حیوانات خانگی کوچک

بارداری کاذب در خرگوش ها

خرگوش ها به سرعت و اغلب تولید مثل می کنند. به همین دلیل است که عقیم کردن خرگوش حیوان خانگی ماده همیشه توصیه می شود. اما اینکار همه مسائل را حل نمی کند. خرگوش های ماده می توانند بارداری کاذب را تجربه کنند. بارداری فانتوم (شبه بارداری) خود به خود برطرف می شود. خرگوش شما در حدود 3 هفته بعد از این پروسه تشخیص می دهد که باردار نیست. در این مرحله، او شروع به رفتاری می کند که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.با این حال، خرگوش شما به حمایت شما نیاز دارد. هورمون های او بسیار نامنظم و خلق و خوی نامناسبی خواهد داشت.

بارداری کاذب در خرگوش چیست؟

حاملگی کاذب به عنوان حاملگی خیالی یا شبه بارداری نیز نامیده می شود. هر خرگوش ماده در سن تولید مثل (3 ماهه یا بیشتر) می تواند حاملگی فانتوم را تجربه کند. تا آنجا که به خرگوش شما مربوط می شود، هیچ تفاوتی بین بارداری فانتوم و واقعی وجود ندارد. او دقیقاً مانند زمانی که باردار است عمل می کند.

چگونه لگن خرگوش را تمیز کنیم؟

چه چیزی باعث بارداری فانتوم می شود؟

بارداری کاذب در خرگوش ها || دام و پت

همانطور که گفته می شود، خرگوش تخمک گذاری می کند و به نظر می رسد که باردار است. این حالت ذهنی تا 20 روز حفظ می شود. دو توضیح برای حاملگی کاذب در خرگوش به شرح زیر است:

تحریک جنسی

خرگوش ماده همیشه اماده تحریک هستند، بنابراین ممکن است به راحتی تحریک شوند. هر خرگوشی می تواند بارداری کاذب را تجربه کند.

استرس شدید

اگر خرگوش بترسد و استرس داشته باشد، شاید تخمک گذاری کند. این احتمال دارد به دلیل جدایی از یک دوست نزدیک یا مراجعه به دامپزشک باشد. خرگوش ها برای حفظ گونه خود تولید مثل می کنند، بنابراین ترس باعث تخمک گذاری می شود. خرگوش ماده در هر سنی می تواند حاملگی کاذب را تجربه کند. اما زمانی که به بلوغ جنسی برسد و از نظر جسمی قادر به تولید مثل باشد، این مشکل رفع می شود.

آیا عقیم سازی از بارداری کاذب پیشگیری می کند؟

خرگوشی که عقیم شده باشد هنوز هم می تواند حاملگی فانتوم را تجربه کند. با این حال، احتمال وقوع آن کمتر است و فوایدی برای سلامتی دارد. عقیم کردن حیوان خانگی ماده را برای خرگوش های نر جذاب نمی کند. یک نر عقیم نشده همچنان یک ماده عقیم شده را جذب می کند که می تواند منجر به حاملگی کاذب شود.

چرا رنگ خز خرگوش تغییر می کند؟

چگونه بارداری واقعی خرگوش را تشخیص دهیم؟

بارداری کاذب در خرگوش ها || دام و پت

تشخیص اینکه حاملگی خرگوش حداقل برای 20 روز واقعی است دشوار است. علائم واقعی بارداری خرگوش، عبارتند از:

شکم برآمده

همانطور که نوزادان در داخل حیوان خانگی شما رشد می کنند، شکم یک ماده بزرگ می شود. غدد پستانی آن برجسته تر خواهند شد. یک خرگوش باردار برای 16 نوزاد غذا می خورد. این بدان معناست که او بسیار گرسنه تر خواهد بود و یونجه و علف بیشتری می خورد. نوسانات خلقی حتی شیرین ترین و مطیع ترین خرگوش فراتر می شود. او وحشی خواهد بود و مرتب گاز می‌گیرد.

لانه سازی

هنگامی که یک خرگوش باردار است، غریزه او را مجبور به ایجاد یک لانه می کند. حیوان خانگی شما شروع به انباشتن یونجه و علف در گوشه ای از کلبه خود می کند. بنابراین، احتمالا خرگوشی را ببینید که یونجه را در دهان خود حمل می کند تا لانه بسازد. خرگوش به مدت 18 تا 20 روز همان رفتارهای خرگوش باردار را انجام می دهد. پس از این مرحله، بارداری فانتوم به طور ناگهانی متوقف می شود. خرگوش دوباره به حالت عادی باز می گردد. اگر نیاز دارید فوراً بدانید، ناحیه شکم او را بررسی کنید. انگشتان خود را روی شکم خرگوش بکشید. آیا می توانید توده های کوچکی احساس کنید؟ اگر چنین است، خرگوش باردار است. اگر نه، احتمالاً یک بارداری کاذب است.

بارداری فانتوم چقدر طول می کشد؟

بارداری کاذب در خرگوش ها || دام و پت

بارداری فانتوم خرگوش بین 18 تا 20 روز طول می کشد. اما بارداری واقعی خرگوش حدود 31 روز طول می کشد. جدول زمانی بارداری کاذب در مقابل حاملگی واقعی، به شرح زیر است:

روز بارداری واقعی بارداری کاذب
1 خرگوش عقیم نشده با یک نر عقیم نشده جفت می شود و آغشته می شود. خرگوش عقیم شده به دلیل تحریک جنسی یا استرس تخمک گذاری می کند. او متقاعد می شود که واقعا باردار است.
6-8 او شروع به خوردن بیشتر می کند و به طور فزاینده ای آشفته می شود. پرخاشگری نسبت به خرگوش های نر بیشتر محتمل است. او بیشتر می خورد، فرار می شود و ممکن است نسبت به خرگوش های نر تهاجمی تر باشد.
10-12  شکم علاوه بر متورم شدن، برجستگی های کوچکی نیز خواهد داشت. اینها بچه خرگوش ها هستند. معده خرگوش بدون تغییر خواهد بود.
15-18 خرگوش یونجه و پتو ذخیره می کند. او همچنین شروع به کندن خز خود برای ایجاد پوششی برای لانه خود خواهد کرد. خرگوش شروع به ذخیره یونجه و پتو می کند. او همچنین شروع به دریدن خز خود می کند تا پوششی برای لانه خود ایجاد کند.
18-20 فرآیند لانه سازی به پایان می رسد. او آرام می شود و زمان بیشتری را به خواب می گذراند. خرگوش علاقه خود را به لانه سازی از دست خواهد داد. او به رفتارهای همیشگی خود باز خواهد گشت، گویی هیچ اتفاقی نیفتاده است و بدخلقی کمتری دارد.
29-32 خرگوش زایمان خواهد کرد. این معمولا یک شبه اتفاق می افتد. خرگوش شما همه چیز در مورد بارداری شبه خود را فراموش کرده است.

درمان بارداری فانتوم خرگوش چیست؟

بارداری کاذب در خرگوش ها || دام و پت

همه چیز به خرگوش بستگی دارد که آیا او باردار است یا خیر. حیوان خانگی شما تا نزدیک به 3 هفته از تجربه هیچ چیز دیگری نمی داند. خرگوش خود را تا حد امکان راحت کنید. غذای بیشتری ارائه دهید، خرگوش ها مقداری از آنها را می خورند، اما بیشتر آنها به دنبال ساختن لانه برای بسترشان خواهند بود. در این مرحله نگران افزایش وزن خرگوش نباشید. خرگوش شما می تواند پس از پایان بارداری کاذب ورزش انجام دهد.

چند اقلام نرم را در قفس خرگوش قرار دهید. خرگوش شما از اینها برای پوشاندن لانه خود استفاده می کند. این بدان معنی است که کمتر احتمال دارد که خز خود را برای پوشاندن لانه بکند. به تمایل خرگوش خود برای تنها ماندن در این زمان احترام بگذارید. او تحریک پذیر خواهد بود. سعی نکنید با او کنار بیایید مگر اینکه کاملاً ضروری باشد. او از اینکه شما قفس آنها را تمیز می کنید نیز اذیت می شود. اگرچه هنوز باید تمیزی و نظافت انجام شود. اما خرگوش ها با اینکار عصبی می شوند. سعی کنید از دستکش برای محافظت از خود در برابر گاز های خرگوش استفاده کنید. خرگوش می تواند یک جریان منظم از حاملگی های کاذب را تجربه کند. او همچنین می تواند حاملگی فانتوم را پس از پایان بارداری قبلی تجربه کند.

چرا خرگوش پنجه خودش را بالا نگه می دارد؟

آیا بارداری کاذب باعث تروما در خرگوش ها می شود؟

بارداری کاذب هیچ مشکلی ایجاد نمی کند. باروری تحت تأثیر قرار نخواهد گرفت. در حالی که خرگوش های ماده به طور غریزی برای ورود بچه های خود آماده می شوند، اما مراقب طبیعی نیستند. کارشناسان توصیه می کنند که از پرورش خرگوش خودداری کنید. به محض اینکه بارداری فانتوم به پایان برسد، او همه چیز را فراموش می کند. خرگوش، قفس خود را به حالت قبلی باز می گرداند، از بیرون کشیدن خز خودداری می کند و خلق و خوی او به حالت عادی باز می گردد.

آیا می توان از بارداری فانتوم پیشگیری کرد؟

عقیم کردن خرگوش در اوایل زندگی، هورمون های حیوان را تحت کنترل نگه می دارد و احتمال تخمک گذاری مبتنی بر استرس را کاهش می دهد. همچنین تا حد امکان عوامل استرس زا را از محیط زندگی خرگوش خود حذف کنید. با این حال، جلوگیری از بارداری کاذب در خرگوش تقریبا غیر ممکن است. حتی اگر خرگوش شما تنها زندگی کند، باز هم می تواند واقعاً باور کند که باردار است. خوشبختانه، این مشکل به خودی خود حل می شود و هیچ تاثیر ماندگاری بر سلامت او ندارد.

بارداری فانتوم زمان تلاش برای خرگوش است. تا آنجا که به او مربوط می شود، حیوان خانگی شمت همه چیزهایی را که مربوط به مادر شدن است را پشت سر می گذارد. خبر خوب این است که خرگوش شما در کمترین زمان به حالت قبلی خود باز می گردد. وقتی همه چیز در مسیر خود قرار گرفت، طوری رفتار کنید که انگار هیچ اتفاقی نیفتاده است.

بارداری های مکرر کاذب در خرگوش

بارداری فانتوم برای خرگوش یک تجربه ای است که امکان دارد بارها رخ دهد و تکرار شود. حیوان خانگی شما می تواند یک جریان منظم از حاملگی های کاذب را تجربه کند. این تا حدی به این دلیل است که خرگوش ها از لحظه زایمان می تواند دوباره بارور شود. همچنین می تواند حاملگی فانتوم را پس از پایان بارداری قبلی تجربه کند.

اگر این اتفاق برای خرگوش شما می افتد، باید دلیل آن را پیدا کنید. مطمئناً از نظر کلی بارداری های مکرر به خرگوش شما آسیبی نمی رساند. در اینجا به برخی از دلایل اشاره می شود:
  • آیا او تنها زندگی می کند؟ اگر چنین است، باید چیزی او را تحت فشار قرار داده و منجر به تخمک گذاری شود. برای از بین بردن محرک های اضطراب، رویکرد آزمون و خطا را در پیش بگیرید تا او احساس آرامش بیشتری کند.
  • آیا او یک کلبه مشترک دارد؟ آیا او مسلط است یا تسلیم همکارش؟ اگر قوز کردن و سوار شدن هر یک از این وضعیت ها را ثابت کند، ممکن است به اندازه کافی تحریک کننده باشد که منجر به تخمک گذاری شود.
  • آیا او گاهی اوقات فقط یک همبازی دارد؟ جدا کردن خرگوش های پیوند خورده می تواند استرس زا باشد، بنابراین آنها را کنار هم نگه دارید.

چگونه خرگوش را سرگرم کنیم؟

منبع
https://www.rabbitcaretips.com

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا