد.

مراقبت از خرگوش با پاهای باز شده

خرگوشی که با پاهای باز زندگی می کند نیاز به مراقبت و توجه ویژه دارد. این وضعیتی نیست که بتوانید آن را نادیده بگیرید و امیدوار باشید که با  گذر زمان به طور خود به خود برطرف شود.

وقتی متوجه بروز این مشکل در حیوان خانگی خود شدید، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

اگر سبک زندگی مناسبی را برای خرگوش خود ایجاد کنید، پای اسپلی نمی تواند زیاد مشکل ساز شود. با این حال، باید به خاطر داشته باشید که حیوان خانگی شما محدودیت هایی دارد.

خرگوش با پای باز نیاز به توجه زیادی دارد که از کلبه آنها شروع می شود. حیوان دست اموز شما باید در یک کلبه نرم و پر شده زندگی کند. قفس آنها را با یونجه پر کنید تا مطمئن شوید که همه چیز زیر پای آنها نرم است.

بستر خرگوش شما نیز باید نرم باشد. این فقط برای اطمینان از راحتی نیست، همچنین فشار روی مفاصل سالم خرگوش شما را کاهش می دهد.

خرگوش شما همچنین به همه چیز در سطح زمین در کلبه خود نیاز دارد. آنها نمی توانند به ظروف غذای مرتفع یا بطری آب نصب شده در قفس برسند. خرگوش شما نمی تواند به یک سینی با یک طرف بالا برود. از سینی گوشه ای با حداقل یک طرف پایین استفاده کنید.

اگر خرگوش شما قادر به استفاده از سینی زباله نیست، قفس او را مرتب تمیز کنید. خرگوش با پای باز همیشه نزدیک زمین خواهد بود. این امر آنها را در معرض خطر عفونت ادراری قرار می دهد. یونجه کثیف را به محض مشاهده آن را بردارید.

دیوارها و درب کلبه خرگوش خود را بررسی کنید. آیا میله یا مکعب سیم دارد؟ اگر چنین است، بدون مسدود کردن جریان هوا، آنها را بپوشانید. در غیر این صورت ممکن است پای زاویه دار خرگوش در سیم گیر کند.

رژیم ورزش خرگوش با پای باز شده

آیا خرگوش نوازش کردن را دوست دارند؟ | دام و پت

یک خرگوش با پای، هنوز هم نیاز به ورزش منظم دارد. گزینه های خرگوش شما برای ورزش در داخل خانه کمی محدود خواهد بود. آنها نمی توانند روی پله ها مذاکره کنند، بنابراین همه چیز باید در یک سطح نگه داشته شود.

به خرگوش خود دلیلی برای پریدن بدهید. یک اتاق خالی عالی است، زیرا فضا را فراهم می کند. اتاق را با خوراکی‌ها و اسباب‌بازی‌ها پر کنید و ببینید که خرگوشتان به سمت آنها می‌رود. فقط مطمئن شوید که فرش نرم زیر پای خرگوش وجود دارد.

خرگوش با پای باز شده را زیاد هل ندهید. به یاد داشته باشید که آنها فشار بیشتری بر اندام های سالم خود وارد می کنند.

نظافت و تمیز کردن خرگوش با پای باز شده

اگر خرگوش شما پاهای باز دارد، کمتر می تواند خودش را تمیز کند. بزرگترین چالشی که خرگوش شما با آن روبرو خواهد شد تمیز کردن گوش هایش خواهد بود. این امر به ویژه برای نژادهای گوش بزرگ دردسرساز خواهد بود.

خرگوش های با پای باز شدن احتمالاً برای تمیز کردن قسمت پایینی خود به کمک نیاز دارند . از آنجایی که خرگوش هایی با این وضعیت وضعیت بدنی ضعیفی دارند، تمیز ماندن سخت است. این باعث می شود که حیوان دست اموز شما در معرض ابتلا به کنه باشد.

اگر خرگوش شما مدفوع خشک شده را به پشت خود متصل کرده است، روی آن نشاسته ذرت بمالید. چند لحظه صبر کنید و آن را با یک شانه دندانه پهن بکشید.

اگر مدفوع خیس را مشاهده کردید که به خرگوش شما چسبیده است، آنها نیاز به شستشو دارند. خرگوش خود را به آرامی در یک سینک آب گرم که با شامپوی مناسب پر شده است فرو کنید. قبل از بازگرداندن خرگوش به کلبه، مطمئن شوید که خرگوش خشک است.

منبع
https://www.rabbitcaretips.com/what-causes-splayed-legs-in-rabbits/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا