حیوانات خانگی کوچک

بازی با موش ها

بازی با موش ها

چگونه موش های  خود را آموزش دهید تا  بنواند با شما بازی کند،  این  اهلی کردن یا آموزش  موش های حیوان خانگی شامل جلب اعتماد آن ها است. آموزش موش  خانگی بسیار ساده است، هرچند احتمالا  کمی صبر نیاز است. برای بازی با موش ها باید بتوانید  خود را جلب کنید.

رسیدگی به موش های حیوان خانگی چون کوچک و سریع است. ممکن است کمی مشکل باشد. اما وقتی رام شدند، می توان آنها را برداشت. کنترل کرد و حیوانات خانگی عالی (حتی برای بچه ها) تربیت کرد. اهلی کردن موشی که در محیط اطرافش آرام و راحت است، ساده ترین کار است.

اگر شما با موش های جوان شروع کنید معمولا روند رام شدن را بسیار آسان می کند. از بسیاری از درمان ها استفاده کنید و به آرامی کار کنید. قبل از اقدام به مرحله بعدی، اطمینان حاصل کنید که موش با هر مرحله راحت است.

اعتماد سازی در موش  ها

رام کردن موش در واقع همان جلب اعتماد آن است. در واقع موش شما باید به این باور برسد که با وجود اندازه و جثه بزرگ شما در زمانی که نزد شماست ایمن  می باشد. در تمام مراحل آموزش، سعی کنید از انجام هر کاری که باعث استرس موش خانگی شما می شود جدا خودداری کنید. شما باید کارهای معمول مانند تمیز کردن قفس را انجام دهید. اما به خاطر داشته باشید که حرکت آرام و آرام در تمام این کارهای لازم به روند جلب اعتماد موش شما کمک می کند.

تا زمانی که موش شما رام نشود، احتمال گاز گرفتن آن وجود دارد. موش ها می توانند به سختی گاز بگیرند. اگر آنها گاز می گیرند به این دلیل است که می ترسند. اگر موش قصد حمله و گاز گرفتن دارد، دست خود را برای پرت کردن آن تکان ندهید یا عصبانی نشوید، زیرا این امر فقط اوضاع را بدتر می کند. اگر موش شما گاز گرفت ، عقب بروید و کارهای بیشتری را برای جلب اعتماد موش خود انجام دهید.

نکاتی برای مراقبت از موش به عنوان حیوان خانگی

بازی با موش ها | دام و پت

اطلاعات مهم در مورد نگهداری موش های  خانگی بهتر است اجازه ندهید موش های  خانگی بیرون قفس خود بدوند. مگر اینکه رام یا اهلی شده باشند. استرس تعقیب ، شکار و بازگشت آنها به قفس ممکن است آنها را بترساند و از صاحبانشان بترسند. اگر به موش  خانگی خود اجازه دهید خارج از قفس باشد. اطمینان حاصل کنید که ناحیه کاملاً مناسب موش است. زیرا موش ها می توانند از ترک های بسیار کوچک عبور کنند.

موش ها را معمولاً می توان در گروه های کوچک ماده نگهداری کرد (از آنجا که بچه موش ها را از محل نگهداری نرها و ماده ها بدست می آورید). اما نرها معمولاً بهترین عملکرد را دارند وگرنه با یکدیگر می جنگند. موش های ماده معمولاً به خوبی با یکدیگر پیوند می خورند و این نباید بر روند رام شدن تأثیر بگذارد.

در حقیقت، یک موش مجرد بیشتر دچار استرس است و زود تر عصبی می شود. بنابراین رام شدن آن دشوارتر از موش ماده ای است که هم اتاقی های موش دیگر دارد. به آرامی شروع کنید با رسیدن موش (یا موش ها)، آنها به زمان نیاز دارند تا با محیط جدید خود سازگار شوند و شروع به اعتماد به شما کنند.

این ممکن است برای کودکان خردسال که می خواهند بلافاصله با حیوانات خانگی جدید خود بازی کنند سخت باشد. اما ارزش چند روز ناامیدی آن را دارد. زیرا صبر می تواند نتایج فوق العاده ای را به همراه داشته باشد.

قبل از شروع تعامل با موش ها:
 1. چند روز به موش جدید فرصت دهید تا بتواند در خانه جدید خود سازگار پیدا کند و شرایط جدید را بپذیرد (سعی کنید نگهداری و تعامل را به حداقل برسانید).
 2. به آرامی حرکت کنید، آرام صحبت کنید و تعاملات را به زمان بیدار بودن موش محدود کنید. بیدار کردن موشهای خوابیده برای بازی و موارد دیگر روش خوبی برای جلب اعتماد آنها نیست.
 3. فقط با نشستن در کنار قفس موش شروع کنید تا آن را با حضور خود مطابقت دهید.
به موش های خود آموزش دهید که سعی کنند به شما اعتماد کنند  

بازی با موش ها | دام و پت

بعد از چند روز ، موش شما باید بتواند هنگام ورود به اتاق آرامش خود را حفظ کند و کنار قفس آن بنشینید. اکنون، می توانید با دوست جدید خود ارتباط برقرار کنید ، مرحله به مرحله پیش بروید تا مطمئن شوید با شما پیوند دارد و میتواند تعامل و ارتباط برقرار کند:

 1. هنگامی که موش شما به میله های قفس نزدیک شد ، یک خوراکی (به عنوان مثال ، دانه های آفتابگردان، تکه های کوچک آجیل یا کشمش) ارائه دهید. این کار را ادامه دهید تا وقتی با دیدن شما به راحتی به میله های قفس رسید.
 2. هنگامی که موش شما راحت از طریق میله های قفس خوراکی از دست شما دریافت کرد. غذاها را از طریق درب باز قفس به موش خود دهید.
 3. هنگامی که موش شما به راحتی وعده غذایی را از دست شما گرفت ،بهتر است یک وعده از غذا را روی دست باز خود قرار دهید تا آن را فریب دهد تا روی دست شما بیاید و شروع به خوردن خوراکی کند.

4- وقتی موش با اختیار خود روی دست تان قرار گرفت ، وعده  را روی بازو قرار دهید. اجازه دهید که موش شما از روی دست شما بالا برود تا به غذایش برسد.

5- هنگامی که موش شما از بالا رفتن روی دست راحت است، سعی کنید به آرامی پهلوها و پشت سر آن را  کنید (تقلید از رفتار طبیعی نظافت).

سعی کنید با روش مناسبی موش های خود را بر دارید.

اکنون که موش شما روی دست شما بالا می رود و به شما امکان می دهد آن را به آرامی لمس کنید ، می توانید موش خود را برای بازی بیرون بیاورید. به ویژه صاحبان موش و کودکان خردسال مشتاق هستند که موش حیوان  خود را بردارند و در دست خود نگه دارند. اگر چه داشتن موش مشکلی ندارد ، اما با شروع رام کردن و کنترل موش حیوان خانگی ، برخی از موارد را باید بخاطر بسپارید.

 • هرگز موش را از طریق دم اش بلند نکنید. می تواند آن را وحشت زده یا یا حتی به آن  صدمه بزند.
 • اگر موش  خانگی شما هنوز با در دست گرفتن و حمل آن راحت نیست ، آن را به آرامی درون فنجانی که در کنار آن قرار دارد هدایت کنید. به محض ورود به فنجان ، فنجان را به حالت ایستاده نگه دارید تا موش را حمل کنید. دهانه فنجان را با دست دیگر خود بپوشانید تا از فرار و صدمه جلوگیری کند.
 • یک موش اهلی را به راحتی در کف دست خود بگیرید. دستمال گردن (پوست شل پشت گردن) را به آرامی نگه دارید تا در صورت لزوم از دور شدن موش جلوگیری کنید.
 • از دستکشهای محافظ برای برداشتن یک موش رام نشده به همان روش موش رام شده استفاده کنید.

مشکلات و رفتار های نامناسب

بازی با موش ها | دام و پت

موش ها   به طور طبیعی حیواناتی ترسو هستند و سر و صدای کم و یا حرکت  ارام می تواند آنها را بترساند. آنها همچنین بسیار کوچک و سریع هستند و به راحتی می توانند مکان های غیر قابل دسترسی را پیدا و خود را پنهان کنند. برای ایمن نگه داشتن موش خود در خارج از قفس ، می خواهید یک منطقه بازی ایجاد کنید که موش شما از آن فرار نکند.

می توانید این کار را انجام دهید ، به عنوان مثال، یک حلقه دایره ای بالشی درست کنید. با موش خود در یک فضای کوچک مانند دستشویی ببرید و آنجا  بازی کنید یا یک جایگاه توله سگ اسباب بازی بخرید. هنگامی که می دانید موش شما بی خطر است. می توانید رفتار دوستانه آن را با به چالش کشیدن آرام با صداهای غیر منتظره و افراد جدید، “اثبات” کنید. مثلا به طور منظم موسیقی را نزدیک موش خود را روشن کنید تا به آن یاد دهید که صدا تهدیدی نیست

 • از سایر اعضای خانواده بخواهید که به آرامی با موش ارتباط برقرار کنند تا به او یاد دهند که چندین انسان قابل اعتماد هستند
 • موش خود را (و حفره آن) به محیط های مختلف بیاورید. تا به او کمک کند تا در فضاهای مختلف “در خانه” باشد. ممکن است مجبور شوید تا به موش خود آموزش دهید تا به کودکان خردسال اعتماد کند. زیرا آنها اغلب بلندتر و سریعتر از بزرگسالان یا نوجوانان هستند.

اگر به حیوان خانگی خود مشکوک هستید، بلافاصله با دامپزشک تماس بگیرید. برای سوالات مربوط به سلامتی ، همیشه با دامپزشک مشورت کنید. زیرا آنها حیوان خانگی شما را معاینه کرده اند ، از سابقه سلامتی حیوان خانگی اطلاع دارند. آنها می توانند بهترین توصیه ها را برای حیوان خانگی شما داشته باشند.

منبع:

https://www.thesprucepets.com/taming-and-handling-pet-mice-12384

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا